خصوصی سازی سرخابی ها

خصوصی سازی سرخابی ها ، قطعا اگر خریداران دو تیم پایتخت با 2 هزار میلیارد آماده خرید بلوک 51 درصدی استقلال و پرسپولیس باشند. آینده دو باشگاه تهرانی تغییرات زیادی خواهد داشت.

زلزله عظیم در استقلال و پرسپولیس به زودی

به گزارش سایت “ورزشی” واگذاری 51 درصد از سهام باشگاه های سرخابی تهران در هیئت واگذاری بورس تصویب شد. حالا اگر این موضوع محقق شود. در ساختار مدیریت و اداری این دو باشگاه نیز تغییرات مختلفی ایجاد می شود. با این حال وزارت ورزش دیگر مالک این دو قطب ورزشی ایران نخواهد بود.

رئیس خصوصی سازی بیان داشت: شرایط واگذاری 51% سهام دو تیم به طور یکجا یا سه بلوک 17 درصدی مشخص شد.

حالا اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند از یک تاریخ مشخص که به زودی اعلام می شود برای خرید بلوک مدیریتی اقدام نمایند.

واگذاری بلوک مدیریت سهام

یکی از نکات مهم واگذاری بلوک مدیریت این است که اگر فرد یا شرکتی بخواهد به طور کلی خرید 51 درصد از سهام یک باشگاه را انجام دهد. باید مبلغ زیادتری در مقایسه با دیگر اشخاص و شرکت هایی که می خواهند خرید سه بلوک 17 درصدی را انجام دهند، پرداخت کند. این تصمیم نیاز به تسلط زیادتری دارد و آن شخص و شرکت باید بر امور پرسپولیس یا استقلال اطلاعات کافی داشته باشد. در صورت تصاحب 51 درصد بلوک مدیریتی می تواند 3 عضو هییت مدیره و مدیر عامل باشگاه را تعیین کند.

رئیس سازمان خصوصی سازی گفت که قیمت پایه بلوک 17 درصدی باشگاه استقلال 503 میلیارد تومان و قیمت پایه بلوک 17 درصدی باشگاه پرسپولیس نیز 516 میلیارد تومان برآورد شده است.

 زلزله بزرگ در تیم پرسپولیس استقلال
زلزله بزرگ در تیم پرسپولیس استقلال

همچنین قربان زاده بیان داشت که اگر شرکتی یا شخصی بخواهد بلوک مدیریتی 51 درصدی را به طور کامل خرید نماید: قیمت پایه بلوک 51 درصدی برای استقلال 2137 میلیارد تومان و برای پرسپولیس نیز 2194 میلیارد تومان است.

فرد یا شرکتی که می خواهد یکجا آن را خرید کنید باید بلوک 51 درصدی را مدیرتی کند، چیزی حدود 25 درصد بیشتر از افراد یا شرکت هایی که به صورت مجزا بلوک 17 درصدی را پرداخت می کنند. درباره شرایط پرداختی نیز مصوبه اعلام شد. شرکت و اشخاص خریدار باید 20 درصد مبلغ تعیین شده را نقدا بپردازند.

بعد از یکسال تنفس نیز در 6 قسط سالانه مبلغ بلوک مدیریتی را پرداخت کنند.

خصوصی سازی سرخابی ها

البته دقیقا زمان واگذاری بلوک های مدیریتی اعلام نشده است. نامزدهای مختلف می توانند مذاکرات قبل از مزایده را نیز به سازمان خصوصی سازی اعلام کنند.

امروز در مصوبه هئیت عالی واگذاری مشخص شد و در صورت نهایی شدن این موضوع دو باشگاه پرسپولیس و استقلال تغییرات زیادی را در سطوح مدیریتی خواهند داشت. اگر به همین منوال پیش رود مدیریت فعلی و تسلط وزارتخانه ورزش بر روی باشگاه ها تمام خواهد شد.

مبالغ خرید باشگاه بالا است. فروشنده به سرمایه بزرگ اجتماعی این دو قطب هواداری فوتبال و پیشینه آنها تواجه خواهند داشت.

اگر خریدارها به میدان خرید تیم بیایند، سرمایه گذاری آنها با کمترین ریسک همراه باشد و شاید این مسائل برای همیشه مشخص خواهد شد. مسائلی مثل حق پخش تلویزیونی و مالکیت ورزشگاه و …

آخرین حواشی و اخبار  فوتبال ایران و جهان را در سایت ورزشی ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *