عکاس برتر جام جهانی 2022

عکاس برتر جام جهانی 2022 ، یکی از روش های جدید و حرفه ای در تصویربرداری جام جهانی قطر استفاده از روش خاص و ترسناک بوده است. مرد عنکبوتی عکاس برتر جام جهانی بوده است.

عکاس برتر جام جهانی 2022 |مرد عنکبوتی شیوه جدید عکاسی در جام جهانی

به گزارش سایت “ورزشی” جام جهانی هر چهار سال یکبار برگزار می شود و به همراه خودش تکنولوژی های جدیدی را نیز معرفی می کند. برای مثال در سال های قبل VAR یا کمک داور ویدیویی یا تکنولوژی توپ فوتبال معرفی شد. در این جام جهانی روش جدید عکاسی پیدا شد که اتفاقات مختلفی را در مستطیل سبز نمایش می دهد. اگر شما با حالت کنجکاوانه ای به بالای سرتان نگاه کرده باشید. متوجه اشخاصی می شوید که بالای سرتان حرکت می کنند.

شاید تصور کنید که در واقع آنها کارشناس هایی هستند که تنظیماتی را در ساختار ورزشگاه انجام می دهند یا نورافکن ها را به درستی تنظیم می کنند. ولی اگر با دقت بالاتری نگاه کنید متوجه می شوید که آنها توسط گروهی از خبرگزاری های رسمی برای ارائه نگاه جدیدی از بازی فوتبال انتخاب شده است. و به عکاس کبوتر یا عنکبوتی مشهور هستند.

عکاس برتر جام جهانی با حالت های تراژدی و غمناک و پیروزی

این عکاس ها با دوربین هایی قوی و لنزهای قدرتمند در ارتفاع بالای 20 متری زمین موفق به ثبت تصاویر پرتره و زوایای مختلفی از عکاسی هستند. دیگر خبری از عکسبرداری با شیوه های قدیمی نیست. برخی از صحنه ها از بالا شکار می شوند و آنها را ماندگارتر و تراژدی تر می کند. مثلا برخورد پنالتی به تیرک دروازه یا قیچی برگردان ها یا گل هایی که توسط داور مردود اعلام شد. یا برد شیرین عربستان در برابر آرژانتین از دید این دوربین پنهان نماند و صحنه های جذابی را خلق کرد.

مرد عنکبوتی عکاس برتر جام جهانی

 مرد عنکبوتی شیوه جدید عکاسی

ثبت تصاویر خیره کننده از فاصله بالا که بازیکنان بسیار ریز هستند!

عکاس برتر جام جهانی 2022 ، مرد عنکبوتی که تصاویر را از ارتفاع ثبت می کنند و بازیکنان در آن اندازه مورچه هستند. شخصی بنام بودا مندز از کشور برزیل عکاس گتی ایمیچز در این پروژه با فیفا همکاری کرده و درباره عکاسی کبوتر بیان داشت: ” ما تلاش نمودیم که به تصاویر جلوه های هنرمندانه تر دهیم! ما از خطوط زمین بازی و سایه ها در این زمینه بهره بردیم. عکس های معمولی در مسابقات از زاویه ای گرفته نمی شد و مطابق معمول از کنار زمین ثبت می شد. ما با این روش توانستیم انعطاف را بالا برده و اگر بخواهیم از آنجا چیزی را با دوربین بدون لنز ثبت کنیم. عکس ها به خوبی همه چیز را شرح می دهند. تصاویر همانند مورچه های ریز یا عروسک های پلی موبیل هستند.”

ما در گذشته از شیوه کت واک با دوربین های قوی در نقاط مهم در امتداد بالای ورزشگاه ها قرار داده شده اند. تصاویر را ثبت می کردیم. کنترل آنها نیز بر عهده شخصی در کنار زمین بود. اما در روش کاملا جدید بنام عکاسی کبوتر با داستان خطرناک تر و متفاوت تر تصویربرداری کنیم. این روش کار را جذاب تر و حرفه ای تر می کند. باعث می شود سختی ها در طی تولید تصاویر فراموش شود.

عکاس برتر جام جهانی 2022 | مرد عنکبوتی شیوه جدید عکاسی

احتمال افتادن دوربین عکاسی بر روی هوادارها و بازیکنان

همانطور که می دانید در جام روسیه 2018 عکاسی آزمایشی توسط عکاس ها بر روی سقف ورزشگاه ها قرار گرفت. بودا مندز نیز یکی از این عکاس ها بود که از همه بالاتر در ورزشگاه ها قرار گرفته تا از بهترین زاویه ها عکاسی انجام دهد. حالا اما شرایط کامل فرق کرده است. ساعت ها ماندن بر روی کابل های فولادی با تجهیزات چند کیلیویی و حرکت های کاملا محدود می باشد. احتیاط شرط اول عکاسی در اینجا است و هرچیزی از این بالا امکان سقوط دارد. حتی ممکن است وسایل و تجهیزات شما بر روی سر بازیکنان و تماشاگرها فرود بیاید. برای افزایش امنیتی، عکاسان از آن بالا آویزان شده و وسایل ایمنی نظیر چکمه، جلیقه و روپوش و کلاه ایمنی در اختیار دارند.

افتادن دوربین عکاسی بر روی هوادارها

مرد عنکبوتی عکاس برتر جام جهانی

دوربین و عکاسی در محیط ترسناک

عکاسی در بالای ورزشگاه ها امری خطرناک و دلهره آور است. از بین عکاسان داوطلب تنها 5 شخص حرفه ای در هر بازی شانس اجرای اینکار را داشته اند. معمولا عکاسی در ارتفاع نیاز به آموزش های ایمنی و گذراندن دوره های سخت را دارد. بودا گفت که اینکار بسیار ترسناک است. البته هیچ چیزی باعث نشد تا از این تجربیات هیجان انگیز دست بکشیم. او درباره آماده ساختن روش عنکبوت فرمود:

” ما این روش را در کشور برزیل تمرین کردیم. تمرکز ما بر روی ایمن ساختن این روش و اتصال همه تجهیزات به کابل ها و … بود. البته باید همه چیز آزمایش می شد. همانند یک غواص در یک وضعیت معکوس است. ما در کلاس های آموزشی فیفا شخصی را در دیدیم که به پایین سقوط کرد و خونریزی شدیدی پیدا کرد. در آنجا متوجه شدیم که همه چیز کاملا جدی و حساس است. این پروژه برای کسانی که با مجوز و گواهینامه دوره هستند و شرایط لازم را دارند، مناسب می باشد. این یک تجربه متفاوت و جدیدی است. در یکی از آنها وقتی به سوی دیگر نگاه می کردم دو تک تیرانداز را با دوربین چشمی انگار می دیدم.”

دوربین عنکبوتی در بالای ورزشگاه های جام جهانی

تصویر برداری جدید در جام جهانی 2022

ماندن در ارتفاع بالا برای چندین ساعت

این عکاس برزیلی گفت که لحظات اول که بر روی کت واک قرار می گیرم، لحظات حساس و استراس زایی است. ما برای تشخیص بهترین مکان، مطالعه موقعیت تیم ها و شناسایی بهترین مکان برای ثبت عکس ها نیاز به زمان داریم. ما دو ساعت قبل بازی به آن بالا می رویم. اگر بازی به پنالتی یا وقت اضافی بکشد. تیم ما چهار ساعت باید آن بالا بماند.

توصیه های زیادی در این زمینه وجود دارد:

” زمانی که به آنجا برسید، فقط بعد از پایان بازی می توانید به پایین بیایید و مقداری آب یا غذا میل کنید یا قبل از صعود حتما باید به سرویس بهداشتی بروید. مهمترین چیز نیز این است که فقط وسایل ضروری تان را همراه تان بردارید. نظیر وسایلی چون دوربین، لنز، باتری و … حتی باید از بردن گوشی همراه نیز خودداری کنید. حتی انداختن سلفی نیز ممنوع است.

عکس های جذاب توسط دوربین عنکبوتی ورزشگاه

تصویربرداری از دوربین عنکبوتی

تجربه هیجان انگیز ترن هوایی در یک بازی مهم جام جهانی

عکاس برتر جام جهانی 2022 ، همانند یک ترن هوایی در شهربازی است اما اینبار در یک زمین چمن فوتبال در یک مسابقه شلوغ جام جهانی که وظیفه عکاسی کبوتر مشخص می شود. مثلا برای مسابقات باید در ورزشگاه های الجنوب، لوسیل، البیت و الثمامه و خلیفه به خوبی باید کار بکند. کار نمودن در ارتفاع چند ده متری نظیر ورزشگاه خلیفه باید به طوری پیاده سازی می شد که همانند سوار شدن در یک ترن هوایی می باشد. مثلا لحظه ای که مارکینیوش پنالتی خود را به تیر دروازه کرواسی زد باید تلفیق آه و حسرت با جشن کروات ها در یک لحظه به صورت حرفه ای ثبت می شد.

این تصاویر در لحظه ثبت می شد و به دفتر لندن ما ارسال می شد. صحنه های هیجان انگیز در این بالا بسیار وجود دارد و هر وقت از پله ها بالا می روم. به یاد پدرم که فوت کرده است می افتم و با او صحبت می کنم.

تجربه عکسبرداری با دوربین عنکبوتی

 

در پایان این مطلب شما را به دیدن تصاویر جذابی که با این شیوه ثبت شده اند جلب می نماییم:

آخرین اخبار و حواشی جام جهانی 2022 را در سایت ورزشی ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *