روایت چندین داستان و حادثه واقعی و دردناک از دنیای فوتبال

نگاهی به چند حادثه تلخ فوتبالی

در ورزشگاه ايبروکس در سال ۱۹۰۲ ديدار دو تيم انگلستان و اسکاتلند با نتيجه مساوي يک- يک به پايان رسيد. اما قسمت غربي فرو ريخت و ۵۱۷ نفر هم جان باختند.

نوشته شده در سایت ورزشی.

318کشته و بيش از پانصد زخمي، اين حاصل درگيري سال ۱۹۶۴ در ورزشگاه پرو بود . داور گل پرو را قبول نکرد. همين شروع خشونتي بود که تبديل به ميدان جنگ شد.

روایت چندین داستان و حادثه واقعی و دردناک از دنیای فوتبال

در سال ۱۹۸۲ در شوروي سابق دو تيم اسپارتاک مسکو و هارلم در ورزشگاهي که تنها يک در خروجي داشت، در جام يوفا بازي داشتند. پله هاي يخ زده و باريک و بليت هايي که بيش تر از ظرفيت ورزشگاه لوژنيکي فروخته شد، باعث شد مردم زير دست و پا له شوند. منابع رسمي مي گويند ۶۷ نفر، اما منابع غيررسمي مي گويند ۳۴۰ نفر.

۲۹ مه ۱۹۸۵ ميلادي استاديوم هيسل بروکسل پايتخت بلژيک، ميزبان ديدار فينال جام قهرماني باشگاه هاي فوتبال اروپا بين دو تيم يوونتوس ايتاليا و ليورپول انگلستان بود. اما به دليل اوباش گري تماشاچيان به ويژه طرفداران انگليسي تيم ليورپول، استاديوم هيسل به صحنه کشتار تبديل شد که ۳۹ نفر کشته و ۴۵۴ نفر مجروح شدند.

دوازدهم مارس ۱۹۸۸، توفان باعث مرگ ۹۳ نفر در ورزشگاه نپال شد. ورزشگاهي که تنها در يک طرف مسقف بود.

هواداران ليورپول هيچ گاه آوريل ۱۹۸۹ را فراموش نمي کنند. روزي که ۹۳ هوادار اين تيم که براي تماشاي بازي نيمه نهايي جام حذفي به ورزشگاه هيلزبورو رفته بودند، در ازدحام جان خود را از دست دادند.

بازي دو تيم کايزرشيف و اورلاندوپيراتس در فوتبال آفريقاي جنوبي، همواره دردسرساز بوده است اما تلخ ترين آن آوريل ۲۰۱۱ در ورزشگاه اليس رخ داد.در اين روز بيشتر از دو برابر گنجايش ورزشگاه، براي تماشاي بازي آمده بودند؛ ۴۳ نفر آن ها هرگز بازنگشتند.

۱۲۷ کشته در يک بازي فوتبال باعث شد فوتبال غنا در غم فرو رود، دو گل ديرهنگام تيم آکراهرت باعث شد تماشاگران تيم ميهمان يعني کوتکو عصبي شوند و به طرف زمين سنگ و بطري پرتاب کنند و…

هم چنين به گزارش عصر ايران در نهمين روز ربيع الاول سال جاري بيش از ۷۵ نفر، در شورش پس از بازي المصري و الاهلي کشته شدند.

 

حادثه ورزشگاه آزادی در روز ۵ فروردین ۱۳۸۴، در پایان بازی فوتبال بین تیم ملی فوتبال ایران و تیم ملی فوتبال ژاپن ، به دلیل ازدحام بیش از حد جمعیت برای خروج از ورزشگاه آزادی تهران  اتفاق افتاد و به کشته شدن ۷ نفر و زخمی شدن ۳۹ نفر منتهی شد.

یکی از دلایل بروز این حادثه پارک شدن نامتعارف یک هلیکوپتر در نزدیکی خروجی ورزشگاه بوده‌است. این هلیکوپتر متعلق به نیروی انتظامی بوده و برای حمل رئیس وقت نیروی انتظامی در نزدیکی ورزشگاه فرود آمده بوده‌است. اما مسولین نیروی انتظامی حضور هلیکوپتر را به دلیل تصویربرداری و نه حمل مقامات انتظامی اظهار کردند. از سوی دیگر عبداله رمضان‌زاده سخنگوی وقت دولت هلیکوپتر را متعلق به نیروی انتظامی دانست و وجود هلیکوپتر در مقابل دروازه خروجی اصلی ورزشگاه را عامل مسدود شدن اعلام کرد.

اما در آخرين حادثه فوتبالي که حدود چندی پيش اتفاق افتاد همه بازيکنان در زمين کشته شدند!به گزارش تابناک در حالي که دو تيم فوتبال در بخش شرقي منطقه کاسايي در حال انجام مسابقه بودند، ناگهان صاعقه اي مهيب به نيمه زمين تيم ميهمان که همگي در يک جا تجمع کرده بودند، اصابت کرد و تمامي يازده بازيکن اين تيم را کشت.

sajjad
17 ژانویه 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *