چند تا از به یاد ماندنی ترین لحظات جام جهانی 

جام جهانی فوتبال یکی از پر طرفداران ترین رویدادهای ورزشی جهان است. جام جهانی فوتبال هر 4 سال یکبار برگزار میشود و میلیون ها نفر در سراسر جهان بازی های تیم های ملی در این رویداد را از طریق تلویزیون تماشا میکنند و چند میلیون نفر به کشور برگزار کننده میروند تا بازی ها را از نزدیک ببینند. اتفاقاتی که در جام جهانی رخ میدهد در حافظه همه ثبت میشود.

9 تا از به یاد ماندنی ترین لحظات جام جهانی

بعضی از این لحظات به یاد ماندنی را لیست کرده ایم تا در آستانه جام جهانی فوتبال 2022 در قطر مروری داشته باشیم بر این لحظات خاطره انگیز. با سایت باشگام همراه باشید با 20 لحظه به یاد ماندنی در تاریخچه جام جهانی فوتبال.

با وبسایت ورزشی همراه باشید.

9 تا از به یاد ماندنی ترین لحظات جام جهانی

1 – گل مارادونا به انگلیس در جام جهانی 1986

9 تا از به یاد ماندنی ترین لحظات جام جهانی
گل مارادونا به انگلیس در جام جهانی 1986

در مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی فوتبال 1986 آرژانتین با انگلیس رو به رو شد. در آن زمان آرژانتین با انگلیس تنش های سیاسی داشت و انگلیس یکی از جزایر آرژانتین را تصاحب کرده بود ولی گل های زیبا مارادونا در این بازی و برد آرژانتین، موجب شادی مردم آرژانتین شد.

مارادونا در این صحنه یک حمله را از وسط زمین آغاز کرد. چندین بازیکن را جا گذاشت و با دریبل دوازه بان یک گل زیبا را به ثمر رساند.

 

2 – گوردون بنکس، در برابر ضربه پله، 1970

9 تا از به یاد ماندنی ترین لحظات جام جهانی
گوردون بنکس، در برابر ضربه پله، 1970

در بازی برزیل در مقابل انگلیس، در مرحله گروهی جام جهانی 1970، گوردون بنکس دروازه بان تیم ملی انگستان بود. این دروازبان با یک شیرجه دیدنی ضربه سر پله را مهار کرد و این لحظه به عنوان مهار قرن در تاریخ ثبت شد.

 

3- جشن گل مارکو تاردلی در فینال، 1982

9 تا از به یاد ماندنی ترین لحظات جام جهانی
جشن گل مارکو تاردلی در فینال، 1982

اگر فقط به یک یادآوری نیاز دارید که چگونه فوتبال می تواند احساسات را تحریک کند، این صحنه را بررسی کنید. مارکو تاردلی، هافبک ایتالیایی پس از برتری 2-0 تیمش در فینال جام جهانی مقابل آلمان غربی، جشن گلی را برگزار کرد که شبیه به هیچ چیز دیگری نبود. او که به سمت نیمکت می دوید، کاملاً خیس آب شده بود، جیغ می زد و گریه می کرد. در نهایت آلمان غربی 1-3 شکست خورد و ایتالیا قهرمان جهان شد.

 

4- “دست خدا” دیگو مارادونا، 1986

9 تا از به یاد ماندنی ترین لحظات جام جهانی

در این رویارویی بین آرژانتین و انگلیس، یک مهار ضعیف توپ توسط پیتر شیلتون، دروازه بان انگلیس و مارادونا نابغه آرژانتینی، توپ به هوا رفت و معلق ماند. مارادونا ابتدا به توپ رسید و از دست خود – به جای سر – برای ضربه زدن به توپ استفاده کرد و این توپ گل شد. با وجود اعتراض بازیکنان انگلیس، داور این ضربه با دست را ندیده بود و گل را پذیرفت. مارادونا سپس گل شگفت‌انگیز خود را به ثمر رساند (شماره یک)، و آرژانتین از یک چهارم نهایی بالا رفت و در فینال مقابل آلمان غربی پیروز شد و قهرمان جام جهانی فوتبال شد.

 

5- کویت پس از گل، 1982

9 تا از به یاد ماندنی ترین لحظات جام جهانی

در یکی از عجیب‌ترین اتفاقات تاریخ جام جهانی، فرانسه با نتیجه 3-1 مقابل کویت پیش بود که گل دیگری را به ثمر رساند و مدافعان کویت معتقد بودند که این گل آفساید است و اعتراض کردند . رئیس اتحادیه فوتبال کویت، شاهزاده فهید، به بازیکنانش گفت که به نشانه اعتراض از زمین خارج شوند و داور هم در برابر این اعتراض ها به طرز احمقانه ای گل را مردود اعلام کرد و به این ترتیب اجازه داد بازی ادامه یابد. فرانسه در نهایت گل دیگری به ثمر رساند و 4-1 پیروز شد.

 

6- اشک های Gazza، 1990

9 تا از به یاد ماندنی ترین لحظات جام جهانی

یکی از تصاویر ماندگار جام جهانی 1990 ایتالیا زمانی بود که اشک های پاول گاسکوین انگلیسی در جریان بازی نیمه نهایی با آلمان غربی سرازیر شد. گازا کارت گرفت و از حضور در بازی بعد محروم شد این به معنی بود که در صورت موفقیت انگلستان، او فینال را از دست می داد که باعث گریه شدید گازا شد. اما در پایان آلمان غربی بار دیگر در ضربات پنالتی پیروز شد و انگلیس به فینال نرسید.

 

7 – اجرای پنج ستاره اولگ سالنکو، 1994

در خارج از کشور روسیه، افراد زیادی نام این مهاجم را نشنیده بودند، چه رسد به اینکه انتظار داشته باشند او در یک مسابقه پنج گل بزند. سالنکو در بازی شگفت‌انگیز مقابل کامرون، پنج گل زد تا بیشترین گل را از هر فردی در یک بازی جام جهانی به به نام خود ثبت کند و تیمش با نتیجه 6-1 پیروز شد. با وجود این برد، روسیه در مرحله اول حذف شد.

 

 

8- گل قیچی مانوئل نگرته در مقابل بلغارستان، 1986

9 تا از به یاد ماندنی ترین لحظات جام جهانی
گل قیچی مانوئل نگرته در مقابل بلغارستان، 1986

این گل رویای هر فوتبالیستی است. توپ برای مهاجم مکزیکی ارسال شد که از بیرون محوطه جریمه یک ضربه آکروباتیک و خوب ضربه ای زد و تیمش را با نتیجه 1-0 مقابل بلغارستان برد. این یکی از آن گل‌هایی بود که یک مهاجم می‌توانست صد بار دیگر تلاش کند و احتمالا هرگز به این شیرینی، توپ را نزند یا توپ گل نشود.

 

9- «چرخش کرایف» اولین بار در سال 1974 به نمایش درآمد

9 تا از به یاد ماندنی ترین لحظات جام جهانی
«چرخش کرایف» اولین بار در سال 1974 به نمایش درآمد

بسیاری از فوتبالیست ها نتوانسته اند مهارت هایی را به نام خود داشته باشند – اما این از استاد هلندی یوهان کرایف است. یکی از معروف ترین مهارت های فوتبال در این بازی هلند و سوئد در جام جهانی 1974 به نمایش درآمد. به نظر می‌رسید که کرایف گزینه‌های بسیار کمی در پشت دروازه دارد و به شدت توسط یک مدافع سوئدی مهار میشد، اما در یک صحنه حساس توپ را بین پاهایش به عقب برگرداند و مدافع را پشت سر گذاشت.

sajjad
17 ژانویه 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *