بزرگترین استادیوم جهان 

بزرگترین استادیوم جهان کجاست و چه نام دارد؟ رانگرادو می دی (rungrado may day) به معنی «گشایش یافته در روز نخست مِی» نام بزرگ ترین ورزشگاه در جهان واقع در پیونگ یانگ کره شمالی می باشد. با وبسایت ورزشی تا آخر این مقاله همراه باشید.

بزرگترین استادیوم جهان | رانگرادو می دی در کره شمالی

نام «گشایش یافته در روز مِی» این معنای نام مهم ترین ورزشگاه کره شمالی و بزرگ ترین ورزشگاه حال حاضر کره زمین است.

این ورزشگاه در یکی از جزیره های خرد پیونگ یانگ ساخته شده و با نوع خاص معماری اش، فضای جالبی در این جزیره ساخته است.اولِ مِی ۱۹۸۹، روز افتتاح این ورزشگاه به شمار می رود.

روزی بااهمیت در تقویم سالیانه کره شمالی، که روز جهانی کارگر است.

حتما بخوانید: همه چیز تاریخچه درباره ورزشگاه آزادی | تاریخچه ساخت+آدرس+عکس

ساخت بزرگترین ورزشگاه جهان در کره شمالی

ساخت این ورزشگاه ۲/۵ سال بعد از افتتاح ورزشگاه ۷۰ هزار نفری المپیک سئول در کره جنوبی، ساختِ رونگرادو آغاز شد تا کره شمالی، به نوعی از رقابت با کشور همسایه برای ساخت ورزشگاه های بزرگ عقب نماند.

دو سال و نیم طول کشید تا ساخت این ورزشگاه در کره شمالی به پایان برسد.

ورزشگاه کره جنوبی، برای افتتاحیه المپیک مورد استفاده قرار گرفت و ورزشگاه کره شمالی، برای افتتاحیه سیزدهمین جشنواره جوانان و دانش جویان.

بزرگترین ورزشگاه جهان رانگرادو می دی
بزرگترین ورزشگاه جهان رانگرادو می دی

بهره برداری سیاسی از استادیوم رنگرادو می دی

از ابتدای ساختِ ورزشگاه رونگرادو، قرار بر این بود تا ورزش فوتبال کاربری اصلی آن باشد و این اتفاق نیز افتاد. اما در همه این سال ها، مراسم های ملی زیادی نیز با حضور رهبران کره شمالی در این ورزشگاه برگزار شده اند.

به هر حال فوتبال، یک دغدغه جدی در کشور کره شمالی نیست. و طبیعی به نظر می رسد که از این ورزشگاه بزرگ، بهره برداری های سیاسی و ایدئولوژیک نیز صورت بگیرد.

ورزشگاهی برای اعدام یک سال بعد از تکمیل ورزشگاه، مراسم اعدام فرمانده هایی که برای ترور کیم جونگ ایل نقشه کشیده بودند، در رونگرادو برگزار شد.

مراسمی که در آن، این فرمانده ها در آتش سوزانده شدند تا وحشتناک ترین روز تاریخ رونگرادو رقم خورده باشد. این تنها استادیوم فوتبال نیست که چنین تجربه ای را پشت سر گذاشته است.

ظرفیت بزرگترین ورزشگاه دنیا 

ظرفیت این ورزشگاهِ ۲ طبقه ای در شرایط عادی ۱۵۰ هزار نفر است. اما اگر قرار به نشستن هواداران در فواصل سکوهای آن باشد، جمعیت به مراتب بیشتری می توانند در استادیوم حضور پیدا کنند.

رکورد حضور تماشاگر در این ورزشگاه، مربوط به رقابت های کشتی سال ۱۹۹۵ است.

جایی که ۱۹۰ هزار نفر در ورزشگاه حاضر بودند تا بزرگ ترین رقابت های کشتی تاریخ رقم بخورد.

ابعاد زمین ورزشگاه رنگرادو می دی در کره شمالی

ابعاد زمین فوتبال مجموعه ورزشی رونگرادو، ۱۰۵ در ۶۸ متر است.

درست به اندازه ورزشگاه های ومبلی و نیوکمپ. ابعاد پیست تارتان اطراف زمین. اما از همه ورزشگاه های فوتبال دیگر دنیا بیشتر است .طراحی۱۶ طاق قوسی، حلقه ای را دور ورزشگاه شکل داده اند، تا نمای بیرونی آن، درست شبیه گل مگنولیا شود.

سقف، مهم ترین بخش در طراحی ورزشگاه رونگرادو به شمار می رود. سقف ورزشگاه، ۶۰ متر از فضای درونی و ۴۰ متر از فضای بیرونی آن را پوشش می دهد. و موجب شده این ورزشگاه جایزه بهترین طراحی ابداعی را از جشنواره خلاقیت های ژنو دریافت کند.

ارتفاع رونگرادو، دقیقاً ۶۰ متر است امکانات برای این ورزشگاه، هشتاد گیت خروجی، ۱۰ پله برقی و چندین آسانسور تعبیه شده است.

امکانات استادیوم رونگرادو 

بهترین بخش امکانات رونگرادو، سالن های تمرین متعدد آن است که این ورزشگاه را تبدیل به انتخاب ایده آلی برای روزهای تمرین تیم ها می کند.

سالن های ریکاوری، استخر در فضای بسته، چند سونا، سه اتاق پذیرایی، چند اتاق رسانه ای و سالن های بزرگی برای برگزاری رقابت های دو و میدانی داخل سالن، امکانات مهم دیگر رونگرادو محسوب می شوند.

مهم ترین مراسم «Mass Games» شاید جالب ترین اتفاقی باشد که هر سال در رونگرادو اتفاق می افتد.

در این نوع عجیب از ژیمناستیک نمایشی، حدود ۱۰۰ هزار شرکت کننده به مدت ۹۰ دقیقه مشغول انجام حرکات آکروباتیک می شوند و موزاییک های غول پیکری را به نمایش می گذارند. که به عنوان عظیم ترین تصویر دنیا شناخته می شود.

توریست ها نیز اجازه تماشا کردن این مراسم از نزدیک را دارند. اما فقط به سکوهای خاصی راه داده می شوند. این بازی ها یکی از عوامل مهم حضور توریست ها در کره شمالی محسوب می شوند.

آخرین  اخبار و حواشی ورزشی ایران و جهان را در سایت ورزشی ببینید.

sajjad
3 ژانویه 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *