ورزشی

بیوگرافی اقای خاص ژوزه مورینیو : بیوگرافی شخص خاص

بیوگرافی اقای خاص ژوزه مورینیو

بیوگرافی اقای خاص ژوزه مورینیو

معرفی:

ژوزه مورینیو یکی از موفق ترین و جنجالی ترین مدیران تاریخ فوتبال است. این مربی پرتغالی که به عنوان خاص شناخته می شود، عناوین داخلی و بین المللی متعددی را با باشگاه های مطرح اروپایی مانند پورتو، چلسی، اینترمیلان، رئال مادرید و منچستریونایتد به دست آورده است. در این مقاله نگاهی دقیق‌تر به زندگی و دوران حرفه‌ای او خواهیم داشت، از روزهای ابتدایی او به عنوان بازیکن تا سمت فعلی‌اش به عنوان سرمربی تاتنهام.

دوران اولیه زندگی و فوتبال:

ژوزه مورینیو در 26 ژانویه 1963 در ستوبال پرتغال به دنیا آمد. پدرش بازیکن و مربی حرفه ای فوتبال و مادرش معلم مدرسه بود. مورینیو در سنین جوانی به فوتبال علاقه مند شد و به عنوان بازیکن جوان برای تیم های مختلفی از جمله ریو آوه و بلننسس بازی کرد. با این حال، او به زودی متوجه شد که استعداد او در مربیگری است تا بازی کردن، و تصمیم گرفت حرفه مربیگری را دنبال کند.

شغل مربیگری:

خوزه مورینیو کار مربیگری خود را به عنوان دستیار مربی برای استرلا دا آمادورا آغاز کرد و سپس به عنوان مترجم و کمک مربی برای سر بابی رابسون در اسپورتینگ لیسبون، اف سی پورتو و بارسلونا مشغول به کار شد. او سپس برای اولین بار در بنفیکا سرمربی شد، اما روش های غیرمتعارف او با استقبال بازیکنان و هواداران مواجه نشد و تنها پس از 9 بازی اخراج شد. او به عنوان مربی برای União de Leiria و سپس FC Porto کار کرد، جایی که اولین موفقیت بزرگ خود را با قهرمانی در جام یوفا و جام پرتغال در سال 2003 به دست آورد.

بیوگرافی اقای خاص ژوزه مورینیو
بیوگرافی اقای خاص ژوزه مورینیو

موفقیت با چلسی:

مورینیو سپس در سال 2004 به چلسی پیوست و به سرعت در انگلیس با کسب دو عنوان قهرمانی لیگ برتر، دو جام اتحادیه و یک جام حذفی تنها در سه فصل، نام خود را در انگلیس به دست آورد. او به خاطر نبوغ تاکتیکی، توانایی اش در ایجاد انگیزه در بازیکنانش و سبک تقابلی اش در برخورد با رسانه ها و مدیران رقیب شهرت داشت.

اینترمیلان و رئال مادرید:

مورینیو در سال 2007 چلسی را ترک کرد . سپس به مربیگری اینترمیلان رفت، جایی که در سال 2010 سه گانه سری آ، کوپا ایتالیا و لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورد. و به سومین مربی تاریخ تبدیل شد که به این موفقیت دست یافته است. او سپس به رئال مادرید رفت و در سال 2012 قهرمان لالیگا شد و به برتری بارسلونا در اسپانیا پایان داد.

بازگشت به چلسی و منچستریونایتد:

مورینیو در سال 2013 به چلسی بازگشت اما در سال 2015 به دلیل نتایج ضعیف اخراج شد. او سپس در سال 2016 به منچستریونایتد پیوست و در اولین فصل حضورش قهرمان لیگ اروپا و جام اتحادیه شد. با این حال سبک تقابلی و نتایج ضعیف او در فصل بعد منجر به اخراج او در سال 2018 شد.

بیوگرافی اقای خاص ژوزه مورینیو
بیوگرافی اقای خاص ژوزه مورینیو

موقعیت فعلی با تاتنهام هاتسپر:

مورینیو در سال 2019 به عنوان سرمربی به تاتنهام پیوست و جانشین مائوریسیو پوچتینو شد. او وارث تیمی شد که به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسیده بود اما در لیگ برتر دست و پنجه نرم می کرد. تاتنهام با هدایت مورینیو از نظر دفاعی پیشرفت کرده و در جدول لیگ برتر صعود کرده است.

نتیجه

دوران مربیگری ژوزه مورینیو با موفقیت های متعدد و همچنین جنجال هایی همراه بوده است. روش های نامتعارف، سبک تقابلی و نبوغ تاکتیکی او را به یکی از مشهورترین و مرموزترین مربیان دنیای فوتبال تبدیل کرده است. چه کسی او را دوست داشته باشد یا از او متنفر باشد. نمی توان منکر تأثیر او در بازی و موقعیت او به عنوان یکی از بهترین مربیان تمام دوران ها شد.

خروج از نسخه موبایل