خداحافظی کارلوس دل سرو گرانده

خداحافظی کارلوس دل سرو گرانده :این داور 47 ساله اسپانیایی از مادرید پس از 20 سال قضاوت، زمانی که هدایت فینال لیگ  اروپا بین فیورنتینا و وستهام در پراگ را بر عهده گرفت، به اوج دوران قضاوت خود رسید.

این افتخار عالی ترین دستاورد برای افسر پلیس سابق است که داوری را در 17 سالگی آغاز کرد و اکنون در میان کهنه سربازان داوری و مورد اعتماد یوفت در گروه داوران نخبه یوفا قرار گرفته است. دل سرو گرانده در واقع با فینال های مهم اروپایی غریبه نیست. او در فینال لیگ قهرمانان اروپا 2021 بین منچسترسیتی و چلسی در پورتو و همچنین در فینال یوفا یورو 2020 بین ایتالیا و انگلیس در ومبلی به عنوان داور چهارم انجام وظیفه کرد.

احساس شگفت انگیر

در حال حاضر او از نگاه اولین نهایی خود در وسط میدان در پایتخت چک لذت می‌برد. قلب سنگین او درباره انتخاب خود صحبت می‌کند: “این یک احساس فوق العاده است. بدون شک، یک رویا به واقعیت پیوسته است.” داوری این مسابقه در این مرحله از دوره حرفه‌ای من یک افتخار بزرگ است و من از یوفا به خاطر اعتمادش به من تشکر می‌کنم. به عنوان یک داور سخت کوش، همیشه سعی کرده‌ام به طور مداوم پیشرفت کنم، زیرا می‌خواستم در مسابقات مهم و شاید یک روز در فینال شرکت کنم.

خداحافظی کارلوس دل سرو گرانده
خداحافظی کارلوس دل سرو گرانده

پیشرفت تدریجی

دل‌سرو گرانده از دوران نوجوانی در سال 1993 به داوری پرداخت. مانند اکثر داوران، او پس از شروع به فوتبال به عنوان بازیکن، به داوری روی آورد. او درباره این موضوع می‌گوید: “متوجه شدم که مهارت‌های لازم برای یک بازیکن خوب را ندارم. یکی از دوستانم یک داور حرفه‌ای بود و او مرا تشویق کرد که داوری را به عنوان یک راه متفاوت برای لذت بردن از حضور در فوتبال امتحان کنم. بسیار سریع علاقه‌مند به داوری شدم.”

او در سال 2010 به تیم داوری برتر اسپانیا پیوست و در لیگ برتر اسپانیا، یعنی لالیگا، فعالیت کرد و سه سال بعد نشان بین‌المللی خود را به دست آورد.

در فصل جاری، کارلوس دل‌سرو گرانده در پنج بازی لیگ قهرمانان اروپا و یک بازی لیگ کنفرانس اروپا حضور داشته است، از جمله در بازی برگشت مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا بین اینترمیلان و بنفیکا قضاوت کرده است.

باید خودانتقادگر باشید

دل‌سرو گرانده در طول مسیر داوری خود به باورهای شخصی مختلفی پایبند بوده است. او اینگونه توضیح می‌دهد: “به نظر من، یک داور باید شجاعت و به ویژه سختی ذهنی را از خود نشان دهد. همچنین، شما باید قادر باشید خودتان را ارزیابی کنید. اگر نتوانید با خودتان صادق باشید، پیشرفت نمی‌کنید.”

“متواضع بودن و دست پاچه نگاه داشتن به خود، امری بسیار مهم است. ممکن است پس از یک مسابقه خوب، احساس پادشاهی کنید، اما در مسابقه بعدی ممکن است عملکرد شما بهتر نباشد. بنابراین، همیشه بهتر است واقع‌بینانه باشید و همه چیز را با اندازه‌گیری صحیح در نظر داشته باشید. هر مسابقه بعدی چالشی جدید است.”

خداحافظی کارلوس دل سرو گرانده
خداحافظی کارلوس دل سرو گرانده

کمک داور زن :پوراس آیوسو “نمونه ای خوب”

یک کمک داور زن اسپانیایی در فینال پراگ در تیم داوری او حضور خواهد داشت: گوادالوپ پوراس آیوسو. او قبلا دل سرو گرانده را در مسابقات باشگاهی مهم اروپایی همراهی کرده است و اولین بازی خود در لیگ قهرمانان اروپا را در دیدار گروهی سپتامبر گذشته بین ناپولی و لیورپول انجام داد. دل سرو گرانده در مورد او می گوید: “گوادالوپه برای همه داوران زن از نظر دستاوردهایی که می توانند به دست آورند، نمونه خوبی است.” من بسیار خوشحالم که او عضوی از تیم من است.»

دل سرو گرانده و تیمش

پوراس آیوسو کمک داور زن این بازی در این مورد می‌گوید:«آن‌ها بسیار مهم هستند، زیرا آنها من را تشویق می‌کنند تا در طول فصل عملکرد خوبی داشته باشم. قبل از شروع سوت بازی فینال ما به دنبال لذت بردن از موقعیت خواهیم بود.»

او می گوید: «فکر می‌کنم شما نیز باید از این تجربه لذت ببرید، و ما می‌توانیم این کار را در زمان گرم کردن با ایجاد جو انجام دهیم با نگاه کردن به استادیوم، جمعیت، نگاه کردن به لحظه‌های پیش رو. سپس، وقتی برای مسابقه از رختکن و تونل بیرون می‌رویم، از آن زمان به بعد تمرکز کامل است.» کارلوس دل سرو گرانده همچنین بازی گروهی یوفا یورو 2020 بین کرواسی و چک را در همپدن پارک گلاسکو قضاوت کرد.

Hesam
7 ژوئن 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *