چگونه فوتبال دستی حرفه ای بازی کنیم

چگونه فوتبال دستی حرفه ای بازی کنیم ، یکی از ورزش های مهیج و سرگرم کننده برای مردم بازی فوتبال دستی است. شما وقتی در خانه یا مسافرت و ویلا با میزهای فوتبال دستی روبرو می شوید. قطعا برایتان مهیج خواهد بود تا بدانید چگونه می توان به صورت حرفه ای فوتبال دستی بازی نماییم؟ در ادامه سایت ورزشی همراه ما باشید.

 

فوتبال دستی چیست؟

ورزش فوتبال دستی با استفاده از یک میز چوبی و با میله هایی که بر روی آن آدمک های قرار دارد. این وسیله مخصوص تفریح و بازی است. بازی به نفرات دو تیم تقسیم بندی می شود و باید توپ را به سمت دروازه حریف هدایت نمایید. درست همانند یک فوتبال واقعی است و با دستان تان باید این میله و بازیکنان را هدایت نمایید. البته شاید در نگاه اول کاملا ساده باشد اما باید یک سری نکات و ترفندهایی را بلد باشید.

فوتبال دستی

تاریخچه بازی فوتبال دستی در دنیا:

فوتبال دستی در سه کشور فرانسه، اسپانیا و انگلیس اختراع شد. زمان شروع این بازی نیز در سال های 1923 تا 1937 می باشد. افرادی که این بازی را اختراع کردند بیشتر برای کمک به نیازمندان و خانواده های آنها طراحی نمودند. فوتبال دستی یک ایده جذاب بازی فوتبال بر روی میز بود. میز چوبی کاملا ساده با میله های فولادی و آدمک های پلاستیکی متصل به آن که بسیار طرح را جذاب می کرد.

 

وسایل مورد نیاز برای بازی:

میز فوتبال دستی

توپ

میله یا دسته ها

تعدادی بازیکن فعال و پرانرژی

معمولا اندازه میز بین 120 در 70 سانتی متر و ارتفاع آن از زمین نیز 90 سانتی متر می باشد. عرض دروازه نیز 19 تا 21 سانت و ارتفاع آن نیز 6.5 تا 8 سانتی متر بوده است. سطح باید باید صاف باشد تا توپ در آن به خوبی حرکت نماید. میزهای فوتبال دستی نیز از جنس چوب قوی، میله های آن نیز جنس فلزی و آدمک های آن پلاستیک فشرده است. هر میز 8 ردیف دارد و هر ورزشکار 4 میله برای دفاع در اختیارش دارد.

 

قوانین انجام بازی فوتبال دستی:

بازی معمولا در فضاهای باز، سرپوشیده و باشگاه ها و حتی در منزل انجام می گیرد. فوتبال دستی به صورت دو یا چهار نفره قابل انجام است. معمولا یک بازیکن دفاع و دروازه را کنترل می کند و یک بازیکن هافبک و حمله را که هر تیمی باید سرعت عمل فوق العاده ای داشته باشد.

معمولا برای شروع کننده اولیه بازی شیر یا خط با سکه انجام می شود. بعد از اینکه تیم شروع کننده مشخص شد، کسی که اولین گل را بخورد باید بازی را دوباره شروع کند. باید توپ را جلوی بازیکن وسط قرار دهد و با صدای بلند به حریفش اعلام نماید. تا زمانی که حریف مقابلش آماده نبود، نباید بازی را شروع نماید. برای شروع بازی حتما توپ را در برابر دو آدمک میانی قرار دهد و بعد از یک مکث کوتاه ضربه زده شود. هر تیم نیز بعد از زدن گل باید شمارنده کنار زمین را بالا ببرد. این کار را انجام ندهد، گل او از دست خواهد رفت. اگر شدت ضربه زیاد باشد و توپ و از زمین بیرون برود، این کار اوت می باشد و تیم حریف بازی را باید از زیر میله دو آدمکی شروع نماید.

توپ دقیقا باید در مرکز زمین قرار بگیرد. توپ در اختیار تیمی قرار خواهد گرفت که آخرین گل را خورده است. به توپی که میان دو بازیکن قرار میگیرد، به صورتی که هیچ یک از تیم ها نمی توانند به آنها ضربه بزنند. توپ مردن نیز می گویند. توپ مرده در هر بخشی از زمین که قرار داشته باشد به بازیکنی تعلق دارد که توپ به دروازه او نزدیک باشد. باید بعد از هر ست یا نیمه جای دو تیم تغییر پیدا کند.

قوانین انجام بازی فوتبال دستی

مدت زمان انجام بازی:

معمولا در مسابقه های تیمی و انفرادی در 5 زمان 15 دقیقه ای انجام می شود. مدت زمان استراحت در بین هر ست نیز 30 ثانیه می باشد. البته مدت زمان گاهی می تواند تغییر کند. بازیکن برنده حداقل باید 3 ست از 5 ست را ببرد. تعداد گل های هدف در بازی فوتبال دستی 5 یا 10 محاسبه می شود. اما در سبک بنزینی تعداد نهایی گل ها 7 تا می باشد.

 

خطاهای بازی فوتبال دستی:

برای انجام بازی فوتبال دستی باید قوانینی را رعایت کنید، اگر این قانون ها رعایت نشود شما خطا مرتکب می شوید، باید از این خطاها اطلاع داشته باشید و این موارد می تواند در ارتقاء کیفیت بازی شما موثر باشد. برخی از خطاها شامل:

  • تکان دادن میزها و حرکات غیر عادی با میله باعث پرت شدن حواس بازیکنان مقابل می شود و این خطا است.
  • چرخاندن میله به صورت 360 درجه ای و نگهداری بیش از حد توپ
  • ترک بازی در زمان غیر از وقت استراحت
  • شروع بازی بدون گفتن کلمه حاضر و بدون شنیدن پاسخ خطا می باشد.
  • استفاده بیش از حد از تایم اوت نیز باعث بروز خطا می شود و محرومیت در پی دارد.
  • اگر توپ زیر میله 2 تا 3 آدمکی باشد. بازیکن 15 ثانیه فرصت دارد تا به توپ ضربه بزند. در غیر این صورت باعث بروز خطا می شود. زمان برای میله 5 آدمکی تقریبا 10 ثانیه است.
  • وارد نمودن دست تان به درون محوطه بازی و بلند نمودن میز با میله ها ممنوع است.

 

در صورت بروز 3 خطا برای هر تیم، یک پنالتی به نفع تیم مقابل است.

 

 

فرمول موفقیت در بازی فوتبال دستی

شما در این بازی مهیج باید یک سری فرمول ها را رعایت نمایید تا موفق باشید. سعی کنید دسته های فوتبال دستی را آرام تر در دستان تان بگیرید. افزایش فشار دست باعث کاهش دید شما خواهد شد. بین دسته میله های فوتبال دستی و دست شما باید مقداری فضا وجود داشته باشد. رعایت فاصله در زمان بازی می تواند سرعت دست تان را افزایش دهد و مانور دستان شما نیز بالا می رود.

وقتی که در مقابل میز فوتبال دستی قرار دارید، پاهای تان را با فاصله از هم قرار دهید. در این حالت بازوها آزادتر حرکت می نمایند.

باید توپ تان را درست پین نمایید. پین کردن یعنی توپ را با برنامه ریزی حرکت داده و برای حرکت آن تصمیم گیری نمایید. اگر توپ به آدمک شما نزدیک شود زاویه کمتری به آن می دهید. سپس توپ را در زیر پای آدمک تان قرار دهید. معمولا پین جلویی و پین پشتی داریم.

چگونه فوتبال دستی حرفه ای بازی کنیم

سعی کنید مراقب آدمک های حریف تان باشید. در زمان تلاش برای حرکت دادن توپ در بین حریفان، یک جایگاه مربع را برای آدمک های تان در نظر بگیرید. باید بتوانید به دقت پاس و شلیک های حریفان تان را مهار نمایید.

آدمک هی تان را زاویه دار در دست بگیرید. با این حرکات قابلیت کنترل کردن توپ و ارزیابی حرکات بعدی بازیکنان حریف را برای شما آسان می کند. آدمک ها باید در زاویه درست قرار بگیرند. استفاده از تمامی آدمک ها بازی فرمول موفقیت در بازی شما به حساب می آید. مهاجمین شما باید نقش خط دفاعی داشته باشند.

حریف شما علاقه دارد که به شما گل بزند، باید با میله سه نفره بازیکن مسیر او را ببندید، مسیرها را با دروازه بان با میله 5 نفره تان دیوار دفاعی بچینید. این روش ها کاملا حرفه ای برای مقابله با حریفان است. تلاش کنید که از این حرکات در فوتبال دستی زیاد انجام دهید.

روش های گل زدن در فوتبال دستی

 

روش های گل زدن در فوتبال دستی:

شما برای حملات تهاجمی و گل زدن های زیاد باید عملکرد مناسبی داشته باشد. با چرخش مچ دست و کنترل میله ها با تمام توان می توانید توپ را در فاصله کم و با سرعت زیاد به هدف پرت کنید. برای بازی های هجومی می توانید سرعت تان را افزایش دهید. باید تمرکز خود را در فضاهای فوتبال دستی بشناسید و رقیب خود را آنالیز نمایید.

فرمول فوتبال دستی قبل از حمله باید چندین مکث داشته و ناگهانی به توپ ضربه بزنید. شما باید از یک سری الگوهای مختلف برای گل زدن رقیب استفاده نمایید. روش ثابت باعث شکست تان می شود. باید روش های طرف مقابل را حدس بزنید. در زمان بازی باید حرکات غیر قابل پیش بینی انجام دهید. از ضربه های push shot و pull shot برای گلزنی کاملا صحیح استفاده می شود. یکی از تکنیک های عالی قرار دادن توپ روی لبه بیرونی و داخلی پای آدمک و پرتاب صحیح به سوی دروازه و تشخیص راه باز شده می باشد. این بهترین گزینه برای ارسال توپ به دروازه حریف است.

 

تکنیک های عالی در ورزش فوتبال دستی:

اگر می خواهید بدانید که چگونه فوتبال دستی حرفه ای بازی کنیم ، باید تکنیک های مناسبی برای حمله و دفاع داشته باشید. شما جدای از حرکات و چرخاندن میله و توپ باید برای بهبود حمله و دفاع تان استفاده نمایید.

گرفتن و توقف در بازی: اگر حریف مقابل شما کنترل توپ را به نحو احسن انجام می دهد باید او را متوقف سازید. آدمک باید بین 35 تا 40 درجه کج شده و در صورت مستقیم بودن توقف حریف، توپ بسیار سخت گرفته می شود و حتی ممکن است دور شود. یا مجدد توپ به سمت حریف بر می گردد.

گذر: عبور دادن توپ از 5 به 3 تکنیک می باشد. معمولا دفاع در مقابل 3 بازیکن راحت تر است و  فاصله تا دروازه نیز کم می شود.

چرخش میله ها: چرخاندن میله ها به صورت سریع با مچ دست ها می تواند بسیار مورد استفاده قرار بگیرد. باعث می شود حتی توپ را از حریف تان بگیرید و توپ را در فاصله های سریع پرتاب نماید. یکی از بهترین روش های قدرتی که کف دست تان را بر روی میله قرار داده و آن را به سوی پایین حرکت دهید.

زمان بندی کردن: باید در فضا سازی ها دقت نمایید و چندین هدف را بدست بیاورید. گاهی ممکن است حریف حرکت های شما را پیش بینی نموده و با آنها مقابله نماید. شما باید حرکات غیر قابل پیش بینی را انجام دهید.

یادگیری حرکات دفاعی: باید از قبل حرکات حریف را بشناسید و به آنها واکنش نشان دهید. بهترین روش این است که آدمک ها را بشناسید و حرکات آنها را پیش بینی نمایید.

تکنیک های فوتبال دستی

 

تکنیک های فوتبال دستی

شما با شناخت دقیق تکنیک های بازی فوتبال دستی می توانید با تمرینات مداوم تجربه های عالی را بدست بیاورید. آموزش فوتبال دستی امروزه می تواند برای هر نوع میزی در هر مکانی مورد استفاده قرار بگیرد.

باید دسته های فوتبال دستی را آرام در دست تان بگیرید. برخی از بازیکنان دوست دارند که محکم تر دسته ها را در دست نگه داشته و حرکت دهید که این افزایش فشار فقط تمرکز دید شما را کاهش داده و در کیفیت بازی موثر نمی باشد. میان دسته میله فوتبال دستی و دست فضای خیلی کم وجود دارد که این حفظ فاصله در زمان بازی سرعت مچ دست شما را افزایش داده و مانورها شما را بیشتر خواهد کرد.

مسابقات فوتبال دستی حرفه ای:

باید در زمانی که در برابر میز فوتبال دستی قرار دارید کمی پاهای تان را فاصله دهید و آنها را اصلا باهم جفت نکنید، بازوها باید آزادانه حرکت نمایند. زاویه ای دورتر نسبت به میز با پاها کمی باز بهترین حالت ایستادن در بازی فوتبال دستی است.

یکی از فرمول های این بازی این است که باید توپ درست پین شود. کنترل توپ باید با برنامه ریزی و حرکات بعدی انجام گیرد. هرچه قدر توپ به آدمک نزدیک تر است باید زاویه کمی به آن دهید. توپ را گرفته و زیر پای بازیکن تان بگذارید. باید بدانید که توپ را چطور شوت بزنید.

آموزش شوت در فوتبال دستی حرفه ای:

باید به پاس و شلیک توپ به سمت دروازه مسلط باشید. شوت زدن مهم ترین عامل گلزنی در این مسابقه است. شما باید مراقب آدمک های حریف تان باشید. در زمان جابه جایی توپ در بین بازیکانن حریف تمرکز داشته باشید. باید شکاف های مختصر بین بازیکنان را بیابید. میله سه نفره بهترین گزینه برای کنترل کردن بازی است. باید به خوبی این بازی را یاد بگیرید و مسلط شوید.

از دیواره فوتبال دستی به خوبی استفاده کنید و با پاس کاری و با استفاده از دیواره میز می توانید مسیر پاس خود را تغییر دهید. مهارت انتقال توپ در این بازی بسیار حائز اهمیت است. با همگام سازی آدمک های دفاع و بستن حمله های حریف می توانید بازی را به نفع خودتان تمام کنید.

آموزش شوت در فوتبال دستی

فنون مختلف در این ورزش:

باید از تمام آدمک های موجود در این بازی استفاده نمایید. حتی در فوتبال دستی دو نفره امکان اینکه دو نفر به صورت همزمان تمام میله ها را لمس نکند وجود دارد. بنابراین باید به دستان خود عادت دهید تا سرعت عمل تان بالا برود.

 

چگونه فوتبال دستی حرفه ای بازی کنیم

 

جمع بندی

به پایان مقاله چگونه فوتبال دستی حرفه ای بازی کنیم رسیده ایم. با انواع فرمول موفقیت و ضربات و تکنیک های مختلف که برای ارائه بازی حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد را یاد گرفتید. در ادامه نظرات تان را درباره این بازی جذاب از طریق کامنت های سایت با ما به اشتراک بگذارید. برای مشاهده اخبار والیبال و اخبار فوتبال بر روی لینک های مورد نظر کلیک نمایید.

mohamadnd
6 فوریه 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *