مسی در برابر مودریچ

مسی و مودریچ دو شماره‌ی 10 برنده‌ی توپ طلا؛ دو فینالیست شکست خورده جام جهانی. دو کاپیتان و آخرین فرصت برای قهرمانی در جام جهانی پیش از بازنشستگی.

امکان ندارد که درباره ی اولین بازی نیمه نهایی جام جهانی صحبت کنیم و از دو مهره‌ی اصلی دو تیم، مسی و مودریچ حرفی نزنیم.

با توجه به اینکه مسی از پاریس سنت ژرمن 35 سال و مودریچ از رئال مادرید 37 سال دارند،  ظاهرا بازی رده بندی و یا فینال برای هر یک، آخرین بازی این دو اسطوره در جام جهانی خواهد بود.

حال، عملکرد و آمار این دو چگونه بوده است و کدام یک به همراه تیمش به مصاف فرانسه یا مراکش در فینال جام خواهد رفت؟

آمار مسی و مودریچ در این جام جهانی قطر

نقش هر دو بازیکن برای کشورشان در این جام جهانی بسیار حیاتی بوده و  هر دو موفق شدند در ضربات پنالتی یک چهارم نهایی خود گلزنی کنند.

مسی اولین پنالتی تیمش را در پیروزی برابر هلند، و مودریچ ضربه سوم کرواسی را در پیروزی مقابل برزیل به ثمر رساند.

مودریچ اولین بازیکنی است که در جام جهانی سه پنالتی را در ضربات پنالتی به ثمر رسانده است. به علاوه، در 2018 در برابر روسیه و دانمارک نیز گلزنی کرده است.

آمار مسی در جام جهانی قطر 2022

اما در 90 یا 120 دقیقه، مسی برتری آمار دارد. او چهار گل و دو پاس گل به نام خود دارد؛ در حالی که مودریچ موفق به گلزنی یا ثبت پاس گل نشده است. هرچند، مسی در پست مهاجم و مودریچ در جایگاه هافبک میانی ایفای نقش می‌کنند.

مسی، اسطوره بارسلونا، یک پنالتی مقابل عربستان به ثمر رساند، در مقابل مکزیک یک گل زد و یک پاس گل داد. پنالتی او در دیدار برای لهستان، توسط شزنی مهار شد.

او گل اول را مقابل استرالیا در مرحله یک شانزدهم نهایی به ثمر رساند. در یک چهارم نهایی مقابل هلند پاس گل داد و سپس در دقیقه 73 و همچنین در ضربات پنالتی، برای تیمش گلزنی کرد.

مارتین کیون گفت: “لیونل مسی به سازندگی و خلاقیت خود ادامه می دهد. پنالتی با کیفیتی به ثمر رساند. او در بهترین فرم خود است. هم تیمی هایش به او اعتماد و باور کامل دارند.”

پس از پیروزی آرژانتین مقابل استرالیا، ریو فردیناند، مدافع سابق تیم ملی انگلیس گفت: “این بهترین عملکرد فردی یک بازیکن در این جام جهان بود. یک عملکرد خداگونه. من همچین چیزی به عمرم ندیده بودم.”

و پابلو زابالتا، هم تیمی سابق آرژانتین گفت: “من فکر می کنم مسی می داند که این آخرین جام جهانی او است و می توانید ببینید که واقعا دارد از آن لذت می برد.”

آمار مودریچ در جام جهانی قطر 2022

از سوی دیگر، مودریچ، هافبک سابق تاتنهام در بازی یک چهارم نهایی کرواسی مقابل برزیل، نظر میکا ریچاردز را به خود جلب کرد.

مدافع سابق تیم ملی انگلیس گفت: ما فکر می کردیم این آخرین جام جهانی او خواهد بود. پاس هایی که می داد و نظمی که بازی تیمش دیکته می کرد، برزیل را کاملا مات و مبهوت کرده بود.

مودریچ قبل از ضربات پنالتی در پیروزی مقابل ژاپن در یک هشتم نهایی، تعویض شد اما در مقابل در زمین باقی ماند. زلاتکو دالیچ، سرمربی کرواسی گفت: “دوباره، لوکا 120 دقیقه رهبری کرد و در راس تیم قرار گرفت.” باورنکردنی است که او چگونه در این سن، اینقدر با کیفیت است و خسته نمی شود.

“وقتی عقب افتادیم، در فکر تعویض یک بازیکن خط میانی بودیم و از او پرسیدیم که در چه وضعیتی است. گفت که هنوز می تواند ادامه دهد. او دوباره نشان داد که یکی از بهترین بازیکنان جهان است.”

مسی بیش از هر کس دیگری در جام جهانی شوت (25) و شوت در چارچوب (12) داشته است. امباپه با 5 گل و با یک گل بیشتر در جدول گلزنان از او پیشتاز است.

تنها چهار بازیکن در یک سوم پایانی حریف، پاس‌های بیشتری نسبت به 201 پاس مودریچ داده‌اند. مسی با 171 پاس در این لیست هشتم است. مودریچ با 28 سانتر، در آمار بیشترین سانترها در رده ی پنجم است.

مودریچ حتی در کارهای دفاعی نیز بسیار اثرگذار بوده است. و تنها دو بازیکن کروات توانسته اند بیشتر از او مالکیت توپ (39 بار) را به دست آورده‌اند و قطع توپ (8 توپ) انجام دهند.

میراث بین المللی مسی و مودریچ

در فینال دو جام جهانی قبلی، هر باری یکی از این دو بازیکن را، توپ طلا در دست، اما در تیم بازنده دیده بودیم.

در سال 2014، آرژانتین مسی با نتیجه یک بر صفر مغلوب آلمان و گل وقت اضافه ماریو گوتزه شد. چهار سال بعد در 2018، کرواسی مودریچ 4 بر 2 از فرانسه شکست خورد و نایب قهرمان شد.

هر دو برنده توپ طلا، جایزه بهترین بازیکن مسابقات، شدند. و هر دو هدف مهمی برای بازی نیمه نهایی این دوره، در سر دارند.

در این مسابقه حساس، مسی با رکورد لوتار ماتائوس برای بیشترین حضور در تمام ادوار جام جهانی (25) برابری خواهد کرد. مسی می تواند رکورد این بازیکن آلمانی را در بازی فینال یا رده بندی بشکند.

مسی 10 گل در تمام جام جهانی ها به ثمر رسانده است. تنها هفت بازیکن بیش از این تعداد گلزنی کرده اند که میروسلاو کلوزه آلمانی با 16 گل در صدر این لیست است. مسی تنها یک گل با سندور کوشیچ مجارستانی و یورگن کلینزمن آلمانی و دو گل با پله ی برزیلی فاصله دارد.

او در حال حاضر رکورد بیشترین پاس گل در بازی های حذفی جام جهانی را در اختیار دارد و از رکورد پله بزرگ رکورد چهار پاس گل را در کارنامه دارد، گذشت.

مسی در سه بازی مختلف جام جهانی از جمله دو بازی امسال، هم گل زده و هم یک پاس گل داده است. از زمانی که این داده ها برای اولین بار در سال 1966 ثبت شد، هیچ بازیکنی در چهار بازی این کار را انجام نداده است.

رکوردهای کلی ملی مودریچ و مسی

او در 170 بازی ملی 95 گل به ثمر رسانده است که هر دو رکورد ملی برای کشور است. مودریچ نیز رکورد 160 بازی ملی و 23 گل را برای کرواسی به ثبت رسانده است.

مودریچ پیرترین بازیکنی خواهد بود که در شش بازی جام جهانی در ترکیب ابتدایی بازی کرده است. بدین ترتیب، رکورد نیلتون سانتوس، مدافع برزیلی 37 ساله در سال 1962 را شکست.

او پیش از این نیمه نهایی بیشترین حضور در جام جهانی (17) و بیشترین حضور در تورنمنت های مهم (30) را برای کرواسی انجام داده است.

مسی یک کوپا آمریکا برای بازی ملی خود دارد و این در حالی است که مودریچ هنوز موفق به کسب جام نشده است.

نکته ی جالبی که وجود دارد این است که مسی اولین گل خود را برای آرژانتین و مودریچ اولین بازی خود را برای کرواسی دقیقا در یک بازی دوستانه بین دو تیم در سال 2006 انجام دادند. در این بازی کرواسی 3 بر 2 موفق شد آرژانتین را شکست دهد.

آمار کلی حرفه ای مودریچ و مسی چگونه است؟

این نیمه نهایی هزار و دومین بازی دوران حرفه ای مسی در مجموع مسابقات باشگاهی و ملی خواهد بود. او 790 گل زده و 339 پاس گل داده است. آمار ارقام بازی های مودریچ چندان دقیق نیستند. چرا که آمار بازی های او در کرواسی و بوسنی و هرز گویین برای دیناموزاگرب، زرینسکی موستار و اینتر زاپرسیچ، به خوبی مستند سازی نشده اند.

هر دو برنده توپ طلا شده اند، مسی هفت بار و مودریچ یک بار در سال 2018. کریستیانو رونالدو اسطوره پرتغال و کریم بنزما مهاجم تیم ملی فرانسه تنها بازیکنان دیگری هستند که از سال 2007 موفق به کسب این جایزه شده اند. مودریچ پنج قهرمانی و مسی چهار قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورده اند. هر دو نیز موفق به کسب جام های لیگ داخلی با تیمشان شده اند.

  مسی مودریچ
بازی 559 434
گل 487 38
پاس گل 216 65
درصد پیروزی 73.5 61.5

این بیست و هفتمین باری است که آنها مقابل هم قرار می گیرند که 22 بار از آنها در ال کلاسیکو بین بارسلونا و رئال مادرید بوده است. در مجموع مودریچ 12 بار و مسی 9 بار از زمین پیروز خارج شده است.

متأسفانه، هر دو بازیکن در سال های آینده بازنشسته خواهند شد، بنابراین تا زمانی که آنها ادامه دارند، باید از آنها لذت ببریم.

آخرین اخبار و حواشی جام جهانی 2022 را در سایت ورزشی ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *