مشکلات مالی بارسلونا

مشکلات مالی بارسلونا بسیار زیاد است با این وجود، هیچ باشگاهی به اندازه بارسلونا در نقل و انتقالات اخیر کیفیتی را به ارمغان نیاورد.

یکی از بزرگترین باشگاه های فوتبال در تاریخ، اف سی بارسلونا اکنون در میان بحران مالی در آستانه یک فاجعه مالی قرار گرفته است که نیاز به تجزیه و تحلیل دارد.

موسسه ای که به پرورش بهترین استعدادهای فوتبال جهان افتخار می کرد، اکنون می توان آن را به یک ترانسفورماتور با مهمات، اما بدون چرخ تشبیه کرد. مشکلات اقتصادی باشگاه بارسلونا را نمی توان پنهان کرد. مشکلات آنها به حدی افزایش یافته است که مجبور شدند برای فعال کردن “اهرم های مالی” بخش هایی از باشگاه بزرگ خود را بفروشند.

این اهرم ها به آنها کمک کرد تا نقل و انتقالات خود را در تابستان امسال تکمیل کنند و آنها را مطابق با لالیگا ثبت کنند. با وجود این، آنها ناامید هستند تا استعدادهای برتر را کنار بگذارند تا تیمی را که از قبل متورم شده بود، ترمیم کنند. سناریوی فعلی فقط تریلری از آینده ترسناکی را نشان می دهد که در انتظار این باشگاه زمانی بزرگ است.

باشگاهی که بر اساس ایده سبک معروف فوتبال تیکی تاکا ساخته شده است، همان باشگاه بارسلونا اکنون باشگاهی است که طبق گزارش ها 1.1 میلیارد پوند بدهی دارد! چگونه این اتفاق افتاد؟

ما شما را از طریق تجزیه و تحلیل فاجعه مالی باشگاه بارسلونا با ترسیم جدول زمانی همه چیزهایی که منجر به وضعیت امروز باشگاه شده است.

باشگاه بارسلونا
باشگاه بارسلونا

حتما بخوانبد: معرفی کامل باشگاه بارسلونا از گذشته تا امروز

 2017-2018ساختن یک تیم رویایی

بارسلونا به اصطلاح “انقلاب” خود را در سال 2017 آغاز کرد. آنها مبلغ هنگفتی را برای هزینه های نقل و انتقال بازیکنان جدید و همچنین قراردادهای هنگفت برای بازیکنان فعلی خرج کردند. آنها عثمان دمبله و فیلیپه کوتینیو را به ترتیب از بوروسیا دورتموند و لیورپول به خدمت گرفتند. این اتفاق در همان پنجره و پس از فروش نیمار به پاری سن ژرمن با 199.8 میلیون پوند رخ داد.

دمبله بیش از 112.5 میلیون پوند برای باشگاه هزینه کرد در حالی که کوتینیو با 121.5 میلیون پوند وارد زمین شد. غول های کاتالان در فصل 18-2017 328.59 میلیون پوند برای دو نفر فوق الذکر هزینه کردند. آنها همچنین پائولینیو، نلسون سمدو، یری مینا، جرارد دلوفئو و مارلون را به خدمت گرفتند.

دمبله
دمبله

خرج خالص آنها در این فصل در زمینه فوتبال مدرن آنچنان زیاد نبود (119.34 میلیون پوند). با این حال، قراردادهای هنگفتی که بارسلونا به برخی از بازیکنان جدید و همچنین بازیکنان قدرتمندی مانند لیونل مسی، جوردی آلبا، سرخیو بوسکتس و دیگران بست، به شدت به وضعیت مالی آنها آسیب زد.

بحران بدهی

بارسلونا تنها باشگاهی است که پول ندارد اما هر بازیکنی را که بخواهد می‌خرد. من نمی دانم چگونه (آنها این کار را انجام می دهند). جولیان ناگلزمن، سرمربی بایرن مونیخ در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: این یک جور عجیب و غریب است.

2018-19آغاز دوران استخدام بد و سوء مدیریت

کوتینیو و دمبله در اولین فصل حضور خود در باشگاه دو دلیل اصلی برای وضعیت مالی باشگاه بودند.  پائولینیو در فصل 18-2017 به مبلغ 36 میلیون پوند از جی‌زی اورگراند از چین خریداری شد.

او در نیمه دوم همان فصل به صورت قرضی به آنها بازگردانده شد. او سپس برای همیشه به قیمت 37.80 میلیون پوند فروخته شد. این امر به دنبال جدایی یری مینا و لوکاس دیگن به اورتون با مجموع 45.41 میلیون پوند بود.

جرارد دلوفئو برای مرغداری 11.70 میلیون پوندی راهی واتفورد شد. بارسلونا همچنین مارلون، امرسون رویال و آلیکس ویدال را با مبلغی کم فروخت. آندرس اینیستا افسانه ای با انتقال آزاد به ویسل کوبه پیوست.

غول کاتالان در فصل 2018/19 بازیکنانی به ارزش 131.45 میلیون پوند فروخت. سپس مالکوم، کلمنت لنگلت، آرتور، آرتورو ویدال، امرسون رویال، جیسون موریلو (قرضی) و ژان کلر تودیبو را با مجموع 126.99 میلیون پوند به خدمت گرفتند.

20-2019پنجره ای که رسما فاجعه مالی بارسلونا را آغاز کرد

بارسلونا پشت سر هم عناوین لالیگا در فصل های 2017-18 و 2018-19 را پشت سر گذاشت و در فصل 2019-2019 با یک پنجره بزرگ دیگر روبرو شد. آنها 268.65 میلیون پوند را برای خرید بازیکنان خرج کردند که در آن فصل 131.04 میلیون پوند خالص خرج کردند. کاتالان ها بازیکنانی مانند مالکوم، سیلسن، آندره گومز، پاکو آلکاسر، دنیس سوارز، مارک کاردونا، سرجی پالنسیا و مارک را فروختند.

آنها همچنین مبلغی 7.65 میلیون پوندی از بایرن مونیخ برای فیلیپه کوتینیو به دست آوردند که بخشی از 137.61 میلیون پوندی بود که آنها از تمام جدایی های آن فصل به دست آوردند. در فصل 20-2019، یک فاجعه مالی دیگر در پنجره نقل و انتقالات باعث شد که غول های کاتالانی آنتوان گریزمان را از اتلتیکو مادرید با مبلغ هنگفت 108 میلیون پوند به خدمت بگیرند. باشگاهی که در آن زمان رهبری جوزپ ماریا بارتومئو را بر عهده داشت، با مبلغ 77.4 میلیون پوندی، فرنکی دی یونگ را از آژاکس به خدمت گرفت.

2020-21 – کاهش دستمزدها، پنجره نقل و انتقالات عجیب و توطئه بدنام “بارکاگیت”

پس از واگذاری عنوان قهرمانی لالیگا به رئال مادرید در فصل 20-2019، بارسلونا در دو دوره فاجعه‌بار بعد از آن، حتی یک عنوان قهرمانی لیگ را ندیده بود. فصل 2020-21 آغاز آتش سوزی بود که نیوکمپ را در شعله های آتش فرو برد.

بارسلونا سعی کرد حقوق بازیکنان را در فصل گذشته کاهش دهد، بنابراین آنها ابتدا راه های دیگری برای کاهش دستمزد خود پیدا کردند. آنها نلسون سمدو، رافینیا و ایوان راکیتیچ را به همراه لوئیس سوارز از زمین خارج کردند. اما بحث برانگیزترین معامله مربوط به معاوضه با یوونتوس برای آرتور ملو و میرالم پیانیچ بود. بارسلونا پیانیچ را با 54 میلیون پوند از یوونتوس به خدمت گرفت و آرتور را با 68.4 میلیون پوند به یوونتوس فروخت.

جزئیات داخلی این معامله گیج کننده است. تنها دلیلی که چرا این معامله اتفاق افتاد، پنهان کردن مشکلات مالی هر دو باشگاه برای یک سال دیگر است. اکنون، با شروع فصل 2020-21، اکثر بازیکنان بارسلونا از کاهش دستمزد خودداری کردند. با این حال، فرنکی دی یونگ، کلمنت لنگله، مارک آندره تراشتگن و جرارد پیکه قراردادهایی برای کاهش دستمزد امضا کردند.

این اتفاق باعث ایجاد ناآرامی در میان تیم شد که رختکن باشگاه را به آتش کشید. هنگامی که جوزپ ماریا بارتومئو متوجه شد که سایر بازیکنان با معاملات کاهش دستمزد مشابه با بودجه متورم دستمزد و بازی جوانمردانه مالی خود موافقت نمی کنند، از سمت خود استعفا داد.

دوران پس از بارتومئو:

بارتومئو
بارتومئو

تا اکتبر 2020، گزارش هایی منتشر شد مبنی بر اینکه بارسلونا با بحران مالی نهایی، ورشکستگی مواجه شده است، به این معنی که چیزی جز مداخله الهی نمی تواند آنها را نجات دهد. تصور کنید، این سناریوی پس از کاهش شدید دستمزدها بود.

بلافاصله تا مارس 2021، بارتومئو توسط پلیس به اتهام پرداخت پول به یک شرکت روابط عمومی برای خدشه دار کردن شهرت برخی از بازیکنان بزرگ بارسلونا در رسانه های اجتماعی توسط پلیس دستگیر شد. شکست ویکتور فونت در انتخابات

تنها یک ماه پس از پست جدید خود، لاپورتا یکی از سه رئیس/مالک باشگاهی بود که طرح بدنام سوپرلیگ اروپا را در آوریل 2021 به پایان رساند. 12 باشگاه بزرگ اروپایی اعلام کردند که در حال تشکیل رقابت جدیدی هستند که می توانست فوتبال را برای همیشه فاجعه بار و نابود کند. . بارسلونا و لاپورتا این را تنها راه نجات از بی ثباتی مالی خود می دانستند. این به یک کابوس رسانه ای برای هر سه باشگاه تبدیل شد و اعتبار آنها را در فوتبال جهان برای همیشه لکه دار کرد.

22-2021جدایی لیونل مسی، کاهش دستمزد و اعتراف خوان لاپورتا

جدایی لیونل مسی
جدایی لیونل مسی

بارسلونا تقریباً به طور غیررسمی تأیید می کرد که مسی پس از پایان قراردادش در پایان فصل 2020-2020 قرارداد جدیدی امضا خواهد کرد. خوب، آنها زمانی که نتوانستند فاجعه مالی را که در حال رخ دادن بودند پنهان کنند، دروغ گفتند. اما در آگوست 2021، بارسلونا اعلام کرد که امکان پیشنهاد قرارداد جدید به آرژانتینی برای آنها وجود ندارد. مسی جدا شد و به عنوان بازیکن آزاد به PSG پیوست.

واکنش به جدایی مسی توسط بارتومئو، رئیس سابق باشگاه آغاز شد. او نامه‌ای نوشت تا بگوید که مقصر وضعیت باشگاه نیست. علیرغم جدایی مسی، بارسلونا یک فاجعه مالی بود که آنقدر بد بود که جرارد پیکه مجبور شد دستمزد خود را کاهش دهد تا باشگاه ممفیس دپای و اریک گارسیا را به تیم خود اضافه کند.

توجه داشته باشید، آنها هنوز موفق به ثبت نام سرخیو آگوئرو نشده بودند. در آگوست 2021، لاپورتا یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار کرد. او آشکارا اعتراف کرد که بارسلونا 1.35 میلیارد یورو بدهی دارد و دارایی خالص آن 451 میلیون یورو است که یک فاجعه مالی بزرگ است.

باشگاه در همان تابستان فران تورس و امرسون رویال را به ارزش 62.1 میلیون پوند به خدمت گرفت. آنها سپس امرسون را در همان فصل به قیمت 22.5 میلیون پوند به تاتنهام فروختند که تقریباً 10 میلیون پوند سود داشت. به طور کلی، بارسلونا یک پنجره نقل و انتقالات باورنکردنی را پشت سر گذاشت. از نظر ورود، پیر امریک اوبامیانگ، ممفیس دیپای، سرخیو آگوئرو و اریک گارسیا همگی به صورت رایگان به آنها پیوستند.

2022-یک پنجره نقل و انتقالات رویایی

بارسلونا در میان فاجعه مالی که از سر می‌گذرد، توانسته است طرفداران خود را در سرتاسر جهان به لرزه درآورد. هواداران نمی توانند سر خود را به این واقعیت ببندند که چگونه یک باشگاه 1.35 میلیارد یورو بدهی دارد، همه بازیکنان فوق را امضا کند.

حتما بخوانبد: لیست نقل انتقالات بارسلونا در 2023

خلاصه، آنها نمی توانند!

قوانین بازی جوانمردانه مالی لالیگا مبلغ دقیقی را بیان می کند که یک باشگاه مجاز است برای نقل و انتقالات خرج کند. این مبلغ با احتساب هزینه نقل و انتقالات، استهلاک و دستمزد می باشد. اگر باشگاهی این قوانین را رعایت نکند، نمی تواند امضا کند یا بازی کند.

ثبت نام بازیکنان جدید از طریق یک اپلیکیشن در دسترس باشگاه ها انجام می شود. این برنامه به طور خودکار به یک باشگاه اجازه نمی‌دهد بازیکنی را فراتر از کنترل‌های مالی تعیین‌شده توسط لیگ به خدمت بگیرد. فاجعه مالی باشگاه بارسلونا، رقم – 144 میلیون پوندی به این معنی است که آنها باید ابتدا به نقطه سربه‌سر برسند.

زمانی که آنها این کار را انجام دهند، می توانند بودجه ای برای خرید بازیکنان جدید در ژانویه داشته باشند. این در مورد پنجره نقل و انتقالات تابستانی بعدی نیز صدق می کند. اساساً، همه چیز یک جهنم است، یک فاجعه مالی قریب الوقوع که به این معنی است که باشگاه بارسلونا باید هزینه های خود را کاهش دهد و با سرعتی سریع درآمد کسب کند.

 

Pooria
30 ژانویه 2023
برچسب ها: ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *