فغانی

پایگاه خبری ورزشی:فغانی داور بین‌المللی فوتبال ایران، در پستی اینستاگرامی، پایان کارش در جام جهانی را تایید کرد.

 پس از دیدار جنجالی اروگوئه و پرتغال، دخالت

فغانی
داوری فغانی در بازی پرتغال و اروگوئه

بدموقع اتاق VAR و تغییر تصمیم درستی که علیرضا فغانی گرفته بود، حالا کار این داور کهنه کار و باتجربه ایرانی در جام جهانی تمام شده است و او می تواند به همراه دیگر دستیاران خود قطر را ترک کند.

در دقایق پایانی و وقت های تلف شده دیدار اروگوئه و پرتغال بود که برونو فرناندز پشت محوطه جریمه حریف صاحب موقعیت شد و توانست توپ را از خوزه ماریا خیمنز عبور دهد. اما مدافع اتلتیکو مادرید که تعادلش را از دست داده بود، روی زمین افتاد و توپ نیز به دست تکیه گاه او برخورد کرد.

علیرضا فغانی ابتدا تصمیم درستی گرفت و دستور به ادامه بازی داد. اما با دخالت اتاق VAR و بازبینی صحنه، داور ایرانی نظر خود را تغییر داد و یک خطای پنالتی به سود پرتغال گرفت تا نتیجه بازی 2 بر صفر شود و لحظاتی بعد نیز بازی به پایان رسید.

اما اوضاع زمانی برای فغانی بدتر شد که اروگوئه فقط به دلیل تفاضل گل کمتر، از دور رقابت ها کنار رفت. آنها رقابت نزدیکی با کره جنوبی داشتند و در تفاضل گل مساوی با حریف آسیایی، به دلیل گل زده کمتر از جام خداحافظی کردند. چنانچه آن خطای پنالتی در دیدار برابر پرتغال به ضرر اروگوئه اعلام نمی شد، یاران سوارز می توانستند راهی مرحله یک هشتم نهایی شوند.

به گزارش ورزشی، فغانی که امیدوار بود در آخرین حضورش در جام جهانی، فینال این تورنمنت را قضاوت کند، بعد از قضاوت دو بازی برزیل – صربستان و پرتغال – اروگوئه در مرحله گروهی، مجبور به خداحافظی با جام جهانی شده است.

پس از حذف سلسته از جام جهانی، فغانی مورد انتقاد رسانه های اروگوئه قرار گرفت. در بسیاری از مسابقات فوتبال در کشورهای اروپایی، مشابه این صحنه تکرار شده بود که طبق قوانین و به دلیل اینکه مدافع تعادل خود را از دست داده، برخورد توپ به دست تکیه گاه او پنالتی اعلام نمی شد.

همین اشتباه تأثیرگذار باعث شد تا کمیته داور فدراسیون فوتبال تصمیم بگیرد که پایان کار علیرضا فغانی و دیگر کمک هایش یعنی محمدرضا منصوری و محمدرضا ابوالفضلی را اعلام کند و تیم داوری ایرانی می توانند قطر را ترک کنند.

او در بخشی از حرفهایش در صفحه اینستاگرامی اش درباره این موضوع نوشته است:” امروز آخرین روز حضورم در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر بود. قبل از هر حرفی، عذرخواهی میکنم که نتوستم مثل دوره قبل اتفاقات خوبی را برای داوری ایران رقم بزنم.”

فغانی در بخش دیگری نوشته است:” خیلی سعی کردم که تمرکز کافی روی مسابقات داشته باشم، ولی متاسفانه شرایط اونطوری که باید پیش نرفت . ولی «هر پایان ، یک شروع جدید هست، همیشه آخرش خوبه، اگر هنوز خوب نیست، یعنی هنوز آخرش نرسیده، پس ادامه بده.”

بدین ترتیب رویای قضاوت فینال جام جهانی برای علیرضا فغانی و دستیارانش از بین رفت و آنها دیگر قضاوتی در این پیکارها نخواهند داشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *