بیوگرافی حسن یزدانی

حسن یزدانی از جمله بهترین کشتی گیرهای تاریخ ایران می باشد که در بین مردم نیز محبوبیت فراوانی کسب کرده است. حسن به پهلوان یا پلنگ جویبار شهرت دارد. و با منش پهلوانی توانسته مدال های زیادی را برای ایران بدست بیاورد. در ادامه سایت ورزشی با بیوگرافی حسن یزدانی و زندگی شخصی و حواشی و جوایز و افتخارات او همراه ما باشید.

 

بیوگرافی حسن یزدانی؛ زندگی شخصی، حواشی و جوایز

حسن یزدانی متولد 5 دی ماه 1373 در شهر جویبار مازندران میباشد. او در رشته کشتی مدال ها و افتخارات زیادی کسب کرده است. یزدانی فارغ التحصیل فوق دیپلم تربیت بدنی و دانشجوی لیسانس مدیریت دولتی می باشد. حسن یزدانی دانشجوی سما دانشگاه آزاد بود و تحصیلات خود را در دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم شهر پیگیری می کرد ، وی دارای مدرک کارشناسی مدیریت می باشد. حسن از کشاورزی در روستا به مرد اول کشتی آزاد ایران و جهان رسید.

یزدانی از نوابع کشتی آزادکار ایرانی می باشد که تابحال در مسابقات و تورنمنت های مختلف عملکرد درخشانی داشت. او تجربه بالا رفتن از سکوهای مسابقات آسیایی ، جهانی و المپیک را در کارنامه خودش دارد. حسن یزدانی کشتی گیر محبوب ایرانی که تابحال با حاشیه بسیار کم و تمرکز اصلی روی ورزش ادامه داده است. یزدانی معتقد است که اگر تمام هدف تان را با وجود تلاش زیاد داشته باشید حتما موفق خواهید شد.

بیوگرافی حسن یزدانی؛ زندگی شخصی، حواشی و جوایز

حسن یزدانی از شش کشتی گیر آزادکار ایرانی محسوب می شود. که موفق به کسب مدال طلای مسابقات المپیک شده است. او با یک مدال طلا المپیک و یک مدال طلای جهان و یک مدال نقره جهانی در رده بندی بهترین کشتی گیرهای آزادکار در رتبه هفتم قرار دارد. با توجه به سن کم او می تواند در سال های آینده یکی از بهترین کشتی گیرهای تاریخ ایران شود. یزدانی در روستای لپو صحرا در جویبار استان مازندران متولد شد. پدر او کشاورز و مادرش خانه دار می باشد و دارای چهار برادر بوده و او یکی مانده به آخری می باشد. رضا یزدانی نیز از کشتی گیرهای مشهور از پسر عموهای پدرش حسن می باشد.

 

شروع کشتی از سن 11 سالگی

حسن یزدانی در دوران کودکی اش زمانی که مسابقات در شهرستان جویبار برگزار می شد، برای تماشا در مسابقات حضور پیدا می کرد و اینگونه شد که یزدانی به ورزش کشتی علاقه پیدا کرد. حسن کشتی خودش را از سال 1384 در سن 11 سالگی از روستا زیر نظر امید اسماعیل پور شروع کرد تا اینکه یک سال بعد در جویبار زیر نظر همت مسلمی ادامه داد.

بیوگرافی حسن یزدانی

پدر و برادر کشتی گیر داشت

با یکی از برادران خودم کشتی را شروع کردیم و در بین راه او به دلیل مسائل و مشکلات شخصی کشتی را رها کرد، پدر من هم در مسابقات محلی که برگزار می شد، شرکت می کرد. در واقع پدر و برادرم نیز کشتی گیر بوده اند.

 

حضور در تیم ملی کشتی ایران

حسن یزدانی اولین بار در سال 1390 به تیم ملی نوجوانان دعوت شد و چند ماه بعد در شهریور همان سال توانست به مدال برنز قهرمانی نوجوانان آسیا در وزن 50 کیلو دست یابد. حسن 19 روز بعد در مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان به مدال نقره رسید.

بیوگرافی حسن یزدانی

درخشش در جوانان جهان

این کشتی گیر جوان و پهلوان در تابستان 1393 زمانی که 20 ساله بود در وزن 66 کیلوگرم در مسابقات آزاد جوانان جهان در زاگرب کرواسی به قهرمانی جوانان جهان رسید. او بعد از کسب این مدال به رده سنی بزرگسالان تیم ملی آمد.

 

کسب طلای المپیک در ثانیه های پایانی:

درخشش حسن یزدانی در مسابقات المپیک ریو 2016 در سن 22 سالگی رخ داد. او در حالی که در فینال این مسابقات شش صفر عقب بود، توانست مسابقه را در ثانیه های پایانی به تساوی بکشاند و به دلیل دریافت آخرین امتیاز به مدال طلای المپیک دست یافت. این مدال برای کشتی ایران بسیار تاریخی بود. و بعد از 16 سال در رشته آزاد و وزن بالای 74 در المپیک طلا بدست آمد.

بیوگرافی حسن یزدانی

قهرمانی در وزن ۸۶ کیلوگرم

در نهایت حسن یزدانی بعد از المپیک ریو از وزن مثبت 74 به وزن بالای 86 آمد. و در اولین مسابقات جهانی پاریس 2017 به مدال طلا دست یافت.

 

ازدواج

البته بارها شایعات زیادی پیرامون ازدواج قهرمان کشتی ایران پخش شده بود. و هربار نیز توسط حسن تکذیب می شد. اما در سال 1402 شایعاتی قوت گرفت که نشان می دهد. حسن یزدانی با یک خانم اهل کرمانشاه ازدواج کرده و تصاویر آنها در محضر عقد دیده شده است.

حسن یزدانی

شخصیت اخلاقی حسن یزدانی و علاقه مندی ها:

حسن یک شخصیت فروتن و حجب حیایی دارد و در بیشتر مواقع خیلی ساکت است. معمولا در مهمانی های خانوادگی کمتر شرکت می کند و عاشق تمرین و ورزش است. حسن یزدانی درس خود را می خواند و بیشتر درگیر کار و زندگی است.

 

زیاد اهل فوتبال نیستم اما پرسپولیس را دوست دارم

حسن یزدانی بیان داشت که زیاد فوتبال نگاه نمی کند و حتی بازی های ملی را نیز چندان دنبال نمی کند اما طرفدار باشگاه پرسپولیس است. البته این طرفدار بودن هم خیلی جدی نیست و همیشه از دوران کودکی چندان علاقه ای به تماشای فوتبال نداشتم.

شخصیت اخلاقی حسن یزدانی

توصیه هایی به علاقه مندان کشتی

کشتی نیز همانند ورزش های دیگر دنیایی دارد. هرچقدر هم آن را یاد بگیری بازهم چیزهایی است که باید دنبالش بروی و آنها را در خودت تقویت کنی. مهم ترین چیز تمرین است و تمرین را باید سخت انجام دهید.

 

فعالیت های اجتماعی حسن یزدانی

حسن در سال 1396 بعد از زلزله استان کرمانشاه به همراه جمعی از کشتی گیرهای دیگر در مناطق زلزله زده این استان حاضر شد. ضمن دیدار با مردم و همدردی با آنها ،کمک های نقدی و غیر نقدی خودش را به همراه جامعه کشتی به مردم زلزله زده اهدا نمود.

حسن یزدانی در راستای مسئولیت اجتماعی خود 23 آبان 1396 در جمع کودکان سندروم داون حاضر ده و به صورت نمادین با آنها کشتی گرفت.

بعد از حادثه پلاسکو و شهادت آتش نشان ها او در رقابت های بین المللی کشتی آزاد جهان در مشهد با لباس آتش نشان ها جایزه اش را دریافت نمود.

خانواده حسن یزدانی

اصالت و خادم امام رضا

حسن یزدانی اصالت اهل چرات در سواد کوه می باشد و در بسیاری از مسابقات بر روی دوبنده او لفظ یا علی درج شده است. ایشان در اسفند ماه 1395 خادم حرم امام رضا (ع) شد و طلای المپیک 2016 را به حرم امام هشتم اهدا نمود.

 

افتخارات شخصی

حسن در سال های 95 و 96 با آرای مردم به عنوان بهترین ورزشکار مردم سال انتخاب گشت. ایشان در سال 1399 با نظرسنجی اتحادیه جهانی کشتی از سمت طرفداران به عنوان محبوب ترین آزادکار دنیا انتخاب شد. همچنین ایشان در مسابقات توکیو 2021 در ثانیه های آخر رقابت را با نتیجه 4-3 به حریف سنتی خودش دیوید تیلور واگذار کرد و به مدال نقره دست پیدا کرد.

 

زندگی کشتی گیر حسن یزدانی

زندگی کشتی گیر حسن یزدانی

حسن یزدانی در یک خانواده شش نفره زندگی کرده و 3 برادر دارد. یزدانی پسر سوم این خانواده می باشد. پدرش در رشته کشتی فعالیت دارد. و البته به طور حرفه ای کار نمی کند. و یک کشتی کار سنتی است. محل زندگی یزدانی در گیل خواران شهرستان جویبار می باشد. همچنین یزدانی در رابطه با مردم شهرش همیشه گفته هم شهری هایم احترام زیادی برای قهرمانان قائل هستند و علاقه به کشتی در آنها موج می زند.

زندگی کشتی گیر حسن یزدانی

حسن یزدانی در سال های ابتدایی کشتی

حسن یزدانی کشتی را از سن یازده سالگی و در سال 2006 میلادی آغاز کرد. او پس از چند سال و در سال 2011 به عضویت تیم ملی نوجوانان ایران درآمد و در آگوست سال 2011 با شرکت در مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا 2011 به مدال برنز وزن 50 کیلوگرم دست یافت. نوزده روز پس از کسب مدال برنز آسیا، یزدانی در مسابقات کشتی قهرمانی نوجوانان جهان شرکت کرد و با کسب عنوان دوم به مدال نقره وزن 50 کیلوگرم کشتی آزاد قهرمانی نوجوانان جهان دست یافت.

حسن یزدانی در ژوئن سال 2014 به عنوان نماینده وزن 66 کیلوگرم تیم ملی کشتی آزاد جوانان ایران در مسابقات کشتی آزاد قهرمانی آسیا شرکت کرد و با پیروزی مقابل همه رقیبان به قهرمانی رسید و مدال طلا گرفت. او دو ماه بعد در مسابقات کشتی آزاد جوانان جهان در زاگرب کرواسی در وزن 66 کیلوگرم شرکت کرد و قهرمان جوانان جهان شد. یزدانی پس از این قهرمانی به رده سنی بزرگسالان آمد. و در همان سال در لیگ برتر کشتی ایران توانست ختاگ تسابلوف قهرمان وزن 70 کیلوگرم جهان از روسیه را شکست دهد.

حسن یزدانی در سال های ابتدایی کشتی

مدال های یزدانی از کودکی تا به رده سنی جوانان

 • مدال برنز قهرمانی نوجوانان آسیا 2011 در وزن 50 کیلوگرم
 • مدال نقره قهرمانی نوجوانان جهان 2011 در وزن 50 کیلوگرم
 • مدال طلا قهرمانی جوانان آسیا 2014 در وزن 66 کیلوگرم
 • مدال طلا قهرمانی جوانان جهان 2014 در وزن 66 کیلوگرم

کشتی حسن یزدانی و دیوید تیلور

کشتی گیر حسن یزدانی در فینال مسابقات جام جهانی کرمانشاه 2017 در مقابل کشتی گیر دیوید تیلور از کشور آمریکا با نتیجه 8 بر 4 مغلوب شد.

حسن یزدانی در سال های ابتدایی کشتی

سرما خوردگی حسن یزدانی قبل از جام جهانی

حسن یزدانی کشتی گیر مشهور ایرانی چند روز قبل از شروع مسابقات کشتی جام جهانی 2017 دچار سرما خوردگی شدید شد. با این حال به دلیل کشتی گرفتن برای تیم ملی ایران در این مسابقات شرکت نمود. با وجود سرما خوردگی و تزریق آنتی بیوتیک به بدنش در شرایط سخت در این رقابت ها کتی گرفت و با اقتدار به فینال راه یافت. حسن در دیدار فینال مقابل کشتی گیر مشهور آمریکایی دیوید تیلور قرار گرفت. او در یک کشتی حساس و نفس گیر در حالی که از حریف خود پیش بود ، ناگهان در زمان رد و بدل شدن فن روی پل رفت و با ضربه فنی نتیجه را واگذار کرد. بدین ترتیب یزدانی به دلیل سرما خوردگی بسیار شدید این کشتی را در مقابل دیوید تیلور واگذار کرد.

حسن یزدانی

ماجرای کشتی حسن یزدانی و جردن باروز

مسابقه کتی که در مسابقات جام جهانی 2016 و المپیک ریو 2016 رخ داد. متاسفانه این مسابقه هیچ موقع برگزار نشد. به طوری که در مسابقات جام جهانی 2016 جردن باروز در رقابت شرکت نکرد و یزدانی تمام حریفان خود را شکست داد و در المپیک ریو 2016 هم قرعه وزن 74 کیلوگرم طوری رقم خورد که جردن باروز و یزدانی در یک گروه نبودند. یزدانی در المپیک با پیروزی مقابل تمام حریفان به فینال رسید و جردن در آن طرف جدول در کشتی اول شکست خورد و بدین ترتیب یزدانی و باروز در مسابقات المپیک نتوانسته بودند باهم کشتی بگیرند. کشتی گیر جردن باروز:اگر در فینال المپیک ریو دوژانیرو 2016 به حسن یزدانی برخورد می کردم، او را شکست می دادم.

 

قهرمانی جهان ۲۰۲۱ با شکست تیلور

حسن یزدانی کمتر از دو ماه بعد از المپیک توکیو در ۱۱ مهر ۱۴۰۰ اینبار توانست با قدرت دیوید تیلور آمریکایی را  با نتیجه ۶ بر ۲ شکسته داده و قهرمان جهان شود

حسن یزدانی و قهرمانی

مدال ها

المپیک

 • مدال طلا المپیک ۲۰۱۶ ریو
 • نقره المپیک ۲۰۲۱ توکیو

قهرمانی جهان

 • طلا قهرمانی جهان ۲۰۲۱
 • ” قهرمانی جهان 2019
 • مدال  قهرمانی جهان ۲۰۱۷
 • نقره قهرمانی جهان ۲۰۱۵
 • برنز قهرمانی جهان ۲۰۱۸

قهرمانی آسیا

 • طلا قهرمانی آسیا ۲۰۱۸
 • طلا قهرمانی آسیا ۲۰۲۱

بازی‌های آسیایی

 • طلا بازی‌ های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا

سایر مسابقات

 • برنز قهرمانی نوجوانان آسیا ۲۰۱۱
 • نقره قهرمانی نوجوانان جهان ۲۰۱۱
 • طلا قهرمانی جوانان آسیا ۲۰۱۴
 • ” قهرمانی جوانان جهان ۲۰۱۴
 • ” جام تختی ۲۰۱۵
 • طلا جایزه بزرگ پاریس ۲۰۱۵
 • نقره جایزه بزرگ پاریس ۲۰۱۶
 • نقره جام مدوید ۲۰۱۶
 • طلا بازی‌های همبستگی اسلامی ۲۰۱۷
 • ” تختی ۱۳۹۸ کرمانشاه

زندگینامه کامل حسن یزدانی

بیوگرافی و زندگینامه کامل حسن یزدانی

 • نام :حسن
 • نام خانوادگی :یزدانی چراتی
 • تاریخ تولد :7 دی 1373
 • محل تولد :جویبار
 • وزن :86کیلوگرم
 • قد :181 cm

زندگینامه کامل حسن یزدانی

حسن یزدانی در مقابل چه کشتی گیرانی نتیجه را واگذار کرده است؟

شکست مقابل کشتی گیر کشور مغولستان در فینال نوجوانان آسیا سال 2011
باخت مقابل رشید اف کشتی گیر روسیه اي در فینال نوجوانان جهان سال 2011
شکست مقابل ماگومد رسول قاضی ماگمادوف در فینال مسابقات جهانی بزرگسالان سال 2015
باخت مقابل علی شعبانوف در فینال جام جایزه بزرگ فرانسه سال 2016
شکست مقابل ختیگ تسابولوف در فینال مسابقات الکساندر مدوید سال 2016
باخت مقابل دیوید تیلور آمریکایی در فینال جام جهانی سال 2017 و مسابقات کشتی جهانی 2018 و فینال المپیک 2020
دیدار حساس نهایی و سنتی وزن 86 کیلوگرم مسابقات کشتی قهرمانی جهان بلگراد 2023 بین حسن یزدانی و تیلور با شکست 9 بر 3 کشتی‌گیر کشورمان به پایان رسید

 

حسن یزدانی

 

حسن یزدانی

حسن یزدانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *