Ufc چیست؟ سوالی که شاید از ذهن شما نیز بگذرد. Ufc یک ورزش ترکیبی رزمی و مسابقه ای شبیه به دعوا های خیابانی است که فقط کمی سازماندهی شده. رزمی کاران علاقه مند سراسر جهان هر ساله برای این رویداد خاص دور هم جمع شده و در آن بدون هیچ قانون خاصی تا زمان پیروزی به مبارزه می پردازند. همچنین جالب است بدانید Ufc مثل کشتی کج و این جور چیزها نیست که فیک و غیرواقعی باشد و مثل مسابقاتی چون کاراته و کشتی نیز نیست که خیلی چهارچوب بندی شده و بی خطر باشد، این مسابقه در واقع به خطر و به کشته هایی که ممکن است بدهد معروف است، به بی قانونی و هیجانش شهره است و به خیلی چیزهای دیگر که هیچ کدام شان حتی ذره ای به مسابقات بی خطر و غیر واقعی دیگر شبیه نیستند. اصلا شاید همین خطرناک بودن دلیل ممنوعیت این ورزش در ایران شده، کسی چه می داند؟

 

UFC چیست؟

 

UFCیک مسابقه قهرمانی مبارزه شدید و به انگلیسی  Ultimate Fighting Championshipیا به اختصار همان UFC خودمان است. این مسابقات تنها سبکی کنترل شده از مسابقات خیابانی بوده و ترکیبی از تمام رشته های رزمی هستند. کاراته، کشتی، موی تای بوکس و کیک بوکسینگ چند مورد از زیر شاخه های این مسابقات هستند. در این نوع رزم ها دو ورزشکار با رشته های متفاوت به داخل قفس رفته و باهم می جنگند تا یک نفر بر دیگری مغلوب شود. در UFC از هیچ نوع ابزاری استفاده نمی شود و مبارزان با دست خالی با هم می جنگند.

 

تفاوت UFC و کشتی کج

همان طور که می دانید کشتی کج یک ورزش فیک و غیر واقعی است که در آن مبارزان به هم ضربه واقعی وارد نمی کنند اما بالعکس این ورزش، مبارزات UFC کاملا جدی انجام می شوند به طوری که در پایان آنها هر دو مبارز با بدن زخمی و کبود از میدان بیرون می آیند. همچنین همان طور که گفته شد در مسابقات Ufc استفاده از هیچ وسیله ای مجاز نیست اما در کشتی کج حتی دیده می شود که مبارزان با صندلی نیز به یکدیگر ضربه وارد می کنند. اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم، ufc  یک مبارزه واقعی است و کشتی کج تنها یک سری حرکات نمایشی.

 

قوانین UFC

اکثر مردم Ufc را ورزشی وحشیانه و بی قید و بند می دانند، در پاسخ به این افراد باید گفت که حق با شماست! در Ufc واقعا هیچ قانون محدود کننده ای وجود ندارد که از ضربات دست، پا یا فنون گلاویزی خاصی جلوگیری کند. در این مسابقه تنها اعمالی که آسیب جدی و ماندگار به سلامت فرد می زنند ممنوع هستند؛ اعمالی مثل فرو کردن انگشت در چشم، گاز گرفتن، حمله به نخاع یا ستون فقرات، نیشگون گرفتن و ضربه به گلو. در این مسابقات حتی ممکن است یک مبارز در اثر ضربه فنی شدن به مرگ نیز برسد.

 

نحوه برگزاری مسابقات UFC

مسابقات Ufc نهایتا تا ۵ راند ۵ دقیقه ای با استراحت ۱ دقیقه ای بین هر راند انجام می شوند. مبارزان این مسابقه به هشت گروه وزنی تقسیم می شوند، آنها در یک قفس هشت ضلعی با لباس هایی مشخص و با محافظ دندان به مبارزه می پردازند تا به پیروزی در مقابل رقیب خود برسند. در این مسابقات مبارزان حق تسلیم شدن را دارند.

 

بهترین UFC کار جهان، کانر مک گرگور

حالا که بحث Ufc چیست را پیش کشیدیم بعد نیست به پاسخ سوال بهترین ufc کار کیست نیز بپردازیم. همان طور که احتمالا می دانید مک گرگور بوکسور و مبارز ایرلندی به عنوان بهترین ufc کار جهان شناخته می شود.

او اولین مبارزی است که همزمان در دو گروه وزنی مختلف به قهرمانی رسید و دو کمر بند طلای این مسابقات را از آن خود کرد. او که از سال ۲۰۰۸ مسابقات رزمی ترکیبی را شروع کرده بود در سال ۲۰۱۵ با شکست ژوزه آلدو قهرمان شکست ناپذیر جهان تنها در ۱۳ ثانیه بیش از پیش توجه رسانه ها و مردم را به سوی خود جلب کرد.

همچنین جالب است بدانید که پر بیننده ترین مسابقه تاریخ ufc  را به نام کانر مک گرگور و حبیب نورمحمودوف ثبت کرده اند، او یعنی حبیب نورمحمودوف اولین قهرمان مسلمان ufc در تمام ادوار است. یکی از داستان های جالب مک گرگور این است که او روزی در روی فرش قرمز قصد عکس انداختن با مشین گان کلی را داشته، اما با بی توجهی او رو به رو می شود.

در پی این موضوع مک گرگور که عصبانی شده روی لباس کان گلی نوشیدنی می ریزد و آنها باهم درگیری فیزیکی پیدا می کنند. سخنگوی مک گرگور بعدا اظهار می کند که: «کانر مک‌گرگور از کسی درخواست نکرد که باهم عکس بیندازند، و نقشی هم در ایجاد تنش نداشت. او ماشین گان کلی را حتی نمی‌شناسد، به جز آن باری که او ژوئیه گذشته به دیدن یکی از مسابقات کانر رفت و کانر آنجا ماشین او را دید.

« مک گرگور صاحب دو فرزند پسر و یک دختر بچه است. تماشاچیان این بازیکن را به نام «بد نام» می شناسند و شهرت او در جنگ روانی قبل از بازی نیز زبانزد همگان است.

 

UFC زنان

ufc برای زنان چندان تفاوتی با  ufcمردان ندارد. در این مسابقات نیز همه ورزشکاران علاقه مند سراسر جهان با رشته های رزمی مختلف با یکدیگر به مبارزه پرداخته و قوانین مشابهی را دنبال می کنند. اکثر قوانین ufc بین زنان و مردان مشترک هستند اما یک تفاوت اساسی بین آنها وجود دارد و آن هم معیار زیبایی برای ufc کاران زن است. در پی این موضوع و طبق نظر رسانه ها گفتنی است که جینا کارانو، رز ناماجوناس و روندا روزی به ترتیب زیبا ترین ufc کاران زن جهان اند.

 

روندا روزی نباز ترین و زیبا ترین کار زن دنیا

 

روندا روزی جودو کار و کشتی گیر حرفه ای آمریکایی است که علاوه بر انجام مسابقات  ufcدر سینما نیز فعالیت می کند. دو فیلم مطرح روندا روزی سریع و خشن ۷ و بی مصرف ها ۳ هستند. این مبارز وقتی در ۸ سالگی پدرش را از دست داد به جودو روی آورد و در ۱۱ سالگی دیگر به عنوان یک ورزشکار حرفه ای شناخته می شد. همچنین گفتنی است که مادر روزی اولین زنی است که در تورنمنت جهانی جودو مدال طلا را کسب کرد. روندا نخستین رقیب های خود را به ترتیب در۲۳ و ۲۵ ثانیه شکست داد و این او را خیلی زود به دنیا خشن رزمی کاران شناساند. البته نباید از یاد برد که قبل از تمام این ماجرا ها و قبل از معروف شدن روندا، او شب ها را در ماشینش می خوابید و روز ها دنبال کار می گشت او بعد ها همان ماشین را به قیمت ۲۱ هزار دلار فروخت! روندا که در ابتدا کار حتی مربیش هم او را جدی نمی گرفت حالا به عنوان سومین اسم پر سرچ گوگل در سال گذشته شناخته می شود. اما با همه این ها او اظهار کرده که دوست ندارد دختران نوجوان از او به عنوان الگو خودشان یاد کنند.

 

UFC کارانی با تبار ایرانی

 

کمال شالوروس، رضا مددی، بنیل داریوش، گغارد موساسی، امیر سعدالله، پانی کیانزاد و مکوان امیرخانی از سری مبارزان ufc کار ایرانی هستند. مکوان امیرخانی مبارز لیست ما در اولین مسابقه اش حریف خود را در ۷ ثانیه ناک اوت کرد، بنیل داریوش نیز در مقابل جیم میلر و مایکل جانسون به پیروزی رسید، همچنین دیگر مبارزان لیست ما نیز هر کدام به نوبه خود برای کشورمان افتخار آفرینی کرده اند که شمردن تک تک آنها دیگر از حوصله این جمع و مبحث خارج است.

raha36
19 ژانویه 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *