زندگینامه آماندا نونس

آماندا نونس یکی از مسلط ترین مبارزان تاریخ هنرهای رزمی ترکیبی (MMA) است. نونس متولد 30 می 1988 در سالوادور، باهیا، برزیل، به نامی شناخته شده در دنیای ورزش های رزمی تبدیل شده است. نونس که به خاطر ضربه‌های انفجاری و گراپلینگ عالی‌اش شناخته می‌شود، عنوان‌هایی را در هر دو بخش وزنه بردار و پر وزن قهرمانی نهایی مبارزه (UFC) کسب کرده است. در این مقاله، نگاهی دقیق‌تر به زندگینامه آماندا نونس خواهیم داشت و آنچه او را به یک ورزشکار برجسته تبدیل می‌کند، بررسی خواهیم کرد.

اوایل زندگی و شغل

نونس که در برزیل بزرگ شد، در سنین پایین با هنرهای رزمی آشنا شد. خواهر بزرگتر او، ونسا نونس، یک مبارز بود و آماندا تمرینات کاراته و بوکس را شروع کرد تا راه خواهرش را دنبال کند. در نهایت، نونس تمرینات خود را در جیو جیتسو برزیل (BJJ) و موی تای نیز آغاز کرد و مهارت کاملی را توسعه داد که به او در حرفه مبارزاتی او کمک می کرد.

Nunes اولین بازی حرفه ای خود در MMA را در سال 2008 انجام داد و اولین مبارزه خود را با TKO تنها در 35 ثانیه برد. او پیش از امضای قرارداد با UFC در سال 2013، رکورد 7-3 را جمع آوری کرد. در اولین بازی خود در UFC، نونس در دور اول شیلا گاف را با TKO شکست داد و زمینه را برای صعود او به ستاره شدن فراهم کرد.

اماندو نونز در جوانی
اماندو نونز در جوانی

حرفه UFC

اوایل دوران حرفه ای نونس در UFC با فراز و نشیب هایی همراه بود. او در سه مبارزه اول خود، از جمله پیروزی در برابر ژرمین د راندامی، قهرمان پیشین وزن سبک Strikeforce، پیروز شد. با این حال، او پس از آن متحمل شکست متوالی به Cat Zingano و سارا کافمن شد.

با وجود این مشکلات، استعداد و پتانسیل نونس غیرقابل انکار بود. او با پیروزی بر شاینا بازلر به عقب برگشت و سپس با میشا تیت برای عنوان بانتام وزن در UFC 200 روبرو شد. نونز سریعاً از تیت کار کرد و او را در دور اول به پایان رساند تا قهرمان جدید وزن باطل شود.

از آنجا، تسلط Nunes فقط افزایش یافت. او از عنوان خود در برابر روندا روسی، والنتینا شوچنکو (دوبار)، راکل پنینگتون و هالی هولم دفاع کرد و جایگاه خود را به عنوان یکی از بهترین وزنه‌های بانمک در تمام دوران تثبیت کرد.

نونس علاوه بر موفقیت در بخش بانتام وزن، در سال 2018 نیز قهرمان پر وزن شد و کریس سایبورگ را در ناک اوت خیره کننده 51 ثانیه ای شکست داد. این پیروزی، نونس را به اولین مبارز زن در تاریخ UFC تبدیل کرد که به طور همزمان در دو وزن عنوان قهرمانی را به دست آورده است.

آماندو نونز قهرمان UFC
آماندو نونز قهرمان UFC

سبک مبارزه

سبک مبارزه Nunes با قدرت و دقت او تعریف می شود. او یک مهاجم با استعداد با پا و زمان بندی عالی است و در زمین به همان اندازه خطرناک است. مهارت‌های گریپلینگ Nunes اغلب دست کم گرفته می‌شود، اما او یک کمربند سیاه در BJJ است و تمایل خود را برای بردن دعوا به تشک در صورت لزوم نشان داده است.

یکی از مهمترین مزایای نونس توانایی او در ضربه زدن از هر دو حالت ارتدوکس و پنجه جنوبی است. این امر او را برای پیش‌بینی مشکل می‌کند و به او اجازه می‌دهد تا زاویه‌ها و روزنه‌هایی ایجاد کند که سایر مبارزان نمی‌توانند. ضربه زدن نونس به ویژه ویرانگر است و او چندین حریف را با مشت و لگد بد به پایان رسانده است.

سبک بازی اماندا نونز
سبک بازی اماندا نونز

یکی دیگر از عناصر کلیدی سبک مبارزه نونس، سرسختی ذهنی اوست. او توانایی قابل توجهی برای حفظ آرامش و تمرکز تحت فشار، حتی در مبارزات پرمخاطره دارد. این سرسختی ذهنی، همراه با مهارت های بدنی او، او را به یک نیروی تقریباً بی نظیر در UFC تبدیل کرده است.

زندگینامه آماندا نونس

در خارج از هشت ضلعی، Nunes مشخصات نسبتاً پایینی را حفظ می کند. او از سال 2012 با یکی از مبارزان UFC، نینا انصاروف رابطه داشته است و این زوج در سپتامبر 2020 صاحب اولین فرزندشان، دختری به نام ریگان آن نونز شدند.

Hesam
30 مارس 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *