مراکش میزبان جام باشگاه ها

مراکش میزبان جام باشگاه های جهان شد. فیفا روز جمعه اعلام کرد که میزبان دور بعدی رقابت های جام باشگاه های جهان، در ماه فوریه، مراکش خواهد بود. همچنین از سال 2025 قرار شد که این رقابت ها به صورت 32 تیمی برگزار شود.

میزبانی مراکش در این جام

رئال مادرید قهرمان اروپا، فلامنگو قهرمان آمریکای جنوبی و سیاتل ساندرز، اولین قهرمان لیگ قهرمانان آمریکای شمالی از ایالات متحده، از 1 الی 11 فوریه، طی این رقابت ها در شکل سابقش، به رقابت خواهند پرداخت.

این تصمیم فیفا، پس از صعود تحسین برانگیز مراکش به نیمه نهایی جام جهانی در قطر، گرفته شد. بدین ترتیب، با اعلام شورای حکام فیفا، طی شش هفته ی آینده، مراکش میزبان این رقابت ها خواهد بود.

این یکی از آخرین دفعاتی خواهد بود که این جام با فرمت 7 تیمی شامل قهرمانان قاره ها برگزار می شود. از سال 2025، جام باشگاه های جهان، یک تورنمنت گسترده ترخواهد شد که طی یک ماه برگزار خواهد شد.

اینفانتینو رئیس فیفا
اینفانتینو خبر از میزبانی مراکش، و تغییر شکل جام باشگاه های جهان می دهد

جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا، گفت که این تغییر «آن را واقعاً شبیه جام جهانی می‌کند»

بدین ترتیب، کازابلانکای مراکش، در یک مینی تورنومنت 10 روزه، میزبان قهرمانان قاره ها و تیم های مهمان می شود.

تیم ویداد، فصل گذشته قهرمان لیگ قهرمانان آفریقا و همچنین لیگ مراکش شد. بنابراین، تیم راجا، نایب قهرمان لیگ به عنوان یک تیم غیر قهرمان از کشور میزبان، انتخاب خواهد شد. هر دو تیم در کازابلانکا مستقر هستند؛ جایی که استادیوم محمد وی با 67000 صندلی، محل احتمالی برخی از بازی های این جام خواهد بود.

مراکش پیش از این میزبان جام باشگاه های جهان در سال های 2013 و 2014 بود؛ که در این جام ها، بایرن مونیخ و رئال مادرید به قهرمانی دست یافتند.

از 2005 که جام باشگاه‌های جهان دوباره بدین شکل احیا گردید؛ تنها تیم های اروپایی و آمریکای جنوبی توانسته اند جام باشگاه های جهان را فتح کنند.

32 تیمی شدن جام باشگاه های جهان

فیفا مدت‌هاست که می‌خواهد نسخه‌ی جدیدی از این جام را با ۲۴ یا ۳۲ تیم طی یک تورنومنت تابستانی برگزار کند.

قرار بود در سال 2021، در این باره تصمیم گیری شود که به دلیل شیوع کرونا، جلسات مربوط لغو شد و هیچ تصمیمی پیرامون این موضوع اتخاذ نگردید.

اما اینفانتینو اعلام کرد که اکنون برگزاری شکل جدید رقابت ها برای 2025 حتمی شده است. او اضافه کرد که به زوری با سهامداران فوتبال پیرامون جزییات این مسابقات گفتگو خواهد کرد.

شاید این رقابت در ایالات متحده به طور آزمایشی برگزار شود و میزبانی این کشور برای جام جهانی 2026، محک بخورد.

آخرین اخبار و حواشی فوتبال ایران و جهان را در سایت ورزشی ببینید.

Pooria
17 دسامبر 2022

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *