پله بازیکن پرافتخار جهان

پله پر افتخارترین بازیکن جام جهانی است. او تاریخ فوتبال برزیل را به نام خود زده است. رکوردها و جوایزی که پله به نام خود زده است یکی از محال ترین کارها این است. که کسی بخواهد به گرد پای وی برسد. و میتوان گفت او یک افسانه میباشد در فوتبال کشور برزیل.

پله و هم تیمی هایش در برزیل

پله با همراهی ستاره هایی از قبیل ماریو زاگالو، گارینچا، دیدی، واوا، نیلتون سانتوس، دژالما سانتوس، ریولینو یا توستائو هم در دوره درخشان تاریخ سلسائو حضور داشتند. اما بدون شک پله چهره ای بود که در حداقل دو جام جهانی 1958 و 1970 بیشترین اثر را در بازی های تیم ملی برزیل داشت.

تیم ملی برزیل در سال 1966
تیم ملی برزیل در سال 1966

حتما بخوانید: بیوگرافی پله ستاره فوتبال برزیلی جهان با تصاویر

مدال قهرمانی جام جهانی 1962

در جام جهانی 1962 پله فقط توانست دو بازی انجام دهد. که در آنها یک گل به ثمر رساند و سپس مقابل چکسلواکی مصدوم شد. در سال 1962 بزریل قهرمان جهان شد اما به پله مدال قهرمانی نرسید. او مدال سال 1962 را در تالار افتخاراتش نداشت. تا اینکه در سال 2007 فیفا مدال قهرمانی جام جهانی 1962 را به او داد. در آن زمان این مدال فقط به فوتبالیست هایی تعلق می‌گرفت که در فینال بازی می‌کردند.

پله و جام قهرمانی 1962 جهان
پله و جام قهرمانی 1962 جهان

چطور پله توانست برزیل را پر افتخارترین تیم ملی جهان کند؟

بازی های پله در جام جهانی 1962 با قهرمانی‌های پله با تیم برزیل در سال های 1958 و 1970 در تضاد کامل بودند. در جام جهانی 1958، پله خود را به جهانیان نشان داد و تبدیل به یک فوق ستاره برای برزیل شد. در سن 17 سالگی، او به همراه گارینچا در اعطای اولین قهرمانی تاریخ جام جهانی به کشور آمریکای جنوبی همه کار کردند. و شروع کننده قهرمانی‌های پرافتخارترین تیم جام جهانی بودند.

پله اوسطوره فوتبال برزیل
پله اوسطوره فوتبال برزیل

نتیجه گیری پایانی پله پر افتخارترین بازیکن جام جهانی

پله در اولین جام جهانی خود و در اولین جام جهانیی که پخش تلوزیونی داشت حضور پیدا کرد و به همه ثابت کرد یک فوق ستاره هستش.

در سال 1958 در سن 17 سالگی پا به جام جهانی گذاشت و اولین قهرمانی خود در جام جهانی را کسب کرد. اما در سال 1962 در دو بازی، به بازی گرفته شد.

در تیم بزریل و در بازی دوم مصدوم شد و از ادامه جام با برزیل جا ماند اما برزیل به دلیل داشتن یک نسل طلایی توانست در این تورنومنت قهرمان شود. در سال 1966 در مرجله حذفی جام حهانی حذف شدند و پله برای جام جهانی 1970 خود را آماده کرد. در سال 1970 در جام جهانی برزیل قهرمان جهان شد با ستاره بی چون چرای آن روزهای برزیل که پله بود به این مهم دست پیدا کرد. جام جهانی 1970 به نام پله خورد و هنوز که هنوزه از آن جام جهانی به نام جام جهانی پله نام میبرند.

30 سال سن داشت و در بالاترین نقطه دوران حرفه ای خود ، در آنجا درس گلزنی داد 4 گل و در فینال، یک گل و دو پاس گل را ثبت کرد تا با قهرمانی از فوتبال ملی برود. حال برزیلی ها در ناراحتی بهترین گلزن تاریخ خود با 77 گل نشسته که سه جام جهانی را بالای سر برد و بعید است به این زودی‌ها کسی بتواند به او در این مهم برسد زیرا این پله بود که به فوتبال برزیل و جهان و شماره 10 معنا داده است.

آخرین  اخبار و حواشی ورزشی ایران و جهان را در سایت ورزشی ببینید.

Hesam
1 ژانویه 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *