علیرضا فغانی داور الکلاسیکو

علیرضا فغانی داور الکلاسیکو ، بنابر گفته های داور بازنشسته یوفا که ایده های جذابش را برای پایان مشکلات داوری مخصوصا در بازی های بزرگ گفته است.

علیرضا فغانی داور در بازی اسپانیایی

به گزارش سایت “ورزشی” جام جهانی در قطر نشان داد که حتی کمک داور ویدیویی یا VAR نیز نتوانست جلوی اشتباهات داوری را بگیرد و حتی در برخی موارد این وار بود که باعث بروز مشکلات بزرگ تر و دخالت در تصمیم های سرنوشت ساز داوران شده است.

رافال روستکوفسکی، داور قدیمی یوفا و فیفا که از سال 1997 تا 2017 جزو داوران بین المللی بوده است. او اعتقاد دارد که داوری همانند مارسینیاک باید هر هفته داور بهترین بازی های فوتبال دنیا باشد. پیاده نموده این ایده کار زیاد سختی نیست.

فیفا الیت با یوفا پروفی نام گروه جدیدی از داوران نامدار دنیا است که نامزد شماره یک حضور در آن شیمون مارسینیاک می باشد. ایجاد یک رده بندی برای داوران حرفه ای باید پاسخ دهنده نیازهای فیفا، یوفا و لیگ های مطرح کشورهای دنیا باشد. یک داور باید عضو این گروه در هر هفته بازی های کلیدی و حساس را قضاوت کند. مثلا در لیگ های سری آ ایتالیا، لالیگا اسپانیا، لیگ برتر انگلیس و حتی داغ ترین بازی های لیگ ترکیه و یونان و پرتغال را تجربه نماید.

علیرضا فغانی داور در بازی اسپانیایی
علیرضا فغانی داور در بازی اسپانیایی

رافال رستوکوفسکی در این زمینه گفت:

پروژه ای که باید سریعتر به وجود بیاید و جام جهانی قطر به ما نشان داد که هر چیزی امکان اشتباه در آن وجود دارد. من درباره برنامه های فعلی و ایجاد یک گروه حرفه ای از داوران بین المللی را در فیفا و یوفا مطرح کردم. زمانی که این موضوع را بررسی نمودم. دو نفر دیگر که در ساختارهای داوری در سطوح بین المللی فعال بوند. باهم دیگر مستقل نیز بودند ولی آن را کامل تایید کردند.

البته هرکدام از آنها نسخه کمی متفاوت از برخی جزئیات را ارائه دادند. این پروژه در مرحله ای قرار دارد که درباره جزئیات و کلیات آن خیلی زود است صحبت نماییم.

داوران بین المللی در فیفا و یوفا
داوران بین المللی در فیفا و یوفا

گروهی از داوران بین المللی

او که در ادامه بیان داشت این ایده از بهترین داوران اروپایی یا دنیا باید به نفع فوتبال بهره برداری شود. زمانی که یک گروهی بنام فیفا الیت یا یوفا پروفی ایجاد شد. فیفا و یوفا باید شیمون مارسینیاک که حالا جزو نامبر وان های داور دنیا است را به خدمت بگیرد. داور لهستانی در این مسابقات از لیگ های مختلف اروپایی را باید قضاوت نماید. این قضاوت ها در کشورهایی انجام می شود که باید عضو این طرح در بیایند.

شیمون مارسینیاک مثلا یک بازی بین تیم های اینتر و میلان را در سری آ ایتالیا در یک هفته، بازی رئال بارسلونا را در لایگا در یک یا دو هفته بعد داوری نماید. همچنین می تواند در پایان ماه نیز بازی پاریس و مارسی را قضاوت کند. البته مارسینیاک اصلا اجباری ندارد که هرماه چنین مسابقات برتر را فقط در قوی ترین لیگ ها قضاوت نماید.

معمولا در لیگ های یونان، ترکیه، رومانی و پرتغال و … حتی لهستان به داوران کاملا بی طرف با تجربه بین المللی زیادی نیاز است. مثلا مسابقاتی از استانبول نظیر فنرباغچه و گالاتاسرای در مقابل امپیاکوس یا بنفیکا در مقابل پورتو از جمله آنها هستند. موفقیت پروژه فیفا الیت یا یوفا پروفی هماهنگی بین مقامات فدراسیون های ملی و لیگ های حرفه ای فردی است.

گروهی از داوران بین المللی
گروهی از داوران بین المللی

توضیحات روستکوفسکی درباره گروه داوران

روستکوفسکی درباره این ایده توضیحات زیادی داد و گفت این ایده در زمان سب بلاتر نیز روی میز بود. اما به دلیل زیادی که در آن زمان فرصت اجرا شدنش پیش نیامد. حالا پولتیکی به داورانی که در حال حاضر چنین شرایطی را دارا هستند و با ملیتی دیگر سوت می زند: در سال های پیشین وضعیت تغییرات مختلفی کرده است. انتقال داوران به واقعیت تبدیل شده است. میلوراد مازیچ صربستانی بعد از جام 2018 در سوپر لیگ چین نیز قرارداد داوری امضا کرد. او داوری در صربستان و اروپا را ترک کرد و به معنای پایان دوران بین المللی اش بود.

داور انگلیسی بنام مارک کلاتنبرگ انگلیسی نیز قبل از فینال لیگ قهرمانان اروپا و یورو 2016 را نیز داوری کرد. شانس زیادی برای تجربه اولین جام جهانی خودش در 2018 را نیز داشت. او در عین حال شانس واقعی اش را برای تبدیل به اولین داور تاریخ دارد و در فینال لیگ قهرمانان و یورو و فینال جام جهانی حضور پیدا می کند.

دقیقا قبل از اینکه یک پیشنهاد وسوسه انگیزی از عربستان دریافت نماید. کلاتنبورگ دوست داشت که داوری در لیگ عربستان را با داوری در لیگ برتر انگلیس ترکیب نماید. مقامات داوری اتحادیه فوتبال انگلیس با این موضوع اصلا موافق نبودند. آنها کلاتنبورگ را مجبور نمودند که انتخاب نمایند کدام لیگ داوری را ترجیح می دهد. او عربستان را انتخاب کرد. اتحادیه فوتبال او را از حکم داوری فیفا محروم کرد. او در جام جهانی 2018 حضور نداشت. بعد از 1 سال کلاتنبورگ به چین رفت و آنجا سه برابر عربستان در سوپر لیگ داوری نمود.

حتما بخوانید: بیوگرافی علیرضا فغانی داور بین المللی فوتبال+ عکس با همسر

علیرضا فغانی داور بین المللی ایرانی

علیرضای فغانی داور بین المللی ایرانی که برای این طرح بسیار موفق به حساب می آید. تا اینجای کار تنها داوری که انتقالش به لیگ یک کشور دیگر لطمه ای به ادامه فعالیت های بین المللی و حضورش در جام جهانی وارد نکرده است. فغانی بود. او تقریبا از 2019 در لیگ A استرالیا داوری کرد. روابط خوبی نیز با فدراسیون فوتبال ایران دارد. او هرساله جزو داوران بین المللی فیفا نیز می باشد.

فعانی از جمله رد مسابقات قهرمانی دنیا در قطر نیز حضور داشت. فعانی یک استثنا از روش جهانی است. امروزه روال به این صورت است که هر قاضی بین المللی به طور منظم در کشورتان قضاوت می کند. همچنین از چند تا ده بار در سال، او به مسابقات توسط کنفدراسیون قاره ای اعزام می شود.

روستکوفسکی این طور ادامه می‌دهد:

اولین داور معروف به لیگ کشوری دیگر رفت. پیر لوییچی کولینا از ایتالیا داور فینال جام جهانی 2022 بود و حالا رئیس کنونی کمیته داوران فیفا است. زمانی که او در اوج کار خودش بود با اوپل قرارداد تبلیغاتی امضاء نمود.

با این حال مقامات فدراسیون فوتبال ایتالیا شاهد تضاد منافع بودند. اوپل اسپانسر تیم آث میلان ایتالیا نیز بود. هر تصمیم داوری توسط کولینا حتی تصمیماتی که در مسابقات بدون شرکت میلان گرفته می شد. می توانید جنجال های زیادی ایجاد کند. این تصمیم داور مرتبط با قرارداد تبلیغاتی نسبت به علاقه شخصی اش به اوپل است. کولینا داوری را در سری آ متوقف ساخت و به لیگ برتر انگلیس رفت. زمانی که دید قرارداد با اوپل در آنجا نیز تضاد منافع است. قاضی مشهور ایتالیا از داوری کناره گیری کرد.

او ادامه داد که شیمون مارسینیاک حالا در سطح دوران حرفه ای کولینا است. هر دوی آنها همدیگر را خوب می شناسند. همدیگر را دوست دارند. باهم همکاری های زیادی دارند. شیمون احتمالاً قراردادهای تبلیغاتی احتمالی را با دقت خاصی در نظر خواهد گرفت. با اجرایی شدن طرح فیفا الیت یا یوفا پروفی، اگر کشورهای مطرح فوتبال اروپا هم به آن بپیوندند، داورانی نظیر مارسینیاک، مارتین الویر، علیرضا فغانی، متئو لاهوز و سایر داوران فیفا در بازی های لیگ معتبر اروپایی حضور دارند و قضاوت خواهند کرد.

آخرین حواشی و اخبار  فوتبال ایران و جهان را در سایت ورزشی ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *