باشگاه سپیدرود رشت

باشگاه سپیدرود رشت یک تیم ایرانی فوتبالی که در شهر رشت استان گیلان فعالیت می کند و در لیگ دسته دوم فوتبال ایران حضور دارد. اسم سپید رود برگرفته از بزرگترین رود استان گیلان و دومین رود بزرگ کشورمان نشات گرفته است و در پیدایش تمدن گیلان تاثیر زیادی داشته است. سپید رود رشت اولین و آخری تیم شمالی است که موفق به فتح جام بین المللی در قاره آسیا شده است. این باشگاه در سال 1356 با هدایت فریدون عسگرزاده به عنوان نماینده فوتبال ایران در جام طلایی آقاخان بنگلادش که تیم های مطرح آسیایی در آن حضور داشتند شرکت نمود و با پیروزی مقابل تیم ملی فوتبال هند، تیم ملی فوتبال سری لانکا، تیم محمدان بنگلادش، تیم آباهانی داکا بنگلادش، تیم ودا داکا بنگلادش و تیم منتخب داکا قهرمان این رقابت ها شد. در ادامه سایت ورزشی با معرفی باشگاه سپیدرود رشت همراه باشید.

 

مشخصات باشگاه سپیدرود رشت:

نام کامل: باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود رشت
لقب‌(ها): ماهی‌ها / پسران باران / ارتش سرخ گیلان / ستاره سرخ گیلان
تاریخ بنیان‌گذاری: ۱۳۴۷ (۵۵ سال)
نام ورزشگاه: عضدی رشت
گنجایش: 15000 نفر
مالک: حامد یوسفی
مدیرعامل: پیمان پارسا
سرمربیک فرشاد پیوس
لیگ : دسته دوم فوتبال ایران
وب سایت: www.sepidroodsc.com

باشگاه سپیدرود رشت

تاریخچه باشگاه سپیدرود رشت:

یک باشگاه بدنسازی و کشتی زورخانه ای بنام سلامت بخش در محله سبزه میدان رشت قرار داشت که نام این تیم از اسم صاحب و موسس سلامت بخش گرفته شده است. غلامرضا صومی در آن زمان یعنی دهه ۴۰ با سلامت بخش دوست بود و در باشگاه آنها فعالیت می کرد. تا اینکه با بالا گرفتن تب فوتبال در اواسط دهه 40، صومی تصمیم گرفت تا یک تیم فوتبال بنام سلامت بخش تاسیس کند تا در بازی های محلات رشت شرکت نماید. تیم فوتبال سلامت بخش سال 1347 تاسیس شد و اولین تیم فوتبالی بود که در رشت و گیلان برای ارتقاء این رشته ورزشی تلاش می کرد. تیم سلامت بخش در زمان تاسیس در فوتبال محلات شرکت نمود و سریعا به لیگ باشگاه های رشت صعود کرد. در آن زمان فوتبال گیلان در دو منطقه رشت و انزلی خلاصه می شد و به جز تهران که لیگ باشگاه های متمرکز داشت. استان های دیگر فوتبال به صورت محله ای و شهر به شهر انجام می گرفت.

آن زمان ها هرگز تیم های سایر شهرها باهم مسابقه رو در رو نداشتند، مگر در بازیهای دوستانه و تدارکاتی، سال 1352 مقرر شد که اولین دوره مسابقات لیگ سراسری برگزار شود تا فوتبال از حالت محله ای خارج شده به سمت حرفه ای گام بردارد. اواخر 1352 با شروع بازی های آسیایی صومی نام تیم را از سلامت بخش به سپید رود تغییر داد تا هم طرفداران تیم بیشتر شوند و هم تیم شخصیت و کلاس بهتر و بالاتری به خودش بگیرد. رنگ پیراهن اول سپیدرودی‌ها از بدو تأسیس تاکنون قرمز می‌باشد و پیراهن دوم آن‌ها به رنگ سفید است. سپیدوری‌ها معروف به ارتش سرخ گیلان هستند.

باشگاه سپیدرود رشت

بحران مالکیت و مدیریت

سپید رود رشت بعد از 25 سال دوری از سطح اول فوتبال کشور با حمایت های مالی برخی افراد حقیقی و شهرداری رشت در دوره محمد علی ثابت قدم سال 1396 به لیگ برتر صعود کرد. اما با کارشکنی شورای شهر وقت رشت مانع از ادامه حمایت رسمی و خرید باشگاه توسط شهردار رشت شدند. سپید رود ابتدا در معامله ای سوری در اختیار نایب رئیس هیئت فوتبال گیلان قرار گرفت. شخص فاقد سرمایه بدون داشتن منابع مالی با حمایت بقیه اشخاص حقیقی و حقوقی مدتی سپید رود را در اختیار داشتند و سپس تیم را در یک قرارداد موقت و مشروط در اختیار رئیس هیئت شطرنج استان گیلان قرار دادند و این فرد نیز با وعده هایی همانند تأمین هزینه‌های تیم با فروش آب معدنی در ورزشگاه برنامه‌های خود را اعلام کرد و در نهایت در حالی که تیم سپیدرود نیازمند پرداخت هزینه سفر به شهر اهواز بود مالکیت تیم در اختیار جواد تن‌زاده از فعالان اقتصادی خوشنام سپرده شد.

بحران تیمی:

تن‌زاده همچنین علی کریمی را به عنوان سرمربی برگزید و با کوشش کادر فنی و بازیکنان همچنین هواداران رشتی تیم در لیگ برتر ماندگار شد ولی به علت کارشکنی و تفرقه افکنی هیئت فوتبال و اداره ورزش گیلان اختلاف بین علی کریمی و مالک سپیدرود به استعفا علی کریمی از تیم انجامید و سپس مالکیت از تن زاده علی‌رغم میل هواداران خلع ید شد و تیم سپیدرود رشت با مالکیت محمد نوین و سرمربیگری خداداد عزیزی در رقابت‌های لیگ برتر شرکت کرد. بعد از کسب نتایج ضعیف توسط خداداد عزیزی و عدم پاسخگویی مالک، دوباره مالکیت از ایشان گرفته شد و به علی کریمی و دوستان سپرده شد. اما در میانه نیم فصل دوم و بعد از کسب نتایج ناامید کننده توسط کریمی، او هم از مالکیت و هم از سرمربی گری تیم جدا شد و نادر دست نشان جایگزین وی و مالکیت هم به کیومرث بیات واگذار شد.

باشگاه سپیدرود رشت

سقوط به لیگ دسته دوم

ولی در پایان بازی‌های لیگ، سپیدرود به لیگ دسته اول سقوط کرد. سپیدرود در لیگ دسته اول فصل ۹۹–۱۳۹۸ هم با مربیگری علی نظرمحمدی، نادر دست نشان و سهیل حق‌شناس نتوانست در لیگ بماند و در فاصله یک هفته مانده به پایان فصل، به لیگ دسته دوم سقوط کرد. در 15 آذر ماه وقتی سپید رود دومین سال حضورش در لیگ دسته دوم را سپری می کرد، مالکیت سپید رود رشت از کیومرث بیات به علیرضا نوید واگذار شد.

او به مدت یک‌سال مالکیت سپیدرود را بر عهده داشت، اما در تاریخ ۸ اسفند ۱۴۰۱ و زمانی‌که سپیدرود سومین سال حضور خود در لیگ دسته دوم را سپری می‌کرد، علیرضا نوید طی نامه‌ای انصراف خود را به مدیرکل ورزش و جوانان استان گیلان اعلام کرد و در تاریخ ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ طی مذاکراتی مابین علیرضا نوید با داریوش بهشتی متقاضی خرید سپیدرود، باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود به صورت رسمی به ایشان واگذار شد. سپیدرود هم‌اکنون در لیگ دسته دوم حضور دارد.

 

باشگاه سپیدرود رشت

سپیدرود رشت در فرهنگ عامه و رسانه‌ها

سپید رود به عنوان یک تیم فوتبال در بین مردم جوان و پیر استان گیلان و کشور عزیزمان شناخته شده است. بیشتر مردم شمال ایران همیشه پیگیر تیم سپید رود هستند و باشگاه را متعلق به خود می دانند و سال هاست که هوادارانش زنده هستند. افکار عمومی هواداران این باشگاه طوری است که همیشه پیگیر بازی های سپید رود می باشند و آن را فراتر از یک تیم و مایه افتخار و غرور می دانند و برای کمک به آن حاضرند هر کاری از دستشان بر بیاید انجام دهند.

باشگاه سپیدرود رشت

فوتبال در رشت ریشه طولانی دارد و مردم این خطه فوتبال را به خوبی میشناسند. محبوبیت این باشگاه آنقدر زیاد است که اگر در شهر رشت از میان سال ها و پیرمردها سوالی درباره این باشگاه بپرسید، حتماً برای چند دقیقه هم که شده در مورد این تیم با شما بحث خواهند کرد. شعار تیم سپیدرود «گر سپیدرود بخشکد، ماهی‌ها می‌میرند» است. بازی‌های رسمی این باشگاه در لیگ دسته دوم و جام حذفی به‌طور زنده از صفحه اینستاگرام این تیم و اپلیکیشن آنتن و یا دیگر شبکه‌های اینترنتی پخش می‌گردد. همچنین بازی‌های حساس سپیدرود به صورت زنده از شبکه باران و شبکه ورزش نیز پخش می‌گردد.

 

ورزشگاه باشگاه سپیدرود رشت

ورزشگاه شهید عضدی رشت یک استادیوم چند منظوره با چمن طبیعی که در نقطه مرکزی شهر زیبای رشت قرار دارد و نزدیک خیابان جهان پهلوان نامجو قرار گرفته است. سپید رود بازی های خانگی خود را در لیگ دسته دوم و جام حذفی در این استادیوم انجام می دهد.

ورزشگاه باشگاه سپیدرود رشت

هواداران سپیدرود رشت:

تیم سپید رود رشت به عنوان یک باشگاه فوتبال ایرانی در بین مردم شناخته شده است. حتی دیده شده‌است است که هواداران پرشور سپیدرود در بازی‌های خارج از خانه نیز تیم محبوب‌شان را تنها نگذاشته و همراهش بوده‌اند. درک هوادارن سپیدرود از تیم و شرایطش اجازه نداده که این تیم اسیر حواشی و گرفتاری بشود. سپیدرود هم در بالاترین قله فوتبال ایران قرار گرفته و هم تجربه سقوط را داشته اما هوادارانش هیچ‌وقت اجازه ندادند که این تیم دچار بحران شود.

هواداران سپیدرود رشت

در دو فصلی که سپیدرود در لیگ برتر خلیج فارس حضور داشت، میانگین هواداران سپیدرود در هر بازی خانگی ۸٬۶۴۷ نفر بود. سپیدرود با وجود کمبود ظرفیت در ورزشگاه خانگی، از پرتماشاگرترین تیم‌های ایران است. در نظرسنجی برنامه نود در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶، سپیدرود چهارمین تیم پرهوادار ایران شد.

ورزشگاه باشگاه سپیدرود رشت

بازیکنان برجسته سپیدرود

ناصر آذربرا
مهرداد استوار
خسرو اولیأ
محمد احمدپور
سید علی افتخاری
حسین بیگی
محمدحسن بهلول
جمشید پذیرا
عبدالله پندیدن
کاظم پیش‌نمازی
حجت تقی‌زاده
جاوید جهانگیری
سیروس جوشیری
مجید جهانپور
بهروز چوکان‌زو
رسول حقدوست
سید محمد حسینی
سهیل حق‌شناس
فرهاد حسین‌پور
حسن حاجی‌پور
حمید حقیقی
یوسف حسن‌طلب
عباس حداد
مهرداد خداپرست
مصطفی خمامی
ایرج خوالی
شهریار دوستدار
منوچهر دانش
محمدعلی رافع
جعفر روحی
حجت زرین‌صدف
ایرج زهرابی
بیژن زرین‌بال
محمدرضا شیدفر
اصغر شیرپور
خسرو صلح‌کنان
حسین صبوری
حجت طاهری
علاءالدین عترتی
علی علافی
محمد غلامی
عباس غایب‌دوست
میثم فردوسی
محمد قاسمی
ادیب قدس
محمد قرق‌رحمت
کاوه کاویان‌پور
حسین کامیاب
حسین کعبی
جمشید محمدی
رضا مسافری
تقی مهجویی
حمیدرضا منصوری
سعید متقی‌طلب
سید علی محمدی
هادی مصطفوی
پرویز مسعودی
حسین مشگین‌زر
جمشید محمدی
غلام موسی‌پور
شایان مصلح
رضا مودب‌پور
سید هادی موسوی
محمدرضا مهدوی
رضا نیک‌نظر
مهرزاد نوغانی
مهرداد هوشنگی
امید هرندی
مهیار یاسری
مربیان برجسته سپیدرود
حسن آذرنیا
حسن اشجاری
فرشاد پیوس
مجید جهانپور
سهیل حق‌شناس
فرهاد حسین‌پور
نادر دست‌نشان
حسن روشن
احمد صومی
فریدون عسگرزاده
علی کریمی

 

بازیکنان خارجی سپیدرود

سپیدرود یکی از معدود باشگاه‌های فوتبال ایران بود که از بازیکن خارجی استفاده نمی‌کرد، اما در نقل و انتقالات زمستانی فصل ۹۸–۹۷، ۲ بازیکن خارجی به سپیدرود پیوستند. نخستین بازیکنان خارجی که برای سپیدرود بازی کردند لوکا نوزادزه و رومن چاچوا بودند که در روز ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ در هفته هجدهم فصل ۹۸–۹۷ برابر ماشین‌سازی تبریز ۹۰ دقیقه بازی کردند.

لوکا نوزادزه

رومن چاچوا

 

نماد، رنگ و نشان‌واره سپیدرود

نماد

نام سپیدرود برگرفته از بزرگ‌ترین رود گیلان و دومین رود بزرگ ایران، سفیدرود است که در پیدایش تمدن گیلان تأثیر داشته‌است.

نماد، رنگ و نشان‌واره سپیدرود

سال 1352 مقرر شد که اولین دوره مسابقات لیگ برگزار شود و فوتبال از حالت محله ای خارج گردد و به سمت حرفه ای شدن گام بردارد. اواخر سال 52 با شروع بازی های آسیایی غلامرضا صومی بنیانگذار این باشگاه اسم تیم را به سپید رود تغییر داد. امروزه جدا از رود سفیدرود این باشگاه یک نام تاریخی در فوتبال ایران است.

نماد، رنگ و نشان‌واره سپیدرود

رود سفیدرود نماد این باشگاه می‌باشد ولی آن‌ها به «ارتش سرخ گیلان»، «ستاره سرخ گیلان»، «ماهی‌ها» و «پسران باران» نیز معروف هستند. شعار تیم سپیدرود «گر سپیدرود بخشکد، ماهی‌ها می‌میرند» است.

رنگ

رنگ قرمز یکی از مهم ترین نمادهای باشگاه فوتبال سپید رود است. البته در برخی از فصل ها، به همراه رنگ قرمز از رنگ سفید نیز در لباس های این باشگاه استفاده شده است که رنگ ثانویه تیم به حساب می آید. در برخی فصول نیز رنگ لباس تیم ترکیبی از قرمز و سیاه بوده است. اما در مجموع رنگ اول پیراهن تیم سپید رود از بدو تاسیس همیشه قرمز بوده و رنگ دوم پیراهن نیز سفید است.

باشگاه سپیدرود رشت

نشان و لوگو باشگاه

سپید رود در طول تاریخ 3 نوع لوگو داشته است. اولین لوگو باشگاه از زمان تغییر نام تیم از سلامت‌بخش به سپیدرود مورد استفاده قرار گرفت یک نشان بیضی شکل که درون آن کل یک رود و نماد المپیک و کلمه SEPIDROOD مورد استفاده قرار گرفته‌بود و در بالا و پایین آن کلمات باشگاه فرهنگی ورزشی سپید رود قرار داشت. این لوگو 33 سال بدون تغییر باقی ماند تا اینکه در سال 1385 دومین نشانه سپید رود طراحی شد.

نماد، رنگ و نشان‌واره سپیدرود

شکل بیضی که در لوگوی قبلی به کار می رفت درون یک دایره قرار گرفت. در بالای بیضیکلمات باشگاه فرهنگی ورزشی و در پایین آن کلمه سپیدرود با خط نستعلیق قرار گرفت. همچنین دور لوگو با کلمات SEPIDROOD SPORTS & CULTURAL CLUB پوشانده‌شد. سومین لوگو باشگاه نیز در سال 1397 طراحی شد که به شکل یک سپر بود. در این لوگو هم نقش رود در وسط سپر قرار داشت و زیر آن دو خوشه طلایی برنج قرار گرفت. اما پس از انتقاداتی که به این نشان شد، باشگاه سپیدرود تصمیم گرفت از فصل ۹۹–۱۳۹۸ دوباره از لوگوی قبلی خود استفاده کند.

 

قهرمانی در جام آسیایی آقاخان

سپیدرود اولین و آخرین تیمی از شمال ایران است که موفق به فتح جام بین‌المللی در قاره آسیا شده‌است. این تیم در سال ۱۳۵۶ با سرمربیگری فریدون عسگرزاده به عنوان نماینده فوتبال ایران در جام طلایی آقاخان بنگلادش که تیم‌های مطرح آسیایی در آن شرکت می‌کردند شرکت نمود و با پیروزی مقابل تیم ملی فوتبال هند، تیم ملی فوتبال سری‌لانکا، تیم محمدان بنگلادش، تیم آباهانی داکا بنگلادش، تیم ودا داکا بنگلادش و تیم منتخب داکا قهرمان این رقابت‌ها شد.

 

نتایج سپیدرود در جام آقاخان

در مسابقات جام آقاخان ۱۲ تیم حضور داشتند که در دو گروه ۶ تیمی با هم بازی می‌کردند و دو تیم برتر هر گروه به مرحله بعدی مسابقات صعود می‌کرد. سپیدرود هم در گروه خود با تیم ملی هند، تیم ملی سری‌لانکا، تیم محمدان بنگلادش، تیم ودا داکا بنگلادش و تیم منتخب داکا هم‌گروه شد. سپیدرود در بازی اول تیم ملی هند را ۲ بر ۱ شکست داد. در بازی دوم محمدان بنگلادش را ۱ بر ۰ برد. در بازی سوم تیم ودا داکا بنگلادش را هم ۲ بر ۱ شکست داد و در بازی چهارم تیم ملی سری‌لانکا را ۲ بر ۱ برد و در بازی آخر مرحله گروهی تیم منتخب داکا را ۴ بر ۰ در هم کوبید و با پنج برد به عنوان تیم صدرنشین از گروه صعود کرد و تیم ملی هند هم به عنوان تیم دوم به مرحله بعدی راه یافت.

همچنین سپیدرود در مرحله دوم تیم آباهانی داکا بنگلادش را ۲ بر ۰ شکست داد و در بازی آخر و در مرحله فینال تیم ملی هند که حریف سپیدرود در مرحله گروهی بود را این بار با نتیجه ۳ بر ۰ در هم کوبید و جام طلایی آقاخان را بالای سر برد.

 

اعضای تیم سپیدرود در جام آقاخان

سرمربی: فریدون عسگرزاده

مربی: احمد صومی، قاسم نجاتی

سرپرست: غلامرضا صومی

بازیکنان: جاوید جهانگیری (کاپیتان سپیدرود)، علاءالدین عترتی کوشالی، کاوه کاویان‌پور، محمد احمدپور، سیروس جوشیری، جمشید پذیرا، رسول حقدوست، حسین کامیاب، حسین بیگی، جعفر روحی، محمدرضا شیدفر، جمشید محمدی، رضا مسافری، محمد قاسمی، تقی مهجویی و محمدحسن پوربهلول

احمد دانشی گزارشگر اعزامی رادیو تلویزیون گیلان تعریف می‌کند که در بنگلادش، ۱۰۰ هزار تماشاچی از بازی‌های سپیدرود رشت در جام بین‌المللی آقاخان دیدن کردند و تیم قرمزپوش رشت آنقدر خوب بازی کرد که آن‌ها فکر می‌کردند ایران تیم ملی خود را به شبه‌قاره هند اعزام کرده‌است.

این جام بعدها در تشریفاتی خاص در استادیوم آزادی به رئیس فدراسیون فوتبال ایران داده شد و هنوز به عنوان افتخار آسیایی فوتبال ایران در گنجینه فدراسیون فوتبال ایران می‌درخشد. لازم است ذکر شود که محمدرضا شیدفر با ۹ گل زده در ۷ بازی، آقای گل این دورهٔ جام آقاخان شد.

 

افتخارات باشگاه سپیدرود رشت

جام آسیایی آقاخان

1 قهرمان(۱): ۱۳۵۶

جام بین‌المللی خزر

1 قهرمان(۲): ۱۳۷۱٬۱۳۸۱

لیگ گیلان

1 قهرمان(۲): ۱۳۶۱٬۱۳۶۴

2 نایب قهرمان(۵): ۱۳۶۰٬۱۳۶۳٬۱۳۶۵٬۱۳۶۶٬۱۳۶۸

3 سوم(۳): ۱۳۶۹٬۱۳۸۱٬۱۳۸۲

جام حذفی گیلان

1 قهرمان(۱): ۱۳۷۳

جام انقلاب

1 قهرمان(۱): ۱۳۵۹

لیگ دسته سوم فوتبال ایران

1 قهرمان(۱): ۱۳۸۰

2 نایب قهرمان(۱): ۱۳۸۳

لیگ دسته دوم فوتبال ایران

1 قهرمان(۲): ۱۳۸۹٬۱۳۹۵

2 نایب قهرمان(۱): ۱۳۷۵

3 سوم(۳): ۱۳۷۰٬۱۳۸۷٬۱۳۹۴

لیگ دسته اول فوتبال ایران

2 نایب قهرمان(۱): ۱۳۹۶

 

تیم‌های دیگر

در حال حاضر سپیدرود علاوه بر تیم فوتبال بزرگسالان دارای تیم‌های فوتبال نوجوانان، جوانان، امید و تیم بسکتبال جوانان و بزرگسالان می‌باشد.

به‌طوری‌که جوانان زیادی در رشت زیر پوشش این باشگاه فعالیت می‌کنند.

 

 

جمع بندی:

سپید رود رشت اولین و آخری تیم شمالی است که موفق به فتح جام بین المللی در قاره آسیا شده است. این باشگاه در سال 1356 با هدایت فریدون عسگرزاده به عنوان نماینده فوتبال ایران در جام طلایی آقاخان بنگلادش که تیم های مطرح آسیایی در آن حضور داشتند شرکت نمود و با پیروزی مقابل تیم ملی فوتبال هند، تیم ملی فوتبال سری لانکا، تیم محمدان بنگلادش، تیم آباهانی داکا بنگلادش، تیم ودا داکا بنگلادش و تیم منتخب داکا قهرمان این رقابت ها شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *