قهرمان جام جهانی چه کسی خواهد بود؟

24 تیم از 32 تیم حاضر در جام جهانی 2022 دیگر در این جام حضور ندارند؛ اما برای هشت کشور باقیمانده، شاید مسابقات تازه شروع شده باشد. با نگاهی به تاریخچه ی جام جهانی و قهرمانان آن، می خواهیم ببینیم که چطور ممکن است قهرمانی در جام جهانی، زندگی حرفه ای بازیکنان را تحت تاثیر قرار دهد.

اسپانیا این جام جهانی را با هفت گل مقابل کاستاریکا آغاز کرد. اتفاقی که باعث شد طرفداران آنها را از مدعیان بدانند. اما حالا آنها در خانه بقیه ی تورنومنت را باید تماشا کنند. انگلیس هم که بازی های هیجان انگیزی ارائه داده است، در برابر رویای خود سد بزرگ امباپه را می بیند. کیفیت شگفت انگیز برزیل امسال نیز، امیدهای انگلیس و فرانسه را با ترس مواجه کرده است.

با وجود شانس قهرمانی بیشتر برخی تیم ها، برای هواداران هر تیمی که در این جام جهانی باقی مانده است، هنوز امید قهرمانی هست. پرتغال هم در آخرین بازی قبل از مرحله یک چهارم نهایی تازه به خود آمد و به این نکته که چرا می گویند مسابقات اکنون شروع می شود، دامن زد. حتی تاریخ نشان می دهد که چرا این موضوع درست است.

در گذشته، برندگان نهایی جام، از مرحله گروهی به سختی بالا آمده بودند. بسیاری دیگر اصلا به سختی توانستند خود را نشان دهند. یکی از معروف ترین برندگان کفش طلا، اصلا تا قبل از یک چهارم نهایی به میدان نرفته بود. اتفاقات افسانه ای، خیلی غیر منتظره رقم می خورند.

دیگو مارادونا
دیگو مارادونا و قهرمانی جام جهانی 86 مکزیک

آرژانتین و مارادونای افسانه ای

هیچ کس در تاریخ مانند دیگو مارادونا در سال 1986، قهرمان جام جهانی نشده است. عملکرد شجاعانه و درخشان او مقابل اروگوئه در مرحله یک هشتم نهایی در آرژانتین به یادگار مانده است. این در حالی است که تنها گل او تا قبل از یک چهارم نهایی، در جریان تساوی با ایتالیا بود.

اما در اوایل جام جهانی 86 مکزیک، اصلا توجهات روی تیم کارلوس بیلاردو نبود. این برزیل بود که در چهار بازی اول خود 9 گل زده بود و گلی دریافت نکرده بود. بیلاردو که مورد انتقاد قرار گرفته بود گفت: “خود دیگو به من گفت که ما خودمان هستیم و خودمان. و ببینید که آخر چه کسی قهرمان شد.”

دو گل مارادونا به انگلیس زندگی او را متحول کرد. در نیمه نهایی مقابل بلژیک، دو گل دیگر هم زد که به نظر خیلی ها حتی عملکردی بهتری نسبت به مقابل انگیس داشت. پاس گلی که به خورخه بوروچاگا در فینال مقابل آلمان غربی داد نیز داستان را کامل کرد.

فرانسه قهرمان جام 98
جشن قهرمانی فرانسه در سال 1998 با درخشش زین الدین زیدان

زیدان، برگ برنده ی فرانسه در فینال جام

انتظارات ممکن است در واپسین لحظات جام کلا تغییر کند. زین الدین زیدان قهرمان دو گله فینال جام جهانی 1998 بود. قبل از یک چهارم نهایی، زیدان بازی های کمتری را نسبت به برنارد دیومد شروع کرده بود. او که مقابل عربستان سعودی به میدان رفت، بخاطر اخراج در آن بازی، از حضور در 2 بازی دیگر هم محروم شده بود.

زیدان پس از نیمه نهایی گفت: این تصور را ندارم که در این جام جهانی شکست خورده ام. این موضوع که او اصلاً نیاز به گفتن چنین حرفی را احساس می کرد، بعدا خودش را نشان داد. او گفت: “درست است که گل نزده ام، اما یک بازی دیگر برای انجام این کار فرصت باقی مانده است.” که در نهایت، واقعا هم این کار را کرد.

دومین کارت قرمز زیدان در جام جهانی در فینال سال 2006 مقابل ایتالیا به دست آمد. کشوری که بیش از هر کشور دیگری نشان داده است که شروع بد در مسابقات، هیچ دلیلی بر شانس کم قهرمانی نیست. در سال 1982 آنها سه بازی اول خود را مساوی کردند و با این وجود در نهایت قهرمان شدند.

ایتالیا، قهرمان غیر منتظره ی جام جهانی

زمانی که ایتالیا در سال 2006 به سختی و به لطف یک پنالتی در دقایق تلف شده در برابر استرالیا به یک چهارم نهایی راه یافت، کمتر کسی انتظار داشت که آنها قهرمان شوند. برزیل مدافع عنوان قهرمانی، مورد توجه همگان بود. آلمان نیز در خانه ی خود حضور داشت. و آرژانتین بین همه ی تیم ها زیباترین فوتبال را ارائه می کرد.

مارسلو لیپی توسط مطبوعات ایتالیایی مورد تحقیر قرار گرفت. کوریره دلو اسپورت بعد از مرحله یک هشتم نهایی گفت: “لیپی داشت رویای ما را بر باد می داد.” اما تیم شکل خودش را پیدا کرد. اکثر گلزنان ایتالیا در مرحله گروهی، اصلا در فینال به میدان نرفتند. همه چیز دست به دست هم داده بود.

اسپانیا قهرمان چام جهانی 2010
اسپانیا با مجموع تنها 8 گل، قهرمان جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی شد

اسپانیا و قهرمانی دراماتیک جام جهانی

در سال 2010 که اسپانیا در اولین بازی خود به سوئیس باخت، تردیدهای مشابهی در مورد اسپانیا وجود داشت. لوئیس آراگونس، مربی سابقی که تیم را به قهرمانی در یورو 2008 هدایت کرده بود، گفت: “اسپانیا بدون روحیه بازی کرد.” احتیاط ویسنته دل بوسکه مورد انتقاد شدید طرفداران قرار گرفت.

اما در نهایت مهم نبود. اسپانیا مسابقات را تنها با هشت گل به پایان رساند و جام جهانی را نیز به دست آورد. آرژانتین تا نیمه ی اول بازی مرحله یک شانزدهم خود، بیش از این گل زده بود. اما مدتها قبل از پیروزی اسپانیا در برابر هلند در فینال، به خانه برگشته بود.

هیچکس بازی های خوب هلند را بخاطر شب تلخی که برابر اسپانیا گذراندند، به یاد نمی آورد. آنها تمام شش بازی خود را برده بودند تا به آن مرحله برسند. عجیب اینکه اولین شکست آنها در بازی پایانی جام جهانی رقم خورد.

فلسفه ی آلمان برای قهرمان شدن

آلمان هم در سال 2014 پس از اینکه برای شکست الجزایر به وقت های اضافه نیاز داشت، این را به خوبی درک کرد. پر مرتساکر گفت: «همه چیز مهم این است که ما در یک چهارم نهایی هستیم. یواخیم لو، سرمربی تیم گفت: “شما همیشه اینجور بازی ها را در هر تورنمنت می بینید. چیزی که مهم است، برنده شدن است.” که آنها در نهایت همه را پیروز شدند.

فرانسه و چالش قهرمان شدن

در سال 2018، فرانسه مقابل استرالیا و پرو با یک گل پیروز شد. با دانمارک مساوی کرد و قبل از ضربه درخشان بنجامین پاوارد، در مرحله یک هشتم نهایی نزدیک بود که مقابل آرژانتین شکست بخورد. آنها بدترین تفاضل گل را در یک چهارم نهایی داشتند اما در نهایت جام را با خود به پاریس بردند.

پائولو روسی
پائولو روسی تمام 6 گل خود در تورنومنت را در 3 بازی نهایی به ثمر رساند

عملکرد فردی بازیکنان در جام جهانی

از نظر عملکرد انفرادی بازیکنان، کیلیان امباپه و آنتوان گریزمان هر دو در فینال گلزنی کردند؛ اما نتوانستند کفش طلا را از هری کین بگیرند. هر شش گل کاپیتان انگلیس در آن جام جهانی قبل از مرحله یک چهارم نهایی به ثمر رسید. اما همیشه اینطور نیست.

پائولو روسی تا قبل از بازی یک چهارم نهایی ایتالیا مقابل برزیل در سال 1982 موفق به گلزنی نشده بود. اما در نهایت او با 6 گل مسابقات را به پایان رسانید. داوور سوکر کرواسی در سال 1998 برنده این جایزه شد، اما چه کسی به یاد می آورد که او قبل از یک هشتم نهایی کمتر از لوئیس هرناندز مکزیکی گلزنی کرده بود؟

درخشان ترین مثال عملکرد فردی، مربوط به تنها مردی است که در یک فینال جام جهانی موفق به هتریک شده است. سر جف هرست که در سال 1966 در یک چهارم نهایی برای انگلیس به میدان رفت، تا پیش از آن، در این تورنمنت به توپی لگد نزده بود، چه رسد به گلزنی. اما هنوز هیچ چیز تمام نشده بود.

اکنون پنجاه و شش بازی از 64 بازی انجام شده است. اگر فکر میکنید می دانید چه کسی به احتمال زیاد قهرمان می شود، دوباره فکر کنید!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *