ورزشی

زین الدین زیدان | بیوگرافی+ زندگی شخصی و حرفه ای و …

زین الدین زیدان و همسرش

زین الدین زیدان و همسرش

زین الدین زیدان (Zine Dine Zidane) با لقب زیزو مربی فوتبال کنونی و بازیکن سابق تیم ملی فرانسه، یوونتوس و رئال مادرید است. ما در این مقاله می خواهیم تا به تمامی ابعاد زندگی شخصی و حرفه ای این بازیکن حرفه ای تاریخ فوتبال جهان بپردازیم. با ما همراه باشید و نظرات خود را در قسمت نظرات این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

بیوگرافی زین الدین زیدان

زین الدین زیدان، اسطوره 50 ساله اسبق تیم ملی فرانسه و رئال مادرید و یوونتوس در سال 1972 در شهر مارسی فرانسه بدنیا آمد. دارای قد 185 سانتی متری و وزن 77 کیلوگرم است. پای تخصصی او، پای راست است. شماره پیراهن زین الدین زیدان در تیم ملی فرانسه 10 و در تیم رئال 5 و در تیم یووه 21 بوده است.

زین الدین زیدان در تیم ملی فرانسه

زیدان، تیم ملی فرانسه را انتخاب کرد.پس از گذراندن 2 سال موفق وی در تیم باشگاهی، به تیم ملی فرانسه دعوت شد. در سال 1994 برابر تیم ملی جمهوری چک نخستین بازی خود را انجام داد. او در این رقابت 2 گل به ثمر رساند و مانع شکست تیم کشورش شد.

مربی تیم ملی فرانسه او را برای جام ملت های قاره اروپا در سال 1996 انتخاب کرد و شماره 10 را بر تن کرد. در این جام فرانسه با حضور زیدان در نیمه نهایی مقابل تیم جمهوری چک شکست خورد و حذف شد.

سال 1998 که فرانسه میزبان جام جهانی بود در بازی مرحله گروهی مقابل عربستان زیدان در دقیقه 70 مسابقه با دریافت کارت قرمز از زمین بازی اخراج شد.

اما در این جام فرانسه با درخشش زیدان از سد تیم های ملی ایتالیا و کرواسی گذشت. و در فینال برابر برزیل زیدان 2 گل زد و قهرمان جهان شدند.

زین الدین زیدان، با تیم ملی فرانسه در جام جهانی 2002 به میزبانی مشترک کره و ژاپن موفقیتی کسب نکرد و با این جام وداع کردند.

زین الدین زیدان، به تیم فرانسه کمک کرد تا با 8 پیروزی متوالی در یورو 2004 به نیمه نهایی برسند. اما مقابل تیم ملی یونان باختند و حذف شدند. ب

عد از ناکامی در این رقابت ستاره تیم ملی فرانسه از بازی های ملی خداحافظی کرد. اما به علت نتایج ضعیف تیم ملی فرانسه در مقدماتی جام جهانی 2006 به درخواست ریاست جمهوری فرانسه، زین الدین زیدان به تیم ملی بازگشت.

در این جام تیم ملی فرانسه با هنرنمایی زیدان شماره 10 بی نظیر خود، از سد مدافع عنوان قهرمانی برزیل گذشت. و با شکست تیم ملی پرتغال به فینال جام رسیدند. و در مقابل تیم ملی ایتالیا زیدان اخراج شد تا تیم ملی فرانسه نایب قهرمان جهان شود.

زین الدین زیدان، پس از فینال سال 2006 برای همیشه از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.

زیدان در پیراهن تیم ملی فرانسه
زیدان در پیراهن تیم ملی فرانسه

مقاله مرتبط: دیگو مارادونا | ناگفته های زندگی یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال

زیدان در تیم باشگاهی

زیدان، از خیابان های شهر مارسی در فرانسه خیلی زود جذب باشگاه کن شد.

به علت استعداد فوق العاده، زیدان در تیم کن فرانسه ماندنی شد. و 61 بازی لباس این تیم را به تن کرد. در سال 1992 به بوردو فرانسه انتقال یافت و دوران موفقیت او در تیم بوردو فرانسه آغاز شد. و به دلیل نمایش بی نظیر او، هواداران این تیم لقب زیزو به او دادند.

زیدان در پیراهن تیم رئال مادرید اسپانیا
زیدان در پیراهن تیم رئال مادرید اسپانیا

زیدان، پس از گذراندن جام ملت های سال 1996 به شهر تورین رفت. و در تیم یوونتوس ایتالیا توپ زد. با یوونتوس 2 بار متوالی به فینال جام باشگاه های اروپا رسیدند.

اما هر 2 بار موفق به کسب قهرمانی نشدند. در حد فاصل سال های 98 تا 2001 زیزو در این باشگاه مطرح ایتالیایی عنوانی کسب نکرد.

در همان سال زیدان از یووه به رئال مادرید اسپانیا پیوست.

زیدان در پیراهن تیم یوونتوس ایتالیا
زیدان در پیراهن تیم یوونتوس ایتالیا

بعد از گذر زمانی رهبری میانه این تیم را به عهده گرفت. و کنار ستارگانی همچون رائول گونزالز و روبرتو کارلوس و لوئیز فیگو و رونالدو نازاریو هم بازی بود.

زیدان، در فینال لیگ قهرمانان 2002_2001 در شهر گلاسکو برای رئال مادرید مقابل بایر لورکوزن آلمان به میدان رفت. و یکی از زیبا ترین گل های تاریخ فوتبال را به ثمر رساند.

پس از قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا در سال 2001، رئال در لالیگا هم به مقام اول رسید.

اوضاع رئال با زیدان در سال های 2005 و 2006 به هیچ عنوان خوب نبود. و همین ناکامی در تیم باشگاهی و تیم ملی سبب شد اسطوره تاریخ فوتبال در سن 34 سالگی از دنیای ورزش خداحافظی کند.

و پس از 10 سال در سن 44 سالگی به دنیای مربیگری آمد. و در اولین تجربه بر روی نیمکت پر افتخار ترین تیم تاریخ، رئال مادرید نشست.

در سال 2018 کناره گیری کرد و بعد از 1 سال برگشت مجدد روی نیمکت رئال.

افتخارات و گل های زین الدین زیدان در دوران فوتبالی

دستاوردهای زین الدین زیدان در تیم بوردو فرانسه

دستاوردهای زین الدین زیدان در تیم یوونتوس ایتالیا

دستاوردهای زین الدین زیدان در  تیم رئال مادرید اسپانیا

دستاوردهای زین الدین زیدان در تیم ملی فرانسه

 

زیدان با جام بهترین
زیدان با جام بهترین

دستاورد شخصی زین الدین زیدان

همه چیز در مورد زندگی نامه فوتبالیست ها را در سایت ورزشی بخوانید.

خروج از نسخه موبایل