مسن ترین گلزنان تاریخ جام جهانی 

مسن ترین گلزنان تاریخ جام جهانی

۴۲ سال و ۳۹ روز، سن مسن‌ترین گلزن تاریخ جام جهانی است.

در این مقاله از وبسیات ورزشی مسن‌ترین گلزنان تاریخ جام جهانی را بررسی می‌کنیم.

 

۱. روژه میلا

مسن ترین گلزنان تاریخ جام جهانی 

(۴۲ سال و ۳۹ روز)

کامرون – روسیه – ۲۸ ژوئن ۱۹۹۴

روژه میلا در ژوئن ۱۹۹۴ زمانی که کامرون به مصاف روسیه رفت توانست گلزنی کند و مسن ترین بازیکنی شد که در جام جهانی گل زده است. البته کامرون بازی را ۶ بر ۱ باخت. دو گل میلا برای کامرون مقابل کلمبیا در ایتالیا ۹۰ به این معنی بود که او با ۳۸ سال و ۳۴ روز مسن‌ترین بازیکن تاریخ جام جهانی شده است که گلزنی می کند. چهار سال بعد در واقع میلا رکورد خودش را شکست.

مهاجم کامرونی هرگز بازی دیگری در جام جهانی انجام نداد و پس از عصام الحضری مصری و فرید موندراگون از کلمبیا، سومین بازیکن مسنی است که در این رقابت‌ها بازی کرده است.

رکورد مربوط به سن میلا در آن روز تحت الشعاع قرار گرفت و اولگ سالنکو از روسیه در پیروزی ۶ بر ۱ روسیه ۵ گل به ثمر رساند و رکورد جدیدی را در جام جهانی به عنوان تنها بازیکنی که در یک بازی ۵ گل در تاریخ به ثمر رسانده است، ثبت کرد.

 

۲. گونار گرن

(۳۷ سال و ۲۳۶ روز)

سوئد مقابل آلمان غربی – ۲۴ ژوئن ۱۹۵۸

گونار گرن سوئدی در نیمه نهایی جام جهانی ۱۹۵۸ مقابل آلمان غربی گلزنی کرد. بعد از اینکه آلمان‌ها پیش افتادند و سوئد در نیمه اول به تساوی رسید، اولین و تنها گل گرن در جام جهانی گلی بود که سوئد را به برتری در این دیدار رساند و در ادامه کورت هامرین گل سوم را نیز برای سوئد زد.

اما در اینجا باید به سرگئی ایگناشویچ از روسیه اشاره ویژه‌ای کرد. این بازیکن روس در جام جهانی ۲۰۱۸ در سن ۳۸ سال و ۳۵۲ روز در دیدار با اسپانیا گل به خودی زد. خوشبختانه ما گل های به خودی را در این لیست قرار نمی‌دهیم!

 

۳. کواتموک بلانکو

مسن ترین گلزنان تاریخ جام جهانی 

(۳۷ سال و ۱۵۱ روز)

مکزیک مقابل فرانسه – ۱۷ ژوئن ۲۰۱۰

بازی‌ساز مکزیکی سومین و آخرین گل خود در جام جهانی فوتبال را در پیروزی مکزیک مقابل فرانسه در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی به ثمر رساند. بلانکو با ۳۷ سال و ۱۵۱ روز سومین گلزن مسن جام جهانی و مسن‌ترین بازیکن مکزیکی در تاریخ مسابقات شد.

این پنالتی دقیقه ۷۹ بلانکو به حذف فرانسه از مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۱۰ کمک کرد.

بلانکو با گلزنی در مسابقات جام جهانی ۱۹۹۸، ۲۰۰۲ و ۲۰۱۰ یکی از سه بازیکن مکزیکی در کنار چیچاریتو و رافائل مارکز است که در سه جام جهانی مجزا گلزنی کرده است.

 

۴. فیلیپه بالوی

مسن ترین گلزنان تاریخ جام جهانی 

(۳۷ سال و ۱۲۰ روز)

پاناما مقابل انگلیس – ۲۴ ژوئن ۲۰۱۸

فیلیپه بالوی تنها یک بار در تاریخ جام جهانی حضور داشته و ۲۱ دقیقه در زمین حضور بوده اما او موفق شد در آن بازی گلزنی کند و چهارمین بازیکن مسنی بازیکنی که در جام جهانی گل زده است. با توجه به اینکه پاناما در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر حضور نخواهد داشت و بالوی در فوریه سال آینده ۴۲ ساله می‌شود، بعید است که او هرگز در جام جهانی موفق به بازی کردن شود.

مدافع پاناما زمانی وارد بازی شد که انگلیس ۶ بر صفر پیش بود و سپس تنها ۹ دقیقه پس از ورود به زمین گل زد.

 

۵. اودولیو وارلا

مسن ترین گلزنان تاریخ جام جهانی 

(۳۶ سال و ۲۷۹ روز)

اروگوئه – انگلیس – ۲۶ ژوئن ۱۹۵۴

این احتمال وجود دارد که اصلا اسم چنین بازیکنی را نشنیده‌اید. وارلا کاپیتان تیم اروگوئه بود که در جام جهانی ۱۹۵۰ قهرمان شد و در آمریکای جنوبی به عنوان یکی از بهترین کاپیتان‌های تیم ملی اروگوئه در تمام دوران‌ها شناخته می‌شود.

در ژوئن ۱۹۵۴، وارلا دومین و آخرین گل خود در جام جهانی را در پیروزی ۴ بر ۲ مقابل انگلیس در سوئیس به ثمر رساند. خبر بد این بود که او هنگام جشن گرفتن گل مصدوم شد و دیگر هرگز در جام جهانی بازی نکرد.

 

ادامه فهرست ۱۰ تا از مسن ترین گلزنان تاریخ جام جهانی :

 

۶: مارتین پالرمو (۳۶ سال و ۲۲۷ روز)

آرژانتین مقابل یونان – ۲۲ ژوئن ۲۰۱۰

 

۷: ژرژ برگی (۳۶ سال و ۱۵۲ روز)

سوئیس مقابل آمریکا – ۱۸ ژوئن ۱۹۹۴

 

۸: تام فینی (۳۶ سال و ۶۴ روز)

انگلیس مقابل اتحاد جماهیر شوروی – ۸ ژوئن ۱۹۵۸

 

۹: میروسلاو کلوزه (۳۶ سال و ۲۹ روز)

آلمان مقابل برزیل – ۸ ژوئیه ۲۰۱۴

 

۱۰: جان آلدریج (۳۵ سال و ۲۷۹ روز)

جمهوری ایرلند مقابل مکزیک – ۲۴ ژوئن ۱۹۹۴

 

مسن‌ترین بازیکنی که در جام جهانی هت‌تریک کرده است.

کریستیانو رونالدو پرتغالی مسن ترین بازیکنی است که در جام جهانی هت‌تریک کرده است. ستاره فعلی لیگ برتر ۳۳ سال و ۱۳۰ روز داشت که در تساوی ۳ بر ۳ مرحله گروهی مقابل اسپانیا سه گانه خود را به ثمر رساند. سومین گل او از یک ضربه ایستگاهی به ثمر رسید. این پنجاه و یکمین هت‌تریک او بود.

راب رنسنبرینک پس از هت‌تریک خود برای هلند در مقابل ایران در جام جهانی ۱۹۷۸، زمانی که ۳۰ سال و ۳۳۵ روز سن داشت، این رکورد را به مدت ۳۰ سال در اختیار داشت.

sajjad
21 فوریه 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *