اولیویه ژیرو با عبور از تیری هانری به بهترین گلزن تاریخ فرانسه تبدیل شد و به همراه تیمش، مدافع عنوان قهرمانی، با عبور از لهستان به مرحله یک چهارم نهایی رسیدند.

رکورد ژیرو، هنرنمایی امباپه

مهاجم آث میلان پنجاه و دومین گل خود را برای تیم ملی فرانسه به ثمر رساند تا بدین ترتیبپ به بهترین گلزن تاریخ کشورش شود.

این گل تاریخی در نیمه اول و بعد از اینکه کیلیان امباپه پاس گل را به ژیرو تقدیم کرد. او از این فرصت استفاده کرد، به ثمر رسید. اما امباپه پس از دادن پاس گل اول، با زدن دو ضربه بی نقص در نیمه دوم، به درخششش در این دوره ادامه داد. او با یک حرکت انفرادی بی نظیر و پس از دریافت یک پاس هوشمندانه، شوت محکمی به سمت دروازه فرستاد. سپس با یک ضربه دوم فوق العاده ی مشابه دیگر، به گل دوم خود رسید. او با 5 گل در صدر جدول گلزنان قرار دارد.

لحظات مهم بازی

  • دقیقه 29: ژیرو موقعیت بزرگی را به شکلی باور نکردنی از دست داد.
  • دقیقه 38: تلاش لهستان توسط رافائل واران دفع شد.
  • دقیقه 44: ژیرو با گل رکوردشکن خود، دروازه‌ی لهستان را باز کرد
  • دقیقه 74: امباپه با ضربه ای پرقدرت، گل دوم تیمش را به ثمر رساند.
  • دقیقه 1+90: امباپه گل دوم را به زیبایی گل اول خود به ثمر رساند.
  • دقیقه 7+90: لهستان بخاطر خطای هند اوپامکانو به ضربه ی پنالتی رسید.
  • دقیقه 8+90: پنالتی لواندوفسکی مهار شد اما بخاطر جایگیری اشتباه لوریس، ضربه تکرار شد.
  • دقیقه 9+90: لواندوفسکی این بار پنالتی را به گل تبدیل کرد.

تیم دیدیه دشان تا پیش از به ثمر رسیدن گل اول کمی کلافه بازی می‌کرد و حتی ممکن بود عقب بیفتد. بهترین موقعیت لهستان در نیمه اول زمانی بود که توپ برای پیوتر زیلینسکی در مرکز محوطه ی جریمه ارسال شد اما ضربه ی درست جایی رفت که هوگو لوریس ایستاده بود. روبرت لواندوفسکی با گلزنی از روی نقطه‌ی پنالتی در واپسین دقایق بازی، کمی از تلخی شکست برای لهستانی ها کم کرد.

فرانسه هم اکنون منتظر برنده ی بازی سنگال و انگلیس است تا حریف خود در مرحله‌ی نیمه نهایی را بشناسد.

طرفداران فوتبال لیگ برتر شاید تصور می کردند که فوتبال ژیرو زمانی که انگلیس را پس از 10 فصل حضور در آرسنال و چلسی ترک کرد و به میلان پیوست، به پایان رسیده است؛ اما درخشش وی در تیم ملی و آث میلان، چیز دیگری را نشان می‌دهد.

ژیرو در صد و هفدهمین بازی ملی خود، تشنه‌ی این گل مهم خود مقابل لهستان بود، و هر وقت که فرصتی پیش می آمد و از دست می‌رفت، ناامید و ناراحت به نظر می‌رسید. او یک موقعیت عالی دیگر داشت و زمانی که عثمان دمبله یک پاس کات بک برای او فرستاد، می‌توانست گلزنی کند که تیم به خوبی روی پای او جفت و جور نشد.
اما بالاخره در دقیقه 44 طی یک موقعیت دیگر به گل رسید و با استقبال و تبریک هم تیمی هایش در جریان خوشحالی گل رو به رو شد.

جدال دروازه بان ها

از سوی دیگر اگر کاپیتان لوریس در مرحله یک چهارم نهایی برای 143 بار پیراهن دروازه بانی تیمش را بر تن کند، رکورد دیگری را با عنوان بیشتری بازی ملی برای فرانسه خواهد شکست.

از سوی دیگر، لهستان از دروازه بان با تجربه ی خود شزنی باید برای دریافت تنها یک گل در نیمه ی اول متشکر باشد. دروازه بان یوونتوس در این نیمه، شوت شوامنی، ضربه ی دمبله و تلاش ژول کونده از زاویه ی بسته را با شکست مواجه کرد.

با این حال، شزنی نتوانست جلوی امباپه را بگیرد و او قبل از 24 سالگی از رکورد پله که هفت گل در جام جهانی به ثمر رسانده بود، پیشی گرفت. این بازیکن 23 ساله که تولد بعدی خود را می تواند دو روز مانده به فینال جشن می گیرد، دو گل دیگر در این بازی به ثمر رساند تا تعداد گل های خود در جام جهانی را به 9 گل در 11 بازی افزایش دهد.

او در 14 بازی قبلی خود برای فرانسه 16 گل به ثمر رسانده و در مجموع 33 گل از 63 بازی برای این تیم دارد.

لواندوفسکی مهاجم بارسلونا بسیار برای گلزنی برای تیمش تلاش کرد اما در دقیقه 99 فقط از روی نقطه پنالتی و پس از اینکه لوریس با سرعت بسیار زیادی از خط خود خارج شد و اولین ضربه را مهار کرد و پنالتی تکرار شد، موفق به این کار شد. لهستانی ها اکنون در هشت دیدار اخیر خود مقابل فرانسه، هیچ بردی کسب نکردند.

آمار و رکوردهای فرانسه و لهستان

فرانسه هر شش بازی  که در مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی انجام داده است را با پیروزی پشت سر گذاشته است.

لهستان برای اولین بار از جام جهانی 2022، در بازی های متوالی جام جهانی با بیش از یک گل شکست می خورد.

فرانسه تنها یکی از هفت بازی خود را در مرحله حذفی جام جهانی تحت هدایت دیدیه دشان (با احتساب فینال) باخته است. این شکست در برابر آلمانی که در آن سال قهرمان شد، رقم خورده بود. پس از آن شکست هر یک از پنج بازی اخیر خود در مرحله حذفی جام جهانی به پیروزی رسیده اند.

ژیرو (36 سال) مسن ترین بازیکنی شد که در حذفی جام جهانی پس از راجر میلا در  1990 مقابل کلمبیا (38 سال) گلزنی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *