روز سیاه مونیخ 

سقوط هواپيماي منچستر يونايتد – روز سیاه مونیخ در تاریخ فوتبال آلمان چه روزی بود؟ فوریه سال ۱۹۵۸ بود که هواپیمای تیم منچستریونایتد انگلیس پس از دو تلاش ناموفق،‌ در سومین تلاش خود دچار نقص فنی شده و در فرودگاه شهر مونیخ سقوط کرد تا یک حادثه تلخ در تاریخ ورزش ثبت شود.

سقوط هواپيماي منچستر يونايتد

پرواز شماره ۶۰۹ هواپیمای شرکت بریتیش یوروپین ایرویز که حامل بازیکنان، کادرفنی و هواداران تیم منچسریونایند بود. بعد از بازی شیاطین سرخ با ستاره سرخ بلگراد، ماموریت بازگرداندن اعضای این تیم به انگلیس را برعهده داشت. که در مسیر برای سوخت گیری در فرودگاه مونیخ فرود آمده بود. البته این پرواز هیچگاه فرود موفقی در انگلیس نداشت و در همان فرودگاه مونیخ زمین گیر ماند.

روز سیاه مونیخ 
سقوط هواپیمای منچستر یونایتد

طبق نوشته رسانه‌ها، هواپیما پس از سوختگیری در سومین تلاش خود برای برخواستن از فرودگاه مونیخ نیز ناتوان بود. و به دلیل برف و باد شدید دچار نقص فنی شد تا بر روی تعدادی از ساختمان‌های اطراف فرودگاه سقوط کند. و یک حادثه تلخ را بر جای بگذارد.

روز سیاه مونیخ در تاریخ فوتبال آلمان

بیست و یک نفر از اعضای تیم بلافاصله فوت کردند. خلبان هواپیما، کنت ریمنت، که از دوستان سر مت بازبی بود. بعد از جراحت سنگینی که بر او وارد شد. بعد از چند هفته جان خود را از دست داد. دانکن ادواردز، یکی از هشت بازیکن تیم، بعد از گذشت ۱۵ روز، جان سپرد. راجر بایرن ۲۸ ساله، ادی کولمن ۲۱ ساله، مارک جونز ۲۴ ساله، دیوید پگ ۲۲ ساله، تامی تیلور ۲۶ ساله، جف بنت ۲۵ ساله، لیام ویلان ۲۲ ساله و دانکن ادواردز ۲۱ ساله، به همراه مدیر باشگاه یعنی والتر کریکمر و مدیر تدارکات تیم، تام کوری و مربی باشگاه، برت والی همگی جان خود را از دست دادند.

همچنین، هشت خبرنگار شامل آلف کلارک، تام جکسون، دان دیویس، جورج فلوس، آرچی لدبروگ، اریک تامپسون، هنری رس و فرانک سوئیفت، که بازیکن سابق منچستر سیتی بود. در این سانحه جان سپردند.

بلا میکلوس نماینده شرکت هواپیمایی و تام کابل یکی از اعضای خدمه پرواز نیز در این حادثه جان باختند.

کاپیتان تین از ترس انفجار هواپیما، بازماندگان را تا حد ممکن از هواپیما دور کرد. با این حال، هری گرگ دروازه‌بان تیم منچستر یونایتد، در بین لاشهٔ هواپیما جا ماند، ولی در نهایت جان سالم به در برد.

بعد از تحقیقات، مقامات فرودگاه مونیخ، کاپیتان تین را به این خاطر که یخ‌های بال هواپیما را نزدوده بود. مقصر این حادثه معرفی کردند.

اما بعداً اعلام شد که علت اصلی حادثه لغزندگی باند بوده‌ است. که باعث شده هواپیما به سرعت لازم برای پرواز دست نیابد.

قبل از این حادثه، منچستر یونایتد تلاش می‌کرد تا به نخستین تیمی تبدیل شود که در لیگ برتر انگلیس سه بار پشت سر قهرمان می‌شود.

آن‌ها با ۶ امتیاز کم‌تر از ولورهمپتون در رتبه دوم بودند. هم‌چنین در بازی‌های اروپایی به نیمه نهایی راه پیدا کرده بودند.

آخرین  اخبار و حواشی ورزشی ایران و جهان را در سایت ورزشی ببینید.

sajjad
5 ژانویه 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *