بهترین بازیکنان خارجی استقلال در چند سال اخیر

بازیکنان خارجی باشگاه فوتبال استقلال تهران شامل بازیکنانی هستند که با تابعیت غیر ایرانی برای باشگاه فوتبال استقلال تهران بازی کرده اند. تا الان 53 بازیکن غیر ایرانی از 25 کشور مختلف توانستند پیراهن این تیم تهرانی را بر تن کنند. در ادامه سایت ورزشی با بهترین بازیکنان خارجی استقلال در چند سال اخیر همراه ما باشید.

 

بهترین بازیکنان خارجی استقلال در چند سال اخیر

بررسی خریدهای خارجی باشگاه استقلال در یک دهه اخیر نشان می دهد که تیم آبی ها مدافعان مطمئنی را در بین بازیکنان خارجی داشتند. ممنوع شدن عقد قرارداد با بازیکنان خارجی به مبلغ دلاری باعث شد. تا حضور این افراد با ملیت غیر ایرانی در تیم های لیگ برتری کمی سخت تر شود. در این بین استقلالی ها رافائل سیلوا را از دست دادند. و حضور کوین یامگا در این تیم می تواند ادامه پیدا کند. در لیگ بیست و سوم (1402-1403) برای استقلال حضور خواهد داشت.

اما برخی از بازیکنان در طول سال ها و دهه ها جزو تاثیرگذارترین و ستاره های این تیم قدیمی و پرطرفدار ایرانی بوده اند. البته استقلال در سال های اخیر بازیکنان ارزشمندی نظیر مامه تیام و آیاندا پاتوسی را از دست داد. در ادامه به بررسی بیوگرافی کوتاه و معرفی این بازیکنان و نقش آنها در تیم استقلال تهران خواهیم پرداخت.

بهترین بازیکنان خارجی استقلال در چند سال اخیر

پیشینه بازیکنان خارجی در استقلال:

پیر کارلو دروازه بان لهستانی کلوپ دوچرخه سواران اولین بازیکن خارجی بود که به این باشگاه پیوست. او از سال 1324 تا 1335 یازده سال عضو تیم تاج بود. سپس این باشگاه به مدت 44 سال هیچ بازیکن خارجی نگرفت. تا اینکه رافت قلی اف در سال 1379 به تیم استقلال پیوست و دو فصل در این باشگاه حضور داشت. اولین بازیکن خارجی بود که در لیگ ایران قهرمان شده است. قلی اف با استقلال قهرمان آخرین دوره جام آزادگان شد.

با شروع دهه 1380 و افزایش جذابیت و پیشرفت در فوتبال ایران و برگزاری لیگ برتر ، استقلال تعداد زیادی بازیکن خارجی گرفت. در این بین خارجی هایی که استقلال بیشتر از همه کشورها به خدمت گرفت بازیکنان برزیل بودند. برخی از بازیکنان خارجی آبی ها بدون انجام حتی یک بازی این باشگاه را ترک کردند. و برخی نیز به دلیل انجام بازی های کم به دلیل کیفیت پایین و عدم دستیابی به توافق مالی با باشگاه سریعا این تیم را ترک نمودند. قرارداد با این بازیکنان همیشه از سمت رسانه ها و هواداران مورد نقد قرار داشت.

 

برخی از مهم ترین فوتبالیست های خارجی استقلال:

مارکوس نیومایر

این یک بازیکن اهل کشور سوئیس بود که سابقه بازی برای تیم منچستریونایتد را داشت. او بیشترین دوران حضور فوتبالی اش را در آلمان و سوییس گذارند و تجربه حضور در استقلال اصلا برایش خوشایند نبود. مارکوس نیومایر در لیگ برتر ایران هرگز از ابتدا در ترکیب استقلال حضور نداشت. و در 8 مسابقه بازیکن تعویضی بود که تا یک 90 دقیقه کامل او را در زمین مشاهده نکرده باشیم.

مارکوس نیومایر

اثرگذاری این فوتبالیست در زمین بسیار کم بود و با صفر گل و صفر پاس گل نتوانست در استقلال جای سرور جپاروف را پر نماید. باشگاه باید برای فصل فوتبالی سال 2019 مبلغ 450 هزار دلار آمریکا به صورت خالص به عنوان پاداش مورد توافق را بپردازد. اگر قرارداد این بازیکن تمدید می شد ، 25 هزار دلار دیگر به رقم نیومایر اضافه می شد. هافبک هجومی سابق استقلال بعد از بازگشت به سویس برای تیم آرائو به میدان رفت. و در 17 دیدار موفق شد 5 گل و 6 پاس گل دهد!

طارق همام

طارق همام

این یک بازیکن اهل کشور عراق بود. که جزو خرید های گران استقلال به حساب می آمد و مبلغ قرارداد همام با دلار بود. اما به اندازه مناسب برای تیم تهرانی مفید واقع نشد. طارق همام در نیم فصل اول مصدوم شد و تنها در چند مسابقه حضور یافت و چندان برای استقلال مثمر ثمر واقع نشد. هافبک استقلال با تیم فوتبال الاسماعیلی مصر قرارداد امضاء نمود.

لئونارد کوییکه

لئونارد کوییکه

این یک بازیکن مهاجم اهل کشور کامرون بود. که سال 2006 به تیم استقلال آمد و 2007 نیز این تیم را ترک کرد. او بیشتر بر روی نیمکت قرار داشت و فقط در 9 بازی بدون اینکه گلی برای آبی ها به ثمر برساند به میدان رفت. و فقط یک پاس گل درکارنامه اش به ثبت رساند.

بوبکر کبه

بوبکر کبه

این بازیکن اهل بورکینافاسو بود که عملکرد خوب و گلزنی اش به استقلال در تیم داماش گیلان باعث درخشش فراوانش شد. او در نیم فصل دوم سال 92-93 به استقلال پیوست. و توانست سه بازی در لیگ برتر انجام دهد که یک گل به ثمر رساند. در جام حذفی تنها 1 بازی انجام داد. در لیگ قهرمانان آسیا نیز در سه مسابقه دو گل زد. و در آخر هم با مصاحبه های جنجالی علیه مسئولان استقلال این تیم را ترک کرد.

مامه تیام

مامه تیام

تیم استقلال بعد از بازیکنی بنام کبه مدت ها به دنبال خرید مهاجم آفریقایی نرفت. بعد از اینکه شفر در تیم استقلال حضور یافت دوباره سروکله مهاجمین آفریقا در استقلال پیدا شد. یکی از گلزنترین بازیکنان مامه تیام بود. مهاجم سنگالی که نیم فصل دوم 1396-97 حضور یافت و جزو جذاب ترین خارجی های باشگاه تبدیل شد.

در شش بازی توانست چهار گل بزند و در لیگ قهرمانان آسیا نیز در شش بازی توانست هفت گل برای استقلال به ثمر برساند. و در جمع گلزنان برتر آن فصل لیگ قهرمانان آسیا قرار داشت.

یکی از بهترین بازی های تیام در مقابل ذوب آهن اصفهان بود. که در مرحله یک هشتم نهایی لیگ آسیا هت تریک جالب توجهی داشت. و توانست استقلال را به دور بعد صعود دهد.تیم بهترین گلزن خارجی تاریخ باشگاه استقلال شد. گل قهرمانی استقلال در فینال جام حذفی را نیز به ثمر رساند. و با اینکه همه طرفداران او را دوست داشتند ، قراردادش با استقلال تمدید نشد و به عجمان امارات رفت.

الحاجی گرو

الحاجی گرو

این یک بازیکن مهاجم اهل کشور نیجریه بود که به منظور جانشینی مامه تیام به استقلال آمد. اما هیچ موقع جای خالی این بازیکن را نتوانست پر کند. شفر به او بازی های زیادی داد تا در ترکیب قرار بگیرد. و فقط یک بار از روی نقطه پنالتی در جام حذفی برای آبی ها گل زد. بعد از نیم فصل حضور در استقلال به تیم سابق خودش اوسترشوندس سوئد برگشت.

اسماعیل گونسالوس

اسماعیل گونسالوس

این فوتبالیست اهل گینه بیسائو بود که نیم فصل با عملکرد متوسطی در استقلال حضور داشت. اسماعیل توانست در بازی هایش 3 گل بزند و در نهایت در پایان فصل از آبی ها جدا شد.

گادوین منشا

گادوین منشا

یکی از خریدهای جنجالی استقلال در سال های اخیر بود. مهاجم با عملکرد ضعیف که بعد از استقلال به تیم پرسپولیس رفت. او بعد از هوار ملا محمد و الونگ الونگ سومین بازیکنی خارجی بود که سابق پوشیدن پیراهن سرخابی ها را داشت. در استقلال عملکرد ضعیف داشت و تنها یک گل تماشایی در برابر فولاد خوزستان به ثمر رساند تا به سرنوشت مشابه مهاجمان آفریقایی این تیم تبدیل شود و در نهایت از این باشگاه جدا شد.

آیاندا پاتوسی

آیاندا پاتوسی

این فوتبالیست از کیپ تاون به تهران آمد و بهترین بازیکن لیگ 18 شد. پاتوسی آمار فوق العاده ای در لیگ برتر ایران داشت و در 1122 دقیقه در لیگ بازی نمود و به طور میانگین 3.5 شوت در مسابقه راهی دروازه حریفان کرد. میانگین 1.6 شوت در چارچوب را در هر مسابقه ثبت کرد. پاتوسی در فصل 2019-2018 در ایران و آفریقای جنوبی در 37 دیدار حضور یافت. توانسته بود 9 گل و 9 پاس گل دهد. آیدا برای ترک ایران آماده شد. استراماچونی از باشگاه خواست تا برای ماندن در تیمش مذاکرات انجام دهد. او با استقلال به توافق هایی رسیده بود. اما به تیم بنی یاس امارات رفت و جواب رد به سینه استقلال تهران زد.

فابیو جان واریو

فابیو جان واریو

یکی از بهترین و جذاب ترین بازیکنان خارجی فوتبال ایران قطعا جان واریو بود. او در پایان فصل هم گل قهرمانی استقلال را در مشهد زد. فابیو جانواریو فصل قبل از حضور در تیم استقلال توانست 35 بازی برای فولاد انجام دهد و هشت گل به ثمر رساند. او با کارنامه موفق به تیم آبی پوشان پایتخت آمد.

در مدت دو فصل اول حضور در استقلال توانست 54 بازی انجام دهد و با رفتن امیر قلعه نویی به سپاهان او با پیشنهاد خوب به تیم اصفهانی رفت. فابیو در سپاهان نیز عملکرد خوبی داشت و در 51 بازی توانست دو گل بزند. هافبک برزیلی برای دومین بار به استقلال آمد. اما اینبار شانسش خوب نبود و با مصدومیت سخت در استقلال به فوتبالش خاتمه داد.

جی لوید ساموئل

جی لوید ساموئل

بر اساس نظرات برخی کارشناسان ساموئل معروف ترین بازیکنی بود که به لیگ برتر فوتبال ایران آمد. مدافع و هافبک ترینیداد و توباگو قبل از پیوستن به استقلال برای تیم آستون ویلا 169 بار و تیم بولتون انگلیس نیز 71 مسابقه انجام داد. در مدت سه فصل حضور در استقلال 60 بار مسابقه داد و یکی از تاثیرگذارترین بازیکنان خارجی آبی ها بود. او با استقلال قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران شد. ساموئل بعد از سه فصل راهی پیکان شد و با انجام 27 بازی از این تی نیز جداشد . او بعد از پیکان دیگر در تیم حضور نیافت.

 

آمار و رکوردها

آمار بر پایه گل‌زنان

  • فهرست گلزنان خارجی برتر استقلال تهران.
ردیف نام گل‌ها بازی‌ها
۱ شیخ دیاباته ۲۷ ۴۷
۲ کوین یامگا ۱۹ ۶۲
۳ مامه بابا تیام ۱۲ ۱۳
۴ جی‌لوید ساموئل ۱۰ ۹۱
۵ گوران یرکوویچ ۹ ۲۶
۶ فابیو جانواریو ۸ ۷۸
۷ سرور جباروف ۶ ۴۰
۸ کرار جاسم ۶ ۳۹
۹ پرو پییچ ۵ ۱۴
۱۰ آیاندا پاتوسی ۴ ۱۷
۱۱ رافت قلی‌اف ۴ ۴۰
۱۲ هوار ملا محمد ۴ ۱۷
۱۳ رودی ژستد ۳ ۲۵
۱۴ اسماعیل گنسالوس ۳ ۱۹
۱۵ ویسنته آرزه ۳ ۱۱
۱۶ بوبکر کبه ۳ ۷
۱۷ جوئلسون داسیلوا ۳ ۱۲
۱۸ هروویه میلیچ ۳ ۴۹
۱۹ راجر فابریتسیو ۲ ۱۴
۲۰ آوسنتی گیلائوری ۲ ۴۴
۲۱ لئاندرو پادوانی ۲ ۴۱
۲۲ رینالدو کرزادو ۲ ۲۰
۲۳ سردان اورسویچ ۱ ۸
۲۴ ولید علی ۱ ۳
۲۵ رودریگو توسی ۱ ۹
۲۶ همام طارق ۱ ۱۸
۲۷ الحاجی گرو ۱ ۱۰
۲۸ گادوین منشا ۱ ۱۸

 

 

آمار بر پایه فصل‌های حضور

  • فهرست بازیکنانی که دو یا بیش از دو فصل برای استقلال بازی کرده اند.
ردیف نام فصل‌ها
۱ پیر کارلو ۱۱
۲ کوین یامگا ۳
۳ جی‌لوید ساموئل ۳
۴ هرایر مکویان ۳
۵ آوسنتی گیلائوری ۳
۶ فابیو جانواریو ۳
۷ کرار جاسم ۳
۸ رینالدو کروزادو ۲
۹ شیخ دیاباته ۲
۱۰ هروویه میلیچ ۲
۱۱ لئاندرو پادوانی ۲
۱۲ رافائل سیلوا ۲

 

 

آمار بر پایه تعداد بازی‌ها

۱۸ بازیکن با ۲۰ بازی

  • فهرست بازیکنان خارجی ای که بیش از ده بازی برای استقلال کرده اند.
ردیف نام بازی‌ها
۱ جی‌لوید ساموئل ۹۱
۲ فابیو جانواریو ۷۸
۳ هرایر مکویان ۷۵
۴ کوین یامگا ۶۲
۵ هروویه میلیچ ۴۹
۶ شیخ دیاباته ۴۷
۷ آوسنتی گیلائوری ۴۴
۸ رافائل سیلوا ۴۲
۹ لئاندرو پادوانی ۴۱
۱۰ سرور جباروف ۴۰
۱۱ رأفت قلی‌اف ۴۰
۱۲ کرار جاسم ۳۹
۱۳ رابسون جانواریو ۳۶
۱۴ گوران یرکوویچ ۲۶
۱۵ رودی ژستد ۲۵
۱۶ فلیپ آلوز دسوزا ۲۵
۱۷ جورج توپالوویچ ۲۳
۱۸ رینالدو کروزادو ۲۰
۱۹ اسماعیل گنسالوس ۱۹
۲۰ آندره لوئیز ۱۹
۲۱ گادوین منشا ۱۸
۲۲ همام طارق ۱۸
۲۳ آیاندا پاتوسی ۱۷
۲۴ هوار ملا محمد ۱۷
۲۵ پرو پییچ ۱۴
۲۶ مامه تیام ۱۳
۲۷ عزیزبک امانوف ۱۳
۲۸ آنتونیو کاروالیو ۱۲
۲۹ جوئلسون داسیلوا ۱۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *