لوکا مودریچ چوپان

لوکا مودریچ (Luka Modric) بازیکن تیم رئال مادرید و تیم ملی کرواسی پایان دهنده دوران سلطنت کریستیانو رونالدو و لیونل مسی می باشد. او به عنوان بهترین بازیکن جهان انتخاب شده است. مودریچ افتخارات زیادی در دنیای فوتبال کسب کرده است. از او به عنوان برترین بازیکن تاریخ کرواسی یاد می شود. ما در این مقاله به زندگی شخصی و حرفه ای این بازیکن حرفه ای تیم ملی کرواسی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

کودکی لوکامودریچ با لباس میلان
کودکی لوکامودریچ با لباس میلان

بیوگرافی لوکا مودریچ هافبک تیم ملی کرواسی

لوکا مودریچ، هافبک تیم ملی کرواسی متولد 9 سپتامبر 1985 در شهر زادار میباشد. قد وی 1.72 بوده و 66 کیلوگرم وزن دارد.

لوکا که در روستای مودریچ شمال شهر زادکار کشور کرواسی چشم به جهان گشود. پدرس لوکا نامش استیپ که شغل مکانیکی نظامی داشته و مادرش رادویکا نیز کارمند یک شرکت خیاطی بود. او دوتا خواهر داشت. خانواده اش به دلیل قتل عام مردم در جنگ بوسنی و صربستان از روستای خود فرار کردن و تا 7 سال در هتل شهر زادکار کرواسی زندگی کردند.

مقاله مرتبط: زندگی نامه لیونل مسی | همه چیز در مورد بهترین بازیکن جهان

بیوگرافی لوکا مودریچ ستاره فوتبال جهان
صحنه جالب جدال لوکا مودریچ و کریس رونالدو

زندگینامه لوکا مودریچ و داستان زندگی شخصی لوکا مودریچ:

پدرش پس از برگشت از ارتش به عنوان مسئول فنی فرودگاه زادار انتخاب شد. مودریچ نیز از سال 2000 به آکادمی دینامو رفت و بعد از آن سه سال را در زیرینیسکی بازی نمود. او که 18 سال سن داشت در موستار به بهترین بازیکن لیگ بوسنی برگزیده شد. حالا به دیناموزاگرب برگشت. بازی لوکا مودریچ در زاپارسیچ شروع شد و این باشگاه قرارداد ده ساله با او بست. در سال 2006 نیز او دوباره به تیم دینامو پیوست و در این باشگاه سه لیگ و دو جام حذفی و یک سوپر کاپ برد. زندگینامه لوکا مودریچ دارای فراز و نشیب های زیادی بوده است. او با فقر و تنگ دستی و جنگ و ترک خانه خودش در کودکی مواجه بوده است.

شروع فوتبال از پارکینگ هتل

لوکا فوتبال خودش را از پارکینگ هتل محل اقامت خودش آغاز نمود. او که از سال 1992 تنها هفت ساله بود در مدرسه آکادمی ورزشی ثبت نام کرد و علاقه داشت تا فوتبالیستی شبیه فرانچسکو توتی شود. زندگینامه لوکا مودریچ از کودکی با فوتبال عجین شده بود.

لوکا مودریچ در تیم ملی کرواسی

لوکا مودریچ، هافبک ریز نقش اهل کرواسی در سال 2006 توسط اسلاوان بیلیچ کشف شد. به اعتقاد او، لوکا مودریچ بهترین جایگزین برای ستاره‌ها نسل دهه نود میلادی برای تیم ملی کرواسی است.

در سال 2008 لوکا مودریچ بازی خود را برای عموم فوتبال دوستان به نمایش گذاشت. یورو 2008 شروع شد، در 3 بازی اساسی لوکا مودریچ حواس بسیاری از باشگاهای اروپایی رو به خود جلب کرد. در بازی برابر اتریش گل پیروزی بخش تیمش رو به ثمر رسوند و در دو بازی برابر آلمان و ترکیه بازیکن کیلیدی تیم به شمار آمد. اما در این مسابقات از گروهشان صعود نکردند.

مودریچ در سال 2018، تیم ملی کرواسی را به همراه هم تیمی هایش به فینال جام جهانی 2018 رساند. اما در در فینال مغلوب فرانسه قدرتمند شدند.

در حال حاضر لوکا مودریچ به دنبال تمام کردن این ناکامی ها در جام جهانی 2022 قطر میباشد.

امشب 22 آذر در برابر آرژانتین بازی نیمه نهایی را قرار است مودریچ با یارانش در تیم ملی کرواسی در ورزشگاه لوسیل  با داوری دنیله اورستو به میدان بروند.

لوکا مودریچ
لوکا مودریچ در لباس تیم ملی کرواسی

 لوکا مودریچ در تیم های باشگاهی

مودریچ در 17 سالگی به دینامو زاگرب پیوست. در این تیم به بازیی نکرد و در سال اول قرضی داده شد به زرینسکی موستار، در طی 22 بازی 8 گل به ثمر رسوند و در سال 2004 دوباره به یک تیم به اسم اینتر زاپرشیچ قرضی داده شد. در این سال حواس مسئولان دینامو زاگرب را به خود جلب کرد. بلاخره در سال 2005 در ترکیب اصلی قرار گرفت.

پس از 3 سال بازی درخشان مودریچ با به ثمر رسوندن 26 گل در 94 بازی و بازی سازی های فوق العاده این هافبک ریز نقش تیم تاتنهام خواهان مودریچ 23 ساله شدند.

برای این انتقال تاتنخام مجبور به پرداخت 21 میلیون یورو شد که این مودریچ را به گران قیمت ترین بازیگن تاریخ فوتبال کرواسی تبدیل کرد. در 4 سال حضورش تاتنهام بازی های بسیار عالی را به نمایش گذاشت و موفق به زدن 13 گل در 127 بازی شد.

در سال 2012 باشگاه رئال مادرید خواهان این هافبک خوش آتیه شدند. مودریچ در رویاهای خود آرزوی بازی کردن در تیم رئال مادرید میدید و در این سال وارد باشگاه بزرگ رئال مادرید شد. در حال حاظر تمام بازیکنان جوان آرزوی بازی در کنار این فوق ستاره کرواسی دارند. تا به حال در رئال مادرید 307 بازی به میدان رفته و 25 گل به ثمر رسونده است.

لوکا مودریچ
لوکا مودریچ در لباس رئال مادریدپ

ستاره شدن مودریچ تا پیوستن وی به تاتنهام

مودریچ که لقب پرنده و کرویف بالکان را داشت، در یورو 2008 توانست ستاره دنیا شود. او یک گل دیدنی به تیم اتریش زد و در بازی برابر آلمان نیز بهترین عملکرد را نشان داد. در مرحله یک چهارم نیز در برابر ترکیه نمایش درخشانی از خودش نشان داد. اما کروات ها در ضربات پنالتی اوت شدند. در یورو اخیر نیز مودریچ در برابر ستاره های اسپانیا عملکرد مناسبی داشت. کرواسی توسط سرخ ها در مرحله گروهی اوت شد. عملکرد بی نظیرش در یورو 2008 نیز توانست توجه های باشگاه های مختلفی را به سمت او برگرداند. او در آخر با 21 میلیون یورو به تیم تاتنهام پیوست و لقب گران قیمت ترین بازیکن تاریخ کرواسی را یا یدک کشید.

او همچنین در سال 2013 با 30 میلیون پوند از تاتنهام به رئال مادرید پیوست. در اولین حضورش در رئال اسپانیا با آخرین فصل حضور مورینیو همزما شد و خیلی کم به بازی گرفته شد. اما با آمدن آنجلوتی همه چیز به نفعش تمام شد. او یکی از مهم ترین ارکان اصلی تیم رئال برای کسب عنوان قهرمانی لیگ اروپا و کوپا دل ری بود. همچنین در همین سال در تیم منتخب لیگ قهرمانان اروپا قرار گرفت.

لیونل مسی و لوکا مودریچ
لیونل مسی و لوکا مودریچ در جام جهانی روسیه

افتخارات فردی و تیمی لوکا مودریچ

افتخارات مودریچ با دیناموزاگرب

قهرمانی لیگ برتر فوتبال کرواسی (3 بار):2005–06، 2006–07، 2007–08
قهرمان شدن جام حذفی کرواسی (2 بار):2007، 2008
قهرمان سوپر جام کرواسی:2006

افتخارات لوکا مودریچ با رئال مادرید

 • قهرمان لیگ قهرمانان اروپا: 2013/2014 — 2015/2016 — 2016/2017 — 2017/2018
 • قهرمان سوپرجام اروپا: 2017/2016/2014
 • قهرمان جام باشگاه های فوتبال جهان: 2017/2016/2014
 • قهرمان کوپا دل ری: 14–2013
 • قهرمان سوپرجام فوتبال اسپانیا: 2012/2017
 • قهرمان لالیگا: 17–2016

افتخارات فردی لوکامودریچ

 • بهترین بازیکن لیگ بوسنی:2003
 • امید سال فوتبال کرواسی:2004
 • بهترین بازیکن از حاضر در لیگ کرواسی از نظر نشریات:2005
 • بهترین بازیکن در لیگ کرواسی:2007
 • بهترین بازیکن سال کرواسی:2007، 2008، 2011، 2014
 • برترین تیم در مسابقات یورو از نظر یوفا:2008
 • بهترین بازیکن سال در باشگاه تاتنهام:2011
 • بهترین بازیکن جام جهانی:2018
 • بهترین بازیکن اروپا:2018
 • بهترین بازیکن سال فیفا:2018
مودریچ بهترین بازیکن سال 2018
لوکا مودریچ بهترین بازیکن سال 2018 در جهان

 

حضور لوکا مودریچ جام جهانی 2018 روسیه

مودریچ که با تیم ملی کرواسی توانست در جام جهانی 2018 نیز افتخار آفرینی کند. آنها که به عنوان اولین تیم گروه D بالا آمدند و در اولین مرحله حذفی در مقابل تیم دانمارک قرار گرفتند و آنها را با پنالتی از دور رقابت ها حذف کردند و در مرحله بعد نیز به مصاف تیم روسیه میزبان رفتند و نتیجه این بازی نیز در پنالتی به سود کرواسی تمام شد و مرحله بعدی که آنها باعث حذف انگلیس شدند و تا فینال این مسابقات پیش رفتند. آنها در فینال مقابل فرانسه قرار گرفتند که با نتیجه 4-2 مغلوب شدند و نایب قهرمان این دوره از رقابت ها برای اولین بار قرار گرفتند و این نسل فوتبال کرواسی به عنوان نسل طلایی یاد می شود.

لوکا مودریچ و امباپه در فینال جام جهانی 2018
لوکا مودریچ و امباپه در فینال جام جهانی 2018

 

حضور لوکا مودریچ جام جهانی 2022 قطر

لوکا مودریچ در جام جهانی قطر 2022 نیز خوش درخشید، آنها که در این دوره در گروه F با مراکش، بلژیک و کانادا همگروه بودند و به عنوان تیم دوم به دور بعد صعود کردند. در دور بعد آنها با تیم ژاپن روبرو شدند و در ضربات پنالتی ژاپنی ها را از میان برداشتند. در دور نیمه نهایی نیز آنها نتوانستند از سد آرژانتین عبور کنند و با نتیجه 3 – 0 به دور رده بندی با مراکش رسیدند. آنها توانستند در مسابقه رده بندی در مقابل مراکش 2-1 بازی را برده و به عنوان دومین بار متوالی در جمع سه تیم بالایی جام جهانی قرار بگیرند. یاران لوکا مودریچ در جام جهانی 2022 نیز توانستند به مقام سوم برسند. بازی آرژانتین کرواسی و تصاویری که از مودریچ در این بازی به ثبت رسید که در حال گریه کردن و ناراحتی بود سالها بعد در خاطرات باقی خواهد ماند. او که رهبر تیم کرواسی است و در زمین بسیار خوبی بازی کرد توانست تیم ملی کشورش را تا این مرحله از رقابت ها بالا بیاورد.

جشن سومی جام جهانی بازیکنان کرواسی
جشن سومی جام جهانی بازیکنان کرواسی با فرزندانشان

لوکا بالاتر از مسی و رونالدو

مودریچ در سال 2018 ابتدا جایزه بهترین بازیکن سال اروپا را گرفت و دو ماه بعد نیز بعد از سالها یکه تازی مسی و رونالدو به عنوان بهترین بازیکن سال 2018 فیفا انتخاب شد.

درباره همسر و فرزندانش

لوکا مودریچ با زنی بنام وانیا بوسنیچ ازدواج کرد. آنها در سال 2006 و در زمان بازگشت همسرش به دینامو زاگرب باهم معاشرت کردند و لوکا به محض اینکه اعتماد و اطمینان کاملی به او داشت. او را به عنوان زن رویاهایش برگزید. وانیا همسر قدرتمندی است که پشت سر لوکا مودریچ قرار دارد. او مغز جنگ های انتقالی لوکا بود که باعث شد تا به تاتنهام و رئال مادرید پیشنهاد مثبت دهد.

لوکای خجالتی در ماه می 2010 در زاگرب پایتخت کرواسی بعد از چهار سال آشنایی با وانیا بوسنیچ ازدواج کرد. اولین فرزند آنها یک پسر بنام ایوانو بود که در سال 2010 به دنیا آمد و دخترش نیز در سال 2013 متولد شد. آنها در سال 2017 نیز سومین فرزند خود بنام سوفیا را به دنیا آوردند. مودریچ عاشق خانواده اش هست و به طور کلی زندگی آرامی دارند. همه به خاطر فروتنی و خجالتی بودنش او را دوست دارند. او به یک اصل معتقد است “من تنها سعی می کنم بهترین کار را در زمین فوتبال انجام دهم. من یک مدل یا چیزی نیستم من یک بازیکن فوتبال هستم این سخنان مودریچ است. نها چیزی که در ذهن لوکا از فوتبال پیشی می گیرد خانواده او است. برای او ، این در مورد دو F است- فوتبال و خانواده.

همسر و فرزندان لوکا مودریچ
همسر و فرزندان لوکا مودریچ

بستگان لوکا مودریچ مارک ویدوکا است

حتما نمی دانستید که مارک ویدکا فوتبالیست سابق جهان در استرالیا با لوکا مودریچ کروات پسر عمو هستند. خانواده مارک ویدوکا ریشه کرواسی دارند و در دهه 60 به استرالیا مهاجرت کردند.

ویژگی های لوکا مودریچ

 • بهترین هافبک مدرن امروزی
 • توانایی عالی در بازی سازی سریع و خلاقانه
 • مودریچ دید عالی را در زمین دارد
 • امکان تغییر مسیر یک بازی با گذراندن و کارهای انفرادی و تلاش های طولانی مدت
 • قابلیت بازی با هردو پا را دارد
 • قابلیت خلق موقعیت های سریع و حرفه ای و پا توپ قدرتمند
 • توانایی عالی در ارسال دقیق پاس در فاصله های دور و کوتاه
 • الهام بخش هزاران فوتبالیست کروات نظیر جوسکو گواردیول, نیکولا ولاسیچ, دومینیک لیواکوویچ، و غیره
همسر و فرزندان لوکا مودریچ
همسر و فرزندان لوکا مودریچ در قهرمانی رئال مادرید

لوکا مودریچ هافبک تیم ملی کرواسی

به پایان مقاله زندگینامه لوکا مودریچ رسیده ایم. همانطور که می دانید او نقش پررنگی در تیم ملی کرواسی داشته است. قطعا تا سالها بعد همانند او در تیم کروات ها نخواهد بود. جام جهانی قطر نیز احتمال آخرین حضورش در لباس تیم ملی کرواسی باشد. دالیچ سرمربی کرواسی در این رقابت ها به او فرصت بی نظیری داد و توانست تیم ملی کشورش را تا نیمه نهایی و سومی جام جهانی بالا بیاورد و این یک رکورد دوباره برای کرواسی محسوب می شود. از لوکا به عنوان یک جانشین خلق برای نسل طلایی کروات ها در دهه 90 نظیر شوکر، بوبان و پرسینچکی یاد می برند.

 

همه چیز در مورد زندگی نامه فوتبالیست ها را در سایت ورزشی بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *