تا به حال اسم "سوپر توپ طلا" به گوشتان خورده است؟

سوپر توپ طلا کلمه ای که چند روزی است خیلی سر زبان ها افتاده است. پس از قهرمانی لیونل مسی با آرژانتین در جام جهانی قطر و بدست آوردن دومین توپ طلای جام جهانی، او اکنون به نظر خیلی‌ها بهترین بازیکن تاریخ است. مسی در این رقابت‌ها هفت گل و سه پاس گل در هفت بازی به ثبت رساند و بسیار خوش درخشید.

اکنون، اعجوبه‌ی آرژانتینی شانس کسب جایزه‌ی منحصر به فرد دیگری را دارد که شاید هرگز نام آن را نشنیده‌اید. جایزه‌ای رسمی با نام سوپر توپ طلا. در ادامه میخواهیم ببینیم سوپرتوپ طلا چیست و تا حالا کجا بوده است؟

آلفردو دی استفانو
آلفرو دی استفانو، تنها برنده ی سوپر توپ طلای تاریخ

سوپر توپ طلا (Super Ballon D’or) چیست؟

 سوپر توپ طلا تنها یک بار در تاریخ فوتبال اهدا شده است. باور بر این است که این جایزه را به بهترین بازیکن 30 سال اخیر اهدا می کنند؛ البته اگر کسی شایسته‌ی کسب آن باشد.

آلفردو دی استفانو افسانه ای تنها دریافت کننده این جایزه است که در سال 1989 پس از یک دوره درخشان درخشان برای رئال مادرید، شاید بزرگترین جایزه ی فردی را از آن خود کرد.

جالب اینجاست که سوپر توپ طلا در آن زمان فقط برای بازیکنان اروپایی بود. اگرچه دی استفانو متولد بوینوس آیرس آرژانتین بود، ولی به دلیل پاسپورت اسپانیایی اش جایزه را تصاحب کرد.

اسطوره رئال مادرید پس از کمک به این تیم برای کسب پنج جام لیگ قهرمانان متوالی در دهه 1950، یوهان کرایف و میشل پلاتینی را کسب این جایزه شکست داد.

در آن زمان، دی استفانو دو توپ طلای معمولی و همچنین یک جام بین قاره‌ای، دو کوپا لاتینا، هشت عنوان لالیگا، یک کوپا اسپانیا و یک جام جهانی باشگاه را برد و در 396 بازی برای رئال مادرید 308 گل به ثمر رساند.

آیا دوباره این جایزه را خواهیم دید؟

فرانس فوتبال از آن زمان تاکنون هرگز سوپر توپ طلا را به کسی اعطا نکرده است. موضوعی که شاید به زودی فرق کند.

آنطور که شایعات نشان می دهند، مسی می تواند به دومین بازیکن تاریخ تبدیل شود که برنده این جایزه خواهد شد. و با توجه به اینکه او اکنون به عملا فوتبال را تکمیل کرده است، به نظر می رسد که این اتفاق هم بیفتد.

شماره 30 پاری سن ژرمن در طول دوران حرفه ای خود هفت توپ طلا را به دست آورده، در مجموع 799 گل به ثمر رسانده و در 1025 بازی برای باشگاه و کشورش نیز 388 پاس گل داده است.

از نظر ما، مسی به مراتب از دستاوردهای دی استفانو پیشی گرفته است. اگر فرانس فوتبال، بخواهد کسی را برای اهدای دومین سوپر توپ طلا انتخاب کند، کسی جز مسی شایسته‌ی دریافت آن نیست.

آخرین حواشی و اخبار  فوتبال ایران و جهان را در سایت ورزشی ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *