اولین حضور داوران زن در جام جهانی مردان
در این مقاله قصد داریم به اولین حضور داوران زن در جام جهانی  مردان بپردازیم .

 


در این دوره از بازی های جام جهانی سه داور برای اولین با در این مسابقات در حال تاریخ سازی هستند . 

یاماشیتا یوشیمی ، سالیما موکانسانگا و استفانی فراپارت از جمله 36 داور انتخاب شده برای مسابقات هستند.

البته در این میان سه  زن دیگر نیز با نامهای نوزا بک از بریل ، کارن دیاز مدینا از مکزیک و کاترین نسبییت از آمریکا در میان 69 کمک داور دیگر راه یافته به این مسابقات ، آنها را همراهی خواهند کرد.

 


یاماشیتا یوشیمی

Yoshimi Yamashita

این داور 36 ساله اهل ژاپن پس از داوری در جام جهانی 2019 زنان در فرانسه برای دومین بار است که در یک جام جهانی حضور پیدا میکند . او همچنین در بازی های المپیک 2020  که در سال 2021 برگزار شد در  بازی بین ایالات متحده و سوئد سوت زده است .

البته داوری در قطر تنها باری نیست که او امسال در آن  تاریخ ساز شده است.

او قبل تر نیز در لیگ قهرمانان آسیا نیز داوری کرده است و سابقه درخشانی در کارنامه خودش دارد .

به گفته او : ” حضور یک داور زن آن هم از قاره آسیا در جام جهانی قطر یک اتفاق نادر است و من خوشحالم که پتانسیلی باشم برای زنانی که در این را در حال رشد و پیشرفت هستند “

 


سلیما موکانسانگا 

Salima Mukansanga

این داور اهل رواندا پیش از حرفه داوری رویای بسکتبالیست حرفه ای شدن را در سر میپروراند . 

به گفته خودش : ” من بسکتبال را دوست داشتم و میخواستم آن را بسیار جدی بگیرم اما دسترسی به زیرساخت های بسکتبال سخت بود، به این ترتیب در نهایت به داوری رسیدم و هرگز از این موضوع پشیمان نخواهم شد “

این تصمیم او در پا گذاشتن به حرفه داوری او را به جام جهانی 2019 زنان ، بازی های المپیک 2020 توکیو و در نهایت به نقطه حال حاضر یعنی جام جهانی 2022 مردان در قطر رسانده است .

سلیما نیز مانند یاماشیتا  در المپیک 2020 توکیو سوت زده است . 

البته این داور 34 ساله اهل رواندا با دنیای مردان و صحنه های جهانی غریبه نیست زیرا که در جام ملتهای آفریقا برای مسابقات مردان نیز سوت زده است.

 


استفانی فراپارت

Stéphanie Frappart

این داور 38 ساله  فرانسوی حقیقتا یکی از شناخته شده ترین نام ها در جام جهانی 2022 میباشد . 

فراپارت، توشه ای پر از اولین ها دارد . او در اولین فینال خود در 2019 فرانسه درخشید و در همان سال در سوپر جام یوفا به داوری پرداخت .

در سال 2020 او موجی در دنیای داوری ایجاد کرد و نام خود را در کتاب های تاریخ نوشت و اولین زنی شد که داوری یک بازی لیگ قهرمانان مردان را بر عهده گرفت. یک سال بعد، فراپارت پیشتاز شد زیرا اتلتیکو مادرید در دور برگشت مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان زنان با چلسی روبرو شد.

او کمی قبل تر از اعلام حضورش در 2022 قطر فینال کوپه دو فرانس را نیز سوت زده بود .

رفتار فراپارت در زمین خود گویای توانایی و قدرت اوست و باعث شده که او جایزه بهترین داور زن IFFHS جهان را سه سال بعد ، یعنی در  سال 2019 به دست آورد.

استفانی فراپارت اولین زنی در تاریخ خواهد بود که در روز پنجشنبه (10 آذر) در دیدار آلمان با کاستاریکا یک مسابقه جام جهانی مردان را داوری خواهد کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *