آیا فوتبال برای سرماخوردگی مضر است؟

آیا فوتبال برای سرماخوردگی مضر است؟ ، یکی از بیماری های واگیر و خطرناک که با شیوع فصل سرما در همه جا فراگیر می شود، سرماخوردگی می باشد. با ورود به فصل زمستان و سرد سال معمولا سرما خوردگی و آنفولانزا بیشتر می شود. سرما خوردگی یکی از بهترین بهانه ها برای استراحت و مرخصی کاری است. البته ورزشکاران و فوتبالیست ها اصلا علاقه ندارند که با این بیماری از محیط های ورزشی دور شوند. این یک مشکل بزرگ برای رشته های ورزشی مطرح می شود.

سرما خوردگی در ورزش:

معمولا در زمان سرماخوردگی و آنفولانزا ورزشکاران و فوتبالیست ها به استراحت می پردازند. ورزشکارهایی که به این بیماری دچار می شوند برای بهبود سلامتی خود به استراحت کامل نیاز دارند. برخی از آنها با وجود کسالت و سرماخوردکی به تمرینات سخت خود ادامه می دهند. آیا این کار یک تصمیم درست است؟ در این مطلب از سایت ورزشی به طور کامل به اینکه آیا فوتبال برای سرماخوردگی مضر است؟ می پردازیم. پس در ادامه همراه ما باشید.

سرما خوردگی در ورزش

چرا سرماخوردگی در ورزشکاران اهمیت دارد؟

ورزش و فوتبال امروزه جزو یکی از مشاغل پردرآمد افراد به حساب می آید. قطعا هیچ ورزشکار حرفه ای علاقه ندارد که با یک سرما خوردگی از میادین ورزشی دور بماند. اگر شما به عنوان یک ورزشکار جدیدا سرما خورده اید باید کمی استراحت کنید تا سرماخوردگی تان بهبود پیدا کند. معمولا در این زمان با یک سرمای ساده بدنتان ضعیف شده و مدتی زمان می برد تا به حالت قبل برگردید.

چطور ما در زندگی سرما میخوریم؟

سرما خوردگی یکی از ویروس های واگیردار در انسان ها می باشد. این بیماری از طریق تنفس به بینی و راه هوایی وارد بدن می شود. سرما خوردگی یکی از بیماری های مسری خفیف می باشد و البته در حجیم بزرگتر شامل ویروس نیز می باشد. اگر شما به عنوان یک فوتبالیست دچار علائم سرما خوردگی هستید و در باشگاه یا در کنار هم تیمی های خود حضور دارید. باید همیشه جلوی سرفه و عطسه و ترشحات بینی تان را با یک دستمال بگیرید. سعی کنید از انتقال ویروس به سایر بازیکنان تیم پرهیز نمایید.

درمان سرما خوردگی در ورزش فوتبال

درمان سرما خوردگی در ورزش فوتبال:

معمولا سرما خوردگی در کمتر از چند روز علائم خودش را نشان می دهد. علائم سرما خوردگی نظیر آبریزش بینی، سرفه های شدید، تغییر صدا، خس خس سینه، سردرد و حالت تهوع و … می باشد. معمولا برای رفع کامل سرما خوردگی بدن باید به طور کامل آنتی بادی تولید نماید. مهمولا سه تا چهار روز طول می کشد. استفاده از آنتی بیوتیک ها برای درمان سرما خوردگی پیشنهاد نمی شود و دارای عوارض زیادی است.

استفاده از روش های سنتی نظیر بخور نیز می تواند باعث بهبود علائم شود. ویتامین c نیز قابلیت جلوگیری از سرما خوردگی را ندارد. ولی می تواند شدت و طول علائم را کاهش دهد. معمولا باید در زمان سرما خوردگی باید از مایعات گرم و داروهای کنترل کننده استفاده نمایید.

حفظ سیستم ایمنی بدن در شرایط کاملا عالی

حفظ سیستم ایمنی بدن در شرایط کاملا عالی:

معمولا مصرف الکل ، سیگار، افزایش سن و تغذیه نامناسب باعث اختلال عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود. با افزایش استرس ذهنی و تحمل خستگی های مزمن باعث می شود تا بدن انسان ضعیف تر شود. در دوره های مختلف با کاهش کالری دریافتی و وزن بدن، سیستم ایمنی نیز آسیب خواهد دید. باید سعی کنید از این موارد دوری نمایید.

آیا دویدن از سرماخوردگی جلوگیری می کند؟

بر اساس تحقیقات اشخاصی که فعالیت فیزیکی منظمی دارند و همیشه ورزش می کنند به طور میانگین تعداد کمتری در طول روزهای سال سرما می خورند و نسبت به افراد غیر ورزشکار 50 درصد کمتر دچار سرما خوردگی می شوند.

 

آیا سرما خوردگی و ورزش فوتبال باعث آسیب رساندن به انسان می شود؟

معمولا افرادی که در طول هفته 100 کیلومتر می دوند، احتمال کمتری به عفونت خواهند داشت. همه ورزشکاران تقریبا تا 9 ساعت بعد از مسابقات شدید و سنگین در خطر کاهش عملکرد ایمنی بدن قرار دارند.

آیا فوتبال برای سرماخوردگی مضر است؟

تمرین فوتبال یا استراحت در زمان سرما خوردگی:

اگر شما دچار علائم سرما خوردگی نظیر گلو درد و آبریزش بینی هستید. یا حتی بدن شما دچار تب خفیف شده است. سعی کنید از ورزش های سنگین دوری کنید تا علائم سرما خوردگی تان فروکش کند. ورزش خفیف البته نظیر دویدن آهسته و راه رفتن برای این بیماری منعی ندارد و باعث بدتر شدن این بیماری نمی شود.

معمولا ورزشکاران و بازیکنان فوتبالی که دارای علائم تب، خستی زیاد و درد عضلانی هستند باید تا 4 هفته قبل از بازگشت به تمرینات سخت و شدید به خود فرصت دهند.

اگر شما در بدن خود علائم تب و دردهای عضلانی مشاهده کردید باید ورزش را متوقف نمایید و کمی استراحت کنید. حتما در این زمینه با پزشکان مشورت نمایید.

 

در چه شرایطی تمرین در هنگام سرماخوردگی مجاز است؟

معمولا در زمان فوتبال اگر در 24 ساعت قبل دچار تب نشده باشید و علائم خفیفی همانند آبریزش بینی دارید باید دقت کنید.

تب داشتن در کمتر از 24 ساعت اخیر می تواند خطرناک باشد و حتی باعث ایجاد بی حالی و کسالت شدید در افراد شود. بدن درد شدید و گرفتگی عضلانی باعث ایجاد بیماری های قلبی نیز خواهد شد و سعی کنید در چنین مواردی به رختخواب رفته و استراحت کنید.

آیا فوتبال برای سرماخوردگی مضر است؟

بهترین ورزش در هنگام سرماخوردگی

دویدن برای همه اشخاصی که به سرما خوردگی مبتلا هستند قطعا سودمند است. در این افراد با تنفس بیشتر و عمیق تر می تواند گرفتگی سینوس ها را کم کند. البته نفس گیری یکی از بهترین کارها برای باز کردن راه بینی است. سعی کنید اجازه ندهید که هوای سرد وارد ریه های تان شود.

اگر شما یک دونده حرفه ای هستید باید با سرعت کمتری دویده و اگر زیاد ورزشکار حرفه ای نیستد و گهگاهی پیاده روی در بیرون انجام می دهید. باید در زمان سرما خوردگی دقت کنید زیرا سیستم دفاعی بدن شما ضعیف تر می شود. اگر شما دارای علائم آنفولانزا هستید باید استراحت کافی داشته باشید.

بدترین ورزش در هنگام سرماخوردگی

معمولا سردی هوا باعث ایجاد بیماری سرما خوردگی نمی شود. سرما خوردگی یک ویروس در بدن انسان ها است که قابل انتقال می باشد. اگر شخصی سرما خورده باشد و در هوای سرد ورزش کند، حجم زیادی از این هوا وارد ریه ها می شود و تنفس را دچار مشکل خواهد کرد. معمولا حتی باعث تبدیل یک سرما خوردگی ساده به آنفولانزا می شود. البته سردی هوا باعث تشدید بیماری می شود و رشته های ورزشی نظیر اسکی در زمان سرما خوردگی ممنوع می شود.

دویدن های طولانی مدت در فضای باز بیرون:

در زمان تمرین و دویدن باید دقت کنید که نقش مهمی روی سیستم دفاعی بدن شما دارد. دویدن های طولانی عملکرد سیستم ایمنی تان را تا 24 ساعت کم می کند و دویدن کوتاه نیز تاثیر زیادی روی عملکرد بدن ندارد. در زمان بیماری سرما و آنفولانزا سعی کنید زیاد ندوید.

آیا فوتبال برای سرماخوردگی مضر است؟

فوتبال یکی از ورزش های پرتحرک و فعال و پویا در دنیا است. معمولا به دلیل اینکه در فوتبال باید بدویم، پس سعی کنید در زمان هایی که سرما خوردگی دارید به مدت چند روز استراحت نمایید. تلاش و خستگی زیاد در فضای باز باعث تعریق بدن می شود و همین عرق کردن زیاد در هوای سرد باعث تشدید بیماری سرما خوردگی می شود. معمولا زمانی که انسان سرما می خورد، سیستم ایمنی بدنش نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

آیا فوتبال برای سرماخوردگی مضر است؟

برای پیشگیری از بیماری سرما خوردگی در محیط باشگاه و ورزشگاه ها باید دست های تان را مرتب بشوید، از ماسک دو لایه برای جلوگیری از انتقال بیماری استفاده نمایید. استراحت بهترین روش درمانی این بیماری است. سعی کنید به خودتان مسلط باشید و در هوای سرد بیرون نمانید و از سوپ و مایعات استفاده کنید.

شما چه تجربیاتی از بیماری سرما خوردگی در ورزش فوتبال دارید؟ اگر هر نوع سوال و نظری در این زمینه دارید، می توانید آن را در بخش نظرات سایت Varzeshi درج نمایید.

mohamadnd
29 ژانویه 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *