اسطوره های فوتبال ایران

5 تا از اسطوره های فوتبال ایران

در تیم ملی فوتبال ایران بازیکنان و ورزشکاران حرفه ای و قدرتمند بسیار زیادی وجود داشته اند که با بازی های جوانمردانه خود موفقیت ها و پیروزی های زیادی را برای کشور به دست آورده اند. بازیکنانی که باعث موفقیت و پیروزی تیم ملی کشور خود شده اند و توانسته اند برای این تیم و کشورشان افتخار آفرینی کنند به اسطوره های فوتبال ایران معروف شده اند.

برخی از این افراد مانند محمد مایلی کهن، علی پروین و علی دایی هستند که از معروفیت و محبوبیت چشم گیری در کشور ایران برخوردار می باشند. در این مقاله قصد داریم شما را با پنج تا از محبوب ترین ها آشنا کنیم..

نوشته شده در ورزشی.

علی پروین

5 تا از اسطوره های فوتبال ایران
5 تا از اسطوره های فوتبال ایران

علی پروین یکی از قهرمانان ملی می باشد که در تاریخ ۳ مهر ماه سال ۱۳۲۵ در شهر تهران به دنیا آمده است و اکنون ۷۵ ساله می باشد. او در زمان گذشته سابقه سرمربی گری تیم پرسپولیس و همچنین تیم ملی را داشته است و موفقیت های زیادی را نیز به همراه آن ها به دست آورده است. پست او در تیم ملی هافبک هجومی بود و با پیراهن شماره ۷ در این تیم بازی می کرد. از بزرگ ترین افتخارات او در تیم ملی می توان به ۲ بار قهرمانی در جام ملت های آسیا و همچنین ۲ بار قهرمانی در جام تخت جمشید اشاره کرد. علی پروین توانست در طی مدت زمان حضور خود در فوتبال ۹۵ گل باشگاهی و ۱۳ گل ملی را به ثمر برساند و از پر افتخارترین های فوتبال این کشور به حساب آید.

 

محمد پنجعلی

اسطوره های فوتبال ایران

سید محمد پنجعلی که از دیگر اسطوره های تاریخ فوتبال ایران محسوب می شود در آذر ماه سال ۱۳۳۴ به دنیا آمده است. او در پست مدافع در تیم های ملی و باشگاهی فعالیت می کرده است و توانسته است افتخارات بسیار زیادی را نیز به نام خود به ثبت برساند. سید محمد پنجعلی در دوران فوتبالی خود در تیم هایی مانند پرسپولیس، الاتحاد قطر و همچنین فتح تهران به میدان رفته است و موجب پیروزی های آن ها شده است. از جمله افتخارات این بازیکن تاریخی می توان به ۲ بار قهرمانی در جام ملت های آسیا اشاره کرد که در آن بازی محمد پنجعلی توانست تاثیر گذار ترین بازیکن میدان محسوب شود.

 

ناصر حجازی

اسطوره های فوتبال ایران

دروازه بان سابق تیم ملی فوتبال ایران آقای ناصر حجازی بوده است که در تاریخ ۲۳ آذر ماه سال ۱۳۲۸ به دنیا آمده بود. وی در تاریخ ۲ خرداد ماه سال ۱۳۹۰ و در سن ۶۲ سالگی در شهر تهران از دنیا رفت. این شخص در تیم های بسیاری مانند تاج، استقلال و محمدان سابقه حضور داشته است و توانسته است بار ها برای این تیم ها بدرخشد. از مهم ترین افتخارات این شخص از فوتبالیست های استقلال در طی مدت زمان زندگی فوتبالی خود می توان به قهرمانی استقلال در جام ملت های آسیا در سال ۱۳۵۱ اشاره کرد. همچنین ناصر حجازی سابقه مربی گری در تیم هایی مانند ماشین سازی تبریز، استقلال و نساجی مازندران را داشته است.

 

علی دایی

اسطوره های فوتبال ایران

علی دایی که از پر افتخار ترین بازیکنان و اسطوره های ملی فوتبال ایران می باشد در تاریخ ۱۴ بهمن ماه سال ۱۳۴۸ و در شهر اردبیل به دنیا آمده است. وی در دوران فوتبالی خود در پست مهاجمی حضور داشته است و توانسته است نزدیک به ۱۰۹ گل ملی را برای کشورش به ثمر برساند و تا سال ۱۴۰۰ رکورد دار این تعداد گل باقی بماند. او سابقه حضور در تیم هایی مانند پرسپولیس، السد، بایرن مونیخ و الشباب را داشته است و توانسته است گل های زیادی را نیز برای این تیم ها به ثمر برساند. از مهم ترین و بزرگ ترین افتخارات این شخص می توان به قهرمانی در جام ملت های آسیا در سال ۱۹۹۶ تا سال ۲۰۰۴ اشاره کرد.

 

احمد رضا عابد زاده

دروازه بان سابق تیم ملی آقای احمد رضا عابدزاده می باشد که در تاریخ ۴ خرداد ماه سال ۱۳۴۵ به دنیا آمده است. وی سابقه مربی گری در تیم هایی مانند سایپا، استقلال اهواز و پرسپولیس را داشته است و همچنین توانسته است افتخارات زیادی را برای آن ها به دست بیاورد. احمد رضا عابدزاده در حال حاضر ۵۵ ساله می باشد و فرزند خود را برای حضور در تیم ملی در پست دروازه بانی تربیت کرده است. وی در سال ۱۹۹۸ همراه با تیم ملی ایران توانست به جام جهانی صعود کند و یک بازی تماشایی را از خود در آن مسابقات بر جای بگذارد.

sajjad
11 مارس 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *