مسابقه بسکتبال چند ست است؟

ورزش بسکتبال دارای زمان بندی در سطوح مختلفی می باشد. این رشته همانند فوتبال نیست که در 90 دقیقه ثابت باشد. در بسکتبال زمان بندی با توجه به سطوح و حرفه ای بودن آن و جنسیت ، سن بازیکنان و غیره متغییر می باشد. به نظر شما مسابقه بسکتبال چند ست است؟ در ادامه سایت ورزشی همراه ما باشید.

 

مسابقه بسکتبال چند ست است؟

معمولا زمان بندی بسکتبال به لیگ و سطح های مختلف و سن بازیکنان بستگی دارد. برای مثال در لیگ حرفه ای آمریکا موسوم به NBA مدت زمان بازی به 4 کوارتر 12 دقیقه ای تقسیم بندی می گردد. تقریبا از تمام سطوح بسکتبال بیشتر است و این زمان در دانشکده بسکتبال دو نیمه 20 دقیقه ای بوده و همین با توجه به قوانینی که فدراسیون بسکتبال وضع کرده زمان بازی را تغییر می دهد.

 

مدت زمان بسکتبال در حالت کلی:

دو نیمه – بازی‌هایی که در دو نیمه برگزار می شوند عموما ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در هر نیمه طول می‌کشند.
چهار ربع – بازی‌هایی که از چهار ربع تشکیل‌شده‌اند عموما بین ۸ تا ۱۲ دقیقه برای هر ربع طول می‌کشند.
زمان هر نیمه بازی بین ۳ تا ۱۵ دقیقه متغیر است. این زمان‌ها بستگی به سطح تیم‌ها و همچنین سن بازیکنان دارد. زمان‌های محدودتر مخصوص بازیکنان جوان است و زمان‌های طولانی‌تر برای بازیکنان حرفه‌ای در نظر گرفته می شوند.
در صورت خروج توپ از زمین، زمان در یک دقیقه پایانی نیمه اول و ۲ دقیقه پایانی نیمه دوم متوقف می شود.
زمان در طول تمامی وقفه‌ها نگه‌داشته می شود.

مسابقه بسکتبال چند ست است؟

زمان اضافی به چه صورت محاسبه می‌شود؟

اگر مسابقه یا بازی به طور مساوی نتیجه اش به اتمام رسید. زمان اضافی 3 تا 5 دقیقه ای برای آن در نظر گرفته خواهد شد. بعد از این مدت زمان اگر نتیجه بازی مساوی باشد، تیم ها مجدد در وقت اضافی دیگر باهم رقابت می کنند. این روند تا زمانی که برنده بازی مشخص شود، ادامه می یابد. هر تیم می تواند از یک وقفه در طول وقت اضافه استفاده نماید. این روند تا زمانی که برنده بازی مشخص شود ادامه می یابد. هر تیم می تواند از یک وقفه در طول وقت اضافه استفاده نماید. زمان خطاها در وقت اضافه بازی در نظر گرفته می شود.

مسابقه بسکتبال چند ست است؟

مدت زمان بازی بسکتبال در NBA

معمولا در حالت استاندارد مدت زمان مسابقات ان بی ای در کل 48 دقیقه طول می کشد. نوع مسابقات معمولا به 4 کوارتر 12 دقیقه ای تقسیم بندی خواهد شد. اگر مشکل یا گره ای در زمان انجام بازی رخ دهد این مدت افزایش می یابد. در ورزش بسکتبال اگر این اتفاق رخ دهد بازی تا زمانی که برنده مشخص شود ادامه می یابد. مدت اضافه تا 5 دقیقه طول می کشد. نیمه ، خطا ، پایان وقت قانونی و توپ خارج شده از زمین سالن باعث خواهد شد که بازی قبل از آنچه که ادامه یابد هر نیمه 15 دقیقه طول خواهد کشید.

این یک 5 دقیقه اضافی در پایان می باشد. یک بازی NBA معمولا 2 تا 2.5 ساعت طول می کشد. صرف نظر از 4 کوارتر 12 دقیقه ای در بازی وقفه ایجاد می شود که زمان این مسابقه تا این حد ادامه پیدا می کند. وقفه های ناشی از خطاها و استراحت بین بازی ، وقت های استراحت نیمه ، خطاهای بازیکنان ، مصدومیت ، پرتاب های آزاد و … را شامل می شود. تمامی این موارد در کنار 48 دقیقه اصلی بازی قرار دارند و تا حدود 2 تا 2.5 ساعت به زمان بازی اضافه می شود. در بسکتبال این زمان مفید ها محاسبه می شود و تمام وقفه های قبلی که ذکر شد جزو زمان اصلی باز یمحسوب نمی شوند.

mohamadnd
7 جولای 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *