لقب تیم بارسلونا | چرا به بارسلونا بلوگرانا می گویند

حتما شنیده اید که گاهی اوقات از بارسلونا با نام بلوگرانا یاد می شود. این کلمه لقب تیم بارسلونا است. اما این باشگاه و هوادارانش شعار ها و لقب ها دیگری هم دارند. اما چرا به بارسلونا بلوگرانا می گویند؟ لقب تیم بارسلونا چیست؟ در این پست در ورزشی می خواهیم شما را با اصطلاحات این باشگاه آشنا کنیم.

لقب تیم بارسلونا | چرا به بارسا بلوگرانا می گویند؟

بارسا و بلوگرانا نام مستعار باشگاه بارسلونا هستند. نام مستعار باشگاه بارسلونا “بارسا” است. با نویسه ç یا c-cedilla املا می شود. ç  (c-cedilla) یک حرف خط لاتین است که در بسیاری از زبان‌ها با منشأ لاتین از جمله فرانسوی، پرتغالی، اکسیتان و کاتالان و چندین زبان دیگر استفاده می‌شود.

تلفظ با c نرم است بنابراین ‘Bar sa’ تلفظ می شود نه ‘Barka’. بسیاری از صفحه‌کلیدهای رایانه شخصی حرف ç (c-cedilla) را ندارند. بنابراین اگر آن را Barca می‌نویسید نگران نباشید، اما سعی کنید وقتی در بارسلونا یا اسپانیا هستید بگویید «Barsa».

نام مستعار دیگر بلوگرانا است که به رنگ تیم اشاره دارد. در زبان کاتالان، ‘blau‘ به معنی آبی و grana به ‘قرمز پر رنگ’ ترجمه می شود.

درباره ی بارسلونا همچنین بخوانید : لیست بازیکن های بارسلونا

لقب تیم بارسلونا | چرا به هواداران بارسا کولز می گویند؟

حامیان غول های اسپانیایی همیشه به عنوان “کولز” شناخته می شدند، اما این اصطلاح از چه زمانی و از کجا سرچشمه گرفت.

به هواداران رئال مادرید “Madridistas” می گویند. لقبی که از نام باشگاه آنها گرفته شده است.

با این حال، برای هواداران بارسلونا، که خود را “کولز” می نامند، اصطلاحات آنقدر ساده نیست، بنابراین معنای پشت این نام چیست؟ ورزشی امروز نگاهی به دلیل آن می اندازد.

ردیف هواداران در پشت ورزشگاه بارسلونا
ردیف هواداران در پشت ورزشگاه بارسلونا

چرا به هواداران بارسلونا کولز می گویند؟

نیوکمپ تقریباً 100000 نفر گنجایش دارد، اما خانه بارسلونا همیشه به این اندازه بزرگ و جادار نبود.

پیشینه واقعی اینکه چرا هواداران بارسلونا خود را ” کولز ” می نامند به اوایل قرن بیستم برمی گردد. زمانی که بارسلونا مسابقات خود را در زمین کوچکی به نام Calle de la Industria برگزار می کرد که فقط 6000 نفر را در خود جای می داد.

استادیوم بسیار ساده بود و اصلاً مجلل نبود و به هیچ وجه به طراحی باشکوه نیوکمپ نزدیک نبود. اما حتی در آن زمان، بارسلونا بیش از آن چیزی که می توانست در زمین خود جای دهد، هواداران داشت. در حالی که ورزشگاه فقط یک دیوار ساده و یک جایگاه دو طبقه داشت.

و به این ترتیب، برای اینکه اکثر هواداران بارسلونا بتوانند تیم خود را در عمل دستگیر کنند، آنها شروع به نشستن روی دیوارهایی می کردند که اطراف زمین را احاطه کرده بود. آن‌هایی که از بیرون از زمین عبور می‌کردند، فقط می‌توانستند تصویری از پشت این هواداران را ببینند.

کلمه کاتالانی “cul” در انگلیسی به “backside” یا “پشت سر” ترجمه می شود و بنابراین نام مستعار این هواداران متولد شد. فیل بال، نویسنده انگلیسی، خاطرنشان کرد که در آن زمان، “تنها چیزی که می‌توانستید ببینید ردیف به ردیف آدم‌ از پشت سر بود”.

بارسلونا سرانجام در سال 1922 به استادیوم بزرگتری به نام Les Corts نقل مکان کرد که در ابتدا 20000 گنجایش داشت و بعداً به 60000 نفر گسترش یافت.

نیوکمپ در سال 1957 افتتاح شد و اکنون بزرگترین ورزشگاه در اروپا است. اگرچه ریشه‌های ساده‌تر و قدیمی‌تر باشگاه برای همیشه جاودانه خواهد شد و هواداران بلوگرانا هنوز خود را “کولز” می‌نامند.

نیوکمپ، خانه ی بارسلونا
نیوکمپ، خانه ی بارسلونا

شعار تیم بارسلونا | “Mes Que Un Club” به چه معناست؟

شعار رسمی بارسلونا، “Mes Que Un Club” یک عبارت کاتالانی است و به معنای “بیش از یک باشگاه” است.

وب سایت رسمی بارسلونا با افتخار می گوید: “ما بیش از یک تیم ستاره های بزرگ هستیم. ما بیش از یک استادیوم پر از رویا هستیم. ما بیشتر از گل هایی هستیم که به ثمر رسانده ایم و بیشتر از جام هایی هستیم که در طول تاریخ به دست آورده ایم. “

مشخص است که این شعار اولین بار توسط نارسیس د کارراس، رئیس سابق باشگاه در سخنرانی نامزدی خود در سال 1968 ابداع شد.

از آن زمان، باشگاه مس کوئن مترادف با قدرت های اسپانیایی شد. شعاری که نماد شهرت باشگاه به عنوان چیزی عمیق تر از یک تیم فوتبال، بلکه چیزی مقدس است.

Pooria
6 فوریه 2023
برچسب ها: ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *