ورزشی

دیگو مارادونا | ناگفته های زندگی یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال

علت مرگ دیگو مارادونا

علت مرگ دیگو مارادونا

دیگو مارادونا(Diego Maradona) بیگ بنگ در خوانواده فقیر نشین آرژانتینی مارادونا لحظه دریافت توپ اول خود از پسر عمویش بتو زاراتا اتفاق افتاد. این اتفاق در زندگی مارادونا تاریخی برای فوتبال جهان ساخت.

بیوگرافی دیگو مارادونا در آرژانتین

دیگو مارادونا، مهاجم سابق تیم ملی آرژانتین متولد ۳۰ اکتبر ۱۹۶۰ در شهر بوینس آیرس و در تاریخ ۲۵ نوامبر ۲۰۲۰ چشم جهان گشود

ماردونا در 3 سالگی توپی را که کادو گرفته بود را 6 ماه در دید خود نگه داشت تا مبادا توپ گم شود یا دزدیده بشه.

تا سن 7 سالگی با توپش رشد کرد تا به مدرسه وارد شود. خوانواده او تنبیه و ساعاتی برای بازی کردن با توپ رو جلوی دیگو مارادونا خردسال گذاشتند. طولی نکشید که همه خوانواده متوجه شدند دیگو تنها به فوتبال علاقه دارد.

در یک تیم محلی در شهر خودش بازی میکرد و ستاره منطقه خودشان بود. در 9 سالگی یک رسانه داخلی آرژانتین ویدئویی از دیگو مارادونا در تلوزیون ملی پخش میکند با این مضمون “یک خردسال با تفکر و استعداد یک ستاره دنیای قوتبال” البته آنها به اشتباه اسم او را “کارادونا” نوشتند.

وی در مقایسه با ستاره فعلی تیم ملی آرژانتین یعنی لیونل مسی تنها در یک تورنونت از لئو بهتر هست. و آن هم رسیدن به قهرمانی جام جهانی میباشد. و اما خاطراتی که دیگو مارادونا به جا گذاشت تبدیل شد به یک ستاره بزرگ در تاریخ فوتبال، مانند: دست خدا که در بازی با انگلستان زد، قهرمانی در جام جهانی 1986.

او برای تیم ملی آرژانتین 91 بازی کرد و توانست 34 گل به دروازه حریفان وارد کند. وی در 4 جام جهانی با تیم ملی آرژانتین به این تورنومنت رفت.

دیگو مارادونا
دیگو مارادونا در لباس تیم ملی آرژانتین

مقاله مرتبط: بیوگرافی حکیم زیاش | همه چیز در مورد هافبک تیم ملی مراکش

دیگو مارادونا در تیم های باشگاهی

دوران حرفه‌ای فوتبال دیگو مارادونا در 16 سالگی او یعنی در سال 1976 در کشور خودش شروع شد. با تیم آرژانتین جونیورز قراردادی 4 ساله بست و در 167 بازی  برای این تیم 116 گل زد.

درحشش دیگو ماردونا اینقدر سر و صدا کرد که تیم‌های بزرگ دنیا خواهان او بودند. اما دیگو رفت به تیم مورد علاقه دوران بچگی خود. با تیم بوکا جونیورز قراردادی یکساله بست. و در یک فصل عالی توانست در 40 بازی تیمش 28 گل بزند.

دیگو پس از رسیدن به اهداف دوران بچگیش رفت برای رویا پردازی در فوتبال جهان به تیم بارسلونا اسپانیا پیوست. قراردادی 2 ساله با بارسلونا بست و در 36 بازی موفق به زدن 22 گل شد اما مصدومیتی گریبانگیر مارادونای فقید شد.

پس از مصدومیت حدودا 7 ماهه دیگو مارادونا او به تیم ناپولی در سال 1984 پیوست. و دوران اصلی فوتبال خود را در سن 24 سالگی خود آغاز کرد. در 7 سال حصورش در ناپولی موفق به زدن 81 گل در 188 بازی شد.

دیگو مارادونا
دیگو مارادونا فقید

در سال 1992 تصمیم به ترک کردن تیم ناپولی گرفت و به سویا پیوست. قراردادی یک ساله بین ماردونا و سویا بسته شد. در این فصل مارادونا 5 گل به ثمر رسوند در 26 بازی.

او بعد از گشت و گزار در اروپا به تیم نیو اولد بویز کشورش پیوست تا پایانی باشد بر سفر دیگو ماردونا به از قاره سبز. قرارداد مارادونا یکساله بسته شد. سال خوبی را در این تیم سپری نکرد و در 5 بازی فقط به میدان رفت.

مارادونا در سن 35 سالگی دوباره به تیم رویای دوران بچگیش بازگشت و در این تیم فوتبال حرفه‌ای خود را به پایان رساند. در سال های 1995 تا 1997 برای تیم بوکا جونیورز 30 بازی کرد و 7 گل به ثمر رساند.

افتخارات و گل های دیگو مارادونا

افتخارات مارادونا در بوکا جونیورز

افتخارات مارادونا در بارسلونا

افتخارات مارادونا در ناپولی

افتخارات مارادونا در تیم ملی آرژانتین

همه چیز در مورد زندگی نامه فوتبالیست ها را در سایت ورزشی بخوانید.

خروج از نسخه موبایل