بهترین مدافعان دنیا  

بهترین مدافعان جهان 2021

از برزیل تا ایتالیا با بهترین مدافعان جهان

بهترین مدافع جهان 2021 را در این مقاله از وبسایت ورزشی بررسی خواهیم کرد. مدافعان بخشی از ارکان اساسی هر تیم فوتبال هستند و نقش مهمی در موفقیت هر تیمی ایفا می‌کنند.

مدافعان فوتبال از ارکان اساسی هر تیم فوتبال هستند. برخلاف تصور عموم فوتبال دوستان که همه جذابیت و اهمیت بازی را برای مهاجمان و گلزنان کنار می‌گذارند و البته که حق دارند چون جذابیت بخش زیادی از بازی به گل‌ها و حرکات تکنیکی مهاجمان است. اما بهترین مدافع جهان 2021 کیست؟

بهترین مدافع جهان 2021

شاید انتخاب اینکه چه مدافعی از بقیه بهتر است کار دشواری باشد. درواقع نمی‌توان مشخصا یک مدافع برتر چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد و برتری یک مدافع با کدام خصال بر دیگران اثبات می‌شود!

برای مثال می‌توان راموس و هیرو را به عنوان گلزن‌ترین مدافعان فوتبال در لیست بهترین‌ها قرار داد یا برای مثال رونالدو کومان را بهترین مدافع کاشته‌زن قلمداد کرد اما فراموش نکنیم وظیفه اصلی هر مدافع جلوگیری از گل خوردن تیم است و با این معیار شاید بتوان با تکیه بر برخی آمارها فهرست بهترین مدافعان جهان 2021 را خارج کرد.

 

مارکینیوش / پاری سن ژرمن

بهترین مدافعان دنیا  
مارکینیوش

فوتبال برزیل معمولا مدافعان خوبی پرورش می‌دهد اما بعد از افول تیاگو سیلوا تا چند سالی برزیل از داشتن یک مدافع کارآمد و توانمند و با توانایی رهبری محروم بود. اما به تدرج این مارکینیوش بود که اهمیت و ارزش خود را نشان داد.

او که تا چند سالی در پاری سن ژرمن نیمکت نشین چهره‌هایی چون تیاگو سیلوا و حتی داوید لوئیز هموطنان خود بود، بالاخره و با جدایی این چهره‌ها از پی اس جی توانست ارزش و اهمیت خود را به دیگران نشان دهد.

مارکینیوش به مرور به ترکیب ثابت راه یافت و توانست رهبری پاریسی‌ها در خط دفاعی را بر عهده بگیرد. او این روزها از موثرترین بازیکنان پی اس جی است و نبودش به طور ملموسی به پی اس جی در فاز دفاعی آسیب زده است. پس بی‌تردید مارکینیوش یکی از بهترین مدافع جهان 2021 است.

 

لئوناردو بونوچی / یوونتوس

بهترین مدافعان دنیا  
لئوناردو بونوچی

وقتی بحث از مدافعان برتر فوتبال باشد بی‌تردید ایتالیا نمایندگانی دارد. از اساس ایتالیا زادگاه مدافعان برجسته تاریخ و برخی از مهمترین چهر‌ها بوده است. فوتبال ایتالیا در سالیان اخیر هم گرچه از برترین هافبک‌ها و مهاجما محروم بوده است اما مدافعان کلاس اولی داشته است.

دو تن از شناخته‌شده‌ترین چهره‌های ایتالیا در فاز دفاعی که برای فوتبال ملی ایتالیا و باشگاه یوونتوس منفعت زیادی داشته‌اند بی‌تردید زوج دفاعی بونوچی کیه‌لینی است.

در این میان معمولا بونوچی را به علت سن کمتر و نمایش چشمگیرترش مدافع برتری می‌شناسند اما به اعتقاد نگارنده کیه‌لینی جایگاه برجسته‌تری دارد. علی ایحال هرچه باشد بونوچی بارها ارزش خود را برای تیم ملی و باشگاهش ثابت کرده است و بی‌تردید از ماندگارترین چهره‌ها در تاریخ فوتبال خواهد بود. او البته یک دوره کوتاه یک ساله و ناموفق در آث میلان داشت که بلافاصله با بازگشت به یوونتوس توامان شد. او بی‌تردید بهترین مدافع جهان 2021 است.

 

ژلوس کُنده / سویا

بهترین مدافعان دنیا  
ژلوس کُنده

ژلوس کُنده یکی از پدیده‌های فوتبال فرانسه است، این مدافع 23 ساله در سویای جولن لوپتگی چهره شد و مورد توجه بسیاری از تیم‌های بزرگ دنیا قرار گرفت اما هنوز تصمیم به جدایی از سویا نگرفته است.

در سالیان اخیر او در کنار چهره‌هایی چون راکیتیچ و برخی دیگر از ستارگان به سرمربی‌گری جولن لوپتگی توانسته در پروژه احیای سویا موفق عمل کند. او یکی از ارکان مهم سویای لوپتگی در جریان کسب سهمیه لیگ قهرمانان در سال گذشته و نمایش درخشان سویا در فصل جاری است.

کُنده اخیرا به تیم ملی فرانسه هم دعوت شده است و به عنوان یکی از بهترین مدافع جهان 2021 می‌تواند آینده درخشانی داشته باشد. او از بسیاری از تیم‌های مطرح اروپایی پیشنهاد دارد و یحتمل در تابستان آینده از سویا جدا خواهد شد.

 

آیمریک لاپورته / منچسترسیتی

بهترین مدافعان دنیا  
آیمریک لاپورته

پپ گواردیولا در تمام دوران مربیگری خود در حسرت داشتن یک زوج دفاعی خوب در مرکز خط دفاعی تیم‌هایش بوده است. البته اگر از ترکیب موثر پیکه پویول بگذریم باید گفت او تا همین یکی دو سال اخیر موفق نبود.

او حالا در اوج دوران مربیگری خود در سیتی و بعد از سال‌ها هزینه و مبلغی در حدود 300 میلیون یورو به تازگی توانسته یک زوج دفاعی خوب در خط دفاعی فراهم کند. این زوج از ترکیب روبن دیاس پرتغالی و آیمریک لاپورت پرتغالی- فرانسوی تشکیل شده است.

لاپورت اما مدافعی بود که ابتدا در بیلبائو چهره شد. و با انتقالی 60 میلیون یورویی به سیتی آمد و به تدریج جایگاه ثابت و مشخصی در این تیم پیدا کرد. او حالا در تیم ملی فرانسه هم به نقش ثابتی رسیده است و عملکرد خوبی دارد.

از سویی در سیتی او به مهره قابل اعتماد پپ در ترکیب با بقیه مدافعان مرکزی نظیر استونز و دیاس بدل شده است. بی‌تردید لاپورت یکی از بهترین مدافعان جهان 2021 است

 

روبن دیاس / منچسترسیتی

بهترین مدافعان دنیا  
روبن دیاس

چهره اصلی خط دفاعی سیتی در فصل جاری بی‌تردید روبن دیاس پرتغالی است. جوانی که در بنفیکا چهره شد و پپ گواردیولا بلافاصله او را به سیتی آورد تا شاید بتواند معضل خط دفاعی خود را برطرف کند.

موردی که از قضا جواب داده و حالا سیتی با 9 گل خوره در باز‌ی‌های گذشته خود در لیگ جزیره هنوز بهترین خط دفاع جزیره است. او حالا با لاپورت ترکیب بسیار مستحکمی ساخته و به خوبی از سیتی در برابر مهاجمان گلزن جزیره دفاع می‌کند. به باور بسیاری از کارشناسان برتر فوتبال جزیره، دیاس بهترین مدافع جهان 2021 است.

گواردیولا در سالیان گذشته تلاش خاصی مصروف قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا با سیتی کرده است و در این مورد مهمترین موفقیتش رسیدن به فینال لیگ قهرمانان آسیا بوده است.

 

دایوت اوپامکانو / بایرن مونیخ

بهترین مدافعان دنیا  
دایوت اوپامکانو

اوپامکانو 23 ساله یکی از مهمترین و بهترین مدافعان جهان 2021 است. این مدافع فرانسوی مانند تنی چند از دیگر ستارگان فوتبال باشگاهی آلمان در سالیان اخیر ابتدا در لایپزیش چهره شد.

تیمی پرستاره که در همین مدت کوتاه اخیر بازیکنان پرشماری به دیگر تیم‌های اروپایی ارسال کرده و حتی همین حالا هم یکی دو چهره مهم در ترکیب خود دارد.

یکی از ارکان موفقیت لایپزیش با یولیان ناگلزمن، سرمربی سابق لایپزیش و فعلی بایرن دایوت اوپامکانو بود که حالا با نظر مستقیم ناگلزمن به بایرن منتقل شده تا شاید مهمترین ضعف سالیان اخیر بایرن یعنی ضعف دفاعی را برطرف کند.

بایرن در تمام سال‌های اخیر از مسئله دفاع ضربات بدی خورده و شاید اگر این مشکلات دفاعی نبود شانس قهرمانی‌های بیشتری در اروپا را داشت. در یکی دو سال گذشته و با پا به سن گذاشتن چهره‌هایی چون بواتنگ و آلابا کم کم مدیران بایرن در اندیشه جانشینی این چهره‌ها افتادند و الحق که نسبتا موفق عمل کردند.

اوپامکانو حالا در بایرن و در ترکیب با نیکلاس زوله ملی‌پوش توانسته یک ترکیب دفاعی قابل قبول شکل دهد که ناجی دروازه بایرن مونیخ در بسیاری از بازی‌هاست. حق است که او را بهترین مدافع

 

ویرجیل فن دایک / لیورپول

بهترین مدافعان دنیا  
ویرجیل فن دایک

چهره مهم فاز دفاعی لیورپول در تمام سال‌های اخیر بی‌تردید ویرجیل فن دایک هلندی است. مدافع تنومند و بلندقامتی که با نظر یورگن کلوپ و در شرایطی که از تیم‌های زیادی پیشنهاد داشت حضور در آنفیلد را برگزید.

او در یکی دو فصل اخیر به یکی از بهترین مدافعان جهان نه فقط در جزیره که در سراسر اروپا بدل شده است و نقش مهمی در کسب عناوین لیورپول در سالیان گذشته تحت هدایت یورگن کلوپ داشته است. از جمله قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا و لیگ جزیره.

تاثیر فن دایک آنقدر مهم است که در فصل گذشته که با مصدومیت از اوایل فصل تقریبا کل فصل را از دست داد، وضعیت لیورپول به طرز بدی رو به وخامت گرایید و لیورپول نتوانست آنطور که باید و شاید در هیچ رقابتی ظاهر شود.

فن دایک به عنوان یکی از بهترین مدافعان جهان 2021 در تیم ملی کشورش هلند هم تاثیر خوبی در نتایج داشته است گرچه نتوانست با هلند در یورو 2020 خوب عمل کند.

 

جورجو کیه‌لینی / یوونتوس

بهترین مدافعان دنیا  
جورجو کیه‌لینی

دومین ایتالیایی مهم فهرست ما و به نظر نگارنده بهترین مدافع سالیان اخیر فوتبال جورجو کیه‌لینی است. او یک دژ مستحکم دفاعی چه در ترکیب یوونتوس و چه در ترکیب تیم ملی ایتالیا است و بود و نبودش به طور مستقیم در نتایج هر دو تیم موثر است و لایق حضور در فهرست بهترین مدافع جهان 2021 است.

درخشش کیه‌لینی در یورو 2020 زمینه‌ساز صعود ایتالیا به فینال و قهرمانی شد اما شاید اوج کار او جایی بود که زوج مهمش لوناردو بونوچی یکسال راهی میلان شد.

در آن دوران تصور می‌شد که بونوچی مهره موثرتری است و می‌تواند در میلان موفق باشد اما نظم دفاعی یووه از بین خواهد رفت. به طرز خنده‌داری اما این یوونتوس و درواقع کیه‌لینی بود که نشان داد در بود و نبود بونوچی به خوبی می‌تواند از پس حفاظت از دروازه یووه برآید و اتفاقا بونوچی در میلان اصلا نتوانست درخشش گذشته را تکرار کند.

البته یوونتوس با بازگشت بونوچی در سال بعد آن و با حضور کیه‌لینی دوباره یک زوج دفاعی موفق تشکیل داد و توانست بار دیگر قهرمان ایتالیا شود. هرچه باشد کیه‌لینی بهترین مدافع جهان 2021 در سری آ است.

 

میلان اشکرینیار / اینترمیلان

این مدافع اسلواک و حالا 26 ساله یکی از مهمترین و شاید از نظر بسیاری بهترین مدافع جهان 2021 باشد. او در اینتر میلان در یکی دو فصل اخیر نقش بسیار مهمی داشته است و تلاش‌هایش حتی منجر به قهرمانی اینتر بعد از نزدیک به 10 سال در سری آ شد.

حالا و در فصل جدید سری آ و در شرایطی که اینتر با جدایی تنی چند از مهره‌های موثرش کمی تضعیف شده بود آنقدر خوب به وظیفه خود عمل کرد که نهایتا اینتر را به صدر جدول بازگرداند.

او حالا به خوبی نقش مهم خود را در اینتر ایفا می‌کند و گرچه با تیم ملی شانس خاصی برای رسیدن به افتخارات را ندارد اما می‌تواند در میلان به عنوان یکی از بهترین مدافعان تاریخ فوتبال جاودانه شود.

 

کالیدو کولیبالی / ناپولی

بهترین مدافعان دنیا  
کالیدو کولیبالی

یک انتخاب فوق العاده برای لقب بهترین مدافع جهان 2021 بی‌تردید کالیدو کولیبالی است. این سنگالی 30 ساله در فصول گذشته یکی از مهمترین مدافعان فوتبال باشگاهی در ایتالیا و اروپا بوده است و تاثیر مهمی در فاز دفاعی ناپولی داشته است.

او گرچه شانس حضور در تیم‌های بزرگی را داشته و پیشنهادهای مهمی دریافت کرده است اما هنوز ترجیح داده در ناپولی ماندگار باشد. این ماندگاری البته افتخار خاصی برایش به همراه نداشته جز اینکه همواره تنی چند از کارشناسان او را ستوده‌اند.

در فصل جاری رقابت‌های سری آ و دقیقا تا پیش از آنکه کولیبالی مصدوم شود ناپولی بهترین تیم ایتالیا، بدون شکست و با کمترین گل خورده بود. اما مصدومیت کولیبالی و اوسیمن آغاز بحران‌های ناپلی‌ها بود تا مانند گذشته از رده‌های برتر سری آ به پایین بغلتند.

کولیبالی 30 ساله به عنوان یکی از بهترین مدافعان جهان 2021 نهایتا چند سالی بیشتر نمی‌تواند به دوران درخشش خود ادامه دهد و شاید برای سال آینده برنامه‌های دیگری برای حضور در یک تیم مطرح و شناخته شده را داشته باشد.

sajjad
20 ژانویه 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *