حواشی مرگ پله

حواشی مرگ پله را با هم مرور کنیم. پله که سه جام جهانی را فتح کرد و به نظر خیلی ها به عنوان بهترین فوتبالیست تمام دوران شناخته می شد، روز پنجشنبه در سن 82 سالگی در سائوپائولو درگذشت.

در طول شب، چهره پله بر ساختمان‌ها در سراسر کشور آمریکای جنوبی درخشید. مکان‌های دیدنی به یاد او نور افشانی شدند. هواداران با پوشیدن پیراهن نمادین شماره 10 او به خیابان ها آمدند.

حواشی مرگ پله در برزیل و سطح جهان

به احترام فوت پادشاه فوتبال پله دولت برزیل سه روز عزای عمومی اعلام کرد

صفحات اول برزیل همه در مورد پله در روز جمعه صحبت می کردند. یکی از آنها نوشته بود “پله مرد، اما او هیچ وقت نمی میرد”. چرا که برای برزیلی ها، او پادشاه ابدی آنهاست.

آخرین بار زمانی که ملکه الیزابت دوم درگذشت، عزای ملی اعلام شد. شباهت های زیادی بین پله و خانواده سلطنتی صورت گرفته است. انگار پله نزدیک ترین شخص به یک پادشاه واقعی برای برزیل بود.

طرفداران فوتبال بعدازظهر قبل با شنیدن خبر مرگ پله در خارج از بیمارستان آلبرت انیشتین سائوپائولو تجمع کردند.

پله از سال 2021 تحت معالجه سرطان روده بزرگ قرار گرفته بود. برزیلی‌ها با دانستن اینکه وضعیت او رو به وخامت است، هفته‌ها به بزرگداشت زندگی و میراث او پرداخته بودند.

بسیاری حس می کنند که بالاخره او از عذاب بیماری رها شد. اما عدم حضورش برای خیلی ها باعث دلتنگی خواهد شد.

بیمارستان با صدور بیانیه ای مرگ او را بر اثر نارسایی مرتبط با سرطان تایید کرد. این بیمارستان اضافه کرد که آنها در رنجی که خانواده و همه در مورد از دست دادن “پادشاه محبوب فوتبال ما” احساس کردند، شریک هستند.

چراغانی ورزشگاه های برزیل
چراغانی ورزشگاه های برزیل به احترام پله

ادای احترام دنیا به پله

ویدیسلی گیماراس به خبرگزاری رویترز گفت: “در این لحظات چنان شرایط سختی را از سر می گذارنیم که وصف ناشدنی است.”

بسیاری از ورزشکاران و فوتبالیست ها در شبکه های اجتماعی خود به او ادای احترام کردند. از جمله نیمار که گفت: “قبل از پله، فوتبال فقط یک ورزش معمولی بود.”

پله همه چیز را تغییر داد. او فوتبال را به هنر و سرگرمی تبدیل کرد. او صدایی برای فقرا و سیاه پوستان داد.

کیلیان امباپه، مهاجم فرانسوی و هم تیمی نیمار در پاریسن ژرمن، گفت: “میراث او هرگز فراموش نخواهد شد.”

پله در طول 21 سال بازی در 1363 بازی 1281 گل به ثمر رساند که شامل 77 گل در 92 بازی برای کشورش می شود.

پله تنها بازیکنی بود که سه بار قهرمان جام جهانی شد و در سال های 1958، 1962 و 1970 جام را بالای سر برد و در سال 2000 به عنوان بهترین بازیکن قرن فیفا انتخاب شد.

تصویر پله در سرتاسر برزیل
تصویر پله برای بزرگداشت او، در میادین اصلی به نمایش در آمد

پله، یک نماد فرهنگی برای برزیل

پله به عنوان یک مرد سیاهپوست در کشوری با تاریخ عمیق برده داری و تضاد طبقاتی که همچنان ادامه دارد، به جایگاه بالایی رسید.

او مرتباً در زمین با شعارهای توهین آمیز روبرو می‌شد و چندین لقب نژادپرستانه به او داده بودند. اما پله یک بار گفت که اگر قرار بود بخاطر این شعارها بازی نکند، باید فوتبال را به کل کنار می گذاشت.

مجسمه ی مسیح، به نقش پرچم برزیل
مجسمه ی مسیح به احترام پله به رنگ پرچم برزیل در آمد

آنجلیکا باستی، زندگی‌نامه‌نویس او می‌گوید پله در ایجاد فضا و شناخت برای سیاه‌پوستان در فوتبال برزیل نقش کلیدی داشت، اما او هرگز مستقیماً در مبارزه با نژادپرستی دخالت نداشت.

در حالی که عزای ملی به مدت سه روز ادامه خواهد داشت، مقامات ایالت سائوپائولو گفته اند که عزاداری را به مدت یک هفته ادامه خواهد داد. اما در حقیقت برزیلی‌ها برای مدت طولانی‌تری عزادار خواهند بود.

مراسم بزرگداشت پله روز دوشنبه در باشگاه فوتبال سانتوس، استادیوم خانگی او برگزار خواهد شد. روز بعد، تابوت او در خیابان های شهر ساحلی سانتوس، قبل از تشییع، گردانده خواهد شد.

آخرین  اخبار و حواشی ورزشی ایران و جهان را در سایت ورزشی ببینید.

Pooria
30 دسامبر 2022

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *