دومینیک لیواکوویچ قهرمان کرواسی در این بازی بود و در ضربات پنالتی سه پنالتی را مهار کرد. و کرواسی با برتری 3 بر یک در مجموع ژاپن را شکست داد و به مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی رسید.

شرح واقعه

پس از تساوی یک بر یک در وقت اضافه، لیواکوویچ قبل از مهار ضربه مایا یوشیدا، دو تلاش اول این تیم برای گلزنی را متوقف کرده بود. سپس ماریو پاسالیچ پنالتی خود را به گوشه ی دروازه زد تا تیمش را به مرحله ی بعد ببرد.
کرواسی زلاتکو دالیچ که چهار سال پیش در فینال فرانسه شکست خوردند، در دور بعدی روز جمعه به مصاف برزیل می روند.
ژاپن مثل همیشه تیم پر جنب و جوش و تلاشگری نشان داد و دو دقیقه قبل از پایان نیمه ی دوم که دایزن مائدا مهاجم سلتیک از روی پاس یوشیدا به گل رسید، به برتری رسید.

کرواسی در نیمه دوم با ضربه سر درخشان ایوان پریشیچ از روی ارسال دژان لوورن به تساوی رسید و با 10 گل بهترین گلزن تاریخ کشورش در تورنمنت های مهم شد.

پس از آن هیچ یک از طرفین نتوانستند پیشرفتی پیدا کنند. و بازی در وقت قانونی پس از ضربه دیدنی کائورو میتوما، هافبک برایتون که توسط لیواکوویچ سیو شد و به پایان رسید.

وقت های اضافه

در وقت های اضافی، ضربه سر مارکو لیواجا به نظر می رسید که به چارچوب راه پیدا می کند. اما شویچی گوندا موفق شد توپ را جمع کند و لورو ماجر در دقیقه 120 شوت خود را به بیرون زد.

این مسابقه به ضربات پنالتی اعصاب خردکن رفت؛ جایی که لیواکوویچ به عنوان مردی ظاهر شد که جشن صعود را به کرواسی هدیه می دهد.

کرواسی با تجربه، به رویای ژاپن دوست داشتنی پایان داد

فقط کرواسی می داند که چگونه از ضربات مرگبار پنالتی جان سالم به در ببرد.
در سال 2018، قبل از باخت در فینال و زمانی که آنها تقریباً جام را بالای سر برده بودند، از هر یک از بازی های قبلی خود در مرحله ی حذفی، در ضربات پنالتی به پیروزی رسیده بودند.
از هشت بازی آخر حذفی آنها در جام جهانی و یورو، هفت بازی به استثنای بازی مقابل فرانسه به وقت اضافه رفته اند.
آنها در دو بازی از سه بازی گروهی خود موفق به گلزنی نشدند. اما تجربه ی زیاد آنها، راه را برای صعود به مرحله یک هشتم نهایی هموار کرد.

موقعیت های دو تیم

کرواسی در ابتدای بازی شروع خوبی نداشت. زیرا شوگو تانیگوچی تنها 3 دقیقه پس از شروع بازی می توانست گلزنی کند. اما ضربه سر او به بیرون رفت.دایچی کامادا به دنبال انجام یک حرکت نرم تیمی بود، اما در نهایت شوت خود را با بی دقتی به اوت فرستاد. اما در نهایت موفق شدند که با یک ضربه از فاصله ی نزدیک توسط مائدا، به برتری دست پیدا کنند.

ایوان پریشیچ
ایوان پریشیچ، بهترین گلزن کرواسی در تورنومنت های بزرگ

کرواسی اما با ضربه سر پریشیچ در حالی که او از 9 گل داوور شوکر برای این تیم، در تورنمنت های بزرگ پیشی گرفت، گل تیمش را به ثمر رساند. فقط این مهاجم افسانه ای با 45 گل در مقابل 33 گل پریشیچ، گل های بین المللی بیشتری برای این کشور به ثمر رسانده است،.
این بازیکن تاتنهام می‌توانست با پاس اشتباه تاکهیرو تومیاسو، مدافع آرسنال، گل بزند. اما بخت با او یار بود چرا که گوندا شوت این بازیکن را از زاویه ی بسته مهار کرد.

لیواکوویچ
لیواکوویچ موفق شد که 3 پنالتی برای تیمش مهار کند

شوت متئو کوواچیچ نیز با فاصله به بیرون رفت. و تلاش لوکا مودریچ در نهایت توسط گوندا، با تلاش بسیار سیو شد.
کرواسی به کسی نیاز داشت تا سرنوشت این تیم را رقم بزند. و لیواکوویچ بود که در نهایت تلاش های تاکومی مینامینو، کائورو میتوما و یوشیدا را متوقف کرد. بدین ترتیب او سومین دروازه بانی شد که در ضربات پنالتی در جام جهانی سه پنالتی را مهار کرده است.
برای ژاپن، رویای آنها در مرحله یک هشتم نهایی یک بار دیگر به پایان رسید. و در هر چهار بازی در جام جهانی نتوانستند از این مرحله عبور کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *