میکل آرتتا و پپ گواردیولا

منچستر سیتی مقابل آرسنال: میکل آرتتا در نهایت تهدید کرد که مربی و «بت» پپ گواردیولا را به هم خواهد رساند.

منچستر سیتی روز جمعه در ورزشگاه اتحاد در دور چهارم جام حذفی به مصاف آرسنال می رود. به نظر می‌رسد میکل آرتتا تنها برای دومین بار به عنوان سرمربی، «بت» خود، پپ گواردیولا را شکست دهد.

میکل آرتتا و پپ گواردیولا بیش از دو دهه است که با هم دوست هستند، در بارسلونا و منچستر سیتی همکار هستند و اکنون برای اولین بار رقیب قهرمانی هستند.

میکل آرتتا و پپ گواردیولا با هم دوست هستند
میکل آرتتا و پپ گواردیولا با هم دوست هستند

تنها بیش از سه سال از ترک پپ سیتی به باشگاه قدیمی اش آرسنال، آرتتا به این وظیفه دشوار دست یافت . و به مدت یک هفته، رقابت قهرمانی لیگ برتر با توجه به جام حذفی متوقف شد، و آرسنال به دنبال یک دوبل داخلی به هزینه سرمربی قدیمی آرتتا بود.

این تنها رقابتی است که در آن او گواردیولا را به عنوان سرمربی شکست داده است، اما برتری 5 امتیازی آرسنال در لیگ برتر نشان می دهد که کلاهبرداری گسترده تر در حال افزایش است.

آرتتا گفت: “همیشه امیدوار بودم که روزی اینطور شود و این اتفاق در این فصل رخ می دهد.” “این هیچ دوستی‌ای را تغییر نمی‌دهد، لحظاتی که ما داریم، چقدر در زندگی و حرفه‌ام مهم است. هر دو مایلیم که برنده شویم و از باشگاه‌هایمان به بهترین شکل ممکن دفاع کنیم. این همیشه از روز اول وجود داشته است.”

من ترجیح می‌دهم این کار را با شخص دیگری انجام دهم، زیرا بهترین را برای او می‌خواهم. وقتی با کسی مثل این چالش می‌شوی، چیزی در میان است. این احساس عجیبی است، اما این همان چیزی است که هست، و این چالش ماست.»

اشنایی آرتتا با گواردیولا قبل از شروع حرفه ای او بود.

اشنایی آرتتا با گواردیولا قبل از شروع حرفه ای
اشنایی آرتتا با گواردیولا قبل از شروع حرفه ای

هر دو از طریق سیستم جوانان لاماسیا بارسلونا پیشرفت کردند – جایی که علیرغم اینکه 11 سال از پپ کوچکتر بود، سرمربی کنونی آرسنال از همان ابتدا با مقایسه با هافبک افسانه ای و سبک های مشابه آنها تحت فشار قرار گرفت.

بیوگرافی پپ گواردیولا را بخوانید

اگر برای آرتتا سخت بود، رویکرد گواردیولا کمک کرد. پس از یک بازی دوستانه پیش فصل، پپ این نوجوان 16 ساله عصبی را که ناامید شده بود، کنار گذاشت و او را به شدت تحت فشار قرار داد و عملکردش را ارزیابی کرد. حتی آن زمان هم او را با این احترام نگه می داشت.

آرتتا بعداً به یاد آورد: “برای داشتن چنین چیزی از کسی مثل او، بهترین در آن موقعیت، نمی‌توان کسی را بهتر از این داشت که به شما کمک کند.”

در حالی که دوران بازی پپ باعث شد تا نوکمپ خودش را به میدان بیاورد، آرتتا – که پشت سر دو نسل ژاوی و آندرس اینیستا گیر کرده بود – باید به دنبال جای دیگری برای شکل دادن به دوران بازی خود بود.

مسیرهای آنها بیش از یک دهه از نظر حرفه ای دوباره تلاقی نمی کرد، اما آنها در تماس باقی ماندند، شخصیت ها و فلسفه های فوتبالی آنها به طور طبیعی در کنار هم قرار گرفتند.

زمانی که بارسلونا گواردیولا در سال 2012 مقابل چلسی قرار گرفت، او هافبک آن زمان آرسنال را برای یک خط دفاعی در مقابل حریف خود فراخواند. در عرض یک سال، پپ به آرتتا نزدیک شد تا نقش مربیگری را بر عهده بگیرد.

آرتتا در ماه دسامبر گفت: “وقتی 30 ساله بودم، به یاد می آورم که پپ اولین تماس را با او برقرار کرد و گفت: ممکن است به انگلیس بیایم، آیا تو دستیار من می شوی؟” گفتم: “هنوز دارم بازی می‌کنم، می‌دانی! هنوز خیلی زود است.”

هنوز خیلی زود بود که گواردیولا در سال 2015 به مدیریت لیگ برتر در سیتی رفت.

این نشانه دیگری از احترام متقابل آنها بود. مسلماً بهترین مربی نسل خود است که به یک مربی آزمایش نشده اعتماد دارد تا به عنوان یکی از دستیاران تیم اصلی او خدمت کند. و این یک حرکت زیرکانه بود، زیرا عناوین متوالی لیگ برتر دنبال شد.

برناردو سیلوا میزان نفوذ آرتتا را برای فوتبال دیلی توضیح داد.

میکل آرتتا
میکل آرتتا

بیوگرافی میکل آرتتا را بخوانید

او گفت: “او خیلی به ما کمک کرد. با وجود اینکه مدیر ما نبود. اما از نظر کمک کردن و اینکه چقدر در تمام تمرینات و همه بازی ها حضور داشت، کمی رفتار کرد.”

پس از سه سال شاگردی، آرسنال تماس گرفت. باشگاه سابق آرتتا وسوسه بسیار خوبی برای رد کردن بود. و اگر او این کار را انجام می داد، هیچ تضمینی وجود نداشت که چنین شانسی دوباره ایجاد شود.

گواردیولا پیش از بازی آخر هفته گفت: “می دانم که او به تیمی رفت که باشگاه اوست، تیمی که رویای آن را دارد.” او طرفدار آرسنال است، به خاطر این واقعیت که در آنجا کاپیتان بود و باشگاه را دوست دارد.

به یاد دارم که وقتی ما اینجا با هم بودیم، وقتی با سایر حریفان گل های زیادی به ثمر می رساندیم، او همیشه می پرید و جشن می گرفت – به جز [در مقابل] یک تیم. یک تیم، هر بار که گل می زدیم و من می پریدم و برمی گشتم. او فقط آنجا نشسته بود، آرسنال بود.”

با این حال، این فقط در مورد جذابیت آرسنال نبود. برای دومین بار در زندگی حرفه ای خود، این زمان برای آرتتا بود که به نور پا بگذارد و نام خود را به دست آورد.

واضح بود که او باید به عقب برود تا در ورزشگاه امارات به جلو برود. سیتی به طور قابل توجهی در امتداد خط توسعه خود بود. جیب های عمیق تری داشت و قبلاً به یکی از موفق ترین و بهترین باشگاه های جهان تبدیل شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *