5 مربی برتر دنیا

مربیان در دنیای ورزشی و بخصوص دنیای فوتبال نقش بسیار مهمی در پیش برد و هدایت تیم ها دارند.

در این مقاله از وبسایت ورزشی، ما قصد داریم ۵ تا از بهترین مربی های دنیا را به شما معرفی کنیم.

5 مربی برتر دنیا

5_پپ گواردیولا

5 مربی برتر دنیا
پپ گواردیولا

او در دورانی که بازی می کرد در بارسلونا حضور داشت و یکی از بهترین بازیکنان تیمش در زمان خود بود. اما در عرصه مربیگری او حتی بهتر هم عمل کرد و بیشتر این موفقیت را مدیون حضور 4 ساله اش بر نیمکت بارسلونا است ، او در این مدت 4 سال 2 بار توانست به لطف نسل طلایی بارسا جام لیگ قهرمانان را بالای سر ببرد و 2 بار هم قهرمان جام جهانی باشگاه ها شود. به طور خلاصه او در 4 فصلی که بر روی نیمکت کاتالان ها نشست توانست 14 جام از 18 جام ممکن را برای تیمش به ارمغان بیاورد.

او پس از جدایی از بارسلونا راهی بایرن مونیخ شد و توانست 7 جام را بالای سر ببرد ، که شامل 1 بار قهرمانی جام باشگاه‌های جهان ، 1 قهرمانی در سوپرجام اروپا ، 2 قهرمانی در جام حذفی و 3 قهرمانی در بوندسلیگا آلمان در طی 3 سال شد.

او از سال 2016 تا کنون سکان هدایت منچستر سیتی را بر عهده دارد و تا به اینجای کار 7 جام برای سیتی به ارمغان آورده است.

او اکنون 50 ساله است و حتی سابقه 1 سال مربیگری در تیم ب بارسا را هم در کارنامه دارد.

 

4_اریگو ساکی

5 مربی برتر دنیا
اریگو ساکی

چهارمین سرمربی برتر این لیست که بهترین سرمربی تاریخ کشور خود یعنی ایتالیاست.

او تا به حال 13 بار تیمش را عوض کرده که مهم ترین آنها میلان ، اتلتیکو مادرید و تیم ملی کشورش ایتالیا است.

او مربیگری را در سال 1982 شروع کرد و هدایت تیمی به نام ریمینی کالچو که در سری سی بازی می کرد را بر عهده گرفت و توانست این تیم را به سری بی برساند و جام حذفی تیم قدرتمند میلان را شکست دهد. همین پیروزی موجب شد تا مدیران روسونری او را استخدام کنند.

ساکی ترکیبی هجومی را به بازی میفرستاد که در سری آ کمتر دیده شده بودند و در این تاکتیک بسیار موفق ظاهر شد و نام خود را سر زبان ها انداخت. او بین سال های 1987 تا 1991 توانست توانست 9 جام را با میلان بالای سر ببرد که مهمترین آنها 2 قهرمانی در جام باشگاه های اروپا ، 2 قهرمانی در سوپرجام اروپا و 1 قهرمانی در سری آ ایتالیا بودند و همین ها باعث شد او در سال 1991 هدایت لاجوردی پوشان را بر عهده بگیرد.

ایتالیا در آن سال بحران زده بود ولی ساکی با بازیکنان ایتالیایی که در میلان داشت تیمی قدرتمند ساخت ولی به دلیل وجود ستاره های دیگرش ترکیبی که داشت کاملا باب میل او نبود.

او در جام جهانی 1994 به لطف درخشش روبرتو باجو موفق شد به فینال بسد و رقیب برزیل باشد. این بازی در وقت های قانونی 0-0 به اتمام رسید ولی در ضیافت پنالتی ها مغلوب شدتا برزیل به چهارمین قهرمانی خود در این رقابت ها برسد.

ساکی هرگز یک بازیکن حرفه‌ای فوتبال نبود و برای سال‌ها، شغل او فروشنده کفش بود. همین موضوع منجر به نقل قول معروف وی شد که در پاسخ به کسانی که صلاحیت وی را زیر سؤال می‌بردند گفت: «من هرگز نمی‌دانستم که برای تبدیل شدن به یک سوارکار حرفه‌ای، اول باید یک اسب بود!» از دیگر نقل قول‌های معروف ساکی می‌توان به «فوتبال مهم‌ترین موضوع کم‌اهمیت زندگی است.» اشاره کرد.

او اکنون 74 ساله است و آخرین فعالیتاو در فوتبال به سال 2005 بازمی گردد که مدیر ورزشی رئال مادرید بود

 

3_یوهان کرویف

سرمربی هلندی  از معدود کسانی است که هم در دوران بازیگری و هم در دوران مربیگری بهترین و جزو 5 نفر اول است!

او در دو تیم بارسلونا و آژاکس در هر دو عرصه موفق بود و توانست نام خود را در هر دو باشگاه ثبت کند.

او پس از دورانی پر فروغ در دوران بازیگری با اینکه هیچ آموزشی ندیده بود و مدرک مربیگری نداشت هدایت تیم بزرگی به نام آژاکس را بر عهده گرفت و پس از حضور 3 ساله اش که منجر به 1 قهرمانی در تورنمنت جام در جام(تعطیلی 1999) و دو قهرمانی در جام حذفی هلند شد بالاخره در سال 1988 سرمربی آبی اناری پوشان کاتالان شد.

او بهترین سرمربی تاریخ بارسلونا بود اما در اوایل حضورش در نیمکت بارسا بسیار نا امید شده بود و با کسب بازی ای زشت نتیجه میگرفت. او میخواست سریعا استفا دهد ولی با کمی صبر توانست تاکتیک مخصوص خودش را بر روی بارسا پیاده سازی کند که تا به حال همچنان تاکتیک اصلی بارسلونا است.

او با عشقی که به بارسا داشت 8 سال سرمربی تیم بود و توانست به عناوین مهمی همچون یک بار قهرمانی جام برندگان جام اروپا  ، سه بار قهرمانی سوپر کاپ اسپانیا، یک بار قهرمانی همان لیگ قهرمانان اروپا و … دست یابد

او پس از آن ارتباط خود را با بارسلونا و آژاکس قطع نکرد و در دو باشگاه در پست های مختلف فعالیت کرد و حتی در مقطعی به صورت نمادین 4 سال هدایت تیم ملی کاتالونیا را بر عهده گرفت.

او در سال 2016 ، در سن 68 سالگی و به دلیل سرطان ریه درگذشت.

او در این باره می گفت : من به دو چیز اعتیاد دارم فوتبال و سیگار ، اولی همه چیز را به من داد و دومی همه آن ها را پس گرفت

او قبل از مرگش می گفت که از سرطان 2-0 جلوست و شکست نمیخورد ولی او شکست خورد و درگذشت.

 

2_رینوس میشل

5 مربی برتر دنیا
رینوس میشل

برترین سرمربی تاریخ هلند و حتی تاریخ جهان!

رینوس میشل که در دوران بازیگری مهاجم آژاکس بود و بین سال های 1946تا 1958 در این تیم توپ میزد و عملا تک باشگاهی بود.

او در دوران مربیگری بسیار شکوهمند بود و برترین تیم هایی که بر روی نیمکتشان مینشست آژاکس ، بارسلونا و تیم می هلند بودند.

او کسی بود که یوهان کرویف را کشف کرد و 1 لیگ قهرمانان برای آژاکس به ارمغان آورد.او خالق سبک توتال فوتبال بود که یکی از اصلی ترین تاکتیک های عمده فوتبال محسوب می شود.

او تیم ملی هلند را در جام ملت ها اروپا 1988 قهرمان کرد و با این تیم به فینال جام جهانی 1974 رسید.

او از جانب فیفا به عنوان بهترین سرمربی قرن 20 لقب گرفت و یکی از برترین سرمربیان تاریخ است.

او در سال 2005 در سن 77 سالگی درگذشت.

 

1_سر الکس فرگوسن

5 مربی برتر دنیا
سر الکس فرگوسن

مقایسه او با رینوس میشل سخت بوده ، برخی او و برخی میشل را برترین سرمربی میدانند.شما این دو را هم سطح و یکسان در نظر بگیرید)

سرمربی پر آوازه اسکاتلندی که 27 سال سرمربی منچستر یونایتد بود و تیمی قدرتمند را در طی این مدت ساخت.

او که خود بازیکن فوتبال بود بین سال های 1957 تا 1974 در لیگ کشورش اسکاتلند در پست مهاجم بازی کرد ولی تمام شهرتش به دوران شکوهمند مربیگری باز میگردد.

او در کشورش با ابردین موفق به کسب جام های زیادی شد که مهمترین آنها جام در جام اروپا بود که در مسیرش رئال مادرید را مغلوب کرد.

او بعد از حضور 1 ساله بر نیمکت تیم اسکاتلند هدایت منچستریونایتد را بر عهده گرفت و توانست موفق ترین سرمربی تاریخ بریتانیا باشد.

او با یونایتد 38 جام به دست آورد و سال هایی که تیمش نتوانست جامی بگیرد بسیار انگشت شمار است.

فرگوسن به عقاید بسیاری برترین سرمربی تاریخ است.بهترین سرمربی تاریخ به انتخاب فدراسیون رسمی فوتبال (فیفا) ، بهترین سرمربی تاریخ به انتخاب ورلدساکر ، بهترین سرمربی تاریخ به انتخاب فدراسیون امار و اطلاعات فوتبال ( IFFHS ) ، بهترین سرمربی تاریخ به انتخاب مجله 442 ، بهترین سرمربی تاریخ به انتخاب ESPN ، بهترین سرمربی تاریخ به انتخاب مردم و دومین سرمربی تاریخ به انتخاب فرانس فوتبال. همین انتخاب ها کافی هستند تا معلوم شود او یکی از برترین های تاریخ است.

او در سال 2013 از دنیای فوتبال خداحافظی کرد که دلایلی مختلفی داشت که یکی از آنها شکست 6-1 تیمش در مقابل منچستر سیتی در سال 2012-2011 بود که او این شکست را بدترین بازی خود در دوران حرفه ای اش نامید.

اسکاتلندی نسل طلایی منچستر یونایتد را ساخت و یکی از پر رنگ ترین فردی بود که باعث شد منچستر یونایتد یکی از پر طرفدارترین تیم جهان باشد.

او اکنون 79 ساله است.

sajjad
17 ژانویه 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *