ورزشی

لیگ قهرمانان آسیا

مطمئنا می توانم در مورد لیگ قهرمانان آسیا و ارتباط آن با استقلال، یکی از موفق ترین باشگاه های فوتبال ایران، مقاله ای بنویسم.

باشگاه فوتبال استقلال

باشگاه فوتبال استقلال که معمولاً با نام استقلال تهران شناخته می شود، یکی از موفق ترین باشگاه های فوتبال ایران است. این باشگاه در سال 1945 تاسیس شد و تا کنون 8 عنوان قهرمانی لیگ ایران، 5 جام حذفی (جام داخلی ایران) و 2 قهرمانی باشگاه های آسیا را کسب کرده است. استقلال به هواداران پرشورش معروف است و طرفداران زیادی در سراسر ایران دارد.

سابقه حضور در لیگ قهرمانان آسیا

استقلال سابقه قوی در لیگ قهرمانان آسیا دارد و دو بار در سال های 1970 و 1990 قهرمان این مسابقات شده است. این باشگاه همچنین در سه دوره در سال های 1991، 1999 و 2013 به عنوان نایب قهرمانی دست یافته است.

قهرمانی باشگاه های آسیا 1970

در سال 1970، استقلال با شکست تیم کره جنوبی هللویا اف سی در فینال قهرمان باشگاه های آسیا، سلف لیگ قهرمانان آسیا شد. این مسابقات در تهران برگزار شد و استقلال در هر سه بازی خود در مرحله گروهی با 15 گل به پیروزی رسید و تنها 1 گل دریافت کرد.

قهرمانی باشگاه های آسیا 1990

در سال 1990 استقلال با شکست الهلال عربستان در فینال برای دومین بار قهرمان باشگاه های آسیا شد. این مسابقات در کوالالامپور مالزی برگزار شد و استقلال در راه صعود به فینال هر 5 بازی خود را برد. در فینال، استقلال پس از وقت‌های اضافه با نتیجه ۲ بر یک پیروز شد و دومین قهرمانی قاره‌ای خود را از آن خود کرد.

1991، 1999، و 2013 نایب قهرمان شد.

استقلال سه بار در سال های 1991، 1999 و 2013 به عنوان نایب قهرمان لیگ قهرمانان آسیا دست یافته است. در سال 1991 در فینال مغلوب الهلال شد و در سال 1999 مغلوب جوبیلو ایواتا از ژاپن شد. در سال 2013 استقلال دوباره به فینال راه یافت اما مغلوب گوانگژو اورگراند چین شد.

سال های اخیر در لیگ قهرمانان آسیا

استقلال در سال‌های اخیر تلاش زیادی برای تکرار موفقیت‌های گذشته خود در لیگ قهرمانان آسیا داشته است. در سال 2018، این باشگاه نتوانست از مرحله گروهی صعود کند و پس از الهلال و العین سوم شد. استقلال در سال 2019 به مرحله یک هشتم نهایی صعود کرد اما توسط تیم ایرانی ذوب آهن حذف شد.

دوره 2020 مسابقات به شدت تحت تاثیر همه گیری کووید-19 قرار گرفت و مرحله گروهی قبل از تکمیل در مکان های متمرکز برای چند ماه به حالت تعلیق درآمد. استقلال به عنوان نایب قهرمان گروه خود به مرحله حذفی راه یافت اما در مرحله یک هشتم نهایی توسط باشگاه الاهلی عربستان حذف شد.

لیگ قهرمانان آسیا در سال 2021 بار دیگر استقلالی ها به مرحله یک هشتم نهایی صعود کردند اما یک بار دیگر و این بار توسط السد قطر حذف شدند.

چمپیونز لیگ آسیا
چمپیونز لیگ آسیا

فرمت لیگ قهرمانان آسیا

در لیگ آسیا تیم هایی از سراسر آسیا حضور دارند که به چندین منطقه از جمله غرب آسیا، آسیای مرکزی و شرق آسیا تقسیم می شوند. این مسابقات با مرحله مقدماتی آغاز می شود و تیم هایی از اتحادیه های رده پایین تر برای حضور در مرحله گروهی به رقابت میپردازند.

در مرحله گروهی 32 تیم حضور دارند که در هشت گروه چهار تیمی تقسیم می شوند و از هر گروه دو تیم برتر به مرحله حذفی راه می یابند. مرحله حذفی تک است.

خروج از نسخه موبایل