زین الدین زیدان فرانسه

بازیکنان تاریخ ساز در جام جهانی که تیم خود را در جام جهانی قهرمان کردند. آرژانتین روز یکشنبه در فینال جام جهانی به مصاف فرانسه خواهد رفت. لیونل مسی و کیلیان امباپه در در این رقابت‌ها مرد شماره یک و همه کاره‌ی تیمشان بوده اند.

سوال این جاست که آیا بالاخره آرژانتین می‌تواند دوباره قهرمان شود و لیونل مسی به رویای دیرینه خود می‌رسد؟ یا اینکه فرانسه برای دومین دوره‌ی پیاپی به همراه کیلیان امباپه، جام را بالا سر خواهد برد؟

این جام، در نهایت “جام جهانی مسی” خواهد شد یا “جام جهانی امباپه”؟

در این نوشته می‌خواهیم تاریخ را ورق بزنیم و داستان 6 بازیکن کلیدی که در قهرمانی تیمشان نقش اساسی داشتند را بازخوانی کنیم.

پله، برزیل، جام جهانی 1958

زمانی که برزیل به جام جهانی 1958 در سوئد رفت، پله تنها 17 سال داشت و برای اولین بار به دنبال قهرمانی در این مسابقات بود. این مهاجم که از دو بازی ابتدایی کشورش نیمکت نشین بود، در پیروزی دو بر صفر مقابل اتحاد جماهیر شوروی نظر همگان را به خود جلب کرد. او سپس در جریان برد یک صفر تیمش برابر ولز در یک چهارم نهایی، تک گل تیمش را به ثمر رساند.

پله برزیل
پله، ستاره ی برزیل در جام جهانی 1958

از آن زمان به بعد، موتور گلزنی پله روشن شد. او در پیروزی 5 بر 2 نیمه نهایی مقابل فرانسه هت تریک کرد و دو گل دیگر در برد 5 بر 2 مقابل سوئد در فینال به ثمر رساند.

این اولین قهرمانی از مجموع سه قهرمانی در جام جهانی برای پله بود. اگرچه او پیش از اینکه بخاطر مصدومیت، ادامه ی جام را از دست بدهد، فقط در دو بازی ابتدایی در سال 1962 حضور داشت. در سال 1970 نیز، در بهترین حالت خود بود و برای چهار بار به ویژه گل اول برزیل در پیروزی هیجان انگیز 4 بر یک فینال مقابل ایتالیا، موفق به گلزنی شد.

ماریو کمپس، آرژانتین، جام جهانی 1978

آرژانتین دو بار قهرمان جام جهانی شده است و هر یک از این دو بار، یک بازیکن، نقش اساسی را در قهرمانی آنها ایفا کرده است. در سال 1978، در خانه، ماریو کمپس این نقش را به عهده گرفت.

مهاجم والنسیا در دو فصل متوالی به عنوان برترین گلزن لالیگا شناخته شده بود. در آن دوره، او تنها بازیکن آرژانتین بود که در سطح باشگاهی در کشور خودش بازی نمی کرد. بقیه ی تیم آرژانتین در لیگ کشور خودشان به توپ زنی مشغول بودند.

ماریو کمپس آرژانتین
ماریو کمپس، مرد اول تیمش در قهرمانی 1978

کمپس در مرحله ی گروهی موفق به گلزنی نشد. اما در مراحل بعدی، با ثبت هر دو گل در پیروزی 2 بر صفر مقابل لهستان و گل اول و سوم در پیروزی 6 بر صفر مقابل پرو، درخشید.

این پیروزی ها، آرژانتین را به فینال رساند و کمپس دو گل دیگر هم ثبت کرد تا در پیروزی 3 1 مقابل هلند در بوئنوس آیرس، مرد اول تیمش باشد. در نهایت او نه تنها به قهرمانی تیمش کمک کرد، بلکه آن جام را به عنوان بهترین گلزن و بهترین بازیکن نیز به پایان رسید.

پائولو روسی، ایتالیا، 1982

پائولو روسی، مهاجم ایتالیایی در حالی به جام جهانی 1982 رفت که پس از دو سال محرومیت به دلیل شرکت در یک تبانی در سری آ، تازه به میادین بازگشته بود.

پائولو روسی ایتالیا
پائولو روسی، گلزن برتر ایتالیا در جام جهانی 1982

اما پس از یک شروع ضعیف، این مهاجم در برابر برزیل با ثبت هتریک، تیمش را به نیمه نهایی فرستاد. سپس هر دو گل تیمش در پیروزی دو بر صفر نیمه نهایی مقابل لهستان را نیز به ثمر رساند. و در نهایت اولین گل تیمش در پیروزی 3 بر 1 مقابل آلمان غربی در فینال را نیز وارد دروازه کرد.

شش گل روسی باعث شد که او کفش طلا را به عنوان بهترین گلزن و توپ طلا را به عنوان بهترین بازیکن مسابقات به دست آورد.

دیگو آرماندو مارادونا، آرژانتین، 1986

کاپیتان دیگو مارادونا در سال 1986، به عنوان رهبر تیمش در جام مکزیک، آرژانتین را به دومی قهرمانی جام جهانی رساند. گل اول او مقابل ایتالیا در تساوی یک بر یک مقابل این تیم به ثمر رسید تا آرژانتین به مرحله حذفی صعود کند.

دیگو مارادونا آرژانتین
دیگو مارادونای فقید، مرد شماره یک تیمش در جام جهانی 86 مکزیک

در مرحله یک چهارم نهایی، او با ثمر رساندن دو گل، انگلیس را حذف کرد. گل اول او همان گل معروف “دست خدا” بود که مارادونا با مشت توپ را به دروازه پیتر شیلتون زد. اما گل دومش به عنوان یکی از بهترین گل های تاریخ جام جهانی شناخته می شود. در جریان این گل، او توپ را از نیمه ی خودی برداشت و یک تنه، کل تیم انگلیس را جا گذاشت و در نهایت توپ را وارد دروازه کرد.

او با دو گل خیره کننده دیگر در پیروزی دو بر صفرنیمه نهایی مقابل بلژیک باز هم درخشید. سپس در پیروزی دراماتیک 3 2 فینال مقابل آلمان غربی نیز بسیار تاثیر گذار بود.

مارادونا با 5 گل و 5 پاس گل، بهترین گلزن و بهترین بازیکن آن جام نیز لقب گرفت.

زین الدین زیدان، 1998

زین الدین زیدان، هافبک یکه تاز فرانسه در جام جهانی 1998 به میزبانی همین کشور بود.

او با یک پاس گل روی اولین گل کشورش در مسابقات که توسط دوگاری در پیروزی سه بر صفر مقابل آفریقای جنوبی به ثمر رسید، نقش داشت.

زین الدین زیدان فرانسه
زیدان، ستاره ی بی بدیل تیمش در فینال فرانسه مقابل برزیل

زیدان همچنین نقش مهمی در برد 4 بر صفر مقابل عربستان سعودی داشت؛ اما در نهایت از زمین اخراج شد و سومین بازی گروهی فرانسه مقابل دانمارک را از دست داد. او همچنین بازی دشوار مقابل پاراگوئه در یک هشتم نهایی را که فرانسه به سختی یک بر صفر به پایان رساند، از دست داد.

اما در نهایت بازگشت و در ضربات پنالتی گلزنی کرد تا فرانسه، ایتالیا را در یک چهارم نهایی شکست دهد. سپس به تیمش کمک کرد تا در نیمه نهایی مقابل کرواسی به پیروزی دو بر یک برسند.

در فینال، زیدان دو گل در پیروزی 3 بر صفر مقابل برزیل به ثمر رساند و عملکرد او باعث شد تا فرانسه قهرمان شود. دو سال بعد او به عنوان بهترین بازیکن یورو 2000 انتخاب شد و فرانسه آن جام را هم بالای سر برد.

رونالدو، برزیل، 2002

انتظار می رفت که فینال 1998 بهترین روز برای رونالدو مهاجم برزیل باشد. اما، او قبل از مسابقه دچار تشنج شد و نتوانست در ترکیب ابتدایی تیمش قرار گیرد. در نهایت، برزیل با شکست سه بر صفر، جام را به فرانسه باخت.

رونالدو، بخاطر مصدومیت شدید زانو در سال 1999، خطر پایان دوران فوتبالی را مقابل خود می دید. اما در نهایت، بازگشت شکوه مندی به مستطیل سبز داشت. او در جام 2002 کره جنوبی و ژاپن، استثنایی ظاهر شد و در هفت بازی برزیل در این جام، هشت گل به ثمر رساند.

رونالدو برزیل
رونالدو نازاریو، مرد 8 گله ی برزیل در جام جهانی 2002

او چهار گل در مرحله گروهی، یکی در مقابل ترکیه، یکی در برابر چین و دو گل در پیروزی مقابل کاستاریکا، به ثمر رساند. سپس یکی در پیروزی 2-0 در مرحله یک شانزدهم نهایی مقابل بلژیک، یک گل در پیروزی 1-0 در نیمه نهایی مقابل ترکیه و دو گل در پیروزی 2-0 مقابل آلمان در فینال، به نام خود ثبت کرد.

رونالدو در نهایت به عنوان بهترین گلزن شناخته شد و از آن زمان هیچ بازیکنی در جام جهانی به اندازه او گلزنی نکرده است.

حال امسال نوبت به دو فوق ستاره ی دیگر به نام های مسی و امباپه رسیده است. آنها که تا همین بازی فینال نیز، مرد اول تیمشان بودند، اکنون برای یک فینال رویایی نقشه می کشند. باید دید که در نهایت، کدام یک، هفتمین بازیکن لیست فوق لقب می گیرد.

آخرین اخبار و حواشی فوتبال ایران و جهان را در سایت ورزشی ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *