آموزش تنیس

یکی از ورزش های مهیج و جذاب از که لحاظ جسمی جزو ورزش های سخت محسوب می شود، تنیس می باشد. در این بخش به آموزش تنیس از صفر تا صد می پردازیم، شما چه یک بازیکن مبتدی باشید و چه یک پلیر پیشرفته می توانید از این تکنیک ها در ورزش تنیس استفاده نمایید. تنیس بازی کردن چندان آسان نیست و هر گروه عضلانی بدن شما نیاز دارد که مدت طولانی پشت سر هم کار کند. در ادامه سایت ورزشی با آموزش تنیس همراه ما باشید.

 

ورزش تنیس چیست؟

تنیس یک بازی ذهنی و جسمی سخت است که هم ذهن شما و هم فیزیک بدنی شما درگیر آن می باشد. هر پلیر باید سریع فکر کرده و تصمیم بگیرد. بهترین شوتی که برای کسب امتیاز باید استفاده نماید، کدام است. هر چه قدر شما اصول اولیه بازی تنیس را بلد باشید ، می توانید توانایی های تان را تقویت نمایید. یک تنیسور خوب و حرفه ای به تمام تکنیک های این ورزش مسلط است.

آموزش تنیس

چرا تنیس بازی کنیم؟

تنیس یکی از رشته های ورزشی سالم و مهیج و سرگرم کننده است. با اینکه اصلا ورزش آسانی نیست اما برای ذهن و بدن شما فواید زیادی دارد. با هماهنگ نمودن دست و چشم، تعادل و چابکی شما بهتر خواهد شد. تنیس همانند بسیاری از فعالیت های فیزیکی سخت، حرکت های پا و بالاتنه در تنیس به حفظ سلامتی و اندام و کاهش استرس کمک می کند. تکنیک های تنیس می تواند باعث بهبود تفکر و استراتژی، بهبود مهارت های حل مسئله شود. تنیس به دو بازیکن برای یک مسابقه نیازمند است و اگر دوبل بازی می کنید مهارت های کار تیمی را یاد میگیرید.

 

تاریخچه تنیس:

انگلیس اولین کشوری بود که طرفداران تنیس زیادی را به خودش جذب نمود. و این رشته در سال 1877 در شهر لندن کشف شد. رفته رفته در تمام دنیا رواج یافت. و وارد مسابقات المپیک شد. در یک برهه ای نیز این بازی از مسابقات المپیک به دلیل عدم تنظیم قوانین درست برای برد و باخت حذف شد. در سال 1924 فدراسیون بین المللی تنیس تمام مشکلات موجود را حل کرد و قوانین جدیدی وضع شد و این بازی به المپیک وارد شد تا علاقه مندان مهارت های خود را نشان دهند.

آموزش تنیس

انواع تنیس:

 • تنیس خاکی یا در زمین های چمن و خاکی
 • تنیس روی میز

آموزش بازی تنیس

آموزش بازی تنیس

ورزش تنیس یکی از پرطرفدارترین و مهیج ترین رشته های ورزشی در دنیا است که در زمین هایی سالنی و خاکی انجام می شود. در این ورزش با دو روش انجام می شود. روش اول سینگل یا دو نفره نام دارد که هر تیم از یک نفر تشکیل می شود. روش دوم نیز دابل یا هر تیم دارای دو عضو می باشد و مجموعا با 4 نفر در زمین انجام می شود. بازی به این صورت است که هر تیم تلاش می کند از طریق راکت توری که در دستانش دارد یک توپ پلاستیکی که با نمد پواشنده شده است را به زمین تیم مقابل انتقال دهد. آموزش بازی تنیس برای بازیکنان از اهمیت زیادی برخوردار است و هر بازیکن باید از قبل به این رشته مسلط باشد و بتواند به خوبی راکت را در دست بگیرد و بتواند از قوانین آن مطلع باشد.

 

آموزش تنیس حرفه ای

ورزش مهیج تنیس در سطوح حرفه ای و قهرمانی نیز هر ساله برگزار می شود. معمولا شخصی بخواهد به این رشته ورزشی وارد شود باید آموزش تنیس حرفه ای را فرا بگیرد. تنیس جزو رشته های مدرن ورزشی بوده که پلیر باید به قوانین ، اصول ، ابزار خاص آن آشناییت داشته باشد. تنیس هم اکنون در مسابقات المپیک حضور دارد و تقریبا از سال 1988 در المپیک سئول وارد شده است. اما چندین سال این رشته از المپیک حذف شد زیرا قوانین خاصی برای برد و باخت به درستی تنظیم نشده بود. فدراسیون بین المللی تنیس در سال 1924 این مشکل را حل کرد و قوانین دقیق و جدیدی را برای این ورزش وضع نمود تا دوباره در المپیک حضور داشته باشد.

آموزش تنیس حرفه ای

ورزشکاران حرفه ای برای تنیس تمرینات سخت و فشرده ای انجام می دهند و قبل از حضور در مسابقات قهرمانی در زمین های مسابقه تمرین انجام می دهند. معمولا در این رشته دسته بندی های زیادی برای مسابقات قهرمانی وجود دارد که آنها را با امتیاز بندی در سرتاسر دنیا از هم جدا می کند و بازی های اصلی تنیس شامل چهار بازی می باشد و هدف از مسابقات تنیس با بازی های قهرمانی این است که اشخاص در صدر جدول قرار بگیرند. معمولا برای آموزش تنیس حرفه ای ورزشکاران به کلاس های آموزشی می روند و زیر نظر مربیان قدرتمند و توانا شرکت می کنند.

 

آموزش تنیس خاکی:

تنیس خاکی یک دیگر از انواع ورزش ها است که در زمین های خاکی یا چمن یا آسفالت برگزار می شود. در تنیس خاکی به دلیل نرم بودن زمین از سرعت توپ تنیس کمی کاسته خواهد شد. تنیسور باید زمان بیشتری برای حرکت در زمین و ضربه زدن به توپ داشته باشد. یکی از تفاوت های اصلی تنیس خاکی با دیگر زمین های تنیس در همین مورد است. در آموزش تنیس خاکی باید چهار حرکت اصلی را یاد بگیرید. در واقع آموزش تنیس خاکی فرق زیادی با آموزش سایر تنیس ها ندارد و باید در شرایط زمین عملکرد خوبی داشته باشید.

آموزش تنیس خاکی

تفاوت های تنیس خاکی و سالنی

آموزش تنیس خاکی در این رشته ورزشی از اهمیت زیادی برخوردار است. در تنیس خاکی به دلیل نرم بودن خاک زمین ، زمانی که توپ به زمین برخورد دارد، فرو می رود و از سرعتش کم شده و همین باعث خواهد شد تا توپ با ارتفاع بیشتر نسبت به بقیه زمین ها بالا بیاید. معمولا سرعت بازی در این زمین ها کندتر است و خستگی زودرس در انتظار بازیکنان و پلیرها می باشد. یکی از مزیت های بازی در زمین های خاکی ، داشتن زمان بیشتر حرکت است و بازیکن سریعتر به توپ می رسد و ضربات حریف را پاسخ می دهد. رافائل نادال جزو بهترین بازیکنان تنیسور در زمین خاکی می باشد.

اما در زمین های سالنی روی زمین سفت و هاردکورت انجام می شود. بیشتر از 70 درصد مسابقات بر روی این زمین ها انجام می شود. در زمین های هاردکورت برخلاف خاکی ، توپ در زمین فرو نرفته و سرعت بالایی داشته و سرعتش با سرعت توپ در زمین خاکی قابل مقایسه نیست. مصدومیت در این زمین ها به دلیل سفتی آن بالاست و بیشتر مصدومیت بازیکنان در این زمین ها رخ می دهد. نواک جوکوویچ صربستانی یکی از پرتجربه ترین بازیکنان تنیسور سالنی می باشد.

آموزش تنیس

آموزش حرکت های تنیس خاکی(سرویس)

سرویس از جمله مهم ترین ضربه ها در رشته تنیس می باشد. و هر امتیاز در این رشته ورزشی با سرویس آغاز می شود. و باید آموزش تنیس را مخصوصا در سرویس توجه داشته باشید. زمانی که می خواهید ضربه سرویس بزنید باید به نکات مهم نظیر میزان روانی ضربه، چرخش توپ و استفاده کردن از تمام بدن تان برای ضربه به توپ توجه کنید. ضربه های سرویس در این بازی هیجانی از خط موجود در انتهای زمین همراه با در دست داشتن راکت در دست غالب و توپ در دست دیگر شروع می شود. گرفتن راکت در دست برای زدن ضربات سرویس از نوع قاره ای می باشد. و حالت بدن در این نوع ضربه به صورت یک پا به جلو یا زاویه 45 درجه به سمت تور تنیس می باشد.

 

آموزش تخصصی تنیس (فورهند)

فورهند نیز یکی دیگر از ضربه های آموزشی تخصصی در تنیس می باشد. فورهند یکی از اصلی ترین حرکات و ضربه ها در این رشته ورزشی است. در زمان آموزش تخصصی تنیس ببرای عملکرد بهتر و ضربه موثرتر باید به عملکرد پاها، نحوه در دست گرفتن راکت و تعادل تان توجه ویژه ای کنید. نحوه گرفتن راکت در فورهند از نوع نیمه غربی است. و باید با این روش آن را انجام دهید. برای ضربه فورهند به موقعیت توپ برسید و زانوهایتان را خم نمایید.

آموزش تنیس

آموزش حرکت والی

والی جزو مهم ترین ضربه ها در بازی تنیس است. در بازی تنیس بازیکنانی که در نزدیکی تور قرار دارند همیشه قبل از برخورد توپ با زمین به آن ضربه می زنند تا به خوبی بتوانند دفاع انجام دهند و به این ضربات اصلی تنیس والیس می گویند. طرز گرفتن راکت در این ضربه ها از نوع قاره ای می باشد. برای ضربه زدن والی باید بدانید. که حرکات اولیه راکت به سمت عقب و به صورت جمع و جور و فشرده است. شما باید برای زدن ضربه به توپ در جلوی بدن سرعت عمل خوبی داشته باشید. بیشتر بازیکنان تنیس موقعیت مکانی و بدنی مناسبی در زمین ندارند. آنها نمی توانند به خوبی ضربه والی بزنند. با یادگیری تنیس و ضربات والی می توانید به بهترین شکل بازی کنید و پیروز میدان شوید.

 

آموزش تنیس روی میز با حرکت آبشار

یکی از ضربات مهم و اساسی در بازی تنیس روی میز ، قطعا حرکت آبشار است. ضربه آبشار از ضربات اصلی تنیس و جزو مهم ترین حرکت ها می باشد. قدرت پا و استفاده از آن در این نوع ضربه اهمیت زیادی دارد. برای اینکه ضربه آبشار خوبی بر روی زمین تنیس داشته باشید باید یک موقعیت عالی انجام دهید تا بتوانید به بهترین نحو ممکن ضربه آبشار را بزنید. به همین دلیل به محل مورد نظری که توپ به آنجا پرتاب می شود بروید و سپس کمی مکث نمایید و وضعیت بدن تان را تنظیم کنید. در این حالت باید کمی دقت نمایید. و دستی که راکت دارد همراه با هر دو بازو به سمت بالا و آماده ضربه زدن شوید. سپس به پهلوهای تان چرخیده و با قدرت به توپ بالای سر ضربه بزنید.

آموزش تنیس

 

قوانین اساسی تنیس چیست؟

قبل از اینکه بازی تنیس را انجام دهید باید تمام اصول اولیه آن را بلد باشید. می‌توانید از هر ترکیبی از گیره‌های تنیس (مانند گریپ نیمه غربی یا قاره‌ای) و حرکاتی مانند دراپ‌شات، لوب‌ها، والی‌های بک هند یا ضربات فورهند برای کسب هر امتیاز استفاده کنید. یادگیری تمام اصول تنیس برای بهترین بازی تاثیرگذار است:

 • توپ را در داخل خطوط نگه دارید

برای تنیس های انفرادی سرویس باید همیشه روی تور ور در جعبه سرویس در برابر حریف فرود بیاید. به آن لت می گویند و سرور دوباره از اولین سرویس شروع می کند. حتی اگر توپ از نظر فنی در خارج از محوطه قرار بگیرد تا وقتی که بخشی از آن هنوز لمس نشد همچنان در بازی است. در طول یک رالی توپ باید در محدوده زمین تک نفره که حاشیه های داخلی هستند باقی بماند.

 • امتیازتان را حفظ نمایید

تنیس یک بازی امتیازدهی خاص است و باید امتیازات تان را پیگیری نمایید تا مشخص شود که چه شخصی برنده است. سرور همیشه ابتدا امتیاز خود را می گوید، حتی اگر از امتیاز حریف کمتر باشد. به عنوان مثال، اگر سرور سه امتیاز اول را پشت سر هم از دست بدهد، امتیاز ۴۰ است.

قوانین مهم رشته تنیس

 • از دست زدن به تور خودداری نمایید

اگر بخشی از شما یا راکت تان در هر زمانی در طول ی امتیاز به طور فیزیکی تور را لمس نماید، اتوماتیک بازنده هستید. تور جدا کننده مساوی زمین های دو طرف است و هر نوع تغییر در موقعیت آن مجاز نیست.

 • راکت تان را نگه دارید

راکت همیشه باید در دست شما باقی بماند. اگر راکت را به سمت توپ بیاندازید یا پرتاب کنید امتیاز از دست می دهید. شما فقط می توانید توپ را با راکت تان نگه دارید. لازم نیست که توپ با صورت راکت برخورد کند و اگر به دسته یا مثلث آن نیز برخورد نماید همچنان در بازی است.

 • بعد از یک پرش به توپ ضربه بزنید

زمانی که توپ دوبار پرید نقطه تمام می شود. به همین ترتیب فقط یکبار می توانید به توپ ضربه بزنید. حتی اگر توپ را ببندید و دوباره جلوی شما بیفتد، اگر توپ به سمت حریف شما نرسد، کار تمام است.

آموزش تنیس

 • توپ در هوا توپی است که در حال بازی است

حتی اکر حریف شما در منطقه خارج به خوبی از خط پایه عقب باشد، اگر با توپ تماس بگیرد یا قبل از پرش به قسمتی از بدنش برخورد کند باز هم در بازی است.

آموزش تنیس

 • دو برنده شوید در یک مسابقه تنیس!

هم بازی ها و هم امتیازها باید دو نفر باشند. در صورت تساوی که هر دو بازیکن هر کدام شش گیم را در یک ست برنده می شوند که نتیجه آن ۶-۶ است، تای بریک معرفی می شود. اینجاست که بازیکنان باید در یک مینی مسابقه هفت امتیازی به مصاف هم بروند. بازیکنان پس از هر امتیاز سرویس، و پایان زمانی که مجموع امتیازها برابر با شش یا چند برابر شود، طرف زمین خود را عوض می کنند. اولین بازیکنی که به هفت امتیاز می رسد (با دو امتیاز برتر) برنده می شود.

 

 

گلزنی در تنیس چگونه است؟

بخشی از یادگیری اصول اولیه تنیس شامل یادگیری و کسب اطلاع از نحوه حفظ امتیاز است. امتیاز دهی تنیس در ابتدا کمی سخت و گیج کننده به نظر می رسد. اما وقتی به آن دست یابید کاملا ساده است. شش بازی در یک ست وجود دارد که بیشتر ست ها از سه ست بهترین بازی می شوند. مگر اینکه تنیس حرفه ای مردان باشد که در این صورت ست ها از 5 ست بهترین هستند. بازیکنان باید هر ست را با دو گیم برنده شوند.

آموزش تنیس

 • امتیاز . هر بازی با ۰-۰ یا “عشق” شروع می شود و به ازای هر امتیاز به ۱۵، سپس ۳۰ و سپس ۴۰ افزایش می یابد. برای مثال، اگر هر دو بازیکن هر کدام یک امتیاز در بازی کسب کنند، ۱۵-۱۵ یا ۱۵-۰ است.
 • ابتدا امتیاز سرور اعلام می شود. فقط یک بازیکن در هر بازی سرویس می دهد و همیشه از سمت راست زمین شروع می کند و هر امتیاز را به طور متناوب در طرفین قرار می دهد. در پایان بازی، بازیکنان به نوبت سرویس می دهند و در هر بازی، انتهای زمینی را که بازی می کنند تغییر می دهند. امتیاز سرور همیشه اول اعلام می شود (بنابراین اگر سرور اولین امتیاز بازی و امتیاز بعدی را برد، امتیاز ۳۰-love است)
 • برنده شوید یا ادامه دهید . برنده شدن امتیاز بعدی، یعنی سر،یس زننده برنده میشود. اما از دست دادن امتیاز، امتیاز بازی را برمی‌گرداند. در این صورت سرور باید دوباره تلاش کند تا دو امتیاز متوالی را کسب کند.

آموزش تنیس

چگونه تنیس بازی کنیم؟

اگر شما در حال یادگیری ورزش تنیس هستید یا یک دوست یا مربی تنیسی دارید که با او تمرین انجام می دهید. مراحل زیر را باید حتما بررسی نمایید:

۱. تصمیم بگیرید که چه کسی اول بازی را شروع می کند . پرتاب سکه یا چرخش راکت راه خوبی برای تصمیم گیری است که چه کسی باید اول بازی را شروع کند. از آنجایی که سرویس تنیس یک مزیت ذاتی برای بازیکنی است که سرویس می دهد، عادلانه است که اجازه دهیم شانس تعیین کند که چه کسی به آن می رسد. هنگامی که مشخص کردید چه کسی سرویس میزند، سرور فقط دو فرصت برای وارد کردن توپ دارد. اگر توپ را به بیرون بزند، وارد تور شود، یا در حین سرویس روی خط قدم بگذارد، خطا محسوب می شود.

۲. یکی در میون سرویس بزنید . اولین سرویس هر بازی از سمت راست زمین شروع می شود که به آن “سمت دود” زمین نیز می گویند. نکته بعدی از سمت چپ می آید که به عنوان “ad court” نیز شناخته می شود (مخفف “مزیت”). طرف های سرو همیشه متناوب هستند، و مگر اینکه در حال انجام دومین سرویس هستید، هرگز نباید دو بار پشت سر هم از یک سمت سرویس بزنید.

آموزش تنیس

آموزش ورزش تنیس

۳. از قدرت خود استفاده کنید چه از دست چپ و چه از دست راست خود استفاده کنید، فورهند و بک هند به همراه سرویس شما در کسب امتیاز موثر خواهد بود. حتماً مطابق با نقاط قوت خود بازی کنید (مثلاً، اگر بازیکنی هستید که بک هند قوی‌تر از فورهند آن‌ها است، سعی کنید با پای خود روی توپ‌های میانی مانور دهید تا بتوانید تعداد بیشتری از آنها را بزنید).

۴. از ذهنت استفاده کن باید سریع تصمیم بگیرید که از کدام ضربات تنیس استفاده کنید – مانند اینکه آیا با ضربات اولیه خود در خط پایه بمانید یا سرویس و رگبار، چه مقدار از تاپ اسپین استفاده کنید ، یا اینکه برنده شوید یا تلاش کنید. برای اینکه توپ را برای مدت طولانی تری در بازی نگه دارید تا بازیکن حریف را به سمت خطای اجباری سوق دهد.

۵. برای تای بریک آماده باشید . گاهی اوقات، هر بازیکن به مقدار مساوی در بازی ها برنده می شود و نتیجه را به ۶-۶ می رساند. در این صورت بازیکنان وارد یک تای بریک می شوند که از هفت امتیاز بازی می شود و باید با دو امتیاز نیز برنده شوند.

mohamadnd
8 سپتامبر 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *