10 بازیکن برتری که ارزش آنها فراتر رقت

10 بازیکن برتر جام جهانی کدامند؟ جام جهانی بالاخره با قهرمانی آرژانتین به پایان رسید. اما برای برخی از بازیکنان، جام جهانی سکویی پرتابی در حرفه ای آنها بود که شاید کمتر از قهرمانی نباشد. پیش از این و در بحبوحه ی جام جهانی، به بازیکنانی که از دید ترنسفرمارکت رشد قیمتی داشته اند پرداختیم. در این نوشته، به 10 بازیکنی به انتخاب گاردین خواهیم پرداخت که در پایان جام جهانی، بخاطر عملکرد خوبشان، شاید بتوانند به انتقال پر درآمدی به تیم های بزرگ برسند.

1. الکسیس مک آلیستر، بازیکن آرژانتین

برایتون قبل از شروع جام جهانی، قرارداد الکسیس مک آلیستر را تا سال 2025 تمدید کرد. در حال حاضر او یکی از 10 بازیکن برتر جام جهانی است. اما باشگاه های بزرگی پشت در منتظرند. مک آلیستر در موفقیت آرژانتین نقش بسزایی ایفا کرد. او در هر 6 بازی ای که آرژانتین پیروز شد، در زمین حضور داشت. همچنین گل اول تیمش مقابل لهستان را به ثمر رساند و به آنخل دیماریا در فینال برابر با فرانسه پاس گل زیبایی داد. اما نقش مهم او در خط میانی بود که توجهات را جلب کرد. او 9 تکل و سه قطع توپ داشت و بیش از هر بازیکن دیگری پاس‌ها را بلوکه کرد (12). علاوه بر این، او 89 درصد پاس موفق داشت و نشان داد که همه فن حریف است. برایتون در سال 2019 مک آلیستر را با 7 میلیون پوند به خدمت گرفت. اگر آنها تصمیم به فروش او داشته باشند، سود بزرگی به جیب خواهند زد.

2. سفیان امرابات، بازیکن مراکش

صعود مراکش به نیمه نهایی همه را شگفت زده کرد. انضباط و سخت کوشی کلیدهای ولید رگراکی برای کسب این موفقیت بود. اما هیچ بازیکنی به خوبی هافبک دفاعی فیورنتینا، سوفیان امرابات، این اهداف را به نمایش نمی گذاشت. او سال گذشته به تاتنهام نزدیک شده بود و می توانست به هر تیمی کمک کند. تنها سه بازیکن دیگر، یکی هموطنش اشرف حکیمی، بیشتر از 16 تکل او، در جام جهانی تکل موفقیت آمیز داشته اند. تلاش های خستگی ناپذیر او هنگام مالکیت توپ و در شرایط دفاعی، چرخ مراکش را می چرخاند و همین باعث شد که آنها فقط 5 گل در کل مسابقات دریافت کنند.

سفیان آمرابات
سفیان آمرابات بازیکن تیم ملی مراکش

3. عزالدین اوناهی، بازیکن مراکش

نزدیک شدن به عزالدین اوناهی تقریبا غیرممکن است. او در طول جام جهانی فقط دو بار دریبل خورد و هفت بار توپ را از دست داد. این نشان می‌دهد که او چقدر حفظ مالکیت توپ مهارت دارد. او همچنین بازی با پای موثری دارد. تیمش را در میدان به جلو می برد و در ضد حملات نیز شرکت دارد. این بازیکن 22 ساله که در حال حاضر در تیم آنژه فرانسه حضور دارد، شاید به زودی به تیم بزرگی نقل مکان کند.

4. آندریس نوپرت، بازیکن هلند

یکی دیگر از 10 بازیکن برتر جام جهانی آندریس نوپرت می باشد. او حتی در 28 سالگی، هنوز زمان دارد تا لباس یک تیم بزرگ را بر تن کند. چیزی که دو سال پیش برایش بسیار بعید به نظر می رسید. او در دسته دوم هلند بازی می کرد و به فکر تغییر شغل بود. اما بحران مصدومیت در اردوی لاله های نارنجی، باعث شد که در نهایت فرصتی به او برسد. نوپرت از شانس خود استفاده کرد و به هیرنوین رفت و سپس به تیم ملی هلند دعوت شد. این دروازه بان بلند قامت، اولین بازی ملی خود را در جام جهانی انجام داد. او در 5 بازی خود در این مسابقات 18 سیو انجام داد و دو بار کلین شیت کرد

5. دومینیک لیواکوویچ، بازیکن کرواسی

با توجه به تعداد سیوهای مهمی که در بازی ها و ضربات پنالتی انجام داد، شاید تعجبی نداشت که امیلیانو مارتینز برنده دستکش طلایی بشود. اما اگر این جایزه به دومینیک لیواکوویچ میرسید، شاید غیر منطقی هم نبود. دروازه بان کرواسی فوق العاده بود و بیش از هر دروازه بان دیگری در تورنمنت (24) سیو انجام داد؛ از جمله 11 سیو در مقابل برزیل، که بیشترین تعداد سیو توسط یک دروازه بان در یک بازی جام جهانی بود. او همچنین چهار پنالتی مهار کرد تا به حفظ رکورد 100 درصدی کشورش در ضربات پنالتی کمک کند. تورنمنت ها فرصت های عالی برای دروازه بان ها هستند تا استعداد خود را به نمایش بگذارند و اگر هر باشگاهی به دنبال یک شماره یک مطمئن می گردد، لیواکوویچ شاید بهترین انتخاب باشد.

6. مهدی طارمی، بازیکن ایران

از جمله یکی از 10 بازیکن برتر جام جهانی مهدی طارمی است. او در تیرماه 30 ساله شد، اما تازه دوران شکوفایی اوست. مهاجم ایرانی سه سال پیش توسط باشگاه پرتغالی ریو آوه انتخاب شد و به سرعت پیشرفت کرد و در 37 بازی 21 گل به ثمر رساند و راهی پورتو شد. او به درخشش خود در آنجا ادامه داد و 63 گل دیگر در 117 بازی به ثمر رساند. سپس از جام جهانی نهایت استفاده را کرد تا خود را در کانون توجه قرار دهد. شهرت او به دلیل عملکرد خوب او در مرحله گروهی در قطر افزایش یافته است. او در این مرحله دو گل زد، یک پاس گل و 9 پاس کلیدی داد. فقط 8 بازیکن در کل مسابقات آمار بهتری از او داشتند. هواداران چلسی ممکن است طارمی را به خاطر ضربه دیدنی قیچی برگردون او که برنده جایزه گل فصل لیگ قهرمانان اروپا در سال در 21-20 شد، به یاد بیاورند.

مهدی طارمی در مصاف انگلستان
گل مهدی طارمی در بازی برابر انگلیس

7. رندال کولو موانی، بازیکن فرانسه

راندال کولو موانی تنها 181 دقیقه در جام جهانی بازی کرد. اما این که او پس از مصدومیت کریستوفر انکونکو انتخاب دوم برای فرانسه بود، استعداد او را نشان می دهد. او سومین گل سریع تاریخ جام جهانی را به عنوان یار تعویضی به ثمر رساند و در فینال نیز یک پنالتی گرفت. البته باید به عملکرد این فصل او برای اینتراخت فرانکفورت نیز نگاه کرد. او در 14 بازی لیگ، 5 گل به ثمر رسانده و بیش از هر بازیکن دیگری در بوندس لیگا (9 پاس گل) به ثبت رسانده است.

8. گونسالو راموس، بازیکن پرتغال

جایگزین کردن یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال بخصوص وقتی که اولین بار در ترکیب ابتدایی قرار میگیرد، برای هر بازیکنی دلهره آورد است. اما برای گونسالو راموس اینگونه نبود. این بازیکن 21 ساله بجای کریستیانو رونالدو برای پرتغال در یک شانزدهم نهایی مقابل سوئیس گرفت و با هر دو دست از این موقعیت استفاده کرد و در 50 دقیقه سه گل به ثمر رساند – جوانترین بازیکنی است که از سال 1962 در یک جام جهانی هت تریک کرده است. یکی نبود راموس در این فصل در 11 بازی لیگ 9 گل برای بنفیکا به ثمر رسانده است. او زمان زیادی برای پیشرفت دارد و حرکت بعدی او می تواند برای حرفه اش بسیار مهم باشد

9. سرجینیو دست، بازیکن ایالات متحده

یکی از 10 بازیکن برتر جام جهانی سرجینیو دست است. او اخیراً به سختی در سطح باشگاهی موفق بوده و این فصل فقط 5 بازی برای میلان در سری آ انجام داده است. این بازیکن 21 ساله اما تجربه بهتری در جام جهانی داشت و به ایالات متحده کمک کرد تا به مرحله یک هشتم نهایی صعود کند. دست یک دفاع راست هجومی و پرانرژی است. او بیش از هر یک از هم تیمی هایش دریبل های موفقی داشت و تنها یک بازیکن آمریکا شوت های بیشتری زد. او می تواند در هنگام دفاع متزلزل نشان دهد؛ ولی یک مربی خوب می تواند در این زمینه به پرورش و پیشرفت او کمک زیادی کند.

10. محمد کودوس، بازیکن غنا

محمد کودوس مدتی است که به خوبی کیفیت خود را نشان داده است و شایعه شده بود که اورتون در تابستان با او به توافق نزدیک شده است. هر چند این انتقال رخ نداد، ولی او به درخشش خود در آژاکس ادامه داد و با چهار گل و دو پاس گل در این فصل لیگ قهرمانان اروپا درخشیده است. جام جهانی برای کودوس سکوی پرشی شد تا استعداد خود را به مخاطبان بیشتری نشان دهد. با وجود اینکه غنا در مرحله گروهی شکست خورد، ولی او باز هم تاثیرگذار نشان داد. او یک تهدید دائمی برای مدافعان حریف بود و در سه بازی دو بار گلزنی کرد.

آخرین اخبار و حواشی جام جهانی 2022 را در سایت ورزشی ببینید.

کدام یک از این بازیکنان شما را بیشتر شگفت زده کرد؟ نام چه بازیکنی را در این لیست غایب می بینید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *