برخی از اوقات ۲ یا چند بازیکن چنان با هم هماهنگ می‌شوند که می‌توانند موفقیت‌های تیم خود را تضمین کنند.

زوج های ماندگار فوتبال

نوشنه شده در ورزشی: به ندرت پیش می‌آید که یک بازیکن برجسته به تنهایی بتواند تیمی را به موفقیت برساند، حتی ۲ بازیکن برجسته هم برای موفقیت یک تیم هم کافی نیستند، اما گاهی اوقات، ۲ بازیکنی که مدت‌ها با هم بازی کرده اند می‌توانند رهبری یک تیم را در دست بگیرند و باعث موفقیت کل تیم شوند.

زوج های ماندگار فوتبال 

فرناندو تورس و استیون جرارد: فرناندو تورس وقتی که سال ۲۰۰۷ به لیورپول آمد به سرعت با استیون جرارد هماهنگ شد و تا وقتی که در ژانویه ۲۰۱۱ از این تیم جدا شد و به چلسی پیوست همکاری این ۲ نفر طی چند سال گل‌های بسیاری را برای سرخ پوشان لیورپول به ارمغان آورد. مصدومیت پیاپی این ۲ بازیکن باعث شد تا روند همکاری‌های برای سال‌های طولانی‌تر مختل شود.

وین رونی و کریستیانو رونالدو: کریستیانو رونالدو قبل از اینکه در جهان فوتبال نامی برای خود دست و پا کند در منچستریونایتد در کنار وین رونی بسیار خوش درخشید. این زوج گلزن منچستر یونایتد را طی سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ به سه قهرمانی پیاپی در لیگ برتر انگلیس رساندند. رونالدو هرچه ناکامی در جام جهانی ۲۰۰۶ داشت در منچستر یونایتد به دست فراموشی سپرد.

 

ژاوی هرناندز و آندرس اینیستا: شاید بهترین زوج فوتبال ژاوی هرناندز و اینیستا باشند که در بارسلونا (قهرمان اروپا و لالیگا) و تیم ملی اسپانیا (قهرمان جام جهانی) کنار هم بازی می‌کردند. این ۲ بازیکن سال‌ها در کنار هم بازی کردند و پاس هایشان به راحتی به مقصد می‌رسید.

 

دی استفانو و فرانس پوشکاش: آلفردو دی استفانو و فرانس پوشکاش در دوران اوج رئال‌مادرید رهبری این تیم را در درون زمین بر عهده داشتند.این زوج گل‌های بیشماری را برای رئال مادرید به ثمر رساندند و با این تیم از سال ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۴ هفت قهرمانی را به دست آوردند.

 

تدی شرینگهام و یورگن کلینزمن: این ۲ بازیکن فقط یک فصل در تاتنهام با هم همبازی بودند، اما در همان یک فصل کار بزرگی کردند. کلینزمن در اولین سال حضور خود در فوتبال انگلیس ۳۰ گل به ثمر رساند و از سوی انجمن ورزشی نویسان انگلیس به عنوان بهترین بازیکن سال انتخاب شد. تدی شرینگهام نیز ۲۳ گل زد و همکاری این ۲ تاتنهام را به نیمه‌نهایی جام حذفی رساند.

 

رود گولیت مارکو فان باستن و فرانک رایکارد: گرچه این گزارش به زوج‌های موفق فوتبال جهان اختصاص دارد، اما نمی‌توان از کنار مثلث موفق باشگاه آث میلان گذشت.گولیت، فان باستن و رایکارد ۵ سال در آث‌میلان کنار هم بازی کردند و یکی از بهترین مثلث‌های تاریخ فوتبال را تشکیل دادند.

این سه بازیکن هلندی ۲ جام اروپایی و ۲ قهرمانی سری آ را به آث میلان هدیه کردند.

دوایت یورک و اندرو کول: به نظر می‌رسید آمدن دوایت یورک به منچستریونایتد فرصت بازی اندرو کول را محدود کند، اما بر عکس، این ۲ نفر یکی از بهترین زوج‌های خط حمله فوتبال در انگلیس را تشکیل دادند. در فصل ۹۹ – ۱۹۹۸ این ۲ بازیکن روی هم رفته ۵۳ گل به ثمر رساندند و منچستر یونایتد را به سه گانه قهرمانی در لیگ برتر، جام حذفی و لیگ قهرمانان اروپا رساندند. آن‌ها در کنار هم ۲ قهرمانی دیگر در لیگ برتر انگلیس به دست آوردند.

امیلیانو بوتراگوئنو و هوگو سانچز: بوتراگوئنو و سانچز بازیکنان خط حمله رئال مادرید در دهه ۸۰ بودند و این تیم را از سال ۱۹۸۵ تا سال ۱۹۹۰ به ۵ قهرمانی پیاپی در لالیگا رساندند.در فصل ۹۰ – ۱۹۸۹ رئال مادرید در ۳۵ بازی لیگ ۱۰۷ گل به ثمر رساند که سانچز ۳۸ گل زد.

جان تری و ریکاردو کاروالیو: آنچه که به چلسی کمک کرد در سال ۲۰۰۵ برای اولین بار طی ۵۰ سال به عنوان قهرمانی لیگ جزیره دست پیدا کند همکاری جان تری با ریکاردو کاروالیو بازیکن تازه وارد این تیم در خط دفاعی بود. چلسی در آن فصل فقط ۱۵ گل دریافت کرده که کمترین گل خورده در تاریخ لیگ برتر انگلیس بود و چلسی سال بعد نیز موفق شد به عنوان قهرمانی در لیگ دست پیدا کند.

رونالدو و ریوالدو : شاید هواداران فوتبال برزیل ریوالدو را در ناکامی‌های تیم ملی کشورشان در فتح جام جهانی مقصر بدانند، اما او و رونالدو در جام جهانی ۲۰۰۲ عالی بودند. رونالدو در ۴ بازی اول برزیل گل زد و ریوالدو نیز در پنج بازی اول این تیم گل‌هایی به ثمر رساند. رونالدو با ۸ گل زده برنده کفش طلا شد کفش طلای مسابقات شد و همکاری این ۲ باعث شد برزیل برای پنجمین بار قهرمان جام جهانی شود.

آلن هانسن و مارک لارنسن: آلن هانسن و مارک لارنسن زوج خط دفاعی لیورپول در موفق‌ترین دوره این باشگاه بودند. از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۲ در اولین فصل حضور لارنسن در لیورپول، این تیم ۳ سال پیاپی قهرمان دسته اول و جام اتحادیه باشگاه‌های انگلیس شد. آن‌ها همچنین سال ۱۹۸۴ قهرمان اروپا شدند و سال ۱۹۸۶ قهرمان لیگ و جام حذفی شدند که اولین دوگانه لیورپول محسوب می‌شود.

sajjad
24 ژانویه 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *