ورزشی

بهترین مربی ایرانی در خارج از کشور

بهترین مربی ایرانی در خارج از کشور

سرمربیان بزرگ و نامداری در فوتبال ایران وجود دارد که در لیگ های معتبر اروپایی و خارجی مشغول فعالیت می باشند. در این پست به بررسی حضور کم تعداد برخی از مربیان ایرانی در خارج از فوتبال ایران می پردازیم. حضوری که البته هیچ وقت به اندازه موفقیت و عملکرد بازیکنان ایرانی در خارج چندان چشمگیر نبود. در ادامه سایت ورزشی با بهترین مربی ایرانی در خارج از کشور همراه ما باشید.

 

بهترین مربی ایرانی در خارج از کشور

در این گزارش با بهترین سرمربی و مربیان ایرانی شاغل در فوتبال و لیگ های خارجی می پردازیم. حتما شما با واژه لژیونر فقط برای بازیکنان آشنا شده اید، اما این واژه را گاهی می توان برای سرمربیان و نیمکت مربیان نیز برشمرد. تابحال مربی ایرانی شاخش در کشور نتوانست موفقیت خاصی را در لیگ های خارجی به وجود بیاورد. مربیان داخلی نیز پیشنهادات قابل توجهی از لیگ های معتبر اروپایی نداشته اند. فقط تعداد محدودی که جزو مربیان دورگه یا ساکن در خارج از کشور هستند. در ادامه با برخی از آنها آشنا شوید که کارنامه موفقی نیز دارند.

بهترین مربی ایرانی در خارج از کشور

الکساندر نوری:

الکساندر نوری جزو سرمربیان خوب که سابق حضور در وردربرمن و بوندسلیگای آلمان را دارد. البته او هیچ وقت تجربه حضور در تیم های ایرانی را نداشت. او از پدی ایرانی و مادر آلمانی به دنیا آمد. شاید حضور او در فوتبال ایران را بتوانیم همانند قطبی با سرمربیگری ایران همراه بدانیم که به فوتبال ایران کمک کرد. برای حضور الکساندر در فوتبال ایران شایعات و گمانه زنی های زیادی انجام شد. حتی در زمان فراگیری بیماری کرونا شایعات حضور و مذارکه او با تیم تراکتور یا استقلال به گوش رسید. اما این مسئله فقط در حد خبر باقی ماند و هیچ وقت رنگ واقعیت به خودش نگرفت.

بهترین مربی ایرانی در خارج از کشور

افشین قطبی:

او جزو نام آورترین شخص در لیست سرمربیان ایرانی شاغل در خارج است. سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال که تجربه حضور در کادر فنی گاس هیدینگ به ایران آمد. البته بعدها نیز سابقه سرمربیگری لیگ مطرح ژاپن ، جی لیگ و لیگ تایلند را در کارنامه اش داشت. افشین خان در ماه های قبل نیز هدایت تیم بویرام تایلند را برعهده داشت. بعد از اخراج از این تیم فعلا بر روی نیمکت تیمی قرار نگرفت و به استراحت مشغول است.

بهترین مربی ایرانی در خارج از کشور

امید نمازی:

نمازی سرمربی اسبق تیم های لیگ MLS آمریکا می باشد که حتی برای حضور در تیم استیل آذین به ایران بازگشت. او توانست دستیار کی روش در تیم ملی باشد. اما هیچ وقت در فوتبال ایران به مرد اول نیمکت هیچ تیمی برگزیده نشد. سرمربی سابق فیلادلفیا ، سن دیگو اسپیریت، کلیولند فورس در تیم ملی بانوان آمریکا و در تیم ملی زیر ۱۸ ساله های این کشور هم به عنوان دستیار فعالیت کرده است.

 

حشمت مهاجرانی

ایشان سرمربی سابق تیم ملی که اولین حضور تیم ملی در جام جهانی در دوران سرمربیگری او اتفاق افتاد. در کشورهای حوزه خلیج فارس یک نام بزرگ به شمار می رود. حشمت سرمربی تیم ملی عمان ، امارات و فعالیت طولانی در لیگ امارات داشته است.

بهترین مربی ایرانی در خارج از کشور

ابوذر نوغانی

نوغانی هنوز در ابتدای راه قرار دارد. او اهل بندرانزلی بود که در تیم های پایه کاردیف سیتی انگلیس فعالیت نمود. او از چهره های برتر لیست سرمربیان ایرانی شاغل در خارج است. نوغانی در کارنامه خودش یک دوره حضور در کلاس های خوزه مورینیو را دارد. این مربی آینده خوبی دارد.

بهترین مربی ایرانی در خارج از کشور

ناصر حجازی

مرحوم حجازی در محمدان بنگلادش داست و توانست در مقابل پرسپولیس ایران پیروز شود. این شاید بزرگترین افتخار فوتبالی برای این کشور کوچک باشد. بعد از حضورش به اسطوره دروازه بانی ایران تبدیل شد. حضور ناصر خان در کشور باعث شد تا تیم ملی بنگلادش یکی از تیم های ضغیف بود که به تیم بهتر نزدیک شود تا جایی که این تیم توانست یقه تیم ملی ایران را بگیرد.

بهترین مربی ایرانی در خارج از کشور

عباس رضوی

آقای رضوی در سال های اول دهه 60 تجربه حضور در لیگ سوئد و مجارستان را در کارنامه اش دارد. او در مقاطعی نیز در لیگ ایران و هدایت تیم راه آهن بر عهده داشت. سبک مربیگری او مورد پسند ایرانیان نبود و بعد از آن دیگر از سوی تیم های لیگ برتری پیشنهادی به او نشد تا به جمع بازنشسته ها پیوست.

 

در ادامه ببینید:

با بهترین لژیونر ایران آشنا شوید!

لیگ امارات مقصد همیشگی مربیان قدیمی

اصغر شرفی، منصور پورحیدری، همایون شاهرخی، جلال طالبی، حسن حبیبی، ابراهیم قاسمپور و حسن روشن از جمله سرمربیانی است که تجربه حضور در لیگ های حاشیه خلیج فارس و کشورهای عربی مخصوصا در امارات را در کارنامه شان دارند. این حضور در سالیان قبل با وجود فعالیت های مختلف به درازا نینجامید.

 

بقیه افراد و سرمربی ها:

اردشیر پورنعمت که از مدرسان کنفدراسیون فوتبال آسیا به شمار می رود در کشورهای جنوب شرق آسیا فعالیت طولانی داشت. اکنون نیز یکی از مدرسان مطرح فوتبال است. داریوش یزدانی از سرمربیان جوانی است که در لس آنجلس بلوز فعالیت می کرد و اکنون در تیم های پایه ایالات متحده فعالیت می کند.

البته مربیانی بودند که در سالیان گذشته ادعای حضور در تیم های غیر ایرانی را مطرح کردند که امیر قلعه نویی و پیشنهاد پاختاکور، مجید جلالی و علیرضا منصوریان و پیشنهاد برایتون از جمله این پیشنهادات بودند.

خروج از نسخه موبایل