وقتی فوتبال جنگ را متوقف کرد

زمانی که فوتبال جنگ را متوقف کرد. وقتی آتش، دود و گلوله به زبان افراد تبدیل شده و زبانی جز زبان اسلحه در میان نبود، فوتبال توانست برای ساعاتی هم شده این نبرد ها را متوقف کند، تا توپ فوتبال، جایگزین توپ تانک شود.

زمانی که فوتبال جنگ را متوقف کرد

نوشته شده در ورزشی- در جریان جنگ جهانی اول، سال 1914 که به چیزی حدود بیش از 100 سال پیش بر می گردد. سربازان دو ارتش انگلیس و آلمان در دو جبهه مخالف، اسلحه‌ های خود را کنار گذاشتند تا کریسمس را با برگزاری مسابقه فوتبال جشن بگیرند. سالی که جنگ ویرانگر اول آغاز شد.

فقط ۲۴ ساعت از آسمان اروپا صدای توپ و تفنگ به گوش نرسید. ۲۴ ساعتی که آتش بس اعلام و در شب ۲۴ دسامبر، به جای انواع و اقسام صداهای جنگی، از سنگرهای آلمانی سرود کریسمس شنیده می‌شد.

وقتی فوتبال جنگ را متوقف کرد
وقتی فوتبال جنگ را متوقف کرد

فوتبال مطمئن ترین برقرار کننده صلح در جهان می باشد

این می تواند، پیام جالبی داشته باشد.

پیامی که به ما می گوید فوتبال مطمئن ترین برقرار کننده صلح در جهان می باشد. هواداران فوتبال به خوبی در تمام بازی های فوتبال علارغم حساسیت رقابت ها به یکدیگر احترام می گذارند.

وقتی در آن روز های داغ جنگی، کشتار های فراوان سربازان دو کشور به اصطلاح توسعه یافته در دو جبهه متفاوت اسلحه ها را کنار می گذارند. و با یکدیگر به فوتبال می پردازند. نشان می دهد در این جهان، فوتبال پر طرفدار ترین ورزش دنیا فراتر از یک بازی و یک رشته ی ورزشی می باشد.

سربازان آلمانی ناگهان به خواندن آواز کریسمس روی آوردند. و در پاسخ به آن‌ها، انگلیس‌ها نیز شروع به خواندن این سرود کردند. بر اساس نوشته‌ای که در خانه یک ستوان اسکاتلندی پیدا شده. در نهایت شگفتی، سربازان دو کشور صبح روز بعد بدون اسلحه به طرف سنگرهای یکدیگر رفتند.

سربازان آلمانی با پاکت سیگار و هدایایی پیش پا افتاده در دست به سمت انگلیس‌ها رفته و گفتند: “می‌خواهید چه کار کنید؟ شلیک کنید؟ به مردان بی ‌سلاح نمی ‌توان شلیک کرد!”

سپس سربازان هدایای خود را به یکدیگر دادندو و به مناسبت کریسمس، یک دیدار فوتبال برگزار کردند. گاردین در این باره نوشت: “هر منطقه‌ای که فضای مناسب داشت، سربازان دو کشور در آنجا به بازی فوتبال مشغول شدند.

نامه‌های باقی مانده از جنگ جهانی اول

در نامه‌های باقی مانده از جنگ جهانی اول نیز بعضی سربازان با شور و هیجان خاصی از این اتفاق یاد کرده و و به خانواده‌هایشان نوشته بودند: ” آلمان ‌ها تیم برنده بودند و در نهایت جایزه این دیدار که یک خرگوش بود، به سربازان آلمانی اهدا شد.

البته شب پس از این بازی، دوباره جنگ از سر گرفته شد. آن جنگ وحشتناک و خانمان سوز، نزدیک به چهار سال طول کشید و هزاران نفر جان خود را در این راه از دست دادند. سال بعد، نیروهای مافوق دو کشور مانع از رخ دادن اتفاقی مشابه با کریسمس سال 1914 شدند و این رویداد، دیگر هرگز در جبهه‌ های جنگ تکرار نشد.

جنگی جهانی اول از 28 ژوئیه 1914 تا 11 نوامبر 1918 اتفاق افتاد و به همین دلیل کریسمس 1914 متفاوت ترین کریسمس قرن لقب گرفت.

آخرین  اخبار و حواشی ورزشی ایران و جهان را در سایت ورزشی ببینید.

sajjad
1 ژانویه 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *