راه آسان برای ایران در جام جهانی 2026

راه آسان برای ایران در جام جهانی 2026 ، روش برگزاری مرحله مقدماتی جام جهانی 2026 برای قاره آسیا اعلام شد. برای بقیه قاره ها نیز فرمت احتمالی پیش بینی شده است. در این مسابقات شاهد راه آسان برای ایران در جام جهانی 2026 بوده ایم.

راه آسان برای ایران در جام جهانی 2026

به گزارش سایت “ورزشی” رقابت جام جهانی 2026 در سه کشور کانادا، آمریکا و مکزیک برگزار خواهد شد. برای نخستین بار در طول تاریخ جام جهانی در این دوره جام با 48 تیم برگزار می شود. فیفا قصد دارد تا رقابت جنجالی تر و بازی ها طولانی تر شود. حتی برخی از تیم ها که تابحال امکان حضور در جام جهانی را نداشتند نیز بتوانند حضور در این تورنمنت بین المللی را تجربه نمایند. افزایش سهمیه کشورها برای حضور در این مسابقات باعث انقلاب در روش برگزاری مسابقات انتخابی می شود.

راه آسان برای تیم ملی ایران در رقابت جام جهانی 2026

* قاره آسیا: دارای هشت سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی آف

– دور اول:

تیم هایی که در رنکینگ فیفا در رتبه های 26 تا 47 آسیا قرار دارند. در بازی های خانگی و خارج از خانه باهم بازی می کنند و برندگان نیز به دور دوم راه می یابند.

– دور دوم:

تیم های اول تا 25 آسیا نیز با 11 تیم در دور نخست برنده شده اند. به نه گروه 4 تیمی تقسیم بندی خواهند شد و در بازی های رفت و برگشت به مصاف هم خواهند رفت. تیم های اول و دوم هر گروه راهی دور سوم می شوند.

راه آسان برای ایران در جام جهانی 2026

– دور سوم:

18 تا تیم از دور قبل راهی این مرحله می شوند. در سه گروه 6 تیمی به صورت رفت و برگشت باهم روبرو می شوند. تیم های اول و دوم هر گروه به طور مستقیم به جام جهانی می روند تا 6 تیم آسیایی راه یافته به این مسابقه مشخص شوند. تیم های سوم و چهارم هر گروه نیز راهی دور بعدی می شوند تا بر سر 1+2 سهم باقی مانده باهم بجنگند.

راه آسان برای تیم ملی ایران در رقابت جام جهانی 2026

– دور چهارم:

حالا در این مرحله، شش تیم راهی دور چهارم شده اند. در دو گروه سه تیمی تقسیم بندی شده و در تک دیدارهای که مسابقه برگشتی ندارد باهم بازی می کنند. تیم های صدر نشین جدول راهی جام جهانی می شوند و تیم های دوم نیز راهی دور بعد خواهند شد.

راه آسان برای تیم ملی ایران در رقابت جام جهانی 2026

– دور پنجم:

در نهایت نیز دو تیم که به این مرحله راه یافتند. در تک مسابقه پلی آف باهم روبرو شده و برنده راهی پلی آف نهایی خواهند شد.

* قاره آمریکای جنوبی: دارای 6 سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی آف

  • تمامی تیم های قاره آمریکای جنوی در یک گروه به صورت رفت و برگشت باهم باقی می کنند. 6 تا تیم برتر به صورت مستقیم راهی جام جهانی شده و تیم هفتم نیز به پلی آف راه می یابد.

+ در بخش زیر ایده هایی برای قالب کنفدراسیون های دیگر نیز ارائه داده که هنوز کاملا تایید نشده است!

* قاره آفریقا: دارای 9 سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی آف

– دور اول:

تیم هایی که در رنکینگ فیفا در رتبه های 27 تا 54 آفریقا قرار دارند در بازی های خانگی و خارج از خانه خود باهم بازی کرده و برندگان به دور دوم راه می یابند.

– دور دوم:

تیم های اول تا 26 آفریقا نیز به همراه 14 تیم که در دور اول برنده شدند، بازی های خانگی و خارج از خانه خود را انجام می دهند و برنده ها به دور سوم راه پیدا می کنند.

قاره آفریقا: دارای 9 سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی آف

– دور سوم:

در واقع 20 تیمی که از دور قبل به این مرحله راه یافتند، در 5 گروه چهار تیمی به صورت رفت و برگشت باهم بازی می کنند. تیم های اول هر گروه مستقیما به جام جهانی راه می یابد تا 5 تیم آسیای راه یافته به این مسابقات مشخص شود. تیم های دوم و سوم هر گروه نیز راهی دو بعدی شده تا بر سر 4+1 سهمیه باقی مانده رقابت نمایند.

– دور چهارم:

10 تا تیم باقیمانده نیز در دو گروه 5 تیمی روبروی هم قرار می گیرند. تیم های اول هر گروه و دوم هر گروه راهی جام جهانی شده تا 9 سهیمه مستقیم آفریقا را دریافت کنند. تیم های سوم هر گروه نیز راهی دور پنجم خواهند شد.

– دور پنجم:

تیم های سوم گروه های دور قبل در تک مسابقه پلی آف به مصاف هم می روند تا برنده راهی دیدار پلی آف نهایی شود.

* قاره اقیانوسیه: یک سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی آف

– دور اول:

تیم های شش تا یازده قاره اقیانوسیه بازی های خانگی و خارج خانه خود را انجام می دهند و برنده ها به دور دوم راه می یابند.

دور دوم:

تیم های اول تا پنجم اقیانوسیه با سه تیم در دور نخست برنده شده اند، در دو گروه چهار تیمی در مسابقات تک بازی به مصاف هم خواهند رفت. تیم های اول و دوم هر گروه راهی دور سوم می شوند.

دور سوم:

تیم ها در یک گروه چهار تیمی باهم روبرو می شوند تا بازی کنند. تیم صدر نشین جدول نیز راهی جام می شود و تیم دوم نیز به دیدار پلی آف راه می یابد.

* قاره آمریکای شمالی و مرکزی: دارای 6 سهمیه مستقیم و 2 سهمیه پلی آف

(3 سهمیه از 6 سهمیه مستقیم متعلق به آمریکا، کانادا و مکزیک است)

– دور اول:

تیم های 9 تا 32 کونکاکاف در 8 گروه سه تیمی بازی های خانگی و خارج از خانه را انجام می دهند. برنده ها به دور دوم راه می یابند.

– دور دوم:

تیم های یکم تا هشتم در کونکاکاف با هشت تا تیم در دور اول برنده شدند در چهار گروه چهار تیمی در مسابقات رقت و برگشت باهم روبرو می شوند. تیم های اول و دوم هر گروه راهی دور سوم می شوند.

قاره آمریکای شمالی و مرکزی

– دور سوم:

تیم ها در یک گروه 8 تیمه باهم رقابت می کنند و سه تیم به صورت مستقیم راهی جام جهانی می شوند و تیم های چهارم و پنجم نیز راهی پلی آف می شوند.

 

* قاره اروپا: شانزده سهمیه مستقیم (روسیه همچنان حق حضور در جام جهانی را ندارد.)

در 25 ژانویه 2023 احتمالاً از روش جدید و فرمت جام جهانی آینده رونمایی می شود. در این بخش ایده هایی از آنچه که می تواند در دستور کار قرار بگیرد را مرور می کنیم.

– دور اول:

تیم های 11 تا 54 قاره اروپا به صورت تک بازی و در دیدارهای خانگی و خارج از خانه انجام می دهند. برنده ها به دور دوم راه خواهند یافت.

قاره اروپا: شانزده سهمیه مستقیم

– دور دوم:

22 تا تیم که از دور قبل وارد این مرحله شدند با تیم های اول تا دهم رنک فیفا در 8 گروه چهار تیم تقسیم می شوند. آنها به صورت رفت و برگشت باهم بازی می کنند. تیم های اول و دوم هر گروه نیز مستقیما راهی جام جهانی می شوند.

راه آسان برای ایران در جام جهانی 2026

با توجه به فرمول جدید فیفا برای برگزاری جام جهانی آینده می توانیم نتیجه بگیریم که راه آسان برای ایران در جام جهانی 2026 وجود دارد و تیم کشور عزیزمان به آسانی می تواند در این جام حضور پیدا کند.

آخرین  اخبار و حواشی ورزشی ایران و جهان را در سایت ورزشی ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *