what is football

فوتبال چیست؟

فوتبال که در برخی از نقاط جهان به عنوان فوتبال نیز شناخته می شود، یکی از محبوب ترین و پربازدیدترین ورزش ها در سطح جهان است. این یک ورزش تیمی است که بین دو تیم یازده بازیکن در یک زمین مستطیلی با یک گل در هر انتها انجام می شود.

بازی با یک توپ گرد انجام می شود. و هدف این است که با وارد کردن توپ به تیرک دروازه تیم مقابل، یک گل به ثمر برسانید. تیمی که در پایان مسابقه بیشترین گل را به ثمر برساند برنده اعلام می شود.

اعتقاد بر این است که فوتبال در اواسط قرن نوزدهم در انگلستان آغاز شد و به سرعت به سایر نقاط جهان گسترش یافت. امروزه تقریباً در هر کشوری برگزار می‌شود و معتبرترین تورنمنت فوتبال، جام جهانی فوتبال، توسط میلیون‌ها نفر در سراسر جهان تماشا می‌شود.

فرم کلی فوتبال

بازی فوتبال به دو نیمه 45 دقیقه ای تقسیم می شود که بین آن 15 دقیقه استراحت وجود دارد. بازی با یک ضربه شروع می شود و تیمی که برنده پرتاب می شود باید انتخاب کند که توپ را بزند یا دریافت کند.

این بازی در زمینی مستطیلی به طول 100-130 یارد و عرض 50-100 یارد انجام می شود. زمین با خطوطی مشخص می شود که مرزها و سایر قسمت ها را نشان می دهد، مانند محوطه جریمه، محوطه دروازه و دایره مرکزی.

هر تیم یازده بازیکن در زمین دارد که شامل یک دروازه بان، مدافعان، هافبک ها و مهاجمان می شود. دروازه بان تنها بازیکنی است که مجاز به استفاده از دستان خود در محوطه جریمه است که محوطه ای به شکل جعبه در مقابل تیرک دروازه است.

بازیکنان از پاها، پاها، سینه و سر خود برای کنترل توپ و پاس دادن آن به هم تیمی های خود استفاده می کنند. این بازی برای موفقیت نیاز به ترکیبی از آمادگی جسمانی، سرعت، مهارت و کار گروهی دارد.

استادیوم فوتبال
استادیوم فوتبال

قوانین فوتبال

فوتبال علاوه بر قوانین اولیه بازی، قوانین و مقررات متعدد دیگری نیز دارد که بر جنبه های مختلف بازی مانند آفساید، خطاها و کارت های زرد و قرمز حاکم است.

آفساید زمانی اتفاق می‌افتد که بازیکن مهاجم در زمان ارسال توپ به دروازه حریف از توپ و مدافع دوم به آخر نزدیک‌تر باشد. این قانون برای جلوگیری از کسب برتری ناعادلانه بازیکنان نسبت به تیم مدافع وضع شده است.

خطاها زمانی رخ می دهد که بازیکنی مرتکب عمل غیرقانونی مانند زمین خوردن، هل دادن یا لگد زدن به حریف شود. داور بسته به شدت خطا می تواند یک ضربه ایستگاهی یا پنالتی را برای تیم مقابل اعلام کند.

کارت های زرد و قرمز برای نظم دادن به بازیکنانی که مرتکب خطاهای جدی یا رفتار غیرورزشی می شوند استفاده می شود. کارت زرد یک اخطار است، در حالی که کارت قرمز باعث اخراج بازیکن از زمین می شود و تیم آنها باید تا پایان بازی با یک بازیکن کمتر بازی کند.

در خاتمه، فوتبال یک ورزش محبوب و هیجان انگیز است که به مهارت، سرعت و کار گروهی نیاز دارد. این بازی در یک زمین مستطیل شکل با دو تیم یازده بازیکن انجام می شود و هدف این است که با وارد کردن توپ به تیرک دروازه تیم مقابل، گلزنی کنید. این بازی دارای مجموعه ای از قوانین و مقررات است که بر جنبه های مختلف بازی حاکم است و تقریباً در همه کشورهای جهان بازی می شود.

Hesam
1 مارس 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *