باشگاه صبای قم

باشگاه صبای قم یک تیم مطرح فوتبالی و یکی از باشگاه های معروف کشورمان است که در سال 1387 با انتقال تیم صبا باطری تهران به شهر قم رسما تاسیس شد. این تیم در زمان قدیم با اسم مهمات سازی ارتش به بازی در لیگ های دسته های پایینتر ایران می پرداخت که در سال 1380 با خرید امتیاز باشگاه صنام رسما شکل گرفت. صبا باتری در آغاز در پنج رشته ورزشی فعال بود و بعد از مدتی روی فوتبال و بسکتبال تمرکز داشت. در سال 1387 تیم فوتبال باشگاه به شهر قم منتقل شد و تحت پوشش استاندارد قم قرار گرفت. در ادامه سایت ورزشی با معرفی باشگاه صبای قم همراه ما بمانید.

 

باشگاه صبای قم

مشخصات باشگاه صبای قم:

نام کامل: باشگاه فوتبال صبا باطری قم
تاریخ بنیان‌گذاری: ۱۳۵۳ (تأسیس اولیه) / ۱۳۸۷ (با عنوان باطری سازی قم)
تاریخ انحلال: تابستان ۱۳۹۸
نام ورزشگاه: ورزشگاه حیدریان / قم
گنجایش: ۲۰۰ نفر
لیگ: لیگ استانی قم

 

معرفی باشگاه صبای قم:

باشگاه فوتبال صبای قم همان تیم صبا باطری قدیم است که در ورزشگاه یادگار امام قم با گنجایش 200 نفر حضور پیدا می کند. این استادیوم با ظرفیت کوچک برای بازی های فوتبال این باشگاه مورد استفاده قرار می گیرد. سرانجام نیز در فروردین 1397 با نتیجه عجیب 8-0 باخت مقابل تیم اکسین البرز و 5 هفته مانده به پایان بازی های لیگ آزادگان، به لیگ دسته دوم فوتبال ایران سقوط کرد.

معرفی باشگاه صبای قم

بعد از سقوط به لیگ دسته 2 و نتایج عجیب این باشگاه، شایعاتی درباره حضور برخی بازیکنان این باشگاه در بنگاه ها و سایت های شرط بندی به منظور ثبت شکست سنکین تیم خود منتشر کرده اند. صبای قم در تاریخ 26 شهریور 1397 به دلیل حضور نیافتن در رقابت های لیگ دسته دو به دو دسته پایینتر یعنی لیگ دسته سوم مرحله اول سقوط کرد و با عدم حضور در مسابقات به لیگ استانی قم سقوط نمود. هم اکنون نیز آکادمی صبا باتری نیز در ورزشگاه شهید درخشان تمرین می نماید.

همچنین این تیم در بین سالهای ۸۸ تا ۹۲ در دوران اوج خود بود و در ۲۱ بهمن ۱۳۹۱ در پلی آف جام باشگاه‌های آسیا به مصاف تیم الشباب امارات رفت که علی‌رغم بازی خوبی که انجام داد در ضربات پنالتی مغلوب این تیم اماراتی شد.

انتقال تیم صبا باتری به صبای قم

انتقال تیم صبا باتری به صبای قم

سال 1387 باشگاه صبا از تهران به شهر مقدس قدم انتقال پیدا کرد. و از فصل 1388-1387 بازی های صبا در ورزشگاه یادگار امام قم برگزار می شد. بعد از این انتقال، عادل فردوسی پور در برنامه نود با حضور نماینده اراک در استودیو و برخی نمایندگان مجلس پشت خط تلفن برگزار می شد گفت: صبا به قم رفت چون لاریجانی قمی است.

 

موفقیت‌های کسب شده صبای قم در فوتبال ایران

موفقیت‌های تیم فوتبال صبای قم در طول نه سال حضور در لیگ برتر به شرح زیر است.

انتقال تیم صبا باتری به صبای قم

قهرمان جام حذفی فوتبال ایران ۸۴–۱۳۸۳

در این دوره از مسابقات دو تیم صبا و ابومسلم خراسان با پشت سر گذاشتن حریفان خود به فینال هجدهمین دوره جام حذفی فوتبال ایران رسیدند. مسابقه رفت دو تیم صبا و ابومسلم در ورزشگاه صباشهر به میزبانی تیم فوتبال صبا انجام شد و با نتیجه 1-1 مساوی شد. در حالی که این ماسبقه بسیار حساس و نفس گیر بود. و سعید دقیقی برای صبا و محمد رضا خلعتبری برای تیم ابومسلم مشهد گلزنی کرد. بر اساس برنامه ریزی فدراسیون فوتبال مسابقه برگشت دو تیم در ورزشگاه ثامن الائمه مشهد به میزبانی ابومسلم برگزار می شد.

که آن مسابقه نیز 1-1 مساوی شد. فریدون فضلی برای تیم ابومسلم و روبرت مارکوسی برای تیم صبا گلزنی کردند. بنابراین با کسب این نتایج دو تیم در مجموع دو بازی رفت و برگشت 2-2 مساوی شدند. تا برای تعیین قهرمان هجدهمین دوره جام حذفی فوتبال باشگاه های کشور، کار به وقت های اضافی 15 دقیقه ای بکشد. که بازهم دروازه ها بسته ماند و کار به ضربات پنالتی کشیده شد.

انتقال تیم صبا باتری به صبای قم

در ضربات پنالتی علی دایی، سهراب بختیاری‌زاده، محمد نوازی و سعید دقیقی از تیم صبا و مجتبی جباری و آندرانیک تیموریان از تیم ابومسلم مشهد توانستند پنالتی‌های خود را به گل تبدیل کنند. اما پنالتی‌های فریدون فضلی و محمدرضا ناصحی از ابومسلم تبدیل به گل نشد. در نهایت این تیم صبا بود که موفق شد در ضربات پنالتی ۴ بر ۲ پیروز شود و عنوان قهرمانی این دوره از مسابقات جام حذفی را بدست آورد. تیم فوتبال صبای قم در فینال مسابقات جام حذفی ۸۶—۱۳۸۵ در مقابل سپاهان اصفهان با نتیجه ۴ بر ۰ در مجموع دو بازی شکست خورد و عنوان نایب قهرمانی را کسب کرد.

ورزشگاه تیم صبای قم

قهرمان سوپر جام ایران

تیم فوتبال صبای قم به عنوان مدافع عنوان قهرمانی جام حذفی فوتبال باشگاه های کشور در مسابقه سوپرجام فوتبال در سال 84-1383 به میزبانی ورزشگاه شهید دستگردی تهران روبروی قهرمان لیگ برتر فوتبال یعنی فولاد خوزستان رفت. و در پایان با درخشش علی دایی توانست حریف خود را با نتیجه 4-0 مغلوب کرده و فاتح سوپر جام فوتبال ایران لقب بگیرد.

 

قهرمان جام شهدا ایران

تیم فوتبال صبای قم در فینال مسابقات جام شهدای سال 1395-1394 پرسپولیس را در شهر قدس شکست داد و به قهرمانی جام شهدا برسد.

حضور در لیگ قهرمانان آسیا

تیم صبای قم ۲ بار موفق به حضور در مرحله گروهی و ۱بار حضور در پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا شده بود.

حضور در لیگ قهرمانان آسیا

سقوط‌های پیاپی

تیم فوتبال صبای قم در لیگ برتر 96-95 با هدایت عبدالصمد مرفاوی با شانس زیادی که برای بقا داشت، اما موفق نشد و سقوط کرد. همچنین آنها در فصل 97-1396 در لیگ یک و با هدایت مسعود راشکی بار دیگر و این بار به دسته دوم سقوط کردند.

ورزشگاه تیم صبای قم

فعالیت‌های ورزشی باشگاه صبای قم

باشگاه فرهنگی ورزشی صبای قم در حال حاضر بر روی رشته های ورزشی نظیر فوتبال، هندبال، کشتی فرنگی دارای نماینده در لیگ های برتر می باشد. تیم های تحت پوشش این باشگاه شامل:

تیم فوتبال امید صبای قم (لیگ برتر)
فوتبال جوانان صبای قم (لیگ دسته اول)
فوتبال نوجوانان صبای قم (لیگ برتر)
کشتی فرنگی صبای قم (لیگ برتر)
کاراته صبای قم (لیگ برتر)

لوگو تیم صبای قم

سقوط به لیگ استانی و منحل شدن صبای قم

سال 1397 و بعد از سقوط تیم فوتبال صبای قم به لیگ دسته دوم ایران مسئولان این استان تمایلی برای ادامه راه با این باشگاه نداشتند. و در نتیجه تیم فوتبال بزرگسالان این باشگاه در تابستان 98 برای همیشه منحل شد.

ورزشگاه تیم صبای قم

ورزشگاه صبای قم

ورزشگاه حیدریان در مجموعه ورزشی به همین نام قرار دارد که سالن های ورزشی بسکتبال و والیبال نیز در این مکان وجود دارد. چمن این ورزشگاه مصنوعی می باشد و گنجایش آن نیز حدود 200 نفر می باشد.

لباس های صبای قم

لباس های صبای قم

پیراهن اصلی باشگاه صبای قم همانند رنگ باشگاه یوونتوس راه راه سفید مشکی است. کیت دوم آنها نیز به رنگ راه راه آبی مشکلی همانند لباس باشگاه اینترمیلان است.

 

مربیان تیم در سال های مختلف

مربیان تیم در سال های مختلف

جمع بندی

باشگاه فوتبال صبای قم همان تیم صبا باطری قدیم است که در ورزشگاه یادگار امام قم با گنجایش 200 نفر حضور پیدا می کند. این استادیوم با ظرفیت کوچک برای بازی های فوتبال این باشگاه مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *