باشگاه ماشین‌سازی تبریز

باشگاه ماشین‌سازی تبریز یک تیم فوتبالی ایرانی که در شهر تبریز قرار دارد. این باشگاه در سال 1347 بنیان نهاده شد و جزو قدیمی ترین تیم های فوتبالی شمال غرب ایران نیز محسوب می شود. ماشین سازی در لیگ آزادگان 1373 با هدایت ناصر حجازی و با قرار گرفتن در جایگاه سوم به عنوان بهترین تیم غیر پایتخت نشین شناخته شده است. بعد از چند سال به دسته های پایینتر سقوط کرد. که با هدایت رسول خطیبی با قرار گرفت در جایگاه دوم در لیگ آزادگان 95-1394 بعد از 20 سال دوری از سطح اول فوتبال ایران، به لیگ برتر راه یافت. و بعد از یک سال دوباره سقوط کرد و به لیگ آزادگان بازگشت. در ادامه سایت ورزشی به معرفی باشگاه ماشین‌سازی تبریز می پردازیم.

 

 

مشخصات باشگاه ماشین سازی تبریز:

نام کامل: ماشین سازی تبریز
لقب‌(ها): یاشیل ماشین
تاریخ بنیان‌گذاری: ۱۳۴۷ (۵۵ سال)
گنجایش استادیوم باغشمال: ۲۵۰۰۰نفر
مالکک سینا محمدپور
مدیرعاملک جمشید نظمی
مربی: قربان قربان اف
لیگ: لیگ آزادگان

باشگاه ماشین‌سازی تبریز

معرفی باشگاه ماشین‌سازی تبریز:

این تیم در فصل 98-1397 امتیاز تیم گسترش فولاد تبریز را خریداری کرد و به لیگ برتر بازگشت. این تیم در لیگ برتر 1400-1399 دوباره به سطح دوم فوتبال ایران لیگ آزادگان بازگشت. در سال 1401 مالک باشگاه یونس قربانی با اعلام ورزشکستگی باشگاه ماشین سازی ابتدا از لیگ یک به دسته دوم و بعد به لیگ دسته سوم فرستاده شد. و در 1402/5/3 به محمد رضا زنوزی واگذار شد و اعلام این خبر تا الان اعلام رسمی نشد. و بعد از آن محمد رضا زنوزی که می خواست باشگاه را به مس سونگون بفروشد. سرمایه دار و تاجر جوان تبریزی بنام سینا محمد پور باشگاه ماشین سازی تبریز را خرید و به لیگ برتر بازگرداند.

تاریخچه باشگاه ماشین‌سازی تبریز

تاریخچه باشگاه ماشین‌سازی تبریز

بنیان گذاری

تاریخ تاسیس این باشگاه به قبل از بنیان گذاری کارخانه ماشین سازی در شهر تبریز بازمی گردد. در اولین دوره سال 1347 گروهی از بازیکنان شهر تبریز اقدام به مدیریت و سازماندهی تیم فوتبالی کردند. تا بتوانند در شهر خودشان این رشته ورزشی محبوب را ادامه دهند. نام این تیم به دلیل اینکه بیشتر بازیکنان آن از کارگران کارخانه ماشین سازی بودند. به همین اسم انتخاب شد. در این سال کارخانه ماشین سازی با همکاری کشور چکسلواکی در محله قراملک تبریز در حال ساخت بود. در این 2 سال که کارخانه در حال احداث بود. بیشتر هزینه های تیم توسط خود بازیکنان تامین می شد و تیم فعالیت خود را به صورت آماتوری ادامه می داد.

تاریخچه باشگاه ماشین‌سازی تبریز

در پایان دهه 40 کارخانه ماشین سازی تبریز تاسیس شد. و گروه صنعتی ماشین سازی تبریز برای تقویت بنیه جسمانی و ایجاد شور  نشاط و حفظ تندرستی کارگران در سال 1349 اقدام به تاسیس باشگاه فرهنگی ورزشی ماشین سازی تبریز کرد. از این سال به بعد تیم فوتبال ماشین سازی زیر نظر کارخانه به فعالیت خود ادامه داد. و این کارخانه توانسته بود تیم فوتبال ماشین سازی را به صورت نیمه حرفه ای در بیاورد. و به عنوان حامی این باشگاه شناخته می شود. این باشگاه بلافاصله توانست در مدت زمان کوتاه بعد از تاسیس با پشت سر گذاشتن تیم های دیگر تبریزی که سابقه محلاتی داشتند. اسم خود را سر زبان ها بیندازد و بسیاری از بازیکنان معروف آن دوران را به خدمت بگیرد.

در این اوضاع برخی از بازیکنان آن زمان که نتوانسته بودند به ماشین سازی ملحق شوند. بعد از یک سال یعنی سال 49 با رایزنی های مختلف توسط مدیران کارخانه تراکتور سازی، باشگاه فوتبال تراکتورسازی تبریز را راه اندازی کردند. تا به رقیب جدی از لحاظ ورزشی و اقتصادی برای ماشین سازی تبدیل شود.

دهه ۱۳۵۰

ماشین سازی اولین بار در مسابقات کشوری جام منطقه ای ایران در سال 50 شرکت نمود. و در آن دیدارها بعد از شکست از تیم تاج تهران به مقام سوم منطقه «آ» دست یافت. و از حضور در مرحله نهایی باز ماند. این باشگاه بلافاصله توانست در مدت کوتاه بعد از تاسیس با پشت سر گذاشتن تیم تراکتورسازی به مسابقات قهرمانی کشور موسوم به جام تخت جمشید در سال 1352 تاسیس شده بود، راه یابد.

تاریخچه باشگاه ماشین‌سازی تبریز

در این سال ماشین سازی که اولین سال حضور خود را در سطح اول فوتبال ایران تجربه می کرد. نتوانست در مقابل تیم های تهرانی دوام بیاورد. و با کسب نتایج ضعیف و 8 امتیاز به لیگ دسته دوم سقوط کرد. 2 سال بعد هم نتوانسته بود به لیگ تخت جمشید صعود نماید. سال دوم که ماشین سازی توانست با کسب نتایج مناسب و پیروزی در مقابل تیم آرشام کرمان در فینال لیگ دسته دوم به لیگ تخت جمشید صعود کرد.

درخشش در سال 1355

سال 1355 دوران اوج و درخشش این باشگاه در لیگ سراسری بود. ماشین سازی با تجربه ای که در اولین حضور خودش کسب کرد با حضور بازیکنان قدرتمندی نظیر احد شیخ لاری، حسن صادقیان، رضا آذری، کاظم سیدعلیخانی، سعید پهلوان، علی شیردل، غلامحسین باغ آبادی، حسین طباطبایی، عباس اسدزاده، کیومرث پورفضل، حسن ربانی، احد زارعی، قدرت فرهادخواه، قدرت صالح، حسن خان‌فام، ولی حاتمی، علی مودت و مجید مهدی‌فر توانست در لیگ قوی ظاهر شود. و در مقابل تهرانی ها درخشان ظاهر شدند و عنوان نهم را با کسب 22 امتیاز به خود اختصاص دهد. در سال بعد هم به بازی های خود ادامه دادند و عنوان دهم را بدست آوردند.

تاریخچه باشگاه ماشین‌سازی تبریز

اما در سال 1357 در حالی که تیم ماشین سازی در جایگاه هفتم قرار داشت لیگ به دلیل وقوع انقلاب اسلامی تعطیل شد. و با وقوع انقلاب این باشگاه هم به علت به هم ریختگی اوضاع کشور کمی از روزهای اوج خود فاصله گرفت. بعد از فروکش کردن اوضاع نابسامان کشور در بین سال های 1357 تا 1359 این تیم توانست در لیگ و جام حذفی تبریز به مقام قهرمانی برسد. در حالی که تمام تیم ها امید به برگزاری لیگ سراسری داشتند. اما با شروع جنگ تحمیلی این امید به یأس تبدیل شد. و تا ده سال بعد هم تحقق نیافت.

 

رنگ پیراهن

ماشین سازی تبریز بدو تأسیس با پیراهن قرمز در رقابت های جام تخت جمشید حضور یافت. بعد از چند سال که کارخانه تراکتورسازی تبریز نیز تیم تراکتور را با پیراهن های قرمز رنگ به رقابت های کشوری ارد کرد، مدیران گروه ورزشی ماشین سازی نیز در حرکتی نمادین رنگ پیراهن باشگاه را در ابتدا به رنگ آبی و سپس زرد و بعد ها برای همیشه به رنگ سبز تغییر دادند.

لباس باشگاه ماشین‌سازی تبریز

دهه ۱۳۶۰

در بین سال های جنگ امکان برگزاری مسابقات لیگ سراسری نبود، مسابقات محدود به لیگ های استانی شد. در این سال ها ماشین سازی عملکرد درخشانی داشت و با کسب 7 قهرمانی در لیگ باشگاه های تبریز در سال های ۱۳۵۹، ۱۳۶۰، ۱۳۶۲، ۱۳۶۴، ۱۳۶۵، ۱۳۶۶ و ۱۳۶۷ و ۲ نایب قهرمانی به سال‌های ۱۳۶۱ و ۱۳۶۳ و همچنین ۶ مقام قهرمانی جام حذفی تبریز جزو بهترین تیم های این استان برگزیده شد. آنها بالاتر از تیم هایی نظیر تراکتورسازی، موتوژن، پیستون‌سازی، کمپیدرو و شهرداری تبریز قرار گرفتند.

برخی از بازیکنان آن تیم می توانیم به رحیم اقدم، مجید ناظمی، مهدی جعفرپور، محمدرضا ذریه، یعقوب گلشنی و احد شیخ لاری اشاره نماییم. سال 1368 و بعد از پایان جنگ ایران و عراق، فدراسیون فوتبال ایران تصمیم به راه اندازی لیگی بنام جام قدس کرد که ماشین سازی در آن لیگ به عنوان نماینده تبریز همراه با تراکتورسازی تبریز شرکت کرد و توانست در گروه دوم به عنوان ششم دست یابد. از مربیان این تیم در این دهه می توانیم به علی شیردل اشاره کنیم.

تاریخچه باشگاه ماشین‌سازی تبریز

دهه 1370

سال 1369 لیگ سراسری ایران موسوم به جام آزادگان راه اندازی شد. سال 1371 تیم فوتبال ماشین سازی توانست با هدایت حسین فکری بار دیگر به رده نخست فوتبال کشور صعود نماید. بعد از سه سال حضور حسین فکری روی نیمکت مربیان ماشین سازی که دستاورد آنها از سال 70 صعود سبزپوشان فوتبال به لیگ دسته یک و بعد از آن برگزیده شدن ماشین سازان به عنوان بهترین تیم شهرستانی لیگ دسته یک بود. سرانجام در لیگ آزادگان 1373 ناصر حجازی به جای حسین فکری سرمربی ماشین سازان قرار گرفت و توانست در گروه خود به مقام سوم دست یابد.

در سال 1374 تیم فوتبال ماشین سازی با هدایت ناصر حجازی بار دیگر به عنوان بهترین تیم شهرستانی در حضور شهرداری تبریز انتخاب شد و تراکتور سازی به دسته دوم سقوط نمود. در همان سال یعنی 1375 در حالی که تیم همشهری اش شهرداری به لیگ دسته دوم سقوط کرده بود، به عنوان هشتم رسید. سال 1376 این تیم به شدت از مشکلات مالی رنج می برد و با هدایت سابو آدریان به لیگ دسته دوم سقوط نمود. در بین سال های 1377 تا 1381 این باشگاه در لیگ دسته دوم کشور به فعالیت خودش ادامه داد و از صعود کردن به لیگ آزادگان جا ماند.

تاریخچه باشگاه ماشین‌سازی تبریز

دهه 1380

با راه اندازی لیگ برتر سال 1382، نام لیگ دسته دوم به لیگ آزادگان تغییر کرد. و نحوه برگزاری لیگ هم که تا آن زمان به صورت تک گروهی بود. به صورت دو گروهی در آمد. سال 1382 ماشین کار خود را با قدرت شروع کرد. و با آمدن ناصر حجازی اسطوره باشگاه استقلال به عنوان سرمربی عزم خودش را برای صعود جزم نمود. اما این تیم باز هم به دلیل مشکلات مالی از صعود به لیگ برتر جام ماند. این تیم در سالیان اخیر در جدول رتبه های چهارم تا هشتم را به خودش اختصاص داد. از دلایل صعود نکردن این باشگاه در این سال ها می توانیم به توجه بیش از حد مسئولان استان به تیم تراکتورسازی و از طرف دیگر حمایت نکردن کارخانه ماشین سازی از این باشگاه عنوان نمود.

این مشکلات در فصل 1387-1386 به بیشترین حد خودش در سال های اخیر رسید. و این تیم را با مشکلات مالی روبرو کرد و عاقبت در پایان فصل درحالی که این تیم در دو بازی پایانی به سه امتیاز نیاز داشت. تا در لیگ 1 باقی بماند، اما نتوانست در مقابل تیم های سپاهان، نوین و اتکای تهران برد و از آن خودش نماید. و به لیگ دسته دوم سقوط کرد. این در حالی بود که در این دو مسابقه ماشین‌سازی تا دقایق پایانی از حریفان پیش بود.

تاریخچه باشگاه ماشین‌سازی تبریز

تغییر مالکیت

در فصل تابستان 1387 به دستور مدیر عامل گروه صنعتی ماشین سازی تبریز آقای مجید خدابخش قدیمی ترین باشگاه ورزشی شهر تا مرز انحلال رفت. تا اینکه تیر 1387 سازمان تربیت بدنی آذربایجان شرقی با ریاست جواد شهلایی امتیاز تیم فوتبال ماشین سازی را از کارخانه ماشین سازی تحویل گرفته است. و از انحلال سبزجامگان فوتبال آذربایجان پیشگیری کرد. تیر 1387 با تصمیم فدراسیون و افزایش تیم های دسته یک، سبزقباهای تبریز توانسته بودند دوباره در رقابت های لیگ 1 حضور یابند.

این فصل با آنکه مسئولان تربیت بدنی قول حمایت از باشگاه را دادند. اما با جا به جایی رؤسای اداره کل تربیت بدنی آذربایجان شرقی، رئیس تازه انتخاب شده آن سازمان (غلامحسین فخاری) از دادن کمک‌های مالی سر باز زد. و از پشتیبانی از قدیمی‌ترین باشگاه ورزشی شهر تبریز دست کشید. از طرف دیگر هیچ ارگان یا سازمانی پاسخگوی خیل عظیم طرفداران این تیم مردمی نبود. تیم فوتبال ماشین‌سازی تبریز در این فصل با بحران‌های مالی بسیاری مواجه بود. به‌طوری‌که هیچ مبلغی به بازیکنان و کادر فنی این تیم حتی پس از نیم فصل اول لیگ آزادگان پرداخت نشد. در تعطیلات نیم فصل اول سرمربی این تیم به علت کسب نتایج ضعیف برکنار شده و جای خود را به سیروس بایرامی داد.

مربیان باشگاه ماشین‌سازی تبریز

واگذاری باشگاه به شهرداری تبریز

مشکلات بی پایان تیم ماشین سازی در لیگ آزادگان 92-91 به دوران اوج خودش رسید و تیم با تغییر زیاد و تعویض 5 سرمربی برای دومین بار به لیگ دسته دوم سقوط کرد. ماشین سازی لیگ دسته دوم را هم بسیار بد شروع کرد و به اتمام رساند و طوری که با قرار گیری در جایگاه یازدهم و تنها به دلیل پیروزی در مقابل پیام صنعت آمل در پلی آف از سقوط به لیگ دسته سوم نجات یافت. در تابستان 93 شهرداری تبریز با توجه به وضعیت بد تیم در جهت حمایت از ماشین سازی، مالکیت این باشگاه را برعهده گرفت و با انتخاب عیسی اکبرزاده به عنوان مدیر عامل و غلامرضا باغ آبادی به عنوان سرمربی، به تیم سروسامان داد.

بر اساس مصوبه اعضای شورای اسلامی شهر تبریز با انحلال باشگاه فوتبال شهرداری تبریز در اولین فصل از رقابت های پیش رو فوتبال 95-94 جام آزادگان دیرینه ترین تیم فوتبال شمالغرب کشور ماشین سازی تبریز جایگزین تیم فوتبال شهرداری شده و تحت حمایت شورای اسلامی شهر و سازمان ورزش شهرداری تبریز در سری رقابت های لیگ دسته 1 حضور پیدا کرد.

تاریخچه باشگاه ماشین‌سازی تبریز

صعود به لیگ برتر و سقوط به جام آزادگان

در خرداد ۱۳۹۴ عیسی اکبرزاده، مدیرعامل باشگاه اعلام کرد با عقد قراردادی ۲ ساله هدایت ماشین‌سازی تبریز را برای حضور در لیگ دسته ۱ به نادر دست‌نشان سپرده‌است. پس از پایان یافتن نیم فصل نخست رقابت‌های جام آزادگان و قرار گرفتن سبزجامگان فوتبال آذربایجان در رتبه پنجم لیگ دسته یک، در دیماه ۱۳۹۴ اعضای هیئت مدیره باشگاه حکم برکناری دست نشان و مدیرعامل این باشگاه را صادر کرده و رسول خطیبی را به عنوان سرمربی تیم برگزیدند. سرانجام تیم فوتبال ماشین‌سازی با هدایت خطیبی در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ با برتری ۳ بر ۰ در برابر مس رفسنجان یک هفته مانده به پایان رقابت‌های جام آزادگان، پس از ۱۹ سال دوری از رده نخست فوتبال کشور، به لیگ برتر خلیج فارس راه یافت.

حضور در لیگ برتر و سقوط

هرچند تیم فوتبال ماشین‌سازی تبریز در فصل ۹۵–۱۳۹۶ رقابت‌های لیگ برتر از امکانات مناسبی برخوردار بود و سرمربی وقت ماشین سازان توانسته بود با گرفتن چند ستاره فوتبال کشور به ظاهر تیم قدرتمندی را آماده مسابقات کند ولی از هفته چهارم رقابت‌ها افول سبزپوشان فوتبال تبریزی آغاز شده و این تیم در رده پایانی جدول رده‌بندی قرار گرفت، در نیم فصل بازی‌ها مدیرعامل باشگاه ماشین‌سازی (میر معصوم سهرابی) که هم‌زمان مدیریت سازمان ورزش شهرداری تبریز و ده‌ها تیم ورزشی دیگر را بر عهده داشت.

به رغم مخالفت اعضای هیئت مدیره باشگاه تصمیم گرفت فرهاد کاظمی را روی نیمکت مربیان بنشاند. که این تصمیم با مخالفت نه تنها اعضای هیئت مدیره باشگاه بلکه شماری از هواداران و نمایندگان مردم تبریز در شورای شهر تبریز رو در رو شد. و در آن هنگام میر معصوم سهرابی از سمت خود استعفا داده و اعلام داشت یا باید هدایت تیم به کاظمی سپرده شود. یا این که وی از سمت مدیرعاملی ماشین سازان کنار خواهد رفت. در پی استعفای سهرابی سرانجام با درخواست وی موافقت گردید. و کاظمی روی نیمکت ماشین سازان نشست.

 

فرهاد کاظمی روی نیمکت تیم

فرهاد کاظمی در ابتدای کار خود با برکناری بازیکنان مطرح و ملی پوش ماشین‌سازی و با خرید چند بازیکن عمدتاً نیمکت‌نشین بنیه تیم فوتبال ماشین‌سازی را سست و ضعیف تر کرده و منتج چندین هفته حضور وی در پشت رُل هدایت ماشین پیر فوتبال تبریز، سقوط زودهنگام این باشگاه مردمی به زیرگروه لیگ برتر بود. که اعتراض گسترده هواداران را به دنبال داشت. بسیاری از هواداران و پیشکسوتان ماشین‌سازی بر این باور بودند. که میر معصوم سهرابی با اقدامات از پیش طراحی شده و با همکاری فرهاد کاظمی و اخراج تنی چند از بازیکنان اسم و رسم دار از قبیل آندرانیک تیموریان، سامان نریمان جهان، مانوئل فرناندز و چند بازیکن دیگر، به صورت عمدی و از قبل پی ریزی شده سقوط ماشین‌سازی به لیگ دسته ۱ را فراهم ساخت.

زیرا وی در طول ۱۷ سال مدیریت خود هیچ تمایلی به حضور تیم‌های فوتبال تحت هدایت خود در سطح نخست فوتبال کشور نداشته. چرا که در ۱۷ سال گذشته هرچند ۵ مرتبه تیم‌های فوتبال تحت مدیریت وی (۴ مرتبه تیم فوتبال شهرداری تبریز و یک بار ماشین‌سازی) به لیگ برتر صعود کرده‌اند.

مالکان باشگاه ماشین‌سازی تبریز

مربی با تغییرات زیاد در تیم

اما در هر مرتبه هر پنج تیم فوتبال تحت مدیریت میر معصوم سهرابی تنها به مدت یک فصل در عرصه رقابت‌های لیگ برتر مانده و در کمتر از یک سال به لیگ دسته یک سقوط کرده‌اند. افزون بر آن در یک صد سال گذشته به تاریخ فوتبال باشگاهی کشور، سنگین‌ترین محکومیت و اشد مجازات انضباطی فوتبال ایران علیه میر معصوم سهرابی صادر گردیده است. و با فاش شدن زد و بند و تبانی‌های محرز شده به سال ۱۳۹۱ تیم فوتبال تحت مدیریت میر معصوم سهرابی که با سرمربیگری فراز کمالوند به لیگ برتر صعود کرده بود. نخست روانه لیگ ۱ شده و در پی اعتراض شهردار وقت تبریز علیرضا نوین از مقامات کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال، تیم فوتبال شهرداری تبریز روانه رقابت‌های لیگ دسته دو فوتبال باشگاه کشوری شده و مدیر عامل آن (میر معصوم سهرابی) برای مدتی از هر گونه فعالیت ورزشی محروم شد.

هرچند که وی پس از گذراندن دوران محکومیت خود بازهم به صندلی خود در جایگاه مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری تبریز تکیه زده است. و از سال ۱۳۹۵ مدیریت دیرینه‌ترین تیم فوتبال شهر تبریز (ماشین‌سازی) را نیز بر عهده گرفت. و دستاورد مدیریت سهرابی در جایگاه مدیرعامل باشگاه ماشین‌سازی صعود سبزپوشان فوتبال تبریز به رقابت‌های لیگ برتر و در کمتر از یک سال سقوط به جام آزادگان فوتبال باشکاهی کشور بود.

تاریخچه باشگاه ماشین‌سازی تبریز

بازگشت به کارخانه

برحسب دستور مدیر وقت گروه صنعتی ماشین سازی مجید خدابخش در نیمه های دهه 80 خورشیدی قصد داشت. که باشگاه را از کارخانجات ماشین سازی خارج کرند. و سرانجام بعد از چندین سال دربدری و بی پناهی سبزجامه گان فوتبال آذربایجان، با خرید گروه صنعتی ماشین سازی از سوی یک بازرگان تبریزی بنام محمد علی شریعت زاده روز 15 تیر ماه 1396 امتیاز باشگاه از سازمان شهرداری تبریز به گروه صنعتی ماشین سازی بازگردانده شده است. و حسین خطیبی به عنوان مدیر عامل باشگاه انتخاب شد.

محمد علی شریعت زاده بعد از برگزیدن حسین خطیبی و جابه جایی باشگاه ماشین سازی از سازمان شهرداری تبریز به کارخانه جات ماشین سازی اعلام کرد. که برای بالا بردن جایگاه دیرینه‌ترین باشگاه ورزشی شمالغرب کشور برنامه‌های ویژه‌ای در نظر گرفته. چندی پس از بازگرداندن باشگاه به کارخانجات ماشین‌سازی خریدار گروه صنعتی ماشین‌سازی نتوانست هزینه مالکیت ماشین‌سازی را بپردازد. و به همین سبب باشگاه ماشین‌سازی برای چندمین بار در آستانه انحلال قرار گرفت. که در این میان رسول خطیبی نزد سرمایه‌دار متمول تبریزی محمدرضا زنوزی مطلق -مالک باشگاه گسترش فولاد تبریز و تراکتورسازی – تبریز رفت. و از او درخواست نمود در کنار پشتیبانی از باشگاه گسترش فولاد، مدیریت باشگاه ماشین‌سازی را نیز بپذیرد. بنابراین زنوزی درخواست خطیبی را پذیرفت و مالکیت باشگاه ماشین‌سازی را از آن خود کرد.

بازیکنان مشهور باشگاه ماشین‌سازی تبریز

جابجایی امتیاز گسترش فولاد با ماشین‌سازی

در آستانه هجدهمین دوره مسابقات لیگ برتر، با تصمیم محمد رضا زنوزی مالک باشگاه گسترش فولاد تبریز، امتیاز این تیم در لیگ برتر فوتبال به تیم ماشین سازی تبریز واگذار شد. بازیکنانی که فصل قبل با گسترش فولاد در لیگ برتر بازی می کردند، در لیگ هجدهم با لباس ماشین سازی به درون زمین رفتند. بعد از جابه جایی امتیاز باشگاه فوتبال گسترش فولاد تبریز با باشگاه فوتبال ماشین سازی تبریز در لیگ آزادگان و انحلال نام گسترش فولاد انجام گرفت. امتیاز لیگ یکی آن در مرداد 97 به ارومیه انتقال یافت. باشگاه نود برای حضور در لیگ آزادگان تشکیل شد و مالکیت آن نیز برعهده اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی است.

 

واگذاری به محمد پوررضایی

بعد از اتمام لیگ نوزدهم محمدرضا زنوزی مطلق مالک وقت ماشین‌سازی امتیاز باشگاه را به محمد پوررضایی تاجر و سرمایه‌گذار آذربایجانی واگذار کرد. (تاریخ 11 شهریور 1399)

ورزشگاه ماشین‌سازی تبریز

ورزشگاه باشگاه ماشین‌سازی تبریز

در بیشتر بازی‌های لیگ آزادگان ۹۵–۱۳۹۴، از ورزشگاه باغشمال به عنوان ورزشگاه خانگی این تیم استفاده می‌شد. در هفته های اول رقابت جام آزادگان به دلیل هواداران زیاد ماشین سازی تصمیم گرفته شد. تا از ورزشگاه یادگار امام به عنوان ورزشگاه خانگی این باشگاه استفاده شود. پس از صعود تیم فوتبال ماشین‌سازی تبریز به رقابت‌های جام خلیج فارس فوتبال ایران. به دلیل نصب سیستم گرمایشی (هیتینگ) و احیای چمن ورزشگاه یادگار امام تبریز. دیدارهای نیم فصل اول ماشین سازان در ورزشگاه خانگی تیم رقیب (تراکتورسازی) انجام شد. ورزشگاه مرزداران نیز به آکادمی باشگاه ماشین‌سازی اختصاص یافته‌است.

باشگاه ماشین‌سازی تبریز

شهرآورد تبریز

در سال‌هایی که ماشین‌سازی به همراه تراکتور آذربایجان در سطح نخست فوتبال ایران حضور داشتند، این دو تیم رقیبی سنتی برای هم بودند. بازی‌های این دو تیم در ورزشگاه باغشمال از جذابیت خاصی برخوردار بوده و بسیاری این بازی را با شهرآورد سرخابی تهران مقایسه می‌کنند. شهرآورد شهر تبریز تاکنون ۲۳ برد برای ماشین‌سازی و ۱۸برد برای تراکتور به همراه داشته. 21 مسابقه این دو باشگاه پرطرفدار تبریزی با مساوی تمام شد. و بهترین برد ماشین سازی در دربی با نتیجه 6-0 در جام تخت جمشید بود.

لوگو باشگاه ماشین‌سازی تبریز

لوگو باشگاه ماشین سازی تبریز

تیم فوتبال ماشین‌سازی تبریز در تاریخ ۵۱ سالهٔ خود، ۵ لوگو داشته‌است. اولین لوگو که اکنون باشگاه ماشین‌سازی از آن بهره می‌برد در سال ۱۳۹۷ طراحی گردیده درست بهنگام جابجایی امتیاز باشگاه گسترش فولاد و ماشین‌سازی.

باشگاه ماشین‌سازی تبریز

جمع بندی:

باشگاه ماشین‌سازی تبریز یک تیم فوتبالی ایرانی که در شهر تبریز قرار دارد. باشگاه در سال 1347 تاسیس شد. و جزو قدیمی ترین تیم های فوتبالی شمال غرب ایران نیز محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *