نوواک جوکوویچ قهرمان اوپن استرالیا 2023

نواک جوکوویچ با استفاده از تمام استعداد و هوشیاری خود برای شکست دادن استفانوس سیتسیپاس، دهمین دوره مسابقات آزاد استرالیا و بیست و دومین عنوان قهرمانی گرند اسلم مردان را به دست آورد.

نواک جوکوویچ قهرمان اوپن استرالیا

جوکوویچ صرب با قدرت شروع کرد. و از ست دوم در مسیر خود به پیروزی 6-3 7-6 (7-4) 7-6 (7-5) رسید.

این بازیکن 35 ساله که در پیروزی های بزرگ با رافائل نادال برابری می کند، به رتبه یک جهان بازخواهد گشت.

تسیسیپاس 24 ساله یونانی به انتظار خود برای اولین قهرمانی در گرند اسلم ادامه می دهد.

جوکوویچ که تنها یک ست را در طول مسابقات از دست داد، گفت: “این یک سفر طولانی بود، اما یک سفر بسیار خاص.”

“من برخی از بهترین تنیس‌هایم را صادقانه در اوپن استرالیا بازی کردم. دور چهارم، یک چهارم نهایی، نیمه نهایی، واقعاً در زمین راحت بودم و توپ را عالی زدم.”

نواک جوکوویچ قهرمان و سیتسیپاس نایب قهرمان

سیتسیپاس در اولین فینال مهم خود در اوپن فرانسه 2021 پس از کنار گذاشتن برتری دو ست به جوکوویچ باخت. اما، این بار در ملبورن، او به دنبال یک رقابت کامل بود.

در چند موقعیت گرانبهایی که داشت جوکوویچ را تهدید می‌کرد. به‌ویژه در یک نقطه تعیین شده برای مساوی کردن بازی در یک ست، که نتوانست به خوبی از آن استفاده کند.

جوکوویچ از سال 2018 تاکنون در ملبورن پارک شکست نخورده است. این رکورد 28 بازی در انفرادی مردان را شامل می شود.

او سال گذشته پس از اخراج از استرالیا پس از کشمکش بر سر وضعیت واکسیناسیون کووید 19، جامی را که نتوانست از آن دفاع کند، به دست آورد.

تسیسیپاس مقاومت نشان داد تا دو امتیاز قهرمانی را حفظ کند. اما جوکوویچ سومین فرصت خود را این بار در سرویس خود به دست آورد. و او حریفش را پس از یک رالی کوتاه فورهند شکست داد.

احساسی شدن جوکوویچ پس از قهرمانی
احساسی شدن جوکوویچ پس از قهرمانی

احساسی شدن جوکوویچ در آغوش مادر و برادر

او پس از بالا رفتن از سکو برای جشن گرفتن با آنها، در حالی که بزرگی دستاوردش را به یاد می آرود، اشک ریخت و وقتی به صندلی خود بازگشت، زیر حوله اش گریه کرد.

جوکوویچ گفت: «فکر می‌کنم از لحاظ عاطفی در آنجا فرو ریختم و وقتی مادرم و برادرم را در آغوش گرفتم گریه کردم.»

تا آن لحظه به خودم اجازه نمی‌دادم حواس‌ام را با چیزهای خارج از زمین یا هر اتفاقی که در برخورد با مصدومیت روی می‌داد پرت کنم.»

نواک جوکوویچ قهرمان، نشان داد که چرا از بهترین هاست

جوکوویچ در دیدار فینال یکشنبه گفت که “از نظر استرس” هیچ تفاوتی احساس نمی کند. زیرا هدف او ایجاد تاریخ بیشتر و نزدیک شدن به تثبیت جایگاه خود به عنوان بهترین بازیکن تمام دوران است.

در حالی که چنین عنوانی ذهنی و موضوعی برای بحث باقی می ماند، عامل تعیین کننده تعداد عناوین اصلی باقی خواهد ماند.

جوکوویچ با نادال 36 ساله مساوی شد. اکنون فقط از مارگارت کورت قهرمان 24 بار و سرنا ویلیامز قهرمان 23 بار در تیم زنان عقب است. در دو هفته گذشته نشان داده است که توانایی پیروزی های بیشتری را هنوز دارد.

جوکوویچ، از نظر روحی و جسمی شکست ناپذیر است

او به دلیل آسیب دیدگی همسترینگ در ملبورن پارک دچار مشکل شده بود. همچنین مجبور بود با جنجال‌هایی که پیرامون پدرش سرجان، که در این مسابقات با هواداران ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه تصویر شده بود، قبل از نیمه نهایی روز جمعه مقابل تامی پل آمریکایی مقابله کند.

اما او بارها و بارها رواقی را برای غلبه بر شرایط دشوار و تولید در بزرگترین لحظات نشان می دهد. این آخرین نمونه بود.

شروع مطمئن در برابر تسیسیپاس که بک هند یک دست یونانی را هدف قرار می‌دهد، که می‌تواند به زیبایی موثر باشد. اما همچنین می‌تواند باعث خرابی شود، بستری را برای جوکوویچ فراهم کرد تا به راحتی ست افتتاحیه را به دست آورد.

با این حال، مانند پیروزی نیمه نهایی خود در برابر پل، روحیه او تغییر کرد. طلسم بی حوصلگی تقریباً به حریفش اجازه داد تا به مسابقه بازگردد.

ناکامی دوباره ی سیتسیپاس
ناکامی دوباره ی سیتسیپاس

جوکوویچ پس از اینکه متحرک شد و مرتباً به تیمش می‌پرداخت، با یک ضربه برنده خیره‌کننده فورهند درون به بیرون، ست پوینت را از آن خود کرد.

قفل کردن دوباره باعث شد تا او در تساوی دو ست برتری داشته باشد. از آن نقطه بعید به نظر می رسید که کنترل خود را در مسابقه از دست بدهد.

در حالی که تسیسیپاس در گیم اول ست سوم شکست خورد، نتوانست برتری را تثبیت کند. و جوکوویچ بار دیگر ذهنیت خود را در تای بریک نشان داد تا یک برد استادانه دیگر را تکمیل کند.

قهرمانی جوکوویچ و جو وحشتناک ورزشگاه

این مسابقه در فضایی رنگارنگ و پر جنب و جوش در داخل و خارج از راد لاور آرنا برگزار شد. و هزاران هوادار صرب و یونان در ملبورن پارک پایین آمدند.

دو کشور اروپایی جوامع بزرگی در شهر استرالیا دارند. و احساسات بیشتری را به موقعیتی که برای هر دو بازیکن اهمیت زیادی داشت اضافه می کند.

نواک جوکوویچ قهرمان نه تنها یک عنوان گرند اسلم در ملبورن پارک، بلکه رتبه اول جهان را نیز به دست آورد.

پیروزی جوکوویچ تضمین کرد که او رکورد خود را در برترین بازیکن رنکینگ افزایش دهد. و او برای هفته سیصد و هفتاد و چهارم با انتشار آخرین رده بندی در روز دوشنبه در آنجا خواهد بود.

سیتسیپاس به دنبال تحقق رویای کودکی خود با بالا بردن جام و تبدیل شدن به بیست و نهمین بازیکن شماره یک از زمان معرفی رنکینگ ATP در سال 1973 بود.

در عوض او ضمن با سبقت گرفتن جوکوویچ از کارلوس آلکاراز 19 ساله اسپانیایی که پس از از دست دادن مسابقات به دلیل مصدومیت به رتبه دو سقوط کرد، به شماره سه خواهد رسید.

سیتسیپاس در سخنرانی خود در زمین گفت: “من این امتیاز را داشتم که مسابقات سخت و پر شدت زیادی را انجام دهم. اما می خواهم یک بار دیگر بگویم نواک بهترین های من را به نمایش می گذارد. او یکی از بهترین ها در ورزش ما است. و او بزرگترین کسی است که تا به حال یک راکت تنیس را مطمئن نگه داشته است.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *