اسپانیا در نبردی یک طرفه، امشب با شکست سنگین 7 بر 0 کاستاریکا، گام اول خود را به عنوان صدرنشین مطلق گروه E مسابقات، محکم کردند. دنی اولمو، مارکو آسنسیو، فران تورس (2)، گاوی، کارلوس سولر و آلوارو موراتا، گلزنان تیم انریکه بودند در شبی که اسپانیا 82 درصد مالکیت توپ و میدان را بر عهده داشت.ماتادورها در اولین گام، کاستاریکا را سلاخی کردند!

تنها ساعتی پس از بازی هیجان انگیز ژاپن و آلمان که با شگفتی با نتیجه ی 2 بر 1 به سود ژاپن خاتمه یافت، بازی اسپانیا و کاستاریکا در استادیوم التوماما با برتری مطلق یاران لوییز انریکه، هیچ شگفتی ای در بر نداشت.

دنی اولمو (شماره ی 11) و مارکو آسنسیو (21)، دو گل ابتدایی بازی را به ثمر رساندند و این بار نوبت مهاجم بارسایی تیم یعنی فران تورس (31) بود تا از روی نقطه ی پنالتی، گل اول خود و سوم تیمش را به ثمر برساند و سپس در دقیقه ی 54، گل دیگری را به نام خود ثبت کند.

هافبک جوان بارسلونا و پسر طلایی 2022، پابلو گاوی که با 18 سال و 110 روز به جوان ترین بازیکن تیم ملی اسپانیا در ادوار جام جهانی تبدیل شد، با یک ولی دیدنی از روی ارسال آلوارو مورتا، گل پنجم تیمش را در دقیقه ی 74 بازی به ثمر رساند.

با وجود اینکه بازی در وقت های قانونی به اتمام رسیده بود، اما هنوز کارلوس سولر و آلوارو موراتا فرصت داشتند تا به ترتیب در دقایق 90 و 2+90 بازی، گل های ششم و هفتم تیم خود را به ثمر برسانند و بازی را در حالی که کاستاریکا حتی یک شوت در چارچوب اونا سیمون نداشت، به پایان برسانند و رویایی تکرار قهرمانی 2010 خود در آفریقای جنوبی را بیش از پیش پرورش دهند.

لحظات مهم بازی

  • دقیقه ی 11: دنی اولمو با یک کنترل و ضربه ی دقیق، کیلور ناواس را وادار به تسلیم کرد.
  • دقیقه ی 21: مارکو آسنسیو، سانتر کوتاه جوری آلبا را با اطمینان وارد دروازه کرد.
  • دقیقه ی 31: فران تورس، پنالتی ای که از آلبا هدیه گرفت را به گل تبدیل کرد.
  • دقیقه ی 54: تورس این بار روی غفلت مدافعین حریف، گل بعدی خود را به ثمر رساند.
  • دقیقه ی 74: گاوی به جوان ترین گلزن جام جهانی بعد از پله در سال 1958 تبدیل شد.
  • دقیقه ی 90: سولر پس از حرکت زیبای ویلیامز، گل بعدی تیمش را به ثمر رساند.
  • دقیقه ی90+2: موراتا گل هفتم و آخر بازی را به ثمر رساند.

اسپانیا چگونه کاستاریکا را نابود کرد؟

اسپانیا آنچنان به بازی مسلط بود که حتی پیش از گلزنی دنی المو، مهاجم تیم لایپزیش آلمان که از روی پاس چیپ زیبایی گاوی به ثمر رسید، می توانست دقایقی قبل از آن هم موقعیتی خطرناک را به گل تبدیل کند.

هرچند اسپانیا بازی را بدون مهاجم هدف آغاز کرد، اما پس از مدتی، نقش مارکو آسنسیوی رئال مادرید به عنوان شماره ی 9 کاذب که گل دوم تیمش را به ثمر رساند، کاملا مشخص شد.

کاستاریکا که از سبک بازی مالکانه ی اسپانیا به شدت گیج شده بود، پیش از اینکه پس از دریافت گل دوم بتواند خود را پیدا کند، پنالتی فران تورس به دلیل خطای اسکار دوارته روی جوردی آلبا، آب سردی بر پیکره ی این تیم ریخت.

از این لحظه، بازی به طور موثری برای هر دو تیم تمام شده بود؛ اما اشتهای ماتادورها، گل چهارم تیم و گل دوم فران تورس را به دلیل ضعف خط دفاعی و برگشت مجدد شوت این بازیکن، به آمار خود اضافه کرد.

گل چهارم، اولین موج تعویض های اسپانیا را استارت زد و تورس و پدری که برای بازی حساس یکشنبه با آلمان، بازیکنان کلید انریکه یه شما می روند، از زمین مسابقه خارج شدند.

سپس آلوارو موراتا پس از فرار هوشمندانه از تله ی آفساید کاستاریکا، گل پنجم تیم را به ثمر رساند و دیری نگذشت که گاوی با بازی خیره ی کننده ی خود در این بازی و از روی ارسال موراتا، یک والی زیبا را وارد دروازه کرد.

موراتا نیز بالاخره، پس از یکی دوی زیبا با دنی اولمو، ضربه ی پای چپ دقیقی را وارد دروازه ی کیلور ناواس بخت برگشته کرد. و لحظاتی پیش از این گل نیز، بازیکن پاریس سن ژرمن، سولر، گل ششم تیمش را از روی حرکت زیبا یار تعویضی اتلتیک بیلیبائو، نیکو ویلیامز، وارد دروازه کرده بود.

البته، اسپانیا، بازی مشکلی را در روز یکشنبه در برابر آلمان زخم خورده ای برگزار خواهد کرد که علی رغم پیش بینی ها، مانند مدعی دیگری نظیر آرژانتین، در قدم اول ناکامی بزرگی در برابر خود دیده است و قطعا برای کسب پیروزی پا به میدان می گذارد.

بهترین بازیکن زمین – گاوی

هرچند که پدری نمایش خیره کننده ای در زمین مسابقه داشت، اما تعویض او و فران تورس، فرصت بیشتری به هم تیمی آنها، گاوی داد تا نمایش بی نظیر امشب خود را تکمیل کند.

گل این بازیکن 18 ساله که بخاطر سن کم او، در تاریخ مسابقات ثبت شد، کمک بزرگی در تبدیل او به بهترین بازیکن زمین کرد.

گاوی در این مسابقه، 91 لمس توپ داشت و 90 درصد پاس های وی به مقصد رسید. کاستاریکایی ها تنها راه مهار او را از طریق خطا دیدند که منجر به 4 خطا در این مسابقه شد که از هر بازیکن دیگری در تیمش، خطای بیشتری بر روی او انجام شد.

وی گفت:”می دانم که جوانترین بازیکن تیمم هستم و به همه احترام می گذارم، اما در زمین سن مطرح نیست و تلاش می کنم که بهترین بازی ام را به نمایش بگذارم.”

او درباره ی رکوردهایی که برجا گذشت افزود:” برای من افتخار بزرگی است که نامم در این لیست قرار بگیرد. اتفاقی که هرگز در زندگی ام رویای آن را هم نمی دیدم.”

بدین ترتیب، اسپانیا به صدر جدول گروه E رفت تا انتظار مسابقه ی هیجان انگیز روز یکشنبه با آلمان ها را بکشد. هر چند صدر گروه را به همراه ژاپن به طور مشترک در اختیار دارند، اما تفاضل گل بالای آنها، صدرنشینی را فقط مختص اسپانیا کرده است.

در صورت پیروزی اسپانیا در برابر آۀمان، تیم هانسی فلیک از گردونه ی رقابت ها حذف خواهد شد، مگر اینکه اتفاق شگفت انگیز دیگری رقم بخورد و کاستا ریکا بتواند ژاپن را در بازی دیگر همان روز، وادار به شکست کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *